İSAM HALİL: TÜRKİYE, TARİHİ ESER KAÇIRAN TERÖRİSTLERE YARDIM EDİYOR
Haberler / 08 Mayıs 2016 Pazar Saat 09:48
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP'nin Kaçak Saray'ı, Suriye ve Rojava’dan kaçırılan tarihi eserleri dünya pazarına sürüyor! Suriye Kültür Bakanı İsam Halil’de, Türk Devletini Suriye ve Rojava’nın tarihi eserlerini kaçıran çetelere yardım ettiklerine dair ellerinde delillerin olduğunu duyurdu. Konuyla ilgili uluslararası kararlara rağmen kaçak tarihi eserler Türkiye üzerinden dünya pazarına sürülürken geçtiğimiz günlerde Antep'te çetelerin pazara kaçak tarihi eser sürdüğü görüldü. Fakat konuya ilişkin yasal işlem yapılmadı

AKP'nin Kaçak Saray'ı, Suriye ve Rojava’dan kaçırılan tarihi eserleri dünya pazarına sürüyor! Suriye Kültür Bakanı İsam Halil’de, Türk Devletini Suriye ve Rojava’nın tarihi eserlerini kaçıran çetelere yardım ettiklerine dair ellerinde delillerin olduğunu duyurdu.

Rojava-Başur-Türkiye: Kaçak Tarihi Eser Hattı!

AKP hükümeti/Türk devleti, Rojava/Suriye, Başurê Kürdistan ve Türkiye hattı üzerinden DAİŞ çetelerinin çaldığı tarihi eserleri dünya pazarına sürüyor. Son olarak konuyla ilgili konuşan Suriye rejimi Kültür Bakanı İsam Halil, "Türkiye, teröristlerin Türkiye-Suriye sınırı üzerinden Suriye'nin tarihi eserlerini taşımasına yardım ediyor" diye konutu.

‘Erdoğan Yönetimi Kaçak Petrol ve Tarihi Eserlerin Çalınması Karışmış Durumda’

Halil, "Terör örgütleri, tarihi eserleri yağmalıyorlar ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetiminin desteğiyle bunları karaborsada satıyorlar. Erdoğan yönetimi, teröristlere yardım, petrol kaçakçılığı ve tarihi eserlerin çalınması faaliyetlerine karışmış durumda" ifadelerini kullandı.

Tarihi Eserlerin Korunmasına İlişkin Uluslararası Karara Rağmen…

BM'nin Suriye ve Irak'tan çalınan tarihi eserlerin ticaretini yasaklayan bir kararının varlığını hatırlatan Halil, tüm bu uluslararası önlemlere rağmen AKP/Erdoğan yönetiminin çetelere yardım etmeyi sürdürdüklerini ve konuyla ilgili ellerinde somut belgelerin bulunduğunu aktardı. 


AKP Van Vekili Karatürk Başurê Kürdistan Üzerinden Tarihi Eser Kaçakçılığı Bağlantısı Kuruyor

Bilindiği üzere ise AKP’nin Van Milletvekili Burhan Kayatürk, İstanbul-Wan-Hewlêr hattında: Tayyip Erdoğan ve ailesinin KDP-DAİŞ ortaklığıyla ‘ticaret’ adı altında petrol ve tarihi eser kaçakçılığından elde ettikleri kara parayı aklıyor. Başurê Kürdistan’da Kayatürk’e bağlı 13 adet Maximall Mağazasının sahibi vekil ticaret ilişkileri üzerinden ise Rojava/Suriye’den çeteler eliyle kaçırılan tarihi eserleri dünya pazarına buradan sürülmesi için ilişki ve bağlantılar kuruyor.

 

Ciwan Serdeşt

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): ISAM  HALIL  TURKIYE  TARIHI  ESER  KACIRAN  TERORISTLERE  YARDIM  EDIYOR  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.