SYKES-PİCOT ANTLAŞMASININ GÜNÜMÜZDEKİ SAVUNUCUSU:PDK
Okuyucudan / 18 Mayıs 2016 Çarşamba Saat 10:48
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zor zamanlarda Rojavalı Kürtlerin yüzüne kapı kapatanlar, 75’te ilk yardımlarına kimlerin koştuğunu unutmuşlardır! Rojavalı Kürtlerin sizinle aşını ve ekmeğini bölüştüğü günleri ne kadar da çabuk unutmuşa benziyorsunuz. Üstelik, kadim Kürt halkının misafir ağırlama kültüründe düşmanına dahi açık olurken kapıları insan kardeşine nasıl insani yardım kapılarını kapatabilir? PDK temel Kürt kültürel değerlerini dahi geride bırakmıştır ve unutmuştur

Kürtler ‘tarihten kovulmuş’ bir halk olarak tarihte hak ettikleri yeri alamamış, her zaman onun adına başkaları konuşmuş ve ona kendi kaderini tayin etme hakkı hiç bir zaman tanınmamıştır. Yazılı egemen tarihte Kürtlere dair fazla bir bilgiye rastlanmamaktadır. Çünkü tarihi ya yazılmamış ya da çarpıtarak yazılmıştır.

Kürtler tarihin öksüz halkıdır. Kürtlerin anavatanı Kürdistan’a komşu güçler tarafından sömürülmüş, yağma edilmiş, iradesi elinden alınmış ve en sonunda da parçalanmıştır. Kürtlerin anavatanını parçalayanlar, Kürtlerin öz gücü ile imparatorluklar, sultanlıklar ve büyük savaş zaferleri kazanan komşularıdırlar. Zor durumda kaldıklarında kalkıp “Kürt-Türk, kardeştir, Kürt-Fars aynı ırktandır, Kürt-Arap dindaştır” palavralarıyla yardım isteyen komşular, zor zamanları geçtikten sonrada Kürtleri imha ve inkar politikalarıyla bitirmek istemişlerdir. Erzurum-Sivas kongrelerinde Kürtlerden yardım isteyen Sömürgeci-faşist Türk iktidar aklı, Kürtlerin yardımıyla Anadolu’yu düşmanlardan temizlemiş, ama rahata kavuşan faşist Türk yönetimi Kürtlerin yardımının karşılığını Dêrsim, Zilan Deresi, Amed ve daha nice yerlerde Kürtleri katletmekle ödemişler. Kürtlere yardımlarının karşılığını fazlasıyla ödetiyorlardı.

Kurtuluş Savaşı diye dillendirilen savaştan sonra Türkler İngilizlerle anlaşma yapıp Kürtleri bölüyorlar. Sanki Çanakkale’de çatışan-çarpışan güçler onlar değilmiş gibi, sanki Kürtlere karşı savaşmışlar gibi ittifak kuruyor ve Kürtlere yöneliyorlar. Kürtler temiz duygularının karşılığını hep sırtından hançerlenmekle ödemişler. “Hayali Kürdistan burada meftundur” diye de Ağrı Dağı’nda Kürdistan mezarı yaptılar. Kürdistan üzerine yapılan kirli anlaşmaları tekrar hatırlayacak olursak;

-              Qesrûşîrîn Antlaşması – 1639 – Osmanlı ve Safevi İmparatorlukları tarafından Qesrûşirin şehrinde yapılmış ve bunun sonucunda Kürdistan iki parçaya bölünmüş.

-              Sykes-Picot Antlaşması – 16 Mayıs 1916 yılında, Fransız, İngilizler ve Ruslar tarafından Kürdistan’ın bir kısmını da içine alan bir bölgeyi kendi aralarında bölüyorlar. Buna göre Rojava, Bakur’un bir kısmı, Suriye ve Lübnan Fransız güçlerine, Başûr, Irak, Kuveyt, Ürdün’den Sina Yarımadasına kadar İngiliz, Doğu Karadeniz ve Serhat bölgesi de Ruslara verilecekti. Bunun sonucunda Fransız ve İngilizler tarafından bugünkü Irak, Suriye, Ürdün, Lübnan, Suudi Arabistan arasındaki sınırlar çizildi.

-              Sevr Antlaşması – 20 Ağustos 1920 – Fransa’nın başkentinde, Müttefik güçler tarafından imzalandı. Bu antlaşmaya göre bağımsız bir Kürdistan’ın kurulmasına olanak sağlıyordu. Ama bu antlaşma kısa süreli kaldı ve geçersiz kılındı.

Lozan Antlaşması, Cezayir Antlaşmaları Kürdistan’da sömürgecilik ve parçalamanın devamcısı nitelikte devam eden antlaşmalar olmuşlardır.  

Günümüzde Kürtlerin ulusal bir uyanış ve devrimsel süreç yaşıyor. Kürtler yaşadıkları her yerde hakları için haykırıyor ve mücadele veriyorlar. Kürtler Kürt Özgürlük Hareketi PKK öncülüğünde bu direnişini gün be gün zafere biraz daha yaklaştırıyor. Kürdistan’ın her bir bölümünde mücadele bir şekilde devam etmekte.

Kürtler Rojava Devrimi ile üzerindeki tüm kirli oyunları boşa çıkarttı ve çıkartmaya devam ediyor, dengeleri sarsıp değiştiriyor. Kürtler Lozan ve Sykes-Picot’ta çizilen sınırları kaldırıyor ve bu anlaşmaların günümüzde meşruluğu kalmıyor. Diğer parçadaki Kürtlerle gönül bağını kuruyorlar. Ama maalesef devrimin ve direnişin bu kadar dorukta yaşandığı günümüzde egemenlerin çizdiği sınırlara sıkı sıkı sarılan bazı kesimler var. Bu kesimler maalesef düşmanın koltuk değneği görevi gören, Kürtler katledilirken düşman ağzıyla tepki gösteren, Kürt kanı üzerinden kirli ticari anlaşmalar yapan, Rojava Devriminin anlamını çarpıtan PDK ‘Partî Dîmokratî Kurdistan’ yani Kürdistan Demokratik Partisi’dir.

16 Mayıs 2016’da Sykes-Picot Antlaşmasının 100. yıldönümüdür. Bu antlaşmanın en büyük zararı Kürtlere olmuştur. Anavatanımız düşmanlar tarafından parçalanmış ve kendilerince sınırlar çizmişler. Doğal olarak en büyük tepkide Kürtlerden gelmesi gerekirken PDK çizgisindeki Kürt anlayışı bu sınırların varlığına sıkı sıkı sarılmış ve bu sınırları korumak için elinden gelen her şeyi yapmıştır ve bugün de yapmaya devam etmektedir. Söz meclisine gelindiğinde “biz Bağımsız ve Özgür bir Kürdistan kuracağız” diyorlar ama Kürdistan’ın kalbine çizilen sınırları canı pahasına savunmaktalar. Sınırın öteki tarafındaki Kürtler yani Rojavalı Kürtler Başûrlu Kürtlere en zor zamanlarında kucak açmış ve aşlarını bölüşmüşler. Ama bugün PDK çizgisi Rojava-Başûr arasındaki sınırı ve sınır kapısını Kürtlerin kazanımlarına karşı kullanmakta. Sözde federal sistemi kendileri için öngörenler bunu Rojava’daki Kürtler uyguladığında Sêmelka Sınır Kapısı kapatılıyor.

Batı Almanya ve Doğu Almanya’da taraflar birbirilerine karşıyken bile sınırdan insani yardımlar geçiyor ve savaş mağduru halkın azda olsa ihtiyaçları karşılanıyordu. Ama Kürdistan’da PDK’nin Kürt Düşmanlığı DAIŞ ile arasındaki bölgeden günde yüzlerce tanker kaçak benzin Güney üzerinden Türkiye’ye geçiyor ama medyasında “DAIŞ’e karşı en etkin mücadeleyi biz veriyoruz” imajını vermek istiyor. Rojavalı Kürtler DAIŞ ile mücadelede verdikleri destansı mücadeleyi görmeyip onları maddi olarak çökertmek için Rojava-Başûr sınırına hendekler kazmakta, sıkı güvenlik uygulamakta, bahane göstermeden sınırı kapatmaktadır.

Sêmelka Sınır Kapısı’nda Yaralı Orta Oyunu!

Qamişlo’daki saldırıda ağır yaralıları günlerce sınır kapısında bekleten zihniyet TV kameraları yoluyla şov yapmayı da ihmal etmemektedir. Saldırılar yaşanırken, kapalı olan Sêmelka Sınır Kapısından orta oyununu aratmayan görüntüler Kürdistan 24 televizyon kanalında cereyan etti. Yaralıların geçişlerini kabul etmeyen KDP yönetimi, hala nerede olduğu bilinmeyen sözde ‘yaralıları’ Hewlêr’de hastanelere sevk etti mesele ise yaralıların ‘Yahu bizim geçişimize izin vermediler biz Qamişlo’dayız” diye açıklama yapmak zorunda kaldılar. Düzmece bu ‘yaralı taşıma’ meselesi günlerce sosyal medya da ve basında KDP’nin alay konusu olmasına vesile oldu.

Sêmalka Sınır Kapısı’nda bekletilen yardım kamyonlarındaki gıda ve ilaç malzemeleri bozulmuş durumda. PDK neden bu kadar Rojava Devrimi’ne kindar yaklaşıyor? Acaba PDK Rojava Sınırını koruduğu kadar DAIŞ ile arasındaki sınırı da koruyor mu? Yoksa PDK’nin gördüğü en büyük düşman Rojavalı Kürtler midir? PDK’nin tüm komşularla sınır kapıları açık bir tek Rojava ile arasındaki sınır kapası kapalı! Rojava’ya gidecek olan bir çocuk sütünü, ilacı da kesen bir zihniyet ne kadar düşmüş olduğunu göstermektedir. 

Sykes-Picot’un çizdiği sınırlara sıkı sıkı sarılanlar sınırların kaldırılmasından sonra tarihte hakkettikleri yeri alacaklardır. Zor zamanlarda Rojavalı Kürtlerin yüzüne kapı kapatanlar, 75’te ilk yardımlarına kimlerin koştuğunu unutmuşlardır! Rojavalı Kürtlerin sizinle aşını ve ekmeğini bölüştüğü günleri ne kadar da çabuk unutmuşa benziyorsunuz. Üstelik, kadim Kürt halkının misafir ağırlama kültüründe düşmanına dahi açık olurken kapıları insan kardeşine nasıl insani yardım kapılarını kapatabilir? PDK temel Kürt kültürel değerlerini dahi geride bırakmıştır ve unutmuştur.

Aynı PDK daha dün Sykes-Picot’u protesto etmek isteyen demokrasi güçlerine engel olmamış mıdır? Kahrolsun Sykes-Picot Antlaşması zihniyeti ve bu antlaşmalara bel bağlayan-umut bağlayan zihniyet!

Gabar Roj

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): SYKES-PICOT  ANTLASMASININ  GUNUMUZDEKI  SAVUNUCUSU  PDK  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.