ŞIRNAK VE NUSAYBİN’DE YIKILAN MAHALLELERE TOKİ GÖZ KOYDU!
Haberler / 30 Mayıs 2016 Pazartesi Saat 11:57
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şırnak ve Nusaybin’de çok sayıda mahalleyi yerle bir eden devlet güçlerinin, yıkılan mahalleleri eğitim alanı olarak kullanmayı planladığı ortaya çıktı. Ayrıca Şırnak’ta 4 mahallenin komple yıkılması planlandığı, yıkıldıktan sonra ise TOKİ’ye devredileceği iddia ediliyor. Mahallelerde, ‘meskûn mahal’ eğitimleri yapıldıktan sonra tamamen harabe olan alanların TOKİ’ye devredileceği kaydedildi.

Şırnak ve Nusaybin’de çok sayıda mahalleyi yerle bir eden devlet güçlerinin, yıkılan mahalleleri eğitim alanı olarak kullanmayı planladığı ortaya çıktı. Ayrıca Şırnak’ta 4 mahallenin komple yıkılması planlandığı, yıkıldıktan sonra ise TOKİ’ye devredileceği iddia ediliyor.

Öz yönetim direnişlerinde polis ve askerler tarafından yerle bir edilen kentler TOKİ, AKP ve vekilleri için rant alanına dönüştürülmeye çalışılıyor. Bilindiği üzere Sur’da 200’ü aşkın evi satın alan AKP’li Vekil Galip Ensarioğlu’nun ardından sıra Nusaybin ve Şırnak’ta da yerle bir edilen mahallelere geldi.

4 Mahalle Yıkıldıktan Sonra TOKİ’ye Devredilecek

Şırnak’ta 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'nın 4 mahallede eğitim başlatacağı ardından ise mahalleleri komple yıkacakları belirtiliyor. Yerel bir kaynaktan elde edilen bilgilere göre, 4 mahallenin ‘zorunlu yıkım’ alanı olarak belirlendiği aktarıldı. Yıkımı ‘zorunlu’ olarak bahse konu mahalleler; Bahçelievler, Yeşilyurt, Dicle ve Yeni mahallelerinin tamamı ve Cumhuriyet, İsmetpaşa, Gazipaşa’nın ise büyük bir bölümünün yıkım alanı olarak belirlendiği aktarıldı.  

Mahallelerde, ‘meskûn mahal’ eğitimleri yapıldıktan sonra tamamen harabe olan alanların TOKİ’ye devredileceği kaydedildi.

YPS Nusaybin’den Çekildi Bin Asker Sevk Edildi!

Nusaybin’den çekildiğini açıklayan YPS’nin ardından bin askerin eğitim amaçlı yerle bir edilen mahallelere sevk edildiği belirtilirken, bin askerinde Şırnak’a aynı amaçla sevkiyatın yapıldığı öğrenildi.  Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi de, 2 bin askerin bölgeye sevk edildiğini doğrulamıştı. Nusaybinlilerin ise YPS’nin çekilmesine rağmen askerlerin mahallelerine sevk edilmiş olmalarından rahatsız oldukları kaydedildi.

Dilgeş Yerlikaya

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): SIRNAK  VE  NUSAYBIN  DE  YIKILAN  MAHALLELERE  TOKI  GOZ  KOYDU    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA