NİSÊBÎN SENDROMU BİTMEDİ!
Kim Kimdir? / 09 Haziran 2016 Perşembe Saat 06:13
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın resmi 3 kez, gayri resmi ise toplam 7 kez ziyaret ettiği Nisêbîn, YPS’nin güçlerini çektiğini açıklamasına rağmen Türk ordu ve Kaçak Saray polisi PÖH’ler tarafında sendroma dönüştü

Türk Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın resmi 3 kez, gayri resmi ise toplam 7 kez ziyaret ettiği Nisêbîn, YPS’nin güçlerini çektiğini açıklamasına rağmen Türk ordu ve Kaçak Saray polisi PÖH’ler tarafında sendroma dönüştü.

Akar’ın Son Ziyareti Rojava Saldırı Koordinesi Oluşturmak İken ‘Moral Ziyaret’ine Dönüştü

Akar’ın Nisêbîn’e son yaptığı ziyaret günü 11 kolluk personeli yaralanırken, 1 uzman çavuş ise öldü, bunun üzerine Orgeneral tüm birimleri tek tek ziyaret etmek ve moral vermek durumunda kaldı. Halbuki Akar’ın, Nisêbîn ziyaretinin asıl nedeni ise ‘moral ziyaret’ değil Qamişlo ve Rojava’ya yapılan genel saldırıları hakkında oradaki yetkili birimleri bilgilendirmek ve koordinasyon oluşturmaktı.

Nisêbîn’de Saldırılar Boyut Değiştiriyor?

Tarihi bir direnişe sahne olan Mêrdîn'in Nisêbîn ilçesine dönük saldırılar devam ediyor. YPS ve YPS-JIN güçlerinin 26 Mayıs'ta kentten geri çekildiklerini ilan etmelerine rağmen uzun süre bombardıman altına kalan kentte saldırılar bugün farklı bir boyuta taşınmak isteniyor. Peki, kentin çok sayıda mahallesi zaten yerle bir edilmişken ve YPS güçlerini çekmişken saldırılar nasıl boyut değiştirebilir?

Teslim Olan Sivillere, Örgüt Üyesi Muamelesi: ‘Canlı Teslim Almayın!’ Propagandası

Genelkurmay Başkanı Aker’in talimatıyla, gözaltına alınan tüm sivillere ajanlık dayatmasında bulunuldu. Hatırlanacağı üzere gözaltına alınan çok sayıda sivilin canlı teslim alınmaması ve öldürülmesine dönük plaza medyası propaganda çalışmaları yürütmüştü. ‘Canlı teslim almayın, öldürün!’ propagandasının gözaltına alınanların ailelerini etkilemek için olduğu belirtilirken, gözaltına alının ve ismini vermeyen istemeyen bir gencin ailesi, “Biz haberlerde çocuğumuzu görmüştük zaten, hemen karakola gittik, çocuğumuz görmek istedik. Bize hemen basında çıkan ‘bunları canlı teslim almayın’ sözleri hatırlatıldı. ‘İsteseydik canlı göstermez, size ölüsünü gösterirdik. Ama bu insanlar devlete silahla başkaldırdı, hesabını versinler, bundan sonra devlet için çalışsınlar’ diye bizi tehdit ettiler. Bizlerde mecbur olarak, ‘Tabi ki çocuğumuz devleti için çalışsın’ dedik. Yoksa bir daha ne çocuğumuzu göremezdik ve bizi de rahat bırakmazlardı” diye yakındı.

Adını vermek istemeyen aile, çocukları ile birlikte can güvenlikleri nedeniyle memleketlerinden en kası zamanda kaçmayı düşündüklerini de belirtti.

Yabancı Uyruklu DAİŞ Çeteleri İle Birlikte Nisêbîn’de Öle Sayısı 200’ü Buluyor!

Nisêbîn’de yalnızca 80 özel harekat timi yaşamını yitirirdi, polis ve ayrıca Başika başta olmak üzere Kafkaslardan getirildiği düşünülen 100’e yakın yabancı uyruklu (Arap, Kırgız, Çeçen) olmak üzere rakam resmi olmayan veriler bir araya getirildiğinde yüzü aşıyor. Operasyonlarda kullanılan yüzlerce zırhlı aracın ise zaten kullanılamaz hale geldiğini belirtmeye gerek yok. 

Nisêbîn’e Mehter Marşları ile Girdiler Cenaze Marşları ile Çıktılar!

Alınan kuşatma kararıyla 13 Mart'ta mehter marşları eşliğinde istila gösterileriyle ilçeye giren Saray çeteleri, kayıpları ilk günden bu yana daha da arttı. Emniyet Amiri Doğan Sakarya, Binbaşı Ahmet Karaman ile Bingöl Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürü Zafer Kurt, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 2 yakın koruması Erkan Başpehlivan ve Salih Taç, üst düzey özel harekat polisleri ve teğmenlerin de aralarında bulunduğu onlarca üst düzey yetkilinin yanı sıra resmi olarak açıklanan 80 özel harekat timi öldü, 400 özel harekat ise ağır yaralandı.

Ev ve İş Yerleri Yağmalanıyor

Elektrik, su, kuru gıda ve daha birçok yaşamsal ihtiyaçların karşılanmasının engellendiği ilçede Türk devleti yenilginin faturasını sivil yurttaşlara ödetmeye çalışıyor. YPS’nin geri çekildiğini açıklamasının ardından DAİŞ çetelerinin Kobanê’de yarattığı virane görüntülerin ortaya çıkmasına neden olacak vahşiyane görüntüler yaratılana, mahallelerde bombardımanlar boş mahallelerin, virane binaların üstüne atılan bayraklar ve kentin sokaklarında her bayrağın önünde bir zırhlı araç konulacak şekilde bir kare ortaya çıkıncaya kadar devam etti.

10 bin ev ve iş yerinin yakıldığı ilçede, özellikle çatışmaların olmadığı ilçe merkezindeki işyerlerini ateşe verilip yağmalanması yağma ve yangınların Qamişlo’dan dahi izlenebilecek denli bariz yapılması bile soykırım saldırılarını gösterir nitelikteydi.

Yenilgiden Sorumlu Vali Koçak Çekildi Yolsuzluk Valisi Yaman Getirildi

Peki, öldürmek ile tehdit ederek gözaltına alınan sivillere ajanlık dayatmalarının yapılmasının dışında neler yapıldı? Yenilgilinin müsebbibi olarak gösterilen Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, son valiler kararnamesi ile görev yerinden alınarak yerine sicili yolsuzluk hakkında çok sayıda dosya ile dolu olan Balıkesir Valisi Mustafa Yaman atandı.


Rençber Şirzat

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): NISEBIN  SENDROMU  BITMEDI    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.