DAİŞ ÇETELERİ İBRAHİM XELİL SINIR KAPISINDAN TÜRKİYE’YE GEÇİRİLİYOR
Haberler / 11 Mayıs 2016 Çarşamba Saat 15:11
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Maxmur’a gelen Arap ailelerin dışında bir otobüs dolusu DAİŞ çete üyesi de getirildi! Bu çeteler spor salonun arka tarafında bulunan Peşmerge Maxmur Cephesi komutanlarından Dr. Aras Huso’nun yanına götürüldü. Aras Huso’nun yanında MİT’in Hewler sorumlularından Mustafa Fırat, Metin Boru ve KDP’nin İstihbarat örgütü olan Parastının MİT ile DAİŞ arasındaki kanalı Salar Latif’de bulunuyordu. Bunların arasında 2 saate yakın bir görüşme oldu. Görüşmeden sonra bakalım çeteleri kim-nereye götürdü?

24 Mart’ta Musul’u DAİŞ’ten kurtarmak için Maxmur-Gewera cephesinde Fetih Operasyonu adı altında 2 aşamalı olduğu belirtilen operasyonun 1. aşaması başlatılmıştı! Irak Merkezi Hükümeti Maxmur cephesinde çok da başarılı olamasa da koalisyon uçaklarının hava saldırıları Maxmur çevresindeki köylerde bulunan DAİŞ çetelerine maddi ve psikolojik anlamda zarar verdi.

Operasyondan 3 gün sonra 27 Mart günü savaştan kaçan yaklaşık 1500 kişi Maxmur kasabasına geldi. Maxmur kasabasında bir spor salonunda toplanan bu Arap ailelerin genelini kadınlar, yaşlılar ve çocuklar oluşturuyordu.

MİT DAİŞ Çetelerini Maxmur Kasabasında Peşmergeden Teslim Aldı

Maxmur’a saldırılar nedeniyle kaçarak gelen Arap ailelerin dışında bir otobüs dolusu DAİŞ çete üyesi de getirildi! Bu çeteler spor salonun arka tarafında bulunan Peşmerge Maxmur Cephesi komutanlarından Dr. Aras Huso’nun yanına götürüldü. Aras Huso’nun yanında MİT’in Hewler sorumlularından Mustafa Fırat, Metin Boru ve KDP’nin İstihbarat örgütü olan Parastının MİT ile DAİŞ arasındaki kanalı Salar Latif’de bulunuyordu. Bunların arasında 2 saate yakın bir görüşme oldu. Görüşmeden sonra Salar Latif, Mustafa Fırat ve Metin Boru beyaz bir Lange Cruiser araca binip DAİŞ çetelerinin bulunduğu otobüsün peşi sıra İbrahim Xelil sınır kapısına gitti. DAİŞ çeteleri sınırın diğer tarafında Xabur Sınır Kapısında bekleyen MİT elemanlarına teslim edildi.

Maxmur’a Getirilen 1 Otobüs DAİŞ’li Türkiyeli Çıktı!

Maxmur-Guwer cephesi komutanlarından Dr. Aras Huso’nun korumalarından olan Peşmerge M.A. "Arap aileler Maxmur kasabasına geldikten sonra büyük bir otobüs içinde 30 yakın DAİŞ’li geldi. Otobüsün camları baştan sona kirli bez ve çamur ile kapatılmıştı. DAİŞ’liler spor salonun arkasındaki bulunduğumuz yere getirildi. Araçtan inmeye başladıklarında aralarında Türkçe konuşuyorlardı. Sonra aralarından biri yaşı 40’ın üzerinde vardı otobüsten iner inmez Mustafa Fırat’ın yanına gidip ona sarıldı Türkçe konuşmaya başladılar. Konuşmalarından anladığım tek şey Xabur Sınır Kapısı idi. Daha sonra Dr. Aras, Salar Latif, Mustafa Fırat ve Metin Boru ayrı bir yere geçip görüşmeye başladılar. Görüşme bittikten sonra Salar’ın kullandığı bir jeepe binip gittiler. Salar Latif’i daha önce de birkaç defa Dr. Aras’ın yanında görmüştüm.”

Parastın, MİT e DAİŞ Arasındaki İlişkiyi Sağlayan Salar Latif Kimdir?

Bir peşmerge komutanının güvenliğinden edinilen bilgilere göre; Salar Latif Başurê Kurdistan’ın Hewlêr kentinde doğmuş eğitimini burada almıştır. Üniversite yıllarında çalışmaya başladığı Parastin tarafından Özbekistan’a ‘ticaret’ adı altında gönderilen Latif burada DAİŞ ile ilişkilenmiştir. DAİŞ’in Özbekistan sorumlularından sözde emir Emir Fezleddin’in kız kardeşi Durdan Sanatova ile ilişki geliştirerek Parastin’ın ve DAİŞ ile bağlantısını kurmuştur.

DAİŞ çetesinin sözde Emiri Fezleddin’in ise Maxmur Kampı saldırısını planlayanlardan olduğu bilinen gerçeklerden biridir.

Fırat Destîna

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): DAIS  CETELERI  IBRAHIM  XELIL  SINIR  KAPISINDAN  TURKIYE  YE  GECIRILIYOR  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA