ÇAKMA ‘KAHRAMAN’ DİNÇER’İN SUÇ DOSYASI HALA KABARIK
Haberler / 24 Nisan 2016 Pazar Saat 11:45
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şırnak'ta 3 Ekim 2015 günü özel harekat polisleri tarafından yaralı halde infaz edilerek, cansız bedeni zırhlı aracın arkasına bağlanıp, yerde sürüklenen Hacı Lokman Birlik'in soruşturması süreci başladığında lekolin.org olarak 14 Ocak tarihli haberimizde, Birlik’in katliam ve sürüklenme emrinin Sarayın özel polisi Hacı Murat Dinçer tarafından emrinin verildiğine yer vermiştik

Şırnak'ta 3 Ekim 2015 günü özel harekat polisleri tarafından yaralı halde infaz edilerek, cansız bedeni zırhlı aracın arkasına bağlanıp, yerde sürüklenen Hacı Lokman Birlik'in soruşturması süreci başladığında lekolin.org olarak 14 Ocak tarihli haberimizde, Birlik’in katliam ve sürüklenme emrinin Sarayın özel polisi Hacı Murat Dinçer tarafından emrinin verildiğine yer vermiştik.

Katliam Yaptı Ödül Aldı!

Elimize ulaşan telsiz kayıtlarının bir kısmını kullanarak servis ettiğimiz haberin ardından, telsiz konuşmaları dosyada yer bulurken, 10 Nisan’da AKP Saray’ı ve Türk Cumhurbaşkanı R.Tayip Erdoğan tarafından ‘üstün başarılarından ötürü’ TEM Şube Müdürü Hacı Murat Dinçer ödüllendirildi.

Suç Dosyası Kabarık Kancacı Özel Polis Dinçer

3 Ekim 2015 tarihinde Şırnak merkezde ayağından vurularak yaralanan Hacı Lokman Birlik, sonrasında 28 kurşunla infaz edildi. İnfaz emrini, TEM Müdürü Hacı Murat Dinçer verirken salt infaz talimatı ile kalmadı aynı zamanda cenazesinin teşhir edilmesi emrini de verdi. Birlik’in cenazesi, katledildikten sonra akrep tipi zırhlı araca Şırnak TEM Müdürü Hacı Murat Dinçer’in talimatıyla bağlanarak zırhlı araca bağlanarak sürüklendi. 5 Ocak’ta Şırnak’ın Silopi ilçesinde de KJA aktivistleri Sevê Demir, Pakize Nayır, Fatma Uyar’ın AKP polislerinin açtıkları ateş sonucu yaralandıktan sonra silahsız ve yaralı olarak bekledikleri sırada Şırnak TEM Şube Müdürü Hacı Murat Dinçer’in emriyle infaz edildi.  25 Eylül’de Beytüşşebap’ta yaralıları almaya giden ambulans kent girişindeki polis noktasında ulaştığında orada bekleyen polisler ambulansı taradı. Yapılan tarama sonucu ambulans şoförü Şeyhmus Dursun vücuduna isabet eden kurşunlar ile yaşamını yitirdi, Şırnak ve ilçelerinde çok sayıda katliamın emrini veren isim Şırnak TEM Şube Müdürü Hacı Murat Dinçer’dir.

Ayrıca Dinçer, halen Furkan Çelik isimli polisin ölümünden de 'sorumlu bulunduğu' gerekçesiyle hakkında başlatılan soruşturma devam ediyor.

@sarayusakları Dinçer’i Yalanladı!

Dinçer’e, 10 Nisan Polis Günü'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından "üstün başarı" ödülü verildi. Dinçer'e, Şırnak'ta YPS'lilerin 5 Şubat Günü Polis Kademe binasına yönelik roketatarlı saldırısı ardından "tek başına 5 teröristi katlettiği" gerekçesiyle ödül verilmişti. Ancak Kürdistan'a yönelik soykırım saldırılarında katledilen sivil yurttaşların cenazelerini paylaşan "Sarayın uşakları" @sarayusaklari adlı twitter hesabından Dinçer'e yalanlama geldi. Hesapta, Dinçer’e ödül verilmesinden duyulan rahatsızlık gözlenirken, Polis Kademe Binası saldırısı sırasında Dinçer’in orada dahi olmadığı belirtiliyor.

Birlik: Telsiz konuşmalarındaki 'amir' Hacı Murat Dinçer'dir

Dicle Mahallesi'nde yaşanan vahşet haberini alması üzerine Şirnex Devlet Hastanesi'ne gittiğini söyleyen HDP'li vekil Birlik, kendisini hastanenin Acil Servis girişinde TEM Şube Müdürü Hacı Murat Dinçer'in karşıladığını söyledi. Telsiz konuşmalarında adı geçen "amir"in Birlik'in katledildiği gün görevde olan amir Dinçer olduğunu dile getiren Birlik, "Hacı'nın cenazesini de kendisi hastaneye getirdi. Sürüklenme görüntülerde zırhlı araçtan çıkan kişi de Hacı Murat Dinçer'dir. Telsiz konuşmalarında ki amir, o gece beni hastane kapısında bekleyen amir Hacı Murat Dinçer'dir. Hacı'nın olduğunu biliyorlardı, katlettikleri kişinin Hacı olduklarını biliyorlardı" dedi.  Soruşturma kapsamında ise emri veren Saray Çetesi Özel Polis Dinçer hakkında ise ‘ödül’ alması dışında herhangi bir ilerleme kaydedilmezken, HDP’li Vekil Leyla Birlik, verilen ödülden kaynaklı tepkili olduklarını aktardı.


Samara İzgin

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

TAGS(ETIKETLER): CAKMA  KAHRAMAN  DINCER  IN  SUC  DOSYASI  HALA  KABARIK  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.