SINIRDA ÇETELERİ KOORDİNE EDEN 6 KİŞİLİK MİT BİRİMİ GÖRÜNTÜLENDİ
Haberler / 24 Nisan 2016 Pazar Saat 08:36
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
1 ay boyunca toplantı, gösteri, yürüyüş yasağı getirilen Kilis’te neler oluyor? Rus uçaklarının Ezaz bölgesini yoğun bir şekilde vurmasıyla kaçan El Nusra ve DAİŞ çeteleri Türkiye’nin Kilis ilçesinde sınır nöbeti tutan askerlerin yardımıyla kaçıyor, MİT’in takviyesi de çetelere fayda göstermiyor. Son olarak MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın da ziyaret ettiği Kilis’te oluşturulan MİT birimi çete geçişlerini koordine ederken görüntülendi

1 ay boyunca toplantı, gösteri, yürüyüş yasağı getirilen Kilis’te neler oluyor? Rus uçaklarının Ezaz bölgesini yoğun bir şekilde vurmasıyla kaçan El Nusra ve DAİŞ çeteleri Türkiye’nin Kilis ilçesinde sınır nöbeti tutan askerlerin yardımıyla kaçıyor, MİT’in takviyesi de çetelere fayda göstermiyor. Son olarak MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın da ziyaret ettiği Kilis’te oluşturulan MİT birimi çete geçişlerini koordine ederken görüntülendi.

Türkiye’nin sınır güvenliği adı altında Cerablus ve Ezaz ile Türkiye sınırına örülen beton duvarları belli aralıklarla boşluk bırakılarak çetelerin rahat bir şekilde geçişlerine izin veriliyor. Yine çetelere Türkiye sınırında da sağlık yardımı yapılıyor. Sınırda kurulan iki sahra hastane ve Yayladağ’da olan Yamadi Hastaneleri çetelerin hizmetine sunulmuş durumda. Samandağ sınır hattında da 24 saat dönüşümlü olarak ambulanslar çeteler için bekletiliyor.

Türkiye Sınır Hattındaki Şehirler Çetelerin Elinde

Hristiyanlar Hedef Gösteriliyor

Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, Rusya’nın Afrin’nin Ezaz hattını uçaklarla vurması ardından Hatay hattı üzerinde çetelerin geçişleri hızlandı. Hatay'ın Kilis hattına kadar olan sınır fiili olarak El Nusra ve DAİŞ’in denetiminde. Yayladağ- Samandağı ve Reyhanlı’da Arap aleviler ve Hristiyanlar bilinçli bir şekilde Sunni Araplara hedef gösteriliyor. Bu alanlara geçişleri sağlanan El Nusra ve DAİŞ çeteleri hakimiyeti ellerine geçirdi. Caddelerden geçerken çeteler rahat bir şekilde görülebiliyor. Hava kararınca silahlı El Nusra ve DAİŞ çeteleri üstü açık pikap tarzı araçlarla şehir içinden tur atıyor.  El Nusra ve DAİŞ çetelerinden korkan yerli halkın evlerini başka şehirlere taşıdığı, göç ettiği bildiriliyor.


MİT Denetiminde Sınırda Çete Sevkiyatı

Yerel kaynaklar, Afrin'de YPG'nin Ezaz'a doğru ilerlemesi Türk devletinde büyük tedirginlik yarattığını, YPG’ye yönelik başlatılan obüs, top saldırısı sırasında alanda sıkışan El Nusra çetelerinin Türkiye tarafına geçtiğini ifade ediyorlar. Verilen bilgilerde, sınırda otobüslere bindirilen çeteler Reyhanlı’dan alınarak Kilis’ten tekrar Suriye’ye geçiriliyor. Bu giriş ve çıkışlara ilişkin yerel kaynakların çektiği fotoğraflar somut bir şekilde işbirliğini ortaya çıkartıyor. Fotoğraflarda Hatay’ın Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yapan çeteler, Kilis’in Öncüpınar Sınır Kapısı'nın karşısında bulunan Bab Es Selame kapısından Suriye’ye giriş yapıyorlar.


6 Kişilik MİT Birimi Çete Geçişlerini Düzenliyor!

İdlip kentinden gelen 500 ila 2000 çetecinin Mart başından itibaren ağır silahlarla donanmış halde Türkiye’den Suriye’ye geçtiği söyleniliyor. El Nusra ve DAİŞ çetelerinin sevkiyatını MİT’in oluşturduğu 6 kişilik bir birim yürütüyor. Sevkiyat işini yapan MİT birimi yol güzergahı olarak Hatay'ın Reyhanlı ve Kırıkhan ilçeleri ile Kilis'e bağlı Akbez, Kabızlı, Süngütepe köyleri üzerinden Kilis Öncüpınar Sınır Kapısına kadar getiriliyor. Sınır kapısında da bekletilmeden geçiriliyor. Yine sevkiyatlarda kullanılan araçların hepsi konvoylar halinde Toyota markalı pikaplar olup plakasız şekilde rahatça hareket edebiliyorlar. Araç konvoylarında yer alan Toyota marka pikapların arka kasalarına monte edilmiş Doçkaların üstü dikkat çekilmesin diye çadırlarla kapalı bir şekilde hareket ediliyor.

 Yayladağında Yabancı Uyruklu Çeteler

29 Nisan 2011’de Suriye’den gelen ilk sığınmacı kafilesinin ardından yaklaşık 5 yıllık süre içinde 3 milyon sığınmacı Türkiye’ye göç etti. Göç dalgasının yaşandığı Hatay ve ilçelerinde yerli halktan çok mülteciler var. Yayladağı’na Türkmen göçü olarak sunulan son göç dalgasında gelenlerin yaklaşık yüzde 80’iniOrta Asya, Kuzey Afrika ve Kafkasya kökenliler oluşturuyor.

Bayraktar İnşaat Ördüğü Beton Bloklara Neden Aralık Bırakıyor?

Reyhanlı, Altunözü ve Yayladağı sınırlarında AKP’ye yakınlığıyla bilinen Bayraktar İnşaat Firması tarafından üretilen, üç metre uzunluğunda iki metre genişliğinde beton duvar bloklarıyla örülen sınır hattının bazı bölümleri bilinçli bir şekilde açık bırakılmış.  Reyhanlı Bükülmez ve Yayladağı Güveçi köyleri çetelerin en sık geçişlerin yaşandığı bölgelerdir.


Türk Devletinden Çetelere Hastane Hizmeti

Yine yerel kaynaklar, Kızılçat köyünün karşısında bulunan ve çatışmaların yoğunlaştığı çete kamplarına Türkiye’nin sağlık hizmeti verildiğini belirtiyor. Ayrıca Suriye’nin Yayladağı sınırında kurulan sahra hastanelerine Hatay ilçelerinden ambulanslar gönderiliyor. Bölgedeki yerel kaynaklar, Ehrar El Şam çetelerinin Türkmen, Çeçen ve farklı ülkelerden gelen kişilerden oluştuğunu, Türkiye sınırında kurulan iki Sahra Hastanesi’nin de çetelere hizmet verdiği aktarıldı.Yayladağı’nda Yamadi hastanesi de çetelere hizmet veriyor. Sınırın diğer tarafında bir alanda toplanan yada acil gelen yaralılar olduğunda telsiz ile Türk askerlerine çağrı yapılıyor. Türkiye sınırında bekleyen ambulanslar askerlerin bilgisi dahilinde yaralıları alıp hastanelere götürüyorlar. Yayladağı ve Samandağı sınır hattında ambulanslar dönüşümlü olarak 24 saat hazır tutuluyor. Ambulans hareketliliği daha çok gece oluyor.

Samara İzgin

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): SINIRDA  CETELERI  KOORDINE  EDEN  6  KISILIK  MIT  BIRIMI  GORUNTULENDI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA