BASIN BÜLTENLERİ 08/09 MAYIS 2016
Basın Bültenleri / 14 Mayıs 2016 Cumartesi Saat 07:10
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz

Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz.

 

HABER ARALIĞI:08.05.2016-09.05.2016

 

TÜRKÇE

BAKURÊ KÜRDİSTAN-TÜRKİYE

ü  "BÖYLE GİDERSE TÜRKİYE SONSUZA DEK AVRUPA DIŞINDA KALACAK"

ü  Eski İtalya Başbakanı Romana Prodi, Türkiye'nin ‘bölgesel bir güç haline gelmesi ve bunun sonucu egemenliğini paylaşmaya daha az meyilli olması. Gittikçe daha otoriter bir devlet haline gelmesi’ni Brüksel’den uzaklaşma olarak yorumladı. (Messaggero Gazetesi-İtalya)

ü  TÜRKLER HAZAR DENİZİ KIYILARINDA YATIRIM YAPMAK İSTİYOR

ü  İran’ın Gülistan Eyaleti Kültürel Miras Kurumu Başkanı İbrahim Kerimi, Türkiye, Çin ve Umman’ın eyaletin turizm alanında yatırım yapmak istediklerini ve yoğun talep gördüğünü belirtti. (İrib Haber-İran)

ü  ABDÜLHAMİT DEVRİNDE BİLE BÖYLESİ GÖRÜLMEMİŞTİ

ü  KONDA Yöneticisi Tarhan Erdem, “Anayasa değiştirilmeden bir cumhurbaşkanı kendi istediği gibi hareket etmeye başladıysa Türk demokrasisi bütün kazanımlarını yitirmeye başlamıştır. Cumhurbaşkanının derhal anayasa çizgisine dönmesi gerekir.  Abdülhamit’in sözü önce ferman, sonra kanun olurdu. Ancak bakıyorsunuz Erdoğan’ın ağzından çıkan her şey anında kanuna dönüşmüş. Erdoğan, her gün tek adamlığını takviye edecek adımlar atıyor. İçinde bulunduğumuz da tek adam rejimidir ”diye konuştu. (DW Türkçe-Almanya

ü  HALEP SALDIRILARININ TALİMATI TÜRKİYE VE ARABİSTAN’DAN

ü  Filistin Direniş Güçleri İttifakı Genel Sekreteri Halid Abdulmacid: Arabistan ve Türkiye son günlerde El-Nusra Cephesi başta olmak üzere bazı terör örgütlerini yeni silahlar ve askeri teçhizatla donattıklarını,  Cenevre müzakerelerinde baskın gelmek için Halep’e dönük bu talimatı verdiğini belirtti. (Farsnews-İran)

 

ROJAVA KÜRDİSTAN-SURİYE

ü  HAMANEY’İN YENİ SURİYE TEMSİLCİSİ ATANDI

ü  Hüccetül İslam Seyyid Ebulfazl Tabatabyi Eşkezeri, İmam Seyyid Ali Hamaney’in yeni Suriye temsilcisi olarak atandı. (Suriye Gerçekleri-Suriye)

ü  NUSRA EL KAİDE'DEN AYRILIYOR MU?

ü  El Kaide lideri Eymen Zevahiri: Nusra Cephesi'nin El Kaide’den kopmaya karar verirse buna bir itirazın olmayacağını belirtti. (El Cezire-Qatar)

ü  SEMRA KÖYÜ SAKİNLERİ İLE ULUSAL UZLAŞMA ANLAŞMASI İMZALANDI

ü  Hama Valisi Ğassan Halef:  Baas Partisi Hama İl Başkanı Mustafa Sekri ve köy temsilcileri huzurunda Yerel Uzlaşma Anlaşması imzalandı. (Sana-Suriye)

ü  DAİŞ ÇETELERİ IRAK’TAN SURİYE’YE FİRAR ETTİLER

ü  El-Anbar’ın Hadise bölgesi konseyi başkanı Halit el-Hadisi, DAİŞ çete yöneticilerinin Irak’tan firar ederek Suriye topraklarına girdiklerini bildirdi. (El-Mesele Irak)

ü  HUMUS’TA 210 ÇETE SİLAH BIRAKTI

ü  Suriye’nin Humus şehrinde Hisya Sanayi Bölgesi’nde, 210 çete üyesi silah bıraktı. (Sputnik-Rusya)

ü  DEMOKRATİK SURİYE GÜÇLERİ, RAKKA İÇİN DÜĞMEYE BASTI

ü  Demokratik Suriye Güçleri, DAİŞ’in başkenti olarak kabul ettiği Rakka için harekete geçti. (Sputnik-Rusya)

 

ü  GÜNEY KÜRDİSTAN-IRAK

ü  SELİM CUBURİ’DEN ZİYARETLER

ü  Irak Parlamento Başkanı Selim Cuburi, Süleymaniye’de Goran lideri Newşirwan Mustafa, Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin Politbüro Sorumlusu Mele Bahtiyar la görüştü. Her görüşme kendilerine ait parti binalarında gerçekleşti.  (Basnews-Başur)

ü  SADR: MALİKİ TUTUKLANSIN!

ü  Irak Parlamantosu Sadr Grubu Sözcüsü Macid Herravi: Irak’ın Enbar, Musul, Selahaddin ve Diyala kentlerinin Başbakanı Nuri el-Maliki’nin yürüttüğü “yanlış siyasetten” dolayı DAİŞ işgaline uğradığını ve tutuklanmasını talep ettiklerini söyledi.  (Al Irakiye-İrak)

ü  KÜRDİSTAN’DAN SINIRA 230 BİN DOLARLIK ELEKTRİK

ü  Maliye Bakanlığı, Kürdistan Bölgesi ile Rojhılat arasındaki Haci Ömeran Sınır Kapısı’na 3 aylık elektrik aktarımı için yaklaşık 230 bin doların harcandığını belirtti. Elektrik Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Emin; “İran daha önce Irak’a bin 300 megawatt elektrik satıyordu sonra elektriği kesti. Haci Ömeran Sınır Kapısı’nda 2 megawattlık akımı kesmediler bizde elektrik alınmasına karar verdik” dedi.(Rudaw-Başur)

ü  DAİŞ KERKÜK’TE KİMYASAL SİLAH KULLANDI

ü  DAİŞ El-Beşir köyüne düzenlediği saldırıda peşmerge güçlerinden birkaç kişi kimyasal gazlar (Klor) sonucu zehirlendi. (El-Yevm’us Sabii-İrak)

ü  DAİŞ YÜZLERCE IRAKLI AİLEYİ KUŞATMA ALTINA ALDI

ü  Irak’ın Amiriye polis şefi Arif Cenabi, DAİŞ’in çoğunun kadın ve çocukların oluşturduğu 2 bin Iraklı ailenin Felluce’nin güneyindeki iki köyde kuşatma altına alındığını, duyurdu.(Sumeriye News- Irak)

ü  XURMATU İÇİN ÖZEL PEŞMERGE GÜCÜ

ü  Xurmatu için Arap ve Türkmenler’in de içinde yer aldığı 1500 askerden oluşan Özel Peşmerge Birliği gönderildi. (Nerinên Azad-Başur)

 

ROJHELAT KÜRDİSTAN-İRAN

ü  TAHRAN VE AŞKABAT İŞBİRLİĞİNİ GELİŞTİRİYOR

ü  İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Türkmen Dışişler Bakanı Reşid Meredov’la bir araya geldi. Görüşmede Zarif, İran ve Türkmenistan başta enerji transiti olmak üzere iktisadi alanlarda işbirliğini geliştireceğini, vize kolaylığını uygulamaya hazır olduklarını, gümrük yetkilileri de sürekli görüşerek bu alanda ilişkilere ivme kazandırabileceklerini vurguladı.(İslamidavet-İran)

ü  İRAN VE TÜRKİYE ARASINDA GÜMRÜK İŞBİRLİĞİ ELE ALINDI

ü  İran’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed İbrahim Taherianferd, Türkiye Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap Aşçı ile görüştü. İran ve Türkiye gümrükleri arasında işbirliğini geliştirme ve bu yolda bulunan engelleri bir an önce ortadan kaldırma yolları tartışıldı. (İrna-İran)

ü  İRAN’IN PETROL İHRACATI 2.4 MİLYON VARİLE ULAŞTI

ü  İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene; İran’ın petrol ve yan ürünleri ihracatının günde 2.4 milyon varile ulaştığını belirtti. (Parstoday-İran)

 

DÜNYA-CÎHAN

ü  KİM: TEHDİT OLMAZSA NÜKLEER SİLAH KULLANMAYIZ

ü  Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ülkesinin egemenliği tehdit edilmediği ve nükleer silah kullanılmadığı sürece, söz konusu silahlara başvurmayacaklarını da ilan etti.(Amerikanın Sesi-Abd)

ü  YUNANİSTAN'DAN EURO GRUBU TOPLANTISI ÖNCESİ

ü  Yunanistan parlamentosu, geçen yıl üzerinde anlaşılan 86 milyar euro'luk kurtarma paketinin gelecek dilimleri için gerekli vergi ve emeklilik düzenlemelerini içeren yasa tasarısını onayladı. Yasa tasarısına ilişkin görüşmelerin ardından, hükümet ortakları SYRIZA ve Bağımsız Helenler (ANEL) milletvekilleri fire vermeden 'evet' oyu kullandı. (Reuters-İngiltere)

ü  ABD GEMİLERİ HÜRMÜZ’DEN UZAK DURUYOR

ü  Pentagon Sözcüsü Steve Warren, ABD savaş gemileri Hürmüz Boğazı’ndan geçen ABD ve İngiliz ticari gemilere koruma sağlamayı durdurduğunu belirtti. (Amerikanın Sesi-ABD)

ü  POLONYA MÜLTECİ KABÛL ETMEYECEK

ü  İktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi Başkanı Jaroslaw Kaczynski yaptığı açıklamada, Avrupa'daki  “Polonya mültecileri kabûl etmeyecek. Çünkü mültecilerin güvenliğini garanti edecek bir mekanizmaya sahip değiliz” dedi. (Sosyal Medya-Polonya)

ü  SON ÖNERİ - PKK O LİSTEDEN SİLİNSİN!

ü  İsveç Sol Parti’nin kongresinde, İsveç’te Sosyal Demokrat Parti - Yeşiller Partisi azınlık koalisyon hükümetine dışarıdan destek veren Sol Parti kongresinde kabul edilen önerinin gerekçesinde, “PKK’nin terör listesinde olmasının bölgedeki uyuşmazlıkların çözümündeki olanakları azalttığı. PKK üzerindeki terör damgası durduğu müddetçe diyalog sürecini yaşama geçirmek zorlaşıyor” dendi. (AFP-Fransa)

ü  VİYANA’DA ÖNEMLİ TOPLANTI

ü  Viyana’da 17-18 Mayıs tarihlerinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ve İran’da dahil olmak üzere 20 ülkenin dışişleri bakanları bir araya gelecek. (Tesnim Haber-İran)

ü  RUSYA PALMİRA'YA YENİ BİR ASKERİ ÜS KURUYOR

ü  Rusya, Palmira'ya "operasyon odası" olarak kullanılmak üzere yeni bir askeri üs kuruyor. Gelişmiş Pantsir-S1 uçaksavar sisteminin üsse kurulduğu ve Pantsir-S1'in orta mesafeli karadan-havaya füze sistemi ve diğer kimi sistemleri birleştirdiği aktarılıyor. (Al-Masdar-suriye)

ü  RUSYA'DAN SURİYE'YE 3,5 TON İNSANİ YARDIM

ü  Rusya'nın Suriye'nin Dera kentinin güneybatısındaki Cebab yerleşim birimine 3 buçuk ton insani yardım götürdü. (Sputnik-Rusya)

ü  RUSYA VE ABD ANLAŞTI, ŞAM VE LAZKİYE'DE SİLAHLAR SUSTU

ü  ABD ile Rusya'nın, Suriye'nin Şam ve Lazkiye illeri için çatışmaların durdurulması uzlaşısından sonra Türkmendağı ve Cebel Ekrad'da 10 gündür sessizlik hâkim. (Haberler-Türkiye)

ü  RUSYA'DA 9 MAYIS ZAFER GÜNÜ KUTLAMALARI

ü  İkinci Dünya Savaşı'nda Nazi Almanyası'na karşı kazanılan zaferin 71. yıldönümü Kızıl Meydan'da askeri birlikler ve askeri araçların geçit töreni ile kutlandı. Törene yaklaşık 10 bin asker, 135 zırhlı askeri araç, çeşitli füze sistemleri, 71 helikopter ve uçak katıldı. (Sputnik-Rusya)

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com - http://kursam.com/index.html

 

 

TAGS(ETIKETLER): BASIN  BULTENLERI  0809  MAYIS  2016  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.