İŞGALCİ TC'NİN MUSUL'U FETİH PLANI
Haberler / 04 Haziran 2016 Cumartesi Saat 18:43
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uluslararası Koalisyonun ve Irak Devleti'nin ortakça Musul operasyonunu başlatması, TC Devletinde Musul'un DAİŞ çetelerinden temizlenmesine dönük endişeler yarattı. Musul'un DAİŞ çetelerinden temizlenmesi, TC Devleti'nin Musul üzerinden yapmış olduğu hesaplarının bozulması anlamına geliyor. Konsolosluk kriziyle amacına ulaşamayan TC Devleti Irak'ın bölünme süreci krizini fırsat görerek, Musul'u işgal etme ve kendi sınırlarına dahil etme peşinde

İşgalci TC Devleti, yine Musul'u fetih etme planları peşinde. KDP ve Haşdi-Vatani'yi kullanarak, başta onlara bir takım sözler vererek, tüm Musul bölgesini ele geçirmek istiyor.

Başta Musul Parçalanacak!

Uluslararası Koalisyonun ve Irak Devleti'nin ortakça Musul operasyonunu başlatması, TC Devletinde Musul'un DAİŞ çetelerinden temizlenmesine dönük endişeler yarattı. Musul'un DAİŞ çetelerinden temizlenmesi, TC Devleti'nin Musul üzerinden yapmış olduğu hesaplarının bozulması anlamına geliyor. Konsolosluk kriziyle amacına ulaşamayan TC Devleti Irak'ın bölünme süreci krizini fırsat görerek, Musul'u işgal etme ve kendi sınırlarına dahil etme peşinde.

TC, KDP ve Haşdi Vatani Ninova'yı Aralarında Paylaştı!

TC Devleti bunun için KDP ve Haşdi Vatani'yi  her türlü kirli anlaşmada kullanmaya hazır. KDP ve Haşdi Vatani ile görüşmelerine hız veren TC Devleti, KDP ve Haşdi Vatani ile Musul’u kendi aralarında 3 parçaya ayırdı. Aralarında yapılan anlaşmaya göre Ninova KDP ve TC arası paylaşılacak. Türkmenlerin bölgesi TC'ye ait olacak, Hristiyanlarınki ise KDP'ye bağlı olacak. Musul Merkezi ise Haşdi Vatan-i'ye verilecek. Anlaşmalara göre Şengal bölgesi KDP'ye bırakılacak.

Sahte TC-KDP Misak-i Milli'si!

TC Devleti, Musul ve çevresini askeri birlik olarak işgal etmesi uluslararası tepkilere yol açacağının farkında. Ancak Musul'dan vazgeçmek istemiyor. Hem kritik olan ilişkilerini daha fazla yıpratmamak için, hem de Musul bölgesinde etkinliğini artırmak için TC Devleti farklı bir yöntem geliştirmektedir. TC Devleti, KDP ve Haşdi Vatani üzerinden Misak-i Milli’yi güncellemeye çalışıyor.

TC’nin Misak-i Milli’sine KDP’den Destek

TC Devleti Başurê Kürdistan üzerindeki Misak-i Milli arzusunu KDP ve Haşdi-Vatani kullanarak gerçekleştirmeye çalışıyor. Uluslararası arenada Musul planlarını gizlemek amacıyla KDP’yi destekler pozisyonda görünmeye çalışıyor. Fakat TC Devleti sadece KDP'yi kendi amaçları doğrultusunda araç olarak kullanıyor.  KDP ise kendi ekonomik çıkarlarını koruma, TC Devletinin desteği ile Başurê Kürdistan’da iktidarını sağlama peşinde. Bu amaçları için Başurê Kürdistan topraklarını işgalci güçlere peşkeş çekiyor. İşgalcilerle işbirliğinde sicili kabarık olan KDP, Saddam’ın desteği ile YNK’den Hewler’i almıştı. Şimdi de TC Devletinin desteği ile Musul’u ele geçirme hayali kuruyor.

Sîpan Pir 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): ISGALCI  TCNIN  MUSULU  FETIH  PLANI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA