KÜRDİSTAN’DA ÖZEL SAVAŞ ARACI: UYUŞTURUCU-FUHUŞ
Gençlik / 22 Mayıs 2016 Pazar Saat 08:00
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TC-AKP devleti ordusunun sözde en seçkin elemanları ile aylardır öz yönetim direnişlerinin sürdüğü Cizre’ye, Silopi’ye, Nusaybin’e, Amed’e bütün gücüyle saldırıyor. Buralarda direnen gençlerin karşısında askeri teknolojinin bütün imkanlarını kullanan TC-AKP çeteleri, direnen gençlerin iradesini kıramıyor ve neredeyse her gün onlarca kayıp veriyor. Hal bu olunca saray çeteleri şimdi de çareyi gençleri uyuşturmakta arıyor

TC-AKP devleti ordusunun sözde en seçkin elemanları ile aylardır öz yönetim direnişlerinin sürdüğü Cizre’ye, Silopi’ye, Nusaybin’e, Amed’e bütün gücüyle saldırıyor. Buralarda direnen gençlerin karşısında askeri teknolojinin bütün imkanlarını kullanan TC-AKP çeteleri, direnen gençlerin iradesini kıramıyor ve neredeyse her gün onlarca kayıp veriyor. Hal bu olunca saray çeteleri şimdi de çareyi gençleri uyuşturmakta arıyor

Devletin Kürdistan'da Uyuşturucuyu Yaygınlaştırma Politikası Yeni Değil!

Devletin Kürdistan'da uyuşturucuyu yaygınlaştırma, gençleri fuhuşa sürükleme, asimilasyona uğratma ve kültürel yozlaştırma politikaları yeni değil. Özellikle 90’larda Kürdistan’da özel harp dairesi tarafından yürütülen savaş bugün daha da derinleştirilerek TC-AKP devleti tarafından yürütülüyor. Kürt Halkına dönük göç politikaları, faili meçhuller, yargısız infazlar, Kürt Halkını katleden kontra güçlerin örgütlendirilmesi ile Türkiye metropollerine göç ettirilen Kürt çocuklarının mafyalaştırılması, uyuşturucu ve fuhuşa bulaştırılması faaliyetlerinin tamamı bu sefer de özel eğitimli saray çeteleri eliyle resmi devlet politikası olarak hayata geçirilmiş durumdadır.

Polisler Okul Önlerini ve İnternet Kafeleri Tercih Ediyor

Uyuşturucular Kürt Gençlerine Başlangıçta Cüzi Fiyatlara Ya da Bedava Veriliyor!

Saray çeteleri resmi devlet politikasının ilk adımı olan, uyuşturucu maddelerini yaygınlaştırmak ve gençleri kirli politikalarının içine çekmek amacıyla özellikle Amed'in yurtseverliğiyle bilinen Bağlar, Sur ve Peyas’ın mahallerini pilot uygulama alanları olarak belirlemiş durumdadır. Sivil giyimli, genç polisler okul önlerinde ve internet kafelerde çocuklarla tanışıyor ve bir süre sonra bu çocukları çeteleştirip, uyuşturucu kullanımı başta olmak üzere hırsızlık, gasp ve fuhuşa zorluyor. Yurtsever ailelerin çocuklarının özel hedefler olarak seçildiği bu mekanlarda polisler hapları 5 TL ile 7.5 TL arasında satıyor ya da bedava dağıtıyor.

Uyuşturucu Maddeler Ajanlaştırma Aracı Olarak Kullanılıyor!

 Z.F.T (15) adlı lise öğrencisi olan genç kız yaşadıklarını şu sözlerle ifade ediyor:  “Mert’le okul çıkışında tanıştık. Başta polis olduğunu bilmiyordum. Mert bana çok iyi davranıyor, beni pahalı yerlere götürüyor, ne istesem alıyordu. “ diyen genç kız devamında “ Mert bir süre sonra bana hap kullanmayı önerdi. Bir kereden bir şey olmaz diyordu. Başta çekinsem de sonradan bu haplardan kullanmaya başladım. Haplar bende alışkanlık yapmıştı. Ailemin anlamasından çok korkuyordum. Bu yüzden Mert ne dese yapmaya başladım. Arkadaşlarımın bilgilerini, ailelerinin ne iş yaptıklarını, öğretmenlerimden yurtsever olanlarının kimler olduğuna kadar her şeyi Mert'le paylaşıyordum”

Fuhuşa Sürüklüyorlar

A.T (18) adlı bir başka genç kızın anlattıkları ise Kürt gençleri üzerinde izlenen kirli devlet politikasının tüyler ürpertici boyutlarını ortaya koyuyor. “İnternet üzerinden tanıştığım birinin bana bunları yaşatacağını asla düşünmezdim. O kadar güven vermişti ki kendisini ablamla bile tanıştırmıştım. Bir gün gezmek amacıyla On Gözlü Köprüye gittik, yalnız olduğumuzu düşünüyordum ama arkadaşları bizim görüntülerimizi çekmişler, sonra bana görüntüleri gösterdi. Kız arkadaşlarımı onlarla tanıştırmazsam görüntülerimi internette yayacaklarını söylediler, o günden sonra bir kaç tane arkadaşımı da onlarla tanıştırdım, bir tane kız arkadaşım yaşadıklarına dayanamayıp babasının tüfeğiyle intihar etti, bense ne yapacağımı bilemiyorum” diyen A.T bu sözlerle vahşi gerçekliği açığa çıkarıyor.

TC-AKP Devletinin Büyük Çaresizliğinin Sonucu: Uyuşturucu

Amed’e Yalnızca Nisan ve Mayıs Ayında 1 Milyon Hap-Bonzai Sevkiyatı Yapıldı!

Nisan ve Mayıs aylarında Amed’e MİT tarafından 1 milyon adet hap ve bonzai sevkiyatı yapıldı. Para alınmadan da dağıtılan bu uyuşturucu maddeler özellikle de gençleri ajanlaştırmak için kullanılıyor. Torbacılık yapan A.K (21) bir devlet politikası olarak hayata geçirilen uyuşturucu sistemi için şunları söylüyor : “Son zamanlarda uyuşturucu peynir ekmek gibi oldu. Hapları 5 TL’den Bonzaileri 7.5 TL’den bulabiliyoruz. Polisle iş birliği içinde çok rahat uyuşturucu satışı yapabiliyoruz, okullar ve internet kafeler bu iş için cennet gibi mekanlar ” diyen A.K (21) devamında Sur'da direnen Sivil Savunma Birlikleri(YPS)’nin kendilerini nasıl engellediğine değiniyor, “YPS biz bu işi yapıyoruz diye elimizi ayağımızı bağlıyordu, sağ olsun polisler bu konuda sonuna kadar arkamızda, ilk kez bedavadan uyuşturucu alıp satıyoruz”   diyerek devlet politikası olarak uyuşturucunun nasıl yaygınlaştırılmaya çalışıldığının da aslında özetini sunuyor.

 

Mizgîn Bermal

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

 

TAGS(ETIKETLER): KURDISTAN  DA  OZEL  SAVAS  ARACI  UYUSTURUCU-FUHUS  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.