ROJHİLATÊ KÜRDİSTAN’DA GENÇLER DAİŞ ÇETELERİNE SATILIYOR
Haberler / 26 Mayıs 2016 Perşembe Saat 08:41
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rojihalê Kürdistan’da DAİŞ çete örgütü adına eleman kazandırma çalışmaları camilerden, kahvelerden açık açık yürütülüyor. İran Rejimi ise Kürt eyaletlerde yapılan bu propaganda ve katılım örgütleme faaliyetlerini görmezden geliyor. Piranşar’a bağlı Nexede’de Kürt gençler camilerde açık açık örgütlenerek para karşılığında DAİŞ çetelerine satılıyor

Rojihalê Kürdistan’da DAİŞ çete örgütü adına eleman kazandırma çalışmaları camilerden, kahvelerden açık açık yürütülüyor. İran Rejimi ise Kürt eyaletlerde yapılan bu propaganda ve katılım örgütleme faaliyetlerini görmezden geliyor. Piranşar’a bağlı Nexede’de Kürt gençler camilerde açık açık örgütlenerek para karşılığında DAİŞ çetelerine satılıyor.

Nexede Şino, Mahabad ve Piranşar kentleri arasında bulunmaktadır. Mahabad’a 40, Şino’ya 30, Piranşar’a 50 kilometre uzaklıktadır. Bu küçük nahiyede bazı ailelerin başını çektiği DAİŞ çetelerine destek faaliyetleri yurttaşları huzursuz ediyor. Ailelerin ve DAİŞ’e gönderilmek üzereyken nahiyeden kaçan gençlerin anlattıkları ise tüyler ürpertiyor.

Pujbin Ailesinin DAİŞ Faaliyetleri

Bu nahiyede DAİŞ örgütü bazı cami ve kişiler üzerinden propaganda ve örgütlenme çalışması yürütüyor. DAİŞ Nexede’deki örgütlenme ve propaganda faaliyetlerini Pujbin ailesi üzerinden gerçekleştirmektedir.  Hüseyin, Fetah ve Xusrew Pujbin kardeşler DAİŞ çete örgütüne eleman kazandırma ve propaganda faaliyetleri yürütüyorlar. Nexede sakini aileler, Pujbin ailesinin birkaç yıldır aynı işi yaptıklarını ve hem rejimin hem de çetelerin aileyi desteklemesi nedeniyle çocuklarının götürülmesinden kaygı duyduklarını aktarıyor.

Aile İçinden DAİŞ’e Katılımlarda Bulunuyor

Xusrew Pujbin’in oğlu Mihemed ve Fetah Pujbin’in oğlu Saman DAİŞ örgüt üyesi ve Başurê Kürdistan’ın Musul kentinde DAİŞ’in mali çalışmalarında yer almaktadırlar. Saman ve Mihemed ailesi ile telefon üzerinden Telegram ve Whatsapp programları ile aileleri ile iletişim kuruyorlar. Bahse konu aile, DAİŞ’ten örgütlediği her genç üzerinden büyük meblağlarda para almaktadır. Nahiyede, konudan rahatsız olan ve zorla gönderilmek istenen çok sayıda genç ise yaşadıkları kentlerini ve ailelerini terk etmek zorunda kaldıklarını belirtiyor.

Rojhilatlı Kürt Gençlerini Para İle DAİŞ’e Satıyorlar

Gençlerden biri; “Önce gitmeyi düşündüm ancak ailemi ve halkımı göz önüne getirdiğimde vazgeçtim. Vazgeçtiğimi duyduklarında beni öldürmekle tehdit ettiler, ‘Biz seni göndereceğiz diye paranı peşin aldık’ dediklerinde bunların bu işi parayla yaptıklarını, ortada din, peygamber adına bize söyledikleri her şeyin aslında yalan olduğunu öğrendim ve benimle gidecek tüm arkadaşlarımla birlikte kaçtık” diye konuştu.

Bilal-i Habeşi Cami İmamı DAİŞ’e Çalışıyor

Bilal-i Habeşi Cami’si imamı Mele Humber ve oğlu da DAİŞ’e eleman kazandırma çalışmalarını yürütüyor. Mele Humber’in oğluna DAİŞ tarafından 40 günlük askeri ve ideolojik bir eğitim verildiği ancak Mele’nin oğlunu geri istemesi üzerine, oğlu yerine nahiyeden en az üç genç istedikleri ve Melenin de gönderdiği belirtilenler arasında yer alıyor.

Zaman zaman Irak plakalı araçlarla gelen yabancı misafirleri oluyor. Bu “misafirler” üzerinden melle DAİŞ örgütü ile haberleşmesini sağlıyor ve Mele Humber bu “misafirleri” evi Sigara meydanında ağırlıyor.

Ayrıca Hacı Seyid Kemal Cami’sinde ise Cahfer adlı kişi de DAİŞ için örgütleme ve propaganda çalışması yürütüyor.

Nexede’den DAİŞ’ e katılımlar artıyor

Nexede’den DAİŞ’e katılımlar Bakurê Kürdistan sınırında bulunan Mergewer ve Tirgewer üzerinden kaçak girişlerle Türkiye üzerinden ve Başurê Kürdistan üzerinden gerçekleşiyor. Nexede’de DAİŞ’e ait propaganda içerikli CD, Flaş vb. malzemeler yoğun şekilde dağıtılıyor. Yine nahiyede internet ve facebook gibi iletişim programları üzerinden de örgütleme çalışmaları yürütülüyor. Şuana kadar Nexede ve köylerinden yaklaşık 50 kişinin DAİŞ çetelerine katıldığı yada satıldığı belirtiliyor.

Nahiye sakinleri, durumdan tedirgin olduklarını, Türkiye ve Başurê Kürdistan üzerinden çocuklarının DAİŞ çetelerine gönderilmesinden rahatsız olduklarını ifade ediyor. İran rejiminin ise tüm bunları biliyor olmasına rağmen hiç bir şey yapmamasından ise nahiye sakinleri rahatsız.


Zenan Baran

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

 

TAGS(ETIKETLER): ROJHILATE  KURDISTAN  DA  GENCLER  DAIS  CETELERINE  SATILIYOR  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA