YENİ ÇÖZÜM KAFKASLARDAN ÇETE TAKVİYESİ!
Haberler / 05 Haziran 2016 Pazar Saat 09:55
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nisêbîn ve Şirnex'de PÖH elemanlarının yanı sıra yabancı diller konuşan şahısların da savaştığı ortaya çıktı. Bu şahısların DAİŞ çeteleri olduğunu, Cizîre, Sûr, Nisêbîn ve Şirnex'de duvarlara yazılan Arapça fetva ve cümlelerden anlaşılıyor. Net bir sayının olmamasına rağmen savaşan DAİŞ çetelerinin sayısı 300 ile 500 arası olduğu tahmin ediliyor. Peki nereden, nasıl geliyor-getiriliyor yabancı uyruklu çete üyeleri

Nisêbîn ve Şirnex'de savaşan JÖH ve PÖH'lere dönük güvenini yitiren AKP, Kuzey Kafkasya'dan DAİŞ çeteleri örgütleyerek, Bakurê Kurdistan da savaşmaları için, “Siz bize Kürtlere karşı savaşımızda yardımcı olun, biz de sizi Rusya'ya karşı savaşınızda destekleriz” sözünü verdi.

AKP, PÖH ve JÖH'lere Güvenmiyor!

Sur direnişinin ardından Nisêbîn ve Şirnex'de yoğunlaşan savaş sürecinde her gün onlarca kayıp veren Türk Devleti, JÖH ve PÖH'lerin kaçışlarıyla karşı karşıya geliyor. Geçtiğimiz aylarda, binin üzerinde PÖH üyesinin istifa etmek yada alan değiştirme talebinde bulunduğunu unutmayalım. Tüm tank ve top atışlarına rağmen bir adım bile ilerleyemeyen Türk Devleti, hem nicel hem nitel olarak savaşçı sıkıntısı yaşıyor. Üstelik AKP'nin savaşta kullanabileceği JÖH ve PÖH'lerin yoğun kaçışları, AKP'de JÖH ve PÖH'lere dönük güvensizliği artırdı. Birçok JÖH ve PÖH elemanları AKP'ye dönük sempatilerini yitirmiş durumda ve zorla savaştırılıyor. Nisêbîn'den kaçan bazı PÖH elemanlarının ifadelerine göre, birçok PÖH elemanı AKP'nin çıkarları için kendi hayatlarını feda etmek istemediklerini öne sürüyor. Eski bir PÖH elemanı, Nisêbîn'de, Nisan ayında AKP'li yetkililer tarafından düzenlenen ''Moral'' toplantılarında, PÖH elemanları ile AKP'liler arası ciddi çelişkilerinin olduğunu, bir AKP'li yetkilinin kızarak ''Siz savaşmasanız bizde DAİŞ'i getirip savaştırırız'' şeklinde ifadeler kullanıldığı belirtiliyor.

AKP Kafkasya'dan Çete Takviyesi Yapıyor!

300-500 Çete Üyesinin Bakurê Kürdistan’da Olduğu Biliniyor!

AKP bu durumu aşmak için, güvenebileceği bir güce ihtiyaç duyuyor. Bunun için DAİŞ çeteleriyle girmiş olduğu ittifaka dayanma gereği duyuyor. Nisêbîn ve Şirnex'de PÖH elemanlarının yanı sıra yabancı diller konuşan şahısların da savaştığı ortaya çıktı. Bu şahısların DAİŞ çeteleri olduğunu, Cizîre, Sûr, Nisêbîn ve Şirnex'de duvarlara yazılan Arapça fetva ve cümlelerden anlaşılıyor. Net bir sayının olmamasına rağmen savaşan DAİŞ çetelerinin sayısı 300 ile 500 arası olduğu tahmin ediliyor.

Çetelerin Güzergahı: Gürcistan Sınırı Üzerinden Artvin…

AKP kulislerinde bu sayının uzun vadeli 4500'ye çıkarılmasına dönük projeler dolaşıyor. Bunların yarısından fazlası Çeçenistan, Dağıstan ve benzeri Kuzey Kafkasya ülkelerinden geliyor. DAİŞ çeteleri, MİT elemanları tarafından Gürcistan sınırı üzerinden Artvin'e getirilip Bakurê Kürdistan'a gönderiliyor. AKP'nin DAİŞ çete takviyesinin gizli kalması için, çeteler JÖH ve PÖH’lere dâhil ediliyor ve öldüklerinde ise açıklanmıyor.

Basına Yansımayan DAİŞ Çete Cenazeleri

Bilindiği üzere YPS Koordinasyonu çok sayıda çetenin öldürüldüğünü günlük basın bilgilendirme açıklamalarında duyuruyor. Türk askerlerinin, JÖH veya PÖH elemanlarının ölümünü topluma ifşa edilmesi, her gün onlarca “Son Veda Töreni” yapılmasını zorlu hale getiriyor. Türk Devlet kayıpların çok fazla olması, AKP çevresinde, toplumun buna karşı tepkisinin büyüyeceği korkusunu yayıyor. AKP'nin asker ve diğer güçler yerine DAİŞ çetelerini savaştırmasının bir nedeni de bu.  DAİŞ çetelerinin ölümleri hiçbir şekilde topluma yansımadı ve kimse hesap sormadı. AKP kendisine Başika yakınlarından ve Kafkasya’dan getirdikleri çeteler ile gizli savaşan bir güç yaratmış oluyor. Fakat basına yansıyan Şirnex, Nisebin, Cizire ve birçok bölgede bulunan kimseye ait olmayan mezarlıkların, DAİŞ çetelerine ait olduğu ortaya çıktı. Bu toplu mezarlıklarda Türk Devleti gizlice, çatışmalarda öldürülen çeteleri gömüyor. Kendisine savaşan bir güç kaynağı yaratmakta ve bunların ölümleri için hiçbir sorumluluk almamakta.

Kafkaslardan Çete Örgütlemek İçin Sedat Peker Devrede!

Kafkaslardan, Türkiye’ye savaştırılmak üzere getirilen çetelerin geçişlerini örgütlene ve koordine eden isimlerden biri de Sedat Peker’dir. Peker’in, “Onlar, bize Kürtlere karşı savaşta yardım ederlerse, bizde onlara Müslüman kardeşleri olarak Rusya'ya karşı savaşlarında destekleyici oluruz” sözü verdi.

DAİŞ çetelerinin Kafkasya'dan örgütlendirerek, Bakurê Kurdistan'a getirilip, YPS güçlerine karşı savaşmalarını sağlanmasından sorumlu şahsın, Derin Devlet mafyası ve MİT'nin tüm kirli işleriyle uğraşan Sedat Peker'in olduğu ortaya çıktı. Peker, MİT elemanlarıyla birlikte Kuzey Kafkasya ülkelerinden gelen çetelerinin Artvin-Gürcistan sınırı üzerinden Türkiye'ye getirilmesini sağlıyor. Peker 2016 Aralık ayında Artvin Valiliğinde bir toplantı düzenledi. MİT elemanlarının da bulunduğu toplantıda, Peker'in çeteleri örgütlemek için bazı taktikler hakkında bir brifing verdiği, Peker'in ''onlar, bize Kürtlere karşı savaşta yardım ederlerse, bizde onlara Müslüman kardeşleri olarak Rusya'ya karşı savaşlarında destekleyici oluruz'' şeklinde ifadelerin kullandığı öne sürülüyor. Bununla Suriye ve diğer ülkelerden Türkiye üzerinden Kafkasya'ya geçmek isteyen çetelerin geçişleri sağlanması ve cephane desteği kast ediliyor.

Alperen Dernekleri Çeteleri Barındırıyor

Toplantıda DAİŞ çetelerinin Kuzey Kafkasya bölgesinde ilan ettikleri Vilayetinde bulunan Alperen Ocakları ve diğer Turancı dernekler üzerinden Bakure Kurdistan'a çete sevkiyatının örgütlenmesi kararlaştırıldı. Peker, MİT ile Alperen Ocakları, Ülkücü Ocakları ve Turancılar arası bağlantıyı kuran kişidir. Alperen Ocakları gibi diğer Turancı örgütlerde Türkiye'den Kazakistan'a kadar dernek vb öğütlenmeler ile kendini var etmeye çalışıyor. Artvin Ülkücü Ocağının Kafkasya bağlantısı bu sevkiyat için oldukça önem taşıdığı, son günlerde ocağa giren çıkanların göçmen olduklarının söylendiği biliniyor. Türkiye'ye gelen çeteler Artvin'de Alperen derneklerine ve Ülkücü Ocaklarına belli bir süre için yerleştiriliyor. DAİŞ çeteleri bir kaç gün derneklerde kalıp Bakurê Kürdistan'a gönderiliyor.

Çetelerin Aileleri de Kürdistan'a Yerleştiriliyor

AKP'nin DAİŞ çeteleriyle yapmış olduğu ittifakın dönemsel olmadığı, Kürtlere karşı uzun vadeli bir strateji olduğunun kanıtı, çetelerin aileleriyle birlikte gelmesi kanıtlıyor. AKP, DAİŞ çetelerin ailelerini başta mülteci statüsüyle AFAD kamplarına yerleştiriyor. Fakat AKP, çetelere, Bakurê Kürdistan'da PKK'nin tasfiyeye uğratıldıktan sonra, Sûr ve Cizîre gibi yeniden inşa edilecek olan şehirlerde DAİŞ çetelerine, evler, daireler, esnaflar gibi benzeri mal varlıkların verileceğine ilişkin söz verdi. Savaşta istediği performansı alamayan AKP çözümü Suriye’deki gibi DAİŞ çete ittifakında görüyor.

Sipan Pir

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): YENI  COZUM  KAFKASLARDAN  CETE  TAKVIYESI    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.