SUR YIKIM PROJESİNİN MÜTEAHİDİ AKP'Lİ ENSARİOĞLU
Haberler / 20 Mayıs 2016 Cuma Saat 12:19
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TOKİ’lerle gündeme gelen ardından da karakol şehre dönüştürülmek istenen Amed’in Sur İlçesi TC-AKP devletinin gasp politikalarında yeni bir aşamaya geldi. AKP’ye bağlı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Valilik tarafından Sur İlçesi’ne dönük özel bir koordinasyon dairesi oluşturuldu. Bu daire önce saldırıyor ardından da imar politikaları ile ilçeyi halkın elinden almayı planlıyor. Sur'da, AKP'li Ensarioğlu ve Ailesi ise bugüne kadar 200 müstakil evi satın aldı

TOKİ’lerle gündeme gelen ardından da karakol şehre dönüştürülmek istenen Amed’in Sur İlçesi TC-AKP devletinin gasp politikalarında yeni bir aşamaya geldi. AKP’ye bağlı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Valilik tarafından Sur İlçesi’ne dönük özel bir koordinasyon dairesi oluşturuldu. Bu daire önce saldırıyor ardından da imar politikaları ile ilçeyi halkın elinden almayı planlıyor.

Amed’in Sur İlçesi Aylardır Tarihi Bir Direnişe Sahne Oluyor

Amed’in Sur İlçesi aylardır halkın tarihi direnişine sahne oluyor. Halkın direnişi karşısında kırılan TC-AKP çetelerinin yoğun saldırıları sonrası tarihi ilçe bir harabeye dönmüş durumda. Özellikle tarihi mekanların hedef alındığı ilçede başta Kurşunlu Camii olmak üzere kiliseler de faşist TC-AKP terörünün saldırılarından nasibini aldı. Halkların birlikte yaşam hafızasını barındıran Sur İlçesi Amed Büyükşehir Belediyesi’nin çok yoğun çabaları ile yaşayan bir açık hava müzesine dönüştürülmüştü. Sur dipleri temizlenmiş, tarihi camii ve kiliseler onarılmış, Meryem Ana Kilisesi ile Surp Gragos Kilisesi ilçede yaşayan Süryanilerin, Keldaniler ve Ermenilerin kullanımına açılmıştı.

TC-AKP Devletinin “Saldır-Harabeye Çevir-Parsel Parsel Bölüştür” Politikası

Bu yönüyle farklı halkların ve inançların ortak yaşam değerlerini barındıran Sur şimdide de TC-AKP çetelerinin “saldır-harabeye çevir-parsel parsel bölüştür” politikasının üçüncü aşamasıyla karşı karşıyadır. Özellikle tarihi mekanların yer aldığı Kurşunlu Camii ve Çevresi ile Hevsel Bahçelerini kuş bakışı görmenizi sağlayan Hasırlı ve Alipaşa civarında parselizasyon çalışması yapılıyor. AKP’ye bağlı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ”parsel parsel bölüştür”  politikasını yürütmek için 50-60 kişilik özel bir ekip oluşturuldu. Bu ekip AKP çetelerinin saldırısı sonucu kullanılmaz hale gelen evlerin tespitini yapıyor ardında da değerinin çok altındaki rakamlarla ya buraları halktan satın alıyor ya da doğrudan kamulaştırma adı altında buralara el koyuyor.

‘Evlerimizi Yıkıp Bizi TOKİ’lere Göndermek İstiyorlar’

Hasırlı Mahallesi Bayrak Apartmanında oturan M.G (47) bakanlıktan geldiğini söyleyen bazı kişilerce evinin satın alınmak istendiğini aktardı. Zaten uzun süredir mahallede dolaşan özel harekat timlerince tehditlere maruz kaldığını belirten M.G “Öncesinde yüzleri maskeli özel harekat timleri mahallede dolaşıyordu, bize buralar bizim, zaten çoğunuzun tapuları yok, tapusu olanlarda evlerini bize satacak ya güzellikle satar ya da devletimiz bir yolunu bulur “ dediğini belirterek şöyle devam etti “Yıllardır bu evlerde oturuyoruz, biz Amed’in yerlileriyiz, dedem bu evde doğmuş, eskiden komşularımız Ermeniler, Süryanilerdi, camilerimiz ve kiliselerimiz yan yanadır, komşuluk yapardık, herkes dilini konuşurdu, ibadetini yapardı, kimse kimseye karışmazdı, devlet önce Alipaşa’yı yıktı, insanları TOKİ’lere gönderdi, şimdi de buraya göz dikmiş, amaçları buranın kültürünü, tarihini yok etmek”  yine.

‘Devlet Önce Buralara Uyuşturucu ve Fuhuşu Sokmak İstedi!’

‘Öz Yönetimimizi Kurduk, Sistemimizi Oturttuk Devlet Saldırmaya Başladı’

Hasırlı Merhelli Sokakta oturan Dom (Sur’da yaşayan etnik bir kimlik) yurttaş V.G (36) ise şunları belirtti “Devlet önce buralara uyuşturucu ve fuhuşu sokmak istedi, insanlar bir ara sokaklarda gezemiyordu, gençlere bizzat uyuşturucuyu polisler satıyordu, buna karşın bizde meclislerimizi kurduk. Öz savunma birimlerimizi oluşturduk artık kimse buralarda fuhuş yapamıyor, uyuşturucu satamıyordu, bunu gören devlet buralara saldırdı, evleri yıktı, şimdi de buraları elimizden almak istiyor, buradaki insanları birbirinden ayırmak istiyor, ahlaksız bir toplum yaratmak  istiyor, ne olursa olsun biz evlerimizi vermeyeceğiz, buraları terk etmeyeceğiz ” dedi.

Halk Mutlaka Hukuksuz Kamulaştırmalara Karşı İtirazını Yapmalıdır

Amed Büyükşehir Belediyesi İmar Birimi yetkililerinden biri; Çevre Şehircilik Bakanlığı ile Valiliğin uygulamasına dikkat çekerek “Sur’da yaşayan yurttaşlar mutlaka tapularının takibini yapsınlar, hukuksuz kamulaştırmalara karşı halkın dikkatli olması gerekiyor. Çok cüzi rakamlarla değerinin altında kamulaştırma yapılmak isteniyor. Halkımız bu konuda belediyelerin imar birimlerine başvurabilir. Satış işlemleri ve itiraz işlemleri için belediyelerimiz her türlü desteğe hazırdır. Hak kaybının olmaması için itirazlar muhakkak yapılmalıdır  ” diye konuştu.

Sur’da Ensarioğlu Ailesi 200 Müstakil Evi Satın, Aldı TC-AKP-TOKİ Çeteleri Yıkıyor

Amed'in kalbi konumundaki Sur için yaptırdığı TOKİ projeleri ile adından sıkça söz ettiren Ensarioğlu ve Ailesinin şuana kadar Sur'da yaklaşık olarak 200 müstakil evi satın aldığı biliniyor. Öyle görünüyor ki kan ve talan üzerinden rant projeleri devşirmeye devam eden AKP Milletvekili Galip Ensarioğlu ve ailesi TC-AKP çetelerinin harabeye çevirdiği Sur'da rant politikalarını sürdürmeye kararlı!

AKP Süper Darbe Yapıyor

Belediyeler kanuna göre imar politikaları halkın seçtiği belediyeler tarafından belirlenir. Fakat TC-AKP devleti Kürdistan’ı talan politikalarını önce belediye eş başkanlarını tutukladığı DBP belediyelerine dönük özel hukukunu şimdi de özel imar politikaları uygulayarak devam ettiriyor. Belediyenin yetki alanlarına müdahale eden AKP’ye bağlı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu uygulaması ile halkın kendi iradesi ile seçtiği belediyeleri işlevsiz bırakıyor. TC-AKP devleti yürüttüğü politikalarla darbe dönemlerinin uygulamalarını çoktan aşmış durumda bu yeni duruma süper darbe demek yerinde bir tanımlama olacaktır.


Berken Sîpan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

 

TAGS(ETIKETLER): SUR  YIKIM  PROJESININ  MUTEAHIDI  AKPLI  ENSARIOGLU  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.