İNTERNETTE ANONİM KALMAK VE ENGELLERİ AŞMAK
Duyurular / 21 Mayıs 2016 Cumartesi Saat 17:50
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İnternet altyapısını geliştirmek ve ağlar arası iletişimin en kaliteli hale gelmesinde etkin rol oynaması gereken kurum olan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) bugün bütün yoğunlaşmasını Özgür Muhalif Basın’ı susturmaya dönük kullanmaktadır. İktidar politikalarına paralel hareket eden bu kurumun özellikle iktidarın zorlandığı-yanlış politikalarından ötürü- süreçlerde toplumun yanlış politikalardan haberdar olmasını engellemeye dönük faaliyetleri çok dikkat çekicidir

Özellikle savaşı şehirlere yaydıkları bugünlerde iktidarın tüm kirli oyunlarını basın yoluyla halka ulaştırmaya dönük tüm faaliyetleri engelleme amacıyla basın-yayın kuruluşlarının internet sitelerini ve sosyal medya hesaplarını engellemeye dönük TİB’in her pratiğini izlemekteyiz. Basın çalışanlarından sosyal medya kullanıcılarına her kesimi fişlemeye, yapılan-yazılan tüm muhalif yazı, resim veya video paylaşımının ‘terör propagandası’ olarak nitelendirilmesi bizde, bu yazımızı size ulaştırma gereği uyandırmıştır.

Reddedilemez bir ihtiyaç haline gelmiş olan internet, günümüzde yaşamı kolaylaştıran, hatta yaşamdan bir parça oluşundan tarafımızca tüm pratik işlerimizi hallettiğimiz bir araç durumuna gelmiştir. Günlük iş gücünden tasarruf etmek için birçok alanı masaüstü bilgisayarımıza, notebooklara, tabletlere, telefonlara ve hatta yeni akıllı TV’lere dahil eden teknoloji bir yandan da olumsuzlukları da birlikte getiriyor.

Günümüzde Önemli Bir İhtiyaç İnternet ve Erişim

Her ne kadar iş gücünü azaltmaya, ihtiyaçları karşılamaya ve ‘sosyal ağ’ üzerinden kendimize alan açmaya dönük kullanıyorsak bile internet bunun dışında birçok önemli ihtiyacımızı da karşılamakta. Örneğin; An itibariyle Amerika’nın herhangi bir eyaletinde olan önemli gelişmeyi bulunduğumuz yerden sosyal medya veya internet haberciliği üzerinden öğrenebiliyoruz. Bunun dışında bir ülkenin politikacısının kendi ulusal basınına verdiği açıklamayı canlı olarak bulunduğumuz herhangi bir yerden izleyebiliyoruz. Örnekler daha da zenginleştirilebilir. Lakin dikkat çekmek istediğimiz nokta şu.

Haber Alma…

Yukarıda da belirttiğimiz gibi anlık neredeyse birçok şeyden haber alabilme ihtiyacımız karşılandığı için bu alan birileri için tehlike olmaya devam etmekte.

Halkı koyun sürüsü olarak gören baskıcı-faşist diktatöryal yönetimlerin, toplumun haber alma ihtiyacını karşılamasını engellemek, kendine muhalif kesimleri susturmak, algı yönetimi için kendi haber yayma servislerini oluşturmak ve topluma ‘verileni’ enjekte etme amaçlı faaliyetleri gerek Türkiye’de gerekse Türkiye benzeri zihniyet sahibi diğer ülkelerde görülmektedir.

Bugün R.T Erdoğan ve AKP’sinin iktidar tarihleri boyunca yaptıkları her türlü kirli oyun, yanlış politika, hırsızlık, kumpas, işlediği faili belli cinayetler, savaş suçları vb. birçok durumu basın aracılığıyla öğrenmekteyiz. Kimi zaman TV kanallarında, kimi zaman gazeteler de, en çok ve en acil şekilde de bedenimizden bir parça haline gelmiş akıllı telefonlarımızdan öğrendiğimiz bu ve bu gibi durumları engellemeye dönük iktidar gücü kullanılmaktadır.

TİB Tüm Yoğunlaşmasını Özgür Basın’ı Susturmak İçin Kullanıyor!

İnternet altyapısını geliştirmek ve ağlar arası iletişimin en kaliteli hale gelmesinde etkin rol oynaması gereken kurum olan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) bugün bütün yoğunlaşmasını Özgür Muhalif Basın’ı susturmaya dönük kullanmaktadır. İktidar politikalarına paralel hareket eden bu kurumun özellikle iktidarın zorlandığı-yanlış politikalarından ötürü- süreçlerde toplumun yanlış politikalardan haberdar olmasını engellemeye dönük faaliyetleri çok dikkat çekicidir.

Özellikle savaşı şehirlere yaydıkları bugünlerde iktidarın tüm kirli oyunlarını basın yoluyla halka ulaştırmaya dönük tüm faaliyetleri engelleme amacıyla basın-yayın kuruluşlarının internet sitelerini ve sosyal medya hesaplarını engellemeye dönük TİB’in her pratiğini izlemekteyiz. Basın çalışanlarından sosyal medya kullanıcılarına her kesimi fişlemeye, yapılan-yazılan tüm muhalif yazı, resim veya video paylaşımının ‘terör propagandası’ olarak nitelendirilmesi bizde, bu yazımızı size ulaştırma gereği uyandırmıştır.

“Peki, bu durumu nasıl aşabiliriz?” sorusuna cevap vererek ihtiyaçları karşılamaya çalışacağız.

Önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi gerek anonim kalmaya ve engelleri aşmaya dönük yardımcı yazılımlar ve birkaç değişiklik ile hem internette rahatça dolaşabiliriz hem de anonim kalabiliriz. Nasıl mı?

Bilgisayarınızda veya telefonunuzda yapacağınız küçük bir DNS değişikliği ile TİB’in girişi yasakladığı tüm sitelere giriş yapabilir, rahatça istenilen yer yerden bilgi alınabilinir. Bunun dışında Tor Browser veya VPN aracılığıyla bilgisayar ve telefonlarımızda gerek istediğimiz siteye giriş yapmanın yanı sıra, kimliğimizi gizleyerek de dolaşım sağlayabiliriz. Anonim dolaşımın son zamanlarda çok büyük ihtiyaç oluşundan kaynaklı uygulanması bizde zorunluluk arz etmektedir.

Özce, yapacağımız küçük değişiklikler ve biraz uğraş ile iktidar kurumu olan TİB’in tüm kirli faaliyetlerini boşa çıkarabilir, anlık engelsiz internet kullanımını gerçekleştirebiliriz. İstediğimiz açık olan her bilgiye ulaşabiliriz.  Ek olarak daha önce yayına sunduğumuz yazıyı okuyarak daha kolay ve hızlı internet özgürlüğünüzü elde edebilirsiniz.

Eleştiri ve Önerileriniz Bizim İçin Önemlidir

Sayın okurlarımız, şu anda birçok ülkeden sitelerimize erişim engellenmektedir. Ayrıca, sitemiz üzerinde yaptığımız birkaç teknik değişiklik nedeniyle ara verdiğimiz yayınımız devam etmektedir. Okurlarımızın, sitemize yönelik görüşleri, önerileri ve eleştirilerini aynı zamanda haberlere ilişkin yorumlarını ve yazı göndermek isteyen okurlarımızın da destek ve katkılarını bekliyoruz 

Sitemize Erişim İçin:

Şu anda birçok ülkeden sitelerimize erişim engellenmektedir. Yine bizim dışımızda birçok özgür basın sitelerine de erişim engellenmektedir. Bunun aşılması konusunda siz takipçilerimize aşağıda sırasıyla yapılması gerekenleri daha önce yayınladığımız üzere tekrar paylaşıyoruz. Adım adım yapılması gerekenleri uyguladığınız takdirde gerek lekolin.com, lekolin.org  gerek diğer engel atılan tüm web sitelerine de erişiminiz gerçekleşecektir.

 

1- DNS DEĞİŞTİRME

a. Ağ bağlantısına girip bağlantı ayarları penceresi açılmalıdır.

b. "Özellikler" butonuna tıklayıp Ethernet Özellikleri veya Wi-Fi Özellikleri açılmalıdır.

c. Açılan pencereden "İnternet protokolleri sürüm 4(TCP/IPv4)" açılmalıdır.

d. Açılan pencereden "Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan" tıklanmalıdır.

e. Tercih edilen DNS sunucusu ve Diğer DNS sunucusu yazan yerlere güncel DNS adresleri yazılmalıdır.

Örnek; Open DNS

Tercih edilen DNS sunucusu: 208.67.222.222

Diğer DNS sunucusu:         208.67.220.220

Güncel Yeni DNS Adreslerine www.lekolin.org/guncel.txt adresinden ulaşabilirsiniz. Bilgisayarlar içindir.

 

2- Surf-Anonymous (PROXY);

Bilgisayarınızın DNS adresini değiştirmeden engellenen tüm yerlere proxy siteleri üzerinden erişim

sağlayabilirsiniz. Örnek; www.proxysite.com - www.filterbypass.me - www.proxyfree.com - www.proksi.us

Bu siteler dışında arama motorları(ör; Google, Yandex, Bing...) ile de farklı Proxy sitelerini bulabilirsiniz.

Telefon ve Bilgisayarlar içindir.

 

3- VPN (Virtual Private Network);

Engelli sitelere girmenin bir başka yolu VPN'dir. VPN, tüm sitelere %100 erişim imkanı sağlar. VPN sayesinde

internet trafiğiniz gizli kalır. Birçok işinizi güvenle yapabilirsiniz. VPN'in esas amacı internet sansürünü

çözümlemektir. Piyasada en yaygın VPN SpotFlux'dur. SpotFlux'a  http://spotflux.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Telefon ve Bilgisayarlar içindir.

 

 

4- TOR;

Tor ağı günümüzde birçok internet kullanıcısı tarafından illegal işler için kullanılmakta olsa da, sansürü aşan yapıya sahip olmasından kaynaklı birçok kişi tarafından talep görmektedir. Tor ağına bağlanan kişinin bilgileri gerekli ayarlar yapıldığında gizli kalır. Tor ağına dâhil olduğumuzda engellenen sitelerin ötesine gidile bilinir. Dahil olunan bu ağda bilgiler ağa bağlı farklı kullanıcıların bilgisayarları üzerinden gönderildiğinden denetim ve takibi zordur, çoğu kez imkansızdır.

TOR'a https://torproject.org adresinden ulaşabilir işletim sisteminize uygun tarayıcıyı indirebilirsiniz.

 

 

Yine tablet ve telefonlarınıza The Tor Project'e ait Orbot'u indirerek anonim gezinebilirsiniz. Orbot ile birlikte Orweb'i de indirmek gerekmektedir.

Orbot Play Store: https://play.google.com/store/apps/details?id=org.torproject.android

Orweb Play Store: https://play.google.com/store/apps/details?id=info.guardianproject.browser

 

5- ZenMate

ZenMate, web sitelerine güvenli ve anonim şekilde (kimliğiniz gizlenmiş) kolayca erişmenizi sağlayan bir yazılımdır. VPN ve Proxy ikilisi üzerine kurulmuştur. ZenMate internet tarayıcınıza eklenti olarak kurulur. Bir web sitesine erişmek istediğinizde erişmek istediğiniz web sitesi ZenMate sunucularına iletilir. ZenMate sunucuları erişmek istediğiniz sitedeki verileri size servis eder.

Mobil cihazlarda Zenmate eklentisini Android için Google Play, IOS için AppStore üzerinden indirebilirsiniz.

ZenMate ‘in çalıştığı platformlar:

Google Chrome, Firefox , Opera, Android , IOSLekolin.org Haber Merkezi

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com - http://kursam.com/index.html

 

 

TAGS(ETIKETLER): INTERNETTE  ANONIM  KALMAK  VE  ENGELLERI  ASMAK  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA