FERMAN KAÇAK SARAYDAN: HDP’LİLERİN DOKUNULMAZLIKLARI FİİLEN KALKTI BİLE!
Haberler / 28 Nisan 2016 Perşembe Saat 12:02
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Her ne kadar Meclis’te bugün düzenleme görüşmeleri ele alınmaya başlanmış bile olsa Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Hırvatistan ziyaretiyle gündemden uzak kaldığı ortada. Lakin, Erdoğan’ın, dokunulmazlıkların fiili kaldırılmasına ilişkin ‘dokunun!’ emri verdiği ve oyların ‘firesiz çıkması’ aksi taktirde tüm AKP kabinesini tasfiye etmekle tehdit ettiği ifade edildi

Her ne kadar Meclis’te bugün düzenleme görüşmeleri ele alınmaya başlanmış bile olsa Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Hırvatistan ziyaretiyle gündemden uzak kaldığı ortada. Lakin, Erdoğan’ın, dokunulmazlıkların fiili kaldırılmasına ilişkin ‘dokunun!’ emri verdiği ve oyların ‘firesiz çıkması’ aksi taktirde tüm AKP kabinesini tasfiye etmekle tehdit ettiği ifade edildi. 

1994’ten 2016’ya Aynı Manzara

HDP’li Encü: #SizdenKorkmuyoruz

Böylece 2 Mart 1994'te dokunulmazlıkları kaldırılan DEP'lilerin polis tarafından apar topar Meclis'ten çıkarılmasına benzer görüntüler dün akşam bu kez AKP milletvekillerinin eliyle yaşandı. 94'te polisin başına bastırarak Meclis'ten alıp götürdüğü ve 10 yıl içeride tutulan Kürt parlamenter dün akşam da AKP'li vekillerin saldırısına uğradı. Saldırı sırasında tıpkı 1994 yılında DYP, ANAP, Refah Partisi, BBP gibi parti milletvekillerini Kürt vekillere yönelik attığı, "PKK dışarı" sloganları dün bir kez daha Meclis'te kendisini tekrarladı. HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü’nün, AKP’li vekillerin sözlü saldırılarına, #SizdenKorkmuyoruz diyerek yanıt vermesi sosyal medyanın bugünkü şiarı oldu.

Fiili Olarak Çok Dokundular!

Bu durum HDP'lilerin dokunulmazlığı kaldırılmadan kendilerine dokunulduğunu bir kez daha gösterdi. Zaten şimdiye kadar fiili olarak dokunulmazlıkları kabul edilmeyen Kürt milletvekilleri birçok saldırıya uğramış ve uğramaya da devam etmiştir. Yakın tarihten birkaç örnek verecek olursak; 2015 Ağustos ayında başlayan saldırılarla birlikte Cizre'ye gitmek isteyen ve aralarında HDP Eş Genel Başkanları ve HDP'li bakanların da bulunduğu gruplar Cizre'ye alınmadığı gibi birçok kez saldırıya uğradı.  Yine Temmuz 2012 tarihinde Diyarbakır'da yapılan bir etkinliğe katılan dönemin BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile birlikte Sırrı Süreyya Önder, Emine Ayna, Aysel Tuğluk, Osman Baydemir, Ertuğrul Kürkçü ve Gülten Kışanak gibi vekillere polis saldırarak, biber gazı sıkmıştı. Söz konusu eylemde Pervin Buldan da ayağından aldığı gaz fişeği ile yaralanmıştı. Dün Meclis'te saldırıya uğrayan vekillerden Ferhat Encü de şimdiye kadar özellikle Şırnak ve Hakkari taraflarında defalarca polis saldırısına maruz kaldı.

Kaçak Saray’ın Emir Eri Bozdağ, Kaçak Saray Bekçisi Erdoğan’ın Talimatlarını Dağıttı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, toplantıda hükümet adına yer alıyor. Bugün yapılan ve yine tartışmalarla başlayan komisyon görüşmelerine katılımın çok yoğun olduğu gözlendi. Komisyon toplantısı öncesinde ise AKP kulislerinde yoğun bir ‘talimat’ trafiği yaşandı. Buna göre; yaşanabilecek her türlü tartışmanın ‘kavgayla sonuçlandırılması’ ve HDP’lilere dün Meclis’te başlayan ‘fiili dokunma!’ krizinin devam ettirilmesi talimatı tüm vekil, vekil danışmanlarına aktarıldı.

Erdoğan’ın ‘Fire Olursa AKP Kabinesini Tehdit’ İddiası

Her tartışma maddesinin, AKP’lilerin aldıkları ‘talimat’ neticesinde ‘fiili dokunma’ ile yürüteceklerinden kaynaklı toplantı salonundan tüm basın mensupları polisi zoruyla dışarı çıkarıldı. Görüşmeler, konuşmalarla devam ederken, meclis kaynaklarından elde edilen bilgilere göre Türk Cumhurbaşkanı R. T. Erdoğan’ın, AKP grubundan teklifin geçmesi yönünde talimatı bizzat Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a verdiği ve AKP oylarında ‘fire’ olduğu taktirde kesinlikle tüm AKP kabinesini değiştirmekle ‘tehdit ettiği’ ifade edildi.

Dilgeş Yerlikaya

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

TAGS(ETIKETLER): FERMAN  KACAK  SARAYDAN  HDP  LILERIN  DOKUNULMAZLIKLARI  FIILEN  KALKTI  BILE    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA