MİT SUK ÇETELERİNİ ANTEP’TE ‘ACİL’ KODUYLA TOPLADI!
Haberler / 25 Mayıs 2016 Çarşamba Saat 14:04
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt halkı tarihin bu evresinde izlediği politik hat ve verdiği devrimci savaş ile 100 yıllık özlemlerini, hayallerini ve de statüsüzlüğünü giderme yoluna girdi. Kürtler 19 Temmuz devrimi sonrasında örgütlülüklerini büyütedursun, MİT, SUK çetelerini ‘Acil’ kodu ile Antep’te topladı. Ayrıca, TC'nin Rojava alerjisi İran ile yakınlaşmasına ve İran'ın yakınlaşma gereği Suriye'de Kürt yönetimi karşıtı faaliyet yürütmesine varana kadar gitti

Kürt halkı tarihin bu evresinde izlediği politik hat ve verdiği devrimci savaş ile 100 yıllık özlemlerini, hayallerini ve de statüsüzlüğünü giderme yoluna girdi. Kürtler 19 Temmuz devrimi sonrasında örgütlülüklerini büyütedursun, MİT, SUK çetelerini ‘Acil’ kodu ile Antep’te topladı.

Demokratik özerklik ve kantonal sistemin eksiklik ve yetmezlikleri aşmak, tüm Suriye halklarının ihtiyaçlarına cevap olabilmek adına geçtiğimiz aylarda açıklanan Rojava-Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Kürt halkını bir statüteye kavuştururken, Suriye halklarının ihtiyaçlarına cevap oldu.

Türk devleti, İran ve Suriye Kürt Düşmanlığı temelinde yine birleşti

İşte Türk devleti, İran ve Suriye rejimleri ortaya çıkan bu durumu hazmedemedi. Suriye halklarının ihtiyaçlarına cevap olan, Kürt halkının 100 yıllık statüsüzlüğünü gideren Rojava-Kuzey Suriye Demokratik Federasyonunu önlemek amacıyla 6 yıldır devam eden Suriye savaşı ile birbirlerine azılı düşman olan Türk, İran ve Suriye rejimi bir kez daha Kürt düşmanlığı ve Kürt özgürlük hareketi düşmanlığı temelinde birleşti.

İran ve TC Görüşmelerinden Anlaşma-Ortak Hareket Etme Kararı Çıktı!

Geçtiğimiz ay eski TC. Başbakanı Davutoğlu İran’a giderek Ruhani ve diğer İran yetkilileriyle bir dizi görüşmede bulundu. Bu görüşmelerde Türk devleti ve İran rejimi Kürt düşmanlığı üzerinde ortaklaşmış ve birlikte hareket etme kararı almıştır. Nitekim buna benzer bir görüşme ve anlaşmanın da gizli bir şekilde Türk devletive Suriye rejimi arasında da gerçekleştiği güvenilir kaynaklarca dillendirilmekte.

Qamişlo’da El Wetani Saldırısında İran Rejim Parmağı!

Cezayir’de yapılan bu görüşmede Türk devleti ve Suriye rejiminin Kürtlerin statüsüz bırakılması konusunda anlaştıkları da aynı güvenilir kaynaklarca dillendirilmektedir. Geçtiğimiz haftalarda rejim güçlerine bağlı ve İran tarafından kurulan Difa El Wetani adlı paramiliter çetelerin Qamişlo’da halka ve Asayiş güçlerine saldırması, bu plan ve anlaşmayla bağlantılı olsa gerek.

Bugün Suriye ve İran rejimi ve Türk devleti birbirleri ile direkt olmasada çok yönlü vekalet ve asimetrik savaş halindeyse de konu Kürtler ve hakları olduğunda ortak hareket ediyor.Bu sömürgeci Türk devleti, İran ve Suriye rejimlerinin on yıllardır izlediği bu politikalara Kürt halkı yabancı değil.

Türk Devletinin Yeni Planı Rejimi Kürtlere Saldırtmak

Türk devleti DAİŞ ve Suriye Ulusal Konseyine bağlı çete grupları ile yıkamadığı Suriye rejimini Kürtlere saldırtmak istiyor. Türk devleti, bu yolla Suriye rejimini zayıf düşürmeyi hatta yıkmayı, Kürtleri de rejim güçleriyle uğraştırıp zayıflatarak Barzani ve KDP bağlantılı ENKS çetelerinealan açarak Rojava ve Suriye’deki amaçlarına daha kolay bir şekilde ulaşmak istiyor.

Barzani ve KDP’si tarafından beslenen, parayla örgütlendirilen ve kendilerine “Rojava peşmergeleri” adı veren çeteler  Qamişlo’daki çatışmaları gerekçe gösterip YPG/YPJ’nin tek başına saldırıları püskürtemeyeceği ve halkı koruyamayacağını iddia etmişti.

Rojava Peşmergeleri adlı çeteler Qamışlo’daki çatışamlar sürerken Rojava’ya geçmek istediklerini dile getirmişti. Bu durumun kendisi bile yaşanan durumun ne kadar organizeli, planlı ve kirli hesaplar taşıdığını gözler önüne sermektedir.

MİT, SUK Çetelerini ‘Acil’ Kodu İle Antep ‘te Topladı

Geçtiğimiz günlerde Gaziantep’te MİT ve Genelkurmay yetkililerince, SUK ve ENKS çetelerinden oluşan yetkililerin katılımı ile bir toplantı gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen toplantının amacı Ezaz – Efrin – Şehba bölgesine yönelik yeni  işgal planlarını devreye koymaktı. 

Güvenilir bir kaynağımdan aldığım bilgilere göre Türk devleti SUK ve ENKS çetelerini acil kodu ile toplantıya çağırdı. Türk devleti bu toplantı ile SUK ve ENKS çetelerinden Halep hattını boşaltmasını istedi.

Türk devlet yetkilileri bu toplantı da SUK ve ENKS çetelerinin bölgeyi boşaltmalarını isterken aynı zamanda Halep çevresinde rejim güçlerine katılmalarını istedi. Türk devletinin, Halep’in rejime bırakılması karşılığında Rusya ve İran ile anlaştığı da aynı güvenilir kaynak tarafından aktarıldı.

Güvenilir kaynak Halep’in rejim güçlerine bırakılması karşılığında Türk devleti ise Ezaz – Cerablus ve Halep Kuzeyi yani Şehba bölgesini SUK ve ENKS çetelerince, Ceyş El Sunnah (Sunni Ordu) adı ile kontrol edecek ve bu şekilde Efrin’i de işgal edebilecek ve Efrin – Kobané’nin olası bütünleşmesini önleyecek.

Türk devleti SUK ve ENKS çetelerine çok acil bir şekilde Halep’ten çekilmesini, Tıl Rıfat, Minix, Bilelon, Eyn Deqne, Birad, Şex İsa vb. alanlarda konumlanmasını,  Ceyş El Suwar ve YPG/YPJ güçlerinin bölgeden çıkarılması için de yeni saldırılar düzenlemesini istedi.

SUK ve ENKS çeteleri de toplantıda Türk devletinden İdlip ve Hama’dan çete takviyesi, silah, cephane ve lojistik desteği istedi.

‘Şehba’da Uluslar Arası Plan Devrede’

Şehba Bölgesi Yürütme Meclisi Diplomasi Komitesi Üyesi Mihemed Xidiro da güvenilir kaynağı doğrularcasına Şehba’ya yönelik saldırıların uluslararası alanda sağlanan anlaşma sonucu gerçekleştiğini belirtiyor.

Mihemed Xidiro verdiği bir demeçte saldırıların Rusya, ABD ve Türkiye’nin bölge üzerine yaptığı pazarlıklardan uzlaşı çıktığını ve bölgeye saldırının ortak karar olduğunu dile getirdi.

Xidiro verdiği demeçte ‘Herkes böylesi bir süreçte Eyn Deqnê’ye dönük vahşice gerçekleşen saldırıları merak ediyor. Ben hemen söyleyeyim. Rusya, ABD ve Türkiye Şehba bölgesini Türkiye’ye, Halep vilayetini ise Baas rejim güçlerine teslim etmek üzerinden anlaşmaya vardılar. Bu anlaşma gereği Eyn Deqnê köyüne çeteler saldırdı” diye konuştu.

Suriye devriminin başından itibaren Türk devletinin Rojava ve Şehba bölgesini işgal etmek istediğine dikkat çeken Xidiro, son süreçte Türk devleti kirli planları için kullandığı çeteler aracılığıyla bölgeye yönelik saldırılarını arttırdığına dikkat çekti.

Ezaz’da hareketlilik yaşandığını, bölgeye yönelik saldırıların bu temelde gerçekleştiğini ve Türk devletinin Şehba’yı 2. İskenderun yapmak istediğine dikkat çekti.

Eyn Deqnê’nin stratejik önemine ve Eyn Deqnê’nin defalarca işgal edilmek istendiğine dikkat çeken Xidiro, Eyn Deqnê’nin stratejik öneminin Ezaz ve Til Rifat’ı birbirinden ayırmasından kaynaklandığını belirtiyor.

Çetelerin Til Rifat’ı işgal edebilmek için, öncelikle Eyî Deqnê’yi almaları gerektiğini belirten Xidiro, Eyn Deqnê’nin işgal edilmesi halinde Til Rifat’ın iki koldan kuşatmaya alınacağını da ifade ediyor.

Şehba Bölgesi Yürütme Meclisi Diplomasi komitesi üyesi Mihemed Xidiro, kimi çevrelerin Eyn Deqnê’ye saldıran çetelerin Til Rifat’lı olduğunu ve QSD’nin denetimindeki Til Rifat’ı ‘ kurtarmak ‘ için saldırı düzenlediklerini ileri sürdüklerini belirterek bu iddiaların doğru olmadığının altını çizdi.

Yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren çetelerin büyük çoğunluğunun Humus ve Hamalı olduğunu söyleyen Mihemed Xidiro, Til Rifat, Eyn Deqne, Minix, Birad vb alanlarda QSD güçlerine saldıran çetelerin Ceyş El Sunneh üyesi çeteler olduğunu söyledi.

Mihemed Xidiro,  bu çetelerin bir süre önce rejim güçlerinin kontrolündeki bölgelerden geçişlerine izin verilerek Şehba bölgesine geçtiklerini de kaydetti.

Jîr Arjîn

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

 

TAGS(ETIKETLER): MIT  SUK  CETELERINI  ANTEP  TE  ACIL  KODUYLA  TOPLADI    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA