İYİLİK-DER GIDA DEĞİL SİLAH DAĞITIYOR
Haberler / 26 Nisan 2016 Salı Saat 13:33
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriye’deki iç savaştan bu yana ülkede çok sayıda silahlı örgütler oluşmaya başladı. Bu örgütler dış devletlerden aldıkları silah ve benzeri mühimmat yardımlarıyla iç savaşa dahil oluyorlar. Bu silahlı çete gruplarının cephane yardımı aldığı devletlerden biride Türkiye. Peki, Türkiye bu yardımları nasıl ve kim tarafından gönderiyor

Suriye’deki iç savaştan bu yana ülkede çok sayıda silahlı örgütler oluşmaya başladı. Bu örgütler dış devletlerden aldıkları silah ve benzeri mühimmat yardımlarıyla iç savaşa dahil oluyorlar. Bu silahlı çete gruplarının cephane yardımı aldığı devletlerden biride Türkiye. Peki, Türkiye bu yardımları nasıl ve kim tarafından gönderiyor?

İyilik-Der Kimdir?

2009’da kurulan İyilik Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (İyilik-Der) Türkiye’nin birçok yerinde temsilcilerini oluşturmuş bulunmaktadır. Dernek, geliştirdiği projelerle sözde, ‘muhtaç sahiplerine’ yardım ulaştırıyor! Her ne kadar, Yönetin Kurulu Başkanı İbrahim Bahar olsa da ve yardımcısı Mehmet Kayış derneğin tüm çalışmalarından birincil sorumlu olarak görev yapıyor, derneğin tüm faaliyetleri ile ilgili temasları kuruyor.

İyilik-Der Finansörleri Ortadoğu’dan

‘Yardımlar’ Kuveyt Türk ve VakıfBank’a Havale

Dernek, yalnızca 2015 yılında Suriye’ye çeşitli yaşam malzemeleri adı altında 25 konvoy gönderdi. Bu sivil toplum kuruluşunun yönetimi Avrupa ülkelerinde ve Ortadoğu’da bulunan kaynaklarca finanse edilmektedir. Söz konusu döviz cinsinden para, Kuveyt Türk ve Vakıfbank’ta açılan hesaplara havale edilmektedir.

Gaziantep’te Yaptığı Bölge Toplantısı

31 Ekim’de yapılan İyilik-Der 11. Bölge Toplantısında 2011 Mart ayında Suriye’de çıkan iç savaş nedeniyle bir takım kararlar almıştı. Toplantı Bülbülzade Vakfı’nda yapılmıştı. Toplantıya Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, İyilik-Der Başkanı İbrahim Bahar, Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer, İyilik-Der Gaziantep Şube Başkanı Talip Çelik ve Mersin, Osmaniye, Adıyaman, İstanbul, Gaziantep, Kilis, İskenderun ve Nizip’ten temsilciler katılmıştı. Toplantının basına yansıyan yüzünde, Suriyeli ailelere su kuyusu, süt keçisi, giyim, gıda vb. birçok madde sıralanmıştı ancak alınan kararlar ile kamufle edilmeye çalışılan, DAİŞ ve vb çetelere götürülecek yardımların ta kendisiydi.

Toplantıda Alınan Gizli Karalar

Bu toplantıdan sonra basına kapalı ayrı bir oturum yapıldı, toplantı İyilik-Der Başkanı İbrahim Bahar, Gaziantep Şube Başkanı Talip Çelik, Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer ve Kilis Temsilcisi Muhammed Nur Gülen arasında gerçekleştirildi. Aldığımız bilgilere göre toplantıda; Suriye’ye gönderilecek olan yardım tırlarının bir kısmında çete örgütlere silah ve cephane taşınması kararlaştırıldı.

Suriye’ye Gönderdiği Yardım Tırları

Suriye’ye gönderilmek üzere Gaziantep’ten yola çıkan tırlar öncelikle Kilis’e gönderilmektedir. Tırların bir kısmında gıda, giyim vb. kamuflajlı yükler bulunuyor, fakat diğer araçlar Gaziantep’ten sınıra yakın bölgelerde önceden Hatay üzerinden gönderilip bekletilen boş tırlar Kilis sınır hattına ulaştıktan sonra, İyilik-Der Kilis Temsilcisi Muhammed Nur Gülen tarafından silah ve cephane yüklenerek sınırdaki Türk askerlerinin yardımıyla Suriye’ye gönderiliyor. Gönderilen silahların arasında ağar silahlarda yer alıyor.

Silahlar kime gönderiliyor?

Türk askerlerinin yardımıyla Suriye sınırını geçen silah ve mühimmat yüklü İyilik-Der tırları, silahları sadece bir gruba değil, birçok küçük silahlı çete gruplarına dağıtılıyor. Bu çete grupları Türkiye’den aldıkları bu silahlarla savaşa dahil oluyorlar.


Zenan Baran

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): IYILIK-DER  GIDA  DEGIL  SILAH  DAGITIYOR  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.