MİNBİC'İ ÖZGÜRLEŞTİRME HAMLESİ BAŞLADI
Haberler / 02 Haziran 2016 Perşembe Saat 10:18
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Minbic Askeri Meclisi, "Minbic'i Kurtarma ve Özgürleştirme" hamlesi başlattıklarını duyurdu. Askeri Meclis Genel Sorumlusu Ebu Emced, tüm genç kadın ve erkeklere saflarında savaşma, halka ise DAİŞ noktalarından uzak durma çağrısı yaptı. Demokratik Suriye Güçleri'nin (QSD) 24 Mayıs tarihinde Eyn İsa kasabasından 3 koldan başlattığı "Rakka'nın kuzeyine özgürleştirme" hamlesi, 29 Mayıs'ta harekete geçen Tabqa kolu ile genişletilmişti

Minbic Askeri Meclisi, "Minbic'i Kurtarma ve Özgürleştirme" hamlesi başlattıklarını duyurdu. Askeri Meclis Genel Sorumlusu Ebu Emced, tüm genç kadın ve erkeklere saflarında savaşma, halka ise DAİŞ noktalarından uzak durma çağrısı yaptı.

Demokratik Suriye Güçleri'nin (QSD) 24 Mayıs tarihinde Eyn İsa kasabasından 3 koldan başlattığı "Rakka'nın kuzeyine özgürleştirme" hamlesi, 29 Mayıs'ta harekete geçen Tabqa kolu ile genişletilmişti. QSD'nin Rakka'ya dönük operasyonu, 4 koldan başarılı bir şekilde devam ederken, Minbic Askeri Meclisi'nden önemli bir açıklama geldi.

Minbic Askeri Meclisi yaptığı açıklama ile 1 Haziran günü "Minbic'i Kurtarma ve Özgürleştirme" hamlesi başlattıklarını duyurdu.

Kobanê'nin güneyindeki Teşrin kasabasında Askeri Meclis Genel Sorumlusu Ebu Emced tarafından yapılan açıklamada, Minbic ve köylerinin, kendilerine sözde "devrimci" diyen kimi silahlı gruplarca 22 Ocak 2014'te terk edilmesinden bu yana halkın DAİŞ zulmü altında kıvrandığını, işgal altında her türlü baskı, zulüm ve şiddete maruz kaldığını ifade etti.

'Kara bulutların dağıtılmasının günü, zamanı gelmiştir'

Geçen bu süreç içinde Suriye halkı ve tüm dünyanın Minbic'in öz çocuklarının, gençlerinin ve gerçek savaşçılarının Qereqozaq, Sirîn ve Teşrîn Barajı bölgesindeki amansız direnişine tanık olduğunun altını çizen Emced, "Şehirde yaşayan halkımız da DAİŞ'ın her türlü irade kırma ve teslim alma girişimlerine boyun eğmeyi hiçbir zaman kabul etmemiştir. Bu direnişçi kent, 2 bine yakın en yetenekli ve yürekli gencini tereddütsüz feda etmekten çekinmemiştir. Minbic kenti, Suriye genelinde DAİŞ cellatlarına karşı gösteri ve yürüyüş düzenleyen yegane kent olma onuru ve şerefine nail olmuştur. Minbic Askeri Meclisi olarak kamuoyuna ve tüm halklarımıza şunu belirtmek isteriz ki, artık DAİŞ işgaline son verme, Minbic topraklarını bu pislikten temizleme ve kenti saran tüm kara paçavraların kaldırılıp kara bulutların dağıtılmasının günü, zamanı gelmiştir" dedi.

'İşgal Altındaki Son Bir Karış Toprağı Da Özgürleştirilinceye Kadar…'

Bölge halkı ve Rûsipilerinin çağrıları üzerine 1 Haziran 2016 itibariyle "Minbic'i Kurtarma ve Özgürleştirme" operasyonuna başladıklarını kaydeden Emced, şunları söyledi:

"Savaşçılarımız bu hamlenin, Minbic bölgesinde işgal altındaki son bir karış toprağı da özgürleştirilinceye kadar en yüksek kararlılıkla sürdürüleceğine söz vermiş, ant içmiştir. Bu temelde kentteki halkımızı can güvenliklerini garanti altına alacak gerekli tedbirlerini almaya, açık askeri hedeflerimiz olan çetelerin karargah ve mevzilerinden, noktalarından uzak durmaya, güçlerimize gereken kolaylığı sağlayıp destek olmaya çağırıyoruz. Özellikle de Minbicli genç kadın ve erkekleri saflarımıza katılmaya ve DAİŞ'e karşı savaşarak kentin özgürleştirilmesi görevlerini yerine getirmeye çağırıyoruz."

'Direnişçi Minbic'in Çocukları" Diye Seslenen Emced;

"Güçlerimiz sizleri DAİŞ zulmünün pençesinden kurtarmaya geliyor. Askeri Meclisimiz içinde Arap, Kürt, Türkmen ve Çerkes tüm Minbic halklarının en değerli evlatları bulunmaktadır. Güçlerimizin tek hedefi DAİŞ çeteleri ve Minbic halkının kanına elini bulaştırmış kişiler olacaktır. Kenti ve kırsalını tümden çetelerden temizleme amacımıza ulaştıktan sonra da kenti Arap, Kürt, Türkmen ve Çerkeslerden müteşekkil bir sivil yapılanma olan Minbic Bölge Meclisi'ne teslim edeceğiz" dedi.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com - http://kursam.com/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): MINBICI  OZGURLESTIRME  HAMLESI  BASLADI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA