ERDOĞAN VE DAVUTOĞLU KRİZİ VE BİLİNMEYENLER
Haberler / 08 Mayıs 2016 Pazar Saat 09:56
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun AKP Genel Başkanlığını ve dolayısıyla Başbakanlığı bırakmasına neden olan bir çok anlaşmazlık kamuoyuna yansıdı. Kaçak Saray ile Başbakanlık arasında yaşanan ayrışmada kulislere yansıyan ‘çok hassas’ konu başlıkları bulunuyor

Türk Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun AKP Genel Başkanlığını ve dolayısıyla Başbakanlığı bırakmasına neden olan bir çok anlaşmazlık kamuoyuna yansıdı. Kaçak Saray ile Başbakanlık arasında yaşanan ayrışmada kulislere yansıyan ‘çok hassas’ konu başlıkları bulunuyor.  

ABD Erdoğan’ı HDP’li Vekiller ve Dokunulmazlık Konusunda Uyardı

Erdoğan’ın, Hırvatistan ziyareti sırasında Meclis’te meydana gelen HDP’li Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması tartışmaları sırasında yaşanan Kürt milletvekillerine yapılan baskılar dünya kamuoyunda epey yankı buldu.  ABD’den Erdoğan’a yoğun olarak, ‘AB’ye girerken bu yaşananların hesabının sorulmasının’ istendiği ve üst üste gelen nedenlerle ‘ayrışmanın yaşandığı yoğun yapılan tartışma başlıkları arasında yer alıyor.

Kilis’te Yaşananlarda Payı ve Sıranın Kimi Beklediği Sorusu!

Davutoğlu’nun Başbakanlığı sürecinde ve bilhassa Kilis’in AKP devleti/Saray’ı tarafından Suriye’deki çetelere açık desteğinin ifşa olmasından çok sayıda kesim rahatsız. Bu desteğin bu denli açığa çıkmış olmasından rahatsız olan kesimlerin, önce Davutoğlu’nun ardından ise sınırda çetelere geçişiş sağlayan MİT elemanlarının ‘hesap vermesinin’ istendiği sık konuşulurken sırada MİT bölge temsilcilerinin de MİT Suriye ekibinin de değişmesi gündemde.

Büyük Projeler İçin Hazine Garantisi Uygulamasında Düşüş Kararı Davutoğlu’nu Düşürdü

Türk hükümeti, Nisan 2014'ten itibaren 1 milyar dolardan büyük projeler için yüzde 100 hazine garantisi uygulamasına geçildi. Böylelikle, Yeşil/AKP iktidarı kendi sermayedarlarını korumak ve büyütmek istiyordu. Toplam maliyeti on milyarlarca dolar olan 3. Havalimanı, 3. Boğaz Köprüsü, Avrasya Tüp Geçit Projesi, Kanal İstanbul, İzmit Körfez Geçiş Köprüsü, Sağlık Bakanlığı'nın 14 ilde yaptırdığı 15 şehir hastanesi projesi gibi dev yatırımları üstlenen şirketler, borçlanma maliyeti ve finansman çeşitliliği konusunda önemli bir güvence elde etmiş oldular.


Erdoğan-Davutoğlu Hazine Garantisinde Ters Düştü!

Türk Başbakan Davutoğlu ile Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuda da ters düştü. Davutoğlu, hazine garanti miktarını yüzde yüzden, yüzde 80’e çekmek isteyince, Erdoğan bu çıkışı kendisini için ciddi ‘tehdit’ olarak algılayarak Davutoğlu konusunda ‘düğmeye bastı’. Davutoğlu ve ekonomi yönetimi, Hazine'nin yükünü hafifletmek için dev projelerdeki garanti miktarını yüzde 100'den, yüzde 80'e düşürmek konusunda çalışmalara başlayamadı. Davutoğlu’nun talimatı üzerine konunun Çete Başı Erdoğan’a yansıması üzerinden, ‘kukla başbakan’ hakkında lobiler devreye girerek nihai kararı verdi!

Samara İzgin

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): ERDOGAN  VE  DAVUTOGLU  KRIZI  VE  BILINMEYENLER  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.