İRAN’DA 7 BİN GİZLİ POLİS İŞ BAŞI YAPTI!
Kadin / 24 Nisan 2016 Pazar Saat 06:31
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İran rejimi, başta kadınlar olmak üzere tüm toplumun şeriat yasasına aykırı davranışlarını 'Ahlaki Güvenlik Planı'yla denetleyecek. Rejimin 'Ahlaki Güvenlik Planı'nı uygulamak üzere en az 7 bin gizli polis görevlendirildi, uygulamaya başta kadınlardan olmak üzere çok sayıda kesimden ise tepki giderek büyüyor

İran rejimi, başta kadınlar olmak üzere tüm toplumun şeriat yasasına aykırı davranışlarını 'Ahlaki Güvenlik Planı'yla denetleyecek. Rejimin 'Ahlaki Güvenlik Planı'nı uygulamak üzere binlerce gizli polis görevlendirildi.

İran polis gücü komutanı Hisên Sacidiniya İran rejiminin devreye koyduğu ‘Ahlaki Güvenlik Planı'nın' toplum tarafından talep edildiğini iddia ederek planın doğruluğunu savunan açıklamalarda bulundu. Sacidiniya yaptığı açıklamada aynı zamanda bu planı denetlemek için binlerce gizli polisin görevlendirildiğini de ifade ederek toplumu ve kadınları baskılayan bu planı “toplumun temel sorunu haline gelen saygı ve ahlak dışı her türlü davranışa karşı bu proje geliştirildi. Halk bizden böyle bir müdahalede bulunmamızı talep etti” sözleriyle savundu. 

Tahran polis müdürlüğü de 18 Nisan'dan bu yana 7 binin üzerinde gizli polis gücünün bu planı denetlemek üzere görevlendirildiğini açıklamıştı. Bu planın İran'ın diğer kentlerinde de pratikleştirileceği öğrenilirken, 'Ahlaki Güvenlik Planı' kapsamında, başını belirlenen şeriat kurallarına göre kapatmayan kadınların, araçta yüksek sesle müzik dinleyenlerin, halkın namusuna saldıranların, başını araçta ya da sokakta yürürken açan kadınların tutuklanıp cezalandırılacağı belirtildi.

Hisen Sacidiniya bu planı ve plan kapsamında göreve başlayan gizli polislerin meşruluğunu savundu. Görevlendirilen gizli polislerin 'Ahlak Güvenliği Planı'na aykırı davranışlar içerisinde olanlara anında müdahale etmeyeceği, elektronik sistem üzerinden söz konusu kişilerin isimlerini ve tutuklanma ya da gözaltına alınmayı gerektirecek davranışlarını kendi merkezlerine bildirecekleri kaydedildi.

Halk ve kadınlardan plana yoğun tepki

İran rejiminin toplumu baskılayan bu yeni planına karşı sosyal medya hesapları üzerinden toplum ve kadın örgütlerinin yoğun tepki gösterdiği öğrenildi. Kadın örgütleri özellikle bu planın kadınlara karşı devreye konulduğunu kaydederek sosyal medya üzerinden “İran rejimi defalarca böyle projeler devreye koydu. Böylesi projelerle sanki toplum suçlu bir pozisyondaymış ve kendisi de müdahale etmek zorundaymış gibi toplumsal ahlaksızlığa karşı mücadele yürüttüğünü zannediyor.” açıklamalarıyla tepki gösteriyorlar.

 

Rijwan Mistefa

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): IRAN  DA  EN  AZ  7  BIN  GIZLI  POLIS  IS  BASI  YAPTI    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.