REJİMİN DEVRİM ÖNCESİNE DÖNME ÜTOPYASI: QAMIŞLO PROVOKASYONU!
Haberler / 11 Mayıs 2016 Çarşamba Saat 07:38
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rojava'nın Cizre kantonuna bağlı Qamişlo’da patlak veren ve 20 ila 22 Nisan tarihleri arasında aralıksız çatışmalara sebep olan Suriye rejiminin açık provokasyonu Rojava Kürdistan'ının öz yönetiminde ne denli direnmesi gerektiğini ve de biran önce federal sistemin bilinç düzeyi yaratılarak sistemleştirilmesi gerektiğini bizlere göstermiştir

Rojava'nın Cizre kantonuna bağlı Qamişlo’da patlak veren ve 20 ila 22 Nisan tarihleri arasında aralıksız çatışmalara sebep olan Suriye rejiminin açık provokasyonu Rojava Kürdistan'ının öz yönetiminde ne denli direnmesi gerektiğini ve de biran önce federal sistemin bilinç düzeyi yaratılarak sistemleştirilmesi gerektiğini bizlere göstermiştir.

Sinema Amudê’den Rojava Devrimi’ne

Rojava'da yaşayan halkların daha iyi savunulması için aciliyet arz etmektedir. Bunun için beş yıldır insanlık düşmanı DAİŞ ve El-Nusra gibi çetelere karşı direnen Rojava halkı uluslar arası arenada da belirli bir zemin yaratmıştır. Ancak bunca yıldır devam eden direniş, yine yıllardır Rojava topraklarında yaşayan halkların adeta korkulu rüyası haline gelen Suriye rejiminin unutulmaması gerekmektedir. Zira gaflet anında rejimin gerçek yüzünü göstererek ne denli sinsi olduğunu Qamışlo'da yaşanan çatışmalı süreçte hepimiz gördük. Bunu " tarihin tekerrürü" olarak nitelendirmek yerinde olacaktır. Kürt halkının haklarının yok sayılmasında üstüne tanımadıklarımızdandır, Suriye rejimi… Yurtseverlik kavramının bir nebzede olsa yaşam bulduğu 1955-60'lı yılların sonunda gerçekleştirildi "Sinema Amudê" katliamı. Rejim bununla Kürt halkına yurtseverlik felsefesinin asla kabul görmeyeceği mesajını vermek istiyordu. Bu katliamları, Haseke Zindan yangını ve 12 Mart 2004 ‘de gelişen serhıldanlarla gerçekleştirilen katliamlar izledi. Son yaşanan Qamışlo olayları ise Sînema Amûdê, Haseke Zindan yangını ve 2004 yılı serhıldan şehitlerinin ardılı olan Rojava devrimini ve yaşam arayışından öte pratikleşen yurtseverlik felsefesine bir saldırı niteliği taşımaktadır.

Rejimin Paramiliter Gücü: Pexwas

Bu saldırılar kimi zaman direkt olarak Rejim eliyle, çoğu zaman ise "Pexwas" olarak adlandırılan rejime bağlı çeteci milis güçler tarafından gerçekleştirilmektedir. Nasıl ki 2004 serhıldanında rejime bağlı çeteci milisler tarafından katliam gerçekleştirildiyse, son Qamışlo olayları da yine bu çeteci milis gücü olan ve direkt olarak talimatlarını rejimden alan "Difaa Watanî" adı altında provoke edilip çatışmalı süreç yaratıldı.

Rejim ‘Arap Kemeri’  Ütopyası Yaşıyor!

Suriye rejimi devrim öncesine dönme yolunda bir ütopyayı yaşamaktadır. Bunu da tamamının Araplardan oluştuğu ve Suriye rejiminin yıllar öncesinden ‘Arap Kemeri Politikası’ çerçevesinde Qamışlo merkez ve köylerine yerleştirdiği "Taii" aşiretinden Muhammed El Farıs'ın liderliğinde oluşturulan Difaa Watanî çeteci milis gücü eliyle gerçekleştireceğine inanıyor. Son saldırı ise Kürt halkının Demokratik Suriye yolundaki projelerini ve iradesini hedef almıştır! Beş yıldır DAİŞ ve El Nusra gibi çetelerin saldırıları şüphesiz ki Suriye rejiminin lehine bir durumdur. Aklınca bu saldırıların Kürtlerin sistemlerini oluşturmasında bir engel olduğunu ve olacağını düşünmektedir. Sonuç olarak Esad rejimi Difaa Watanî çeteci milis gücünü ve Taii aşiretini bir alternatif olarak Rojava Kürdistan'ında tutmak ve kullanmak istemektedir.

Rejim Taii Aşireti’ne 5 Bin Silah Verdi!

Qamışlo provokasyonunun hazırlıksız olmadığı ve bunun son provokasyon olmayacağı da aslında ateşkes olmuş olsa da ayan beyan ortadadır. Zira Suriye rejiminin 5 bin civarında silahı sadece Qamışlo'da çeteci Taii aşireti üyelerine verdiği yönünde kesin bilgiler bulunmaktadır. Bu durum son derece tehlikeli bir durumun göstergesidir ve direkt olarak Rojava topraklarında Kürt ve Arap çatışmasını hedeflemektedir. Ki bu durum sadece son süreçte Rusya'nın uçak desteği ile Halep ve çevresinde ilerleme kaydeden Suriye rejiminin yararına olacaktır. Çünkü rejimin 2011 yılı öncesine dönme gibi bir ütopik hedefi bulunmaktadır!

Rojava'da Halklar Devrim İradesi İle Direndi!

Bunca yıldır bütün dünyanın baş edemediği çetelere karşı amansız direnen, topraklarını savunan bir Kürt gerçekliği vardır. Bir çok rengi, sesi, ırkı, dili içerisinde barındıran bütün bunları direniş kültürüyle tanıştıran inkâr edilemez bir Kürt direnişi gerçekliğinden bahsediyoruz. Şüphesiz ki Rojava'da devrim iradesi bütün saldırılara karşı direndi ve hiç tereddütsüz direnecektir. Yine halkın iradesine saldırı amacında bulunanlar Rojava halklarının savaşçıları ve savunucuları tarafından engellenecektir. Bu ortada ayan beyan duran bir gerçekliktir. Rejim, Rejime bağlı paramiliter güçler, çeteler her kim olursa olsun istenildiği kadar, plan, proje, çeteci güç oluşturulsun Rojava Kürdistan'ı gerçekliği karşısında meşru olmayan her güç yenilmeye mahkum olacaktır. Bu beş yıldır, yani 19 Temmuz 2011’den bu yana böyle geldi ve böyle de devam edecek.

Ciwan Serdeşt

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): REJIMIN  DEVRIM  ONCESINE  DONME  UTOPYASI  QAMISLO  PROVOKASYONU    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA