BASIN BÜLTENLERİ 23/24.05.2016
Basın Bültenleri / 28 Mayıs 2016 Cumartesi Saat 05:07
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz

Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz

HABER ARALIĞI:23.05.2016-24.05.2016


TÜRKÇE

BAKURÊ KÜRDİSTAN-TÜRKİYE

ü  TÜRKLERE VİZE 2017’YE KALDI

ü  Terörle mücadele yasasındaki değişiklik konusunda Türkiye ile müzakerelerde yaşanan tıkanma nedeniyle Türk vatandaşlarına vize muafiyetinin 2017'den önce yürürlüğe giremeyeceğini bildirdi.  ( Bild Gazetesi-Almanya)

ü  TÜRKİYE AVRUPA DEĞERLERİNDEN NEFES KESEN BİR HIZLA UZAKLAŞIYOR!

ü  Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, yaptığı açıklamada; “Başbakan Angela Merkel ve AB yönetimleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a politikalarının Avrupa değerleri ile bağdaşmadığını ve bunun AB üyelik sürecini, imkânsız hale getirdiğini çok net bir şekilde ifade etmeliler” diye belirtti. (Reuters-İngiltere)

ü  AB, TÜRKİYE'NİN ÜYELİK SÜRECİ SAÇMALIĞINI BİTİRMELİ

ü  "Erdoğan terörle mücadele yasasını Kürtleri toplumun dışına itmek için kullanmadığı sürece Türklere vize serbestisi de tanınmalı diye belirtildi. Türkiye'de 12 ila 18 milyon Kürt yaşıyor. Eğer baskılara tahammül edemez hale gelirlerse, vize serbestisini Avrupa'ya gelip iltica başvurusu yapmak için kullananlar olabilir” denildi. (Times Gazetesi-İngiltere)

ü  AKP'DE İLK TASFİYE

ü  AKP'nin 2. olağanüstü kongresinde, Binali Yıldırım, 1405 geçerli oyun tamamını alarak partinin 3. genel başkanı seçildi. Listede ki isimlerin yarısı değiştirilirken Cemil Çiçek, Faruk Çelik, Mehmet Ali Şahin, Mevlüt Çavuşoğlu, Nihat Zeybekçi, Numan Kurtulmuş, Ömer Çelik, Recep Akdağ, Süleyman Soylu, Yalçın Akdoğan liste dışı kaldı.  (Milliyet Gazetesi-Türkiye)

ü  İŞTE YENİ AKP MKYK LİSTESİ

ü  AKP’nin 2. Olağan Kongresinde 50 kişilik MKYK asil üyeliklerine, Abdülhamit Gül, Ahmet Sorgun, Ali Aydınlıoğlu, Asuman Erdoğan, Ayhan Ogan, Ayşe Sula Köseoğlu, Bekir Bozdağ, Berat Albayrak, Burhan Kuzu, Cevdet Yılmaz, Çiğdem Karaaslan, Edibe Sözen, Efkan Ala, Emine Nur Günay, Erol Kaya, Fatma Seniha Nükhet Hotar, Fatih Şahin, Fatma Güldemet Sarı, Fazilet Dağcı Çığlık, Fevzi Şanverdi, Hamza Dağ, Hayati Yazıcı, Hüseyin Özbakır, Jülide Sarıeroğlu, Galip Ensarioğlu, Mehdi Eker, Mahmut Kaçar, Markar Esayan, Mehmet Muş, Mehmet Müezzinoğlu, Murat Baybatur, Mustafa Ataş, Mustafa Köse, Mustafa Savaş, Mustafa Şentop, Mustafa Yel, Nurettin Canikli, Özben Gökçen, Öznur Çalık, Rabia Sezer Katırcıoğlu, Ravza Kavakçı Kan, Sema Ramazanoğlu, Serkan Bayrak, Şaban Dişli, Vedat Demiröz, Veysi Kaynak, Yasin Aktay, Yaşar Karayel, Zeyit Aslan, Zeynep Alkış. (Timetürk-Türkiye)

ü  65. HÜKÜMET'İN BAKANLARI BELLİ OLDU

ü  AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım yeni Bakanlar Kurulu'nu, yeni kabineyi açıkladı.   Başbakan Yardımcıları Nurettin Canikli, Mehmet Şimşek, Numan Kurtulmuş, Yıldırım Tuğrul Türkeş, Veysi Kaynak. Adalet Bakanı  Bekir Bozdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı  Fatma Betül Sayan Sarı ,Avrupa Birliği Bakanı  Ömer Çelik, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı  Faruk Özlü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı  Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki,  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı, Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gençlik ve Spor Bakanı, Akif Çağatay Kılıç, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik , Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Kalkınma Bakanı  Lütfi Elvan , Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan (CNN Türk-Türkiye)

ü  ÖZGÜR GÜNDEM'LE DAYANIŞAN 12 GAZETECİYE SORUŞTURMA

ü  Özgür Gündem gazetesiyle dayanışma kampanyasına katılan 12 gazeteciye "örgüt propagandası" iddiasıyla soruşturma açıldığı ifade edildi. (Sol Haber-Türkiye)

ü  SAVCILAR, FEZLEKELERİ BEKLEMEDEN DOKUNACAK!

ü  Milletvekilleri dokunulmazlıkları anayasayla kaldırıldığı için savcılar fezleke iadesi beklemeden harekete geçeceği belirtildi. HDP'li Faysal Sarıyıldız ve Tuğba Hezer yurda dönmezlerse, haklarında “kırmızı bülten” çıkartılabileceği ifade edildi. Ayrıca, HDP MYK’sı aldığı karar ile ifade çağrılan vekillerin, ifadeye gitmeyecekleri kararını aldıklarını duyurdu. (Yeni Şafak Gazetesi-Türkiye)

ü  FİKRİ SAĞLAR: "110 İMZAYI TOPLAYIP DERHAL AYM’YE GİTMELİYİZ"

ü  CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, ‘Kürt sorunu Parlamento’da çözülür’ dedik. TBMM’de Kürt sorununu çözme doğrultusunda sınav veren milletvekillerini, Meclis’in dışına atma noktasında biz de katkıda bulunduk. Aslında katkıda bulunurken biz kendi ayağımıza da kurşun sıktık. 62 milletvekili arkadaşımızı da aynı giyotine teslim ettik. Biz de hapis yatalım, aydınlar bedel ödüyor 110 imza toplayıp derhal AYM'ye gitmeliyiz" dedi. ( BBC Türkçe-Türkiye)

ü  ÜLKENİN POLİSLERİNİ TÜRKİYE EĞİTECEK

ü  BM Dünya İnsani Zirvesi dolayısıyla İstanbul’a gelen Ukrayna Cumhurbaşkanı Pyotr Poroşenko, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; Ukraynalı polislerin Türkiye'de eğitim alması konusunda anlaştıklarını açıklarken 3 bin Ukraynalı polisin eğitim için Türkiye'ye gönderileceğini söyledi. (Sosyal Medya-Ukrayna)

ü  KÜRTLER SOSYAL MEDYADAN FİŞLENİYOR

ü  Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Muş, Siirt ve Batman‘da Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, sosyal medyadan paylaşım yapan Kürtlerin paylaşımlarını ileride kendisine karşı delil olarak kullanmak üzere arşivlendiği ifade edildi. Sanal ortamda “örgüt propagandası yapanlara yönelik çalışmalar” adı altında tüm Kürtleri sosyal medya üzerinden fişlendiği belirtildi. (Zernews-Başur)

 

ROJAVA KÜRDİSTAN-SURİYE

ü  AHD VE VEFA BELGESİ

ü  Kunaytra kırsalının Han Ernaba Beldesinde ‘Vatana Ahd ve Vefa’ adı altında bir belge imzaladılar. (Sana-Suriye)

ü  TÜRK İSTİHBARATI, LAZKİYE'YE 5 BİN UYGUR YERLEŞTİRDİ'

ü  Milli İstihbarat Teşkilatı'nın, Suriye'nin Lazkiye vilayetine Çin vatandaşı Uygurları aileleriyle birlikte yerleştirildi. Şincan kökenli bu Uygurlar, çoğunlukla İdlib, Lazkiye ve Rakka ile halep kırsalında bulunuyorlar. İdlib'dekiler de çoğunlukla stratejik Cisreşşuğur, Eriha ve Cebel Zaviye'deler. Uygarların çoğu, El Kaide bağlantılı Türkistan İslami Partisi'ne (TİP) üyeler. Suriye'ye Türkiye üzerinde geçiş yaptıkları belirtiliyor. 2000-2500 Uygur çete Suriye'de savaştığını tahmin ediyor. Bunlardan 500 ila 1000 tanesi, "Horasan Vilayeti" adı altında DAİŞ için savaşıyor. (The Levant News)

ü  RAKKA’YI KURTARMA OPERASYONU BAŞLADI

ü  Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) bir komutanı: Rakka operasyonunun YPG ve YPJ güçleri de QSD çatısı altında başladığını duyurdu. Operasyonun Gire Spî’ye bağlı Eyn İsa nahiyesinin güneyinden başladığını, Koalisyon Güçlerine bağlı uçakların da kendilerine destek verdiğini söyledi. (NerinaAzad)

 

BAŞURÊ KÜRDİSTAN-IRAK

ü  IRAKLI SİYASİ LİDERLER PARLAMENTO BAŞKANI’NIN EVİNDE TOPLANDI

ü  Iraklı siyasi liderlerin ülkedeki siyasi krizleri değerlendirmek amacıyla Parlamento Başkanı Selim El-Ceburi’nin evinde acil bir toplantı düzenledikleri belirtildi. (Suriye Gerçekleri-Suriye)

ü  BARZANİ-CUBURİ GÖRÜŞMESİ

ü  Mesud Barzani, Irak Parlamentosu Başkanı Selim el-Cuburi ve beraberindeki heyeti başkent Erbil'in Selahaddin ilçesinde karşıladı. Irak'ta son dönemlerde meydana gelen siyasi gelişmeleri ve mali krizi ele alınıp görüşüldüğü belirtildi. (NerinaAzad-Başur)

ü  SADDAM'IN KIZINI İSTEDİLER

ü  Irak Dışişleri Bakanlığı, Amman yönetiminden ülkede yaşayan Saddam Hüseyin'in kızı Raghad başta olmak üzere teröre destek ve kara para aklama suçlamasıyla çok sayıda kişinin iadesini istediği belirtildi. İadesi için talebinin Ürdün'ün başkent Erbil'deki konsolosluğuna iletildiğini belirtildi. (Şafak News-Iraq)

ü  DAİŞ ŞAKLAVA’YA KAÇIYOR

ü  Iraklı saha kaynağı: Irak ordusunun ilerleyişini sürdürmesiyle birlikte DAİŞ çete örgütü üyeleri Şaklava’ya doğru kaçtığını söyledi. (Tansim-İran)

 

ROJHELAT KÜRDİSTAN-İRAN

ü  İRAN FÜZELERİ, ABD’NİN SALDIRISINI ENGELLİYOR

ü  Kara Kuvvetleri Komutanı General Ahmet Rıza Purdestan, İran’ın tetikte bekleyen füzeleri, ABD’nin İran’a saldırmasını engelleyen etken olduğunu vurguladı. (Fars Haber-İran)

ü  İRAN-HİNDİSTAN-AFGANİSTAN; TAHRAN'DA STRATEJİK ANLAŞMALAR

ü  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani yaptığı açıklamada” İran, Hindistan ve Afganistan arasında Tahran’daki üçlü oturum aynı zamanda ortak işbirlikleri konusunda bölge ülkeleri için de bir örnek teşkil edebilir ve bölgede istikrar ve güvenliğin, ilerleme ve kalkınmanın sağlam temellere oturtulmasına vesile olabilir” dedi. Ruhani, imzalanan antlaşmalar İran-Hindistan-Afganistan için çok önemli ve stratejik antlaşmalar olduğunu ifade etti. (İrna Haber-İran)

ü  ARABİSTAN’IN İRAN’A GÖNDERDİĞİ TERÖRİST GRUPLAR YAKALANDI

ü  İran Düzenin Yararını Teşhis Konseyi sekreteri Muhsin Rızai, Arabistan, Erbilde konsolosluk açmış ve bu konsolosluk aracılığıyla birkaç terörist örgütün İran’a girmesini ayarlamıştır. Bu örgütler her hangi bir eylem yapmadan önce istihbarat elemanlarımız tarafından tutuklanmışlar. (Rast Haber-İran)

ü  İRAN, KOMEL’İN DE YNK-GORAN ANLAŞMASINA DAHİL OLMASINI İSTİYOR

ü  Goran Hareketi ve Komel arasında geçekleşen toplantıda Goran, Komel’den YNK ile imzaladıkları anlaşmaya dâhil olmasını istediği iddia edildi. (Basnews-Başur)

 

DÜNYA-CÎHAN

ü  ARABİSTAN SALKIM BOMBALARI KULLANIYOR

ü  Uluslararası Af Örgütü, İngiltere başbakanı Cameron’a yazdığı mektupta, ele geçen bilgi ve belgelerin, Arabistan’ın Yemen’de kullandığı salkım bombalarının İngiltere yapımı olduğunun görüldüğünü bildirdi. (Fars Haber-İran)

ü  İSRAİL MAHKEMELERİNDE SADECE FİLİSTİNLİLER İDAM CEZASIYLA YARGILANACAK

ü  İsrail Likud partisi kaynaklarına dayanarak verdiği bilgiye göre, İsrail başbakanı Benyamin Netanyahu ve bu rejim savaş bakanı Avigdor Liberman onayıyla, İsrail mahkemeleri artık bundan böyle sadece Filistinlileri idam cezasıyla yargılayacakları belirtildi. Netanyahu ve Liberman, koalisyon görüşmeleri çerçevesinde yaptıkları müzakerelerde Yahudilere karşı mahkemelerde idam cezasının kaldırılması konusunda anlaşmaya vardıklarını ifade edildi. (Haarets Gazetesi-İsrail)

ü  NETANYAHU'DAN FİLİSTİN ŞARTI

ü  Fransa'nın sunduğu ‘uluslararası barış konferansı' önerisini reddeden İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, bunun yerine Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la doğrudan görüşmeleri gerektiğini dile getirdi. Netanyahu, Fransa'nın Filistin barışı konusundaki önerisini reddettiğini ifade etti. (Haarets Gazetesi-İsrail)

ü  ARABİSTAN HAVA KUVVETLERİ ÖZEL BİRLİKLERİ KONYA’DA

ü  Suudi Arabistan hava kuvvetlerine ait özel birlikler, Türkiye’de düzenlenecek olan ‘‘Anadolu Kartalı’’ tatbikatına katılmak için, Konya’da bulunan askeri üsse iniş yaptığı belirtildi. Türk yetkililerin açıklamalarına göre; tatbikata ABD, Almanya, Arabistan ve Katar’ın da içinde bulunduğu 10 ülke katılacağı kaydedildi. (Ehlibeyt Haber-İran)

ü  TÜRKİYE BELKİ 3000 YILINDA AB ÜYESİ OLABİLİR.

ü  İngiltere Başbakanı David Cameron: Türkiye belki 3000 yılında AB üye olabileceğini belirtti. (Kayna: RTV- İngiliz)

ü  CENTCOM KOMUTANI KOBANÊ'DEN SONRA ANKARA’DA

ü  ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) General Joseph Votel, Ankara’ya gitti.  Karargâhta Genelkurmay 2’nci Başkanı Yaşar Güler'i ile görüştü. (Basnews-Başur)

ü  PEŞMERGE’YE YARDIM ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

ü  Fransa Cumhurbaşkanı  François Hollande, askeri ve siyasi diplomatların yer aldığı Kürdistan Bölgesi heyetiyle yaptığı görüşmede, Peşmerge Güçleri’ne yardım etmeye devam edeceklerini belirtti. (Basnews-Başur)

ü  SON BİR AYDA 1100 PEŞMERGE EĞİTİLDİ

ü  DAİŞ karşıtı uluslararası koalisyonun sözcüsü Albay Steve Warren son bir ayda Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’de düzenlenen eğitim devrelerinde 1100 Peşmergenin koalisyona bağlı askeri uzmanlarca eğitildiğini belirtti. Eğitimlerin devam ettiği kaydedildi. (Basnews-Başur)

ü  ABD, VİETNAM'A UYGULADIĞI SİLAH AMBARGOSUNU KALDIRIYOR

ü  ABD Başkanı Barack Obama, ülkesinin Vietnam'a yönelik silah ambargosunu tamamen kaldıracağını, İki ülke arasındaki ilişkileri normalleştirme sürecinde gelinen aşamanın ilişkileri daha da yakınlaştırmaya olanak sağlanacağını belirtti. (AFP- Fransız)

ü  ABD'DEN SURİYE'DE ÖZERK BÖLGE AÇIKLAMASI

ü  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mart Toner: Suriye'de Kürtler için yarı özerk bir bölgeyi desteklemediklerini söyledi.  "Kürtler, IŞİD'ten boşaltılan bölgeleri ele geçirmeye çalışmamalılar ve bu toprakları o bölgedeki sivil yönetime bırakarak giden halkın geri dönmesini sağlamalıdır" dedi.” (Sol Haber-Türkiye)

ü  RUSYA, EN-NUSRA'NIN ŞAM'A SALDIRMAK İSTEDİĞİ KONUSUNDA UYARIDA BULUNDU

ü  Rusya'nın Suriye'deki ateşkes izleme merkezinin başkanı Sergey Kuralenko: El-Nusra çete örgütüne bağlı silahlı gruplar ve diğer çete gruplar ile kendi güçlerini toparlayarak, Suriye ordusu birlikleri mevziilerine geniş bir saldırı hazırlığı içinde olduklarını bildirdi. (Pars Today-İran)

ü  RUSYA İLE ABD ARASINDA CASUS UÇAK KRİZİ

ü  Rusya Savunma Bakanlığı, Japon Denizi’nin Rusya sınırlarında uçuş yaptığı tespit edilen casus uçakla ilgili ABD'nin Rusya Büyükelçiliği Savunma Ateşesini çağırarak uyardı. ABD Hava Kuvvetleri’ne ait uçağın transponderinin kapalı olduğu, “Uçak sivil uçuşlar için ayrılan irtifaları kullandığını belirtti. Profesyonellikten uzak eylem sonucu sivil havayolu şirketlerine ait uçaklarla çarpışma riski oluştu.” uyarısında bulundu. (Haberrus-Rusya)

ü  SOĞUK SAVAŞ’IN GEÇMİŞTE KALDIĞINI DÜŞÜNEREK YANILMIŞIZ

ü  Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, NATO’nun Soğuk Savaş dilini kullanmaya devam ettiğini, Rusya’nın bu tür cepheleşme döneminin geride kaldığını düşünmekle hata ettiğini söyledi. NATO’nun cepheleşme dönemine ait bir yapı olması nedeni ile güvenlik sağlama kapasitesi olamayacağı eleştirisi getirdi. Güvenlik çıkarlarımızı korumak için sistematik ve öngörülebilir adımlar atmak zorunda kalıyoruz dedi. (Haberrus-Rusya)

ü  BÖYLE BİR FIRSAT MEVCUTTUR

ü  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov teröre karşı savaşta iki ülke operasyonlarının koordine edilmesi yönünde ABD ile anlaşmaya vardıklarını ifade ederken, böyle bir koordinasyonun olması için fırsatın bulunduğunu söyledi. Suriye’de görev yapan Rus hava güçlerinin, özellikle Suriye ordusu başta olmak üzere teröre karşı mücadele eden güçlere yardım ve destekte bulunmak için Washington komutasındaki uluslararası koalisyon hava güçleriyle koordinasyon içinde olması gerektiğini belirtti. ( RT-Rusya)

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com - http://kursam.com/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): BASIN  BULTENLERI  2324  05  2016  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.