15/21 NİSAN HAFTALIK HABER KRONOLOJİSİ
Kronoloji / 22 Nisan 2016 Cuma Saat 13:42
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1376. gününde devam ederken, Bakurê Kürdistan’da çok sayıda kentte devam eden ‘öz yönetim’ direnişleri ve Saray Çetesi AKP polislerinin katliamlarının yanı sıra AKP’nin HDP’lilere yönelik olarak geliştirdiği ‘kimi milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması’ tartışmaları ve gündemde öne çıkan önemli başlıklar

Formun ÜstüKürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1376. gününde devam ederken, Bakurê Kürdistan’da çok sayıda kentte devam eden ‘öz yönetim’ direnişleri ve Saray Çetesi AKP polislerinin katliamlarının yanı sıra AKP’nin HDP’lilere yönelik olarak geliştirdiği ‘kimi milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması’ tartışmaları ve gündemde öne çıkan önemli başlıklar.

15.04.16

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1369. gününde devam ediyor.

·         KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık: ‘’Elimize ulaşan bazı bilgilere göre, özellikle Amed merkezinde, bazı kasaba ve köylerinde sağlık ekipleri adı altında halka bazı ilaç ve iğneler dağıtılıyor. Bunu raporlaştırarak dünyaya bildirin’’ dedi.

·         HPG-BİM: Halk Savunma Güçleri, Türk ordusunun Silvan’da Şelima köyü çevresini savaş uçakları ve helikopterlerle bombaladığını duyurdu. Ayrıca Mêrdîn’in Ömerli ilçesinde 13 Nisan günü yaşanan çatışmada iki HPG gerillasının yaşamını yitirdiğini duyurdu.

·         YPS Koordinasyonu: Saray çeteleri saldırılarına karşı özyönetim alanlarında direnen güçlerimiz Şırnex’te 23 PÖH ve JÖH çetesi öldürdü.

·         Şırnex direnişinde yaşamını yitiren YPS’li Yusuf Aybak, devlet güçlerinin engellenmesi nedeniyle memleketi Qilêban yerine Gundikê Melê’de son yolculuğuna uğurlandı.

·         Şırnex’te İsmetpaşa Mahallesinde bir eve Özel Harekât çetelerinin girdiği sırada meydana gelen patlamada binanın çökmesiyle 5 çetenin YPS güçleri tarafından öldürüldüğü öğrenildi.

·         Günlerdir Şırnex’te devam eden özyönetim direnişlerinde çatışmalar hendek ve barikatların olmadığı mahallelerde yoğunlaştı. Çatışmaların yoğunlaştığı mahallelerde ise yoğun ambulans hareketliliği yaşanıyor.

·         Mêrdîn’in Savur ilçesinde bir askeri aracın geçişi sırasında yaşanan patlamada en az 4 asker öldü, 2 asker yaralandı.

·         AKP’nin dokunulmazlıkların kaldırılmasını öngören anayasa değişikliği teklifi için başlayan süreç, Çarşamba günü sona erecek.

·         Colemerg Valiliği, Gever ve Şemzînan ilçelerinde yüzlerce bölgeyi ‘’Özel Güvenlik Bölgesi’’ ilan ederek yurttaşların girişine yasakladı.

·         Gever Belediye Eşbaşkanvekili Hüsnü Beşer ‘’örgüte üye olmak’’ iddiasıyla tutuklandı.

·         Nisêbîn’de sivillerin yaşamını hedef alan AKP çeteleri, Derê Mahallesindeki evlerin yakınına havan topu attı.

·         Soykırım saldırılarına karşı direnişin sürdüğü Nisêbîn’in Fırat, Abdulkadirpaşa, Zeynelabidin ve Kışla mahallelerine yönelik yoğun top atışları başladı.

·         Sîlvan’da dün akşam saatlerinden bu yana bombardıman devam ederken, bu günde Mala Çelê alanı kobra tipi helikopter tarafından bombalanıyor.

·         Varto’da yaşamını yitiren HPG’li Yunus Emre Aras için Wan’da mevlit verildi.

·         Sıkıyönetim uygulamaların yaşandığı Silopiya’da 2 haftadır Cuma hutbesi okutması devlet güçleri tarafından engelleniyor.

·         HDP Amed Milletvekili Nursel Aydoğan Ankara katliamı ve hasta tutsak Yılmaz Kahraman’a ilişkin soru önergeleri verildi.

·         HDP, Adana’daki çocuk tutsaklara dönük işkenceyi Meclise taşıdı.

·         Maraş’ın Terolar bölgesinde çete kampı istemeyen halkın başlattığı direnişin ardından bu gün evlere yapılan baskınlarda 5’i çocuk, 8 kişi gözaltına alındı.

·         Tecrite ve AKP çetelerine karşı Kürt gençleri, CPT’yi işgal etti. Polis kuşatmasına karşı gençler halkı CPT binası önüne çağırdı.

·         Agırî’de sabah saatlerinden bu yana yoğun helikopter hareketliliği yaşanıyor.

·         Amedliler işgal ve siyasi soykırım operasyonlarına karşı miting düzenleyecek. DBP Amed İl Yöneticisi Eflatun, tüm halkı yarın ki mitinge çağırdı.

·         2. Rojava Kürdistan Avukatlar Birliği Kongresi başladı. Kongrede konuşan Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistemi Eşbaşkanı Sellum, Erdoğan’ın Kuzey Suriye’de bir Kürt Devletine değil halkların eşit özgür temellerde ortak yaşamına karşıtlık yaptığını söyledi.

·         YPG, Şêx Meqsûd’a saldıran SUK çetelerinin büyük oranda püskürtüldüğünü, bu saldırıda 10 çetenin öldürüldüğünü duyurdu.

·         Farklı tarihlerde yaşamını yitiren 20 HPG gerillası, YPG savaşçısı, TEV-DEM ve asayiş üyesi Efrîn’de binlerce kişi tarafından Şehit Refiq ve Şehit Sımko mezarlıklarında sonsuzluğa uğurlandı.

·         Cizîr Kantonundan binlerce kişi Amudê de buluşarak, Şêx Meqsud ve Kuzey Kürdistan da yapılan katliamları protesto etmek için yürüyüş düzenledi.

·         Şehit Xebat Akademisi’nde Şedadê Şehitleri adına açılan devre sonlandırıldı. Akademi Devresi, 95 Kürt ve Arap Gencin katılımıyla eğitimini bitirdi.

·         Süleymaniye’de katledilen Kürt yurtsever Pencewînî, son yolculuğuna uğurlandı. Törende yapılan konuşmalarda, Kürt Özgürlük Hareketinin sindirilemeyeceği vurgulanırken, saldırıyı yapanların ise bunun bedelini ödeyeceği belirtildi.

·         Irak Parlamentosu Başkanı Selim Ciburi ve iki yardımcısı parlamentoda yapılan oylama sonucu 171 oyla görevden alındı.

·         Strasbourg’ta Avrupa Parlamentosu’na gelecek olan Türk Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Kürtler ve dostları tarafından protesto edilecek.

 

16.04.16

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1370. Gününde devam ediyor.

·         KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık: Kürtlere karşı düşmanca tutum takınmanın kimseye bir şey kazandırmayacağını ifade ederek AKP ile ortak hareket eden çevreleri uyardı. Kuzey Kürdistan’daki direnişin öncülüğünü yapan YPS güçlerinin tüm insanlık adına mücadele verdiğini söyledi.

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın üzerindeki ağırlaştırılmış tecride ve Kürdistan’daki AKP çetelerinin işgal ve barbarlığına karşı İşkence Önleme Komitesi (CPT)’nin duyarsızlığını protesto eden gençler, CPT binasını işgal eylemi düzenledi.

·         YPS Koordinasyonu: Son 2 günlük eylemlerde çok sayıda PÖH ve JÖH çetelerinin öldürüldüğünü açıkladı. Ayrıca eylemlerde çok sayıda zırhlı araç ve devlete ait araçlar imha edildiğini açıkladı.

·         HPG Mêrdin’de 6 askerin öldürüldüğünü, Muş’ta ise 2 gerillanın yaşamını yitirdiğini, 1 gerillanın ise esir düştüğünü duyurdu.

·         YPG-BİM: Çete gruplarının 15 Nisan gecesi başlattığı saldırılar ardından Muselles, Seken Şebab ve Eşrefiye bölgelerinde yaşanan çatışmalar halen devam ettiğini bildirdi.

·         PKK ve PAJK’lı tutsakların Kürdistan ve Türkiye’nin bütün zindanlarında 4 Mart’ta başlattıkları açlık grevi devam ediyor. Açlık grevindeki tutsaklara yönelik devletin baskıları da artıyor.

·         HDP Siirt İl Kongresi'nde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dokunulmazlık tartışmalarına değinerek, "Şimdi Saray'daki zatın ince hesapları var. Ülkede tekrar diktatörlüğünü kurmak için HDP'yi engel olarak görüyor. HDP'yi, ortadan kaldırmadan muradına eremeyecek. Ülkede yeni bir diktatörlük kuramayacak. Bunun için bir tek biz kaldık. Muhalefetteki partiler Saray'ın önünde diz çöktü. Savaş politikasında uzlaştılar" dedi.

·         DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, partilerine ve Kürt siyasetçilere karşı hayata geçirilen siyasi soykırım operasyonlarına tepki göstererek, "Siz bu halkın barış umutlarının önünü tıkarsanız, Kürt halkı kendi yolunu çizer" dedi.

·         Cizîr ziyaretinde konuşan EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, “Cizîr ağır yaralıdır ama ölüm döşeğinde yatan bir hasta değil” dedi.

·         Cizîr’de devlet güçleri, Rojava Derneğini basarak dayanışma için gelen öğrencileri ilçe dışına çıkardı.

·         Şehit Aile Komitesi tarafından düzenlenen Cizîr ile dayanışma etkinliği Rotterdam Demokratik Kürt Toplum Merkezlerinde gerçekleştirildi.

·         Mêrdîn’in Nisêbîn ilçesinde ağır yaralanarak GATA'da tedavi altına alınan özel harekât polisi Kürşat İnan bugün öldü.

·         Şırnex’ te dün bir binanın çökmesi ardından İsmetpaşa’dan çekilen devlet güçleri ile YPS ve YPS-JIN güçleri arasında Vakıfkent ve Tezker mahallelerinde yoğun çatışmalar yaşandı.

·         Şırnex T Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan Silopya Belediye Eşbaşkanı Emine Esmer, Ankara Sincan Kapalı Cezaevine sürgün edildi.

·         Kuşatmanın sürdüğü Gever’de devlet güçleri Esentepe ve Esenyurt mahallelerinde bulunan evlere baskın düzenlendi.

·         Adalet arayışı 375. Haftasına girerken Kayıp yakınları ve insan hakları savunucuları, Amed ve Batman’da sürdürdükleri eylemlerinde kayıplar bulununcaya kadar eylemlerine devam edeceklerini vurguladı.

·         Wan Erciş’te düzenlenen ev baskınlarında gözaltına alınan 10 kişi tutuklandı.

·         Wan'da düzenlenen cenaze törenine yönelik polis saldırısında 4 kişi gözaltına alındı.

·         Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün, Maraş’ta Alevilerin yoğun olarak yaşadığı Pazarcık’ta AFAT mülteci kampının yapılmasının Sünnileştirme projesi olduğuna dikkat çekti.

·         Dersim’de 1938 katliamında yakılarak öldürülen Canan ve Baran ailelerinden 24 kişiye ait kemikler 78 yıl sonra Hozat’ta bulundu. Kemikler bulunan24 kişi 4 Mayıs tarihinde toprağa verilecek.

·         Özgürlükleri için direnen halkların son 5 yıllık eylem fotoları BM önünde sergileniyor.

·         Rojava’da Kürt Halkının katliamlara en çok maruz kaldığı dönemde Kürt gençleri halkının özgürlüğü için savaşmak için katliam yerlerine akın etti.

·         Rojava’nın Amudê kentinde yapılan Avukatlar Birliği Kongresinde yeni yönetimi belirlendi ve önümüzdeki sürecin planlanması yapıldı.

·         Britanya’nın Avrupa Birliği üyeliğinden çıkışına (Brexit) dair referandum için kampanya resmen başlarken, Brexit yanlılarının giderek arttığı görülüyor.

·         Almanya’nın Aachen Kentinde Kürtler Şêx Meqsud ve Kuzey Kürdistan için yürüyüş düzenledi.

·         Uluslararası İmralı Heyeti Destek Grubu 18 Nisan’da Strasbourg’ta olacak. Heyet Üyeleri Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük nöbet eylemini devralacak.

 

 

17.04.16

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1371. gününde devam ediyor.

·         HPG-BİM: HPG gerillaları ’’16 Nisan günü Şırnex ile Sêrt’in Eruh ilçesi arasında Kêr ile Kaymakam köyleri arasında Türk ordusunun konumlandığı tepeye yönelik eylem düzenledi.’’ Eylemde mevziinin tamamen imha edildiğini de vurgulayarak, 14 Nisan günü Silvan’da yaşamını yitiren 8 gerillanın kimliğini açıkladı. Ayrıca ‘’Türk Ordusu Talê, Bakê ve Bêderkê alanlarında operasyon başlattı’’ açıklaması yapıldı.

·         YPS Koordinasyonu: YPS Genel Koordinasyonu, son iki günde Şırnex ve Nisêbîn’de yaşanan çatışmaların bilançosunu açıkladı. ‘’15 Nisan günü İsmetpaşa Mahallesindeki eylemde 3 binanın patlatılması sonucu en az 40 saray çetesi öldürülürken çok sayıda çete de yaralanmıştır. Cenazeler YPS birimlerimizin denetimindedir’’. denildi.

·         Kürdistan ve Türkiye cezaevlerinde bulunan PKK ve PAJK'lı tutsaklar, Nisan ve Mayıs ayları boyunca İmralı’ya sevklerini isteyecek. PKK ve PAJK’lı tutsaklar adına açıklama yapan Deniz Kaya, Mart ayı başında başlattıkları süresiz-dönüşümlü açlık grevi eylemini noktalayarak, fark eylem selliklere dönüştürdüklerini duyurdu.

·         Kuşatmanın sürdüğü Gever ilçesinde öğle saatlerinde çıkan çatışmada yaralanan Saray çetesi Sinan Kunduracı öldü, çatışmada yaralanan bir Saray çetesi de Hakkari Asker Hastanesi’ne kaldırıldı. 

·         Sıkıyönetim kuşatmasına karşı direnişin sürdüğü Gever ilçesinde mahallelere yönelik saldırılar yoğunlaşırken, karargaha dönüştürülen İlçe Devlet Hastanesi'ne bir astsubay ve bir uzman çavuş ağır yaralı olarak getirildi.

·         Sıkıyönetim kuşatmasının 36'ncı gününde devam ettiği Colemerg’in Gever ilçesinde devlet çeteleri, mahallelerde "arama-tarama" faaliyeti adı altında talana devam ediyor. Esentepe ve Esenyurt mahalleleri ile İpekyolu Caddesi'ni çok sayıda zırhlı araçla ablukaya alan özel timler, evlere baskın yapmaya başladı. Devlet çeteleri, tarafından zorla boşaltılan mahallelerde, boş evlerin kapıları patlayıcılarla havaya uçuruluyor. 

·         Şırnex’te farklı tarihlerde gözaltına alınan 7 kişi tutuklanırken; Sercan Kadirhan ise iki gün önce serbest bırakılmasının ardından tekrar gözaltına alındı.

·         Şırnex’te devletin soykırım saldırılarına karşı özyönetim direnişi 34’ncü gününe girdi. Kente yönelik bombardıman aralıksız bir şekilde devam ederken, yer yer de şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

·         Amed’de düzenlenen siyasi soykırım operasyonlarında gözaltına alınan 3 Kürt siyasetçiden DBP Kayapınar ilçe Eşbaşkanları Sevim Adsoy ve Mustafa Uyguner tutuklandı

·         Amed’in Farqîn ilçesinde Saray çetelerinin bombardımanı sonrasında yaşamını yitiren 8 kişiden üçünün infaz edildiği ortaya çıktı.

·         Farqîn Kaymakamlığı, Amed'in Farqîn ilçesinde 10 mahallede bir kez daha "sokağa çıkma yasağı" ilan etti. Saat 09.30'da başlayan "sokağa çıkma yasağı" Gördük, Yayıklı, Otluk, Susuz, Eskiköy, Gündüzköy, Karahacı, Üçbasamak, Çığyatağı, Çardakköy mahallelerini kapsıyor. 

·         Halfeti savcılığı ilçede yapılan parka verilen 4 Nisan Özgürlük Alanı ismini "örgüt propagandası" olarak ele alıp park tabelalarını polis aracılığıyla yerinden söktürdü.

·         AKP’nin başta Maraş’a bağlı Pazarcık ilçesinin Terolar, Sivas, Tokat ve Adıyaman’da Alevilerin yoğun yaşadığı yerlerde yapılmak istenen DAIŞ kamplarına yönelik ANF’ye konuşan Serhat Engizek; “Türk devleti, AKP eliyle oluşturulmak istenen politika Alevileri ya Sünni çizgisine çekmek ya da katletmektir” dedi.

·         Maraş'ın Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Sivricehöyük (Aşağı Terolar) köyüne yapılması planlanan AFAD Kampı'na karşı Aşağı Terolar köyünün direnişi bu gün 23. gününe girdi. Her gün köye çok sayıda insan direniş desteği vermek amacı ile ziyarette bulunuyor. Köye gelen ziyaretçilere yemek hazırlıklarını ise büyük bir oranda kadınlar üstleniyor.

·         Mêrdîn’in Nisêbîn ilçesinde yoğun çatışmalar devam ediyor. Abdulkadirpaşa Mahallesi Demir sokağa girmeye çalışan Saray çeteleri, YPS ve YPS-JIN üyelerinin eylemiyle karşılaştı. Eylemde 3 Saray çetesi ağır yaralanırken, bir saray çetesi de öldü.

·         Mêrdîn’in Savur ilçesinde 15 Nisan günü zırhlı aracın geçişi sırasında düzenlenen eylem sonrasında siyasi soykırım operasyon düzenlendi.  Kûnzêrîb ve Cirzê mahallelerinde yapılan ev baskınlarında 4 kişi gözaltına alındı.

·         Wan’da polisin sınır ticareti yapanların kullandığı aracı durdurmak için kapan attığı Wan-Colemêrg karayolunun Kurubaş mevkiinde kaza meydana geldi. Kapandan kurtulmak isterken ters yöne giren araç Colemêrg yönünden gelen başka bir araçla çarpıştı. Kazada 3 kişi yaşamını yitirdi, 1 kişi de ağır yaralandı.

·         Türk ordusunun Rojava sınır hattı boyunca düzenlediği saldırdılar sürüyor. YPG Basın Merkezi, 16 Nisan günü Afrin’in Şerawa ilçesine bağlı Dikmetaş köyüne yönelik bir saldırı düzenlediğini belirtti.

·         Rojava, İsveç temsilciliği İsveç’in başkenti Stockholm’de aralarında milletvekilleri, sivil toplum örgütü temsilcilerinin de bulunduğu yüzlerce Kürdistanlı, Türkiyeli ve İsveçlinin katıldığı bir törenle açıldı.

·         Rojava’nın Kobanê kantonunda toplumsal sorunların çözümünde rol üstlenmek amacıyla Kobanê Rûsipîler Meclisi kuruldu.

·         DAİŞ çeteleriyle diğer ‘cihatçı’ grupların çatışmaları nedeniyle Yarmuk kampındaki 10 bin kadar Filistinli mülteci açlık ve susuzluk tehlikesi altında.

·         Irak’ın yeni bakanlar kurulunun oluşturulması için parlamento da etkili olan 30 siyasi hareketin temsilcileri bu gün toplanıyor. Toplantıdan olumlu sonuçların çıkması bekleniyor.

·         Şii lider Mukteda Sadr taraftarları Sadr’ın Irak’taki siyasi krizin bir an önce çözülmesi için hükümete 72 saat zaman tanıması ile yeniden Bağdat Tahrir meydanında toplanan binlerce kişi gösterilere başladı.

·         Güney Kürdistan’ın Selahaddin Üniversitesi rektörlüğünce planlanan Sosyal bilimler bölümünün kapatılarak, Sosyoloji bölümünün bir parçası haline getirilme girişimine Üniversite öğrencileri sert refleks gösterdi. Bu gün gerçekleşen eylemde öğrenciler, her iki bölümün işlevinin ayrı olduğunu dile getirerek yapılacak yanlışın ülkenin geleceği için iyi sonuçlar doğurmayacağı uyarısında bulundu.

·         Güney Kürdistan'ın Hewler kentinde toplanan Baas rejimi komutanları ve Sünni aşiret liderleri toplantıdan sonra, ‘halk grubu’ adında bir oluşuma gittiklerini açıkladı.

·         Paris'te 9 Ocak 2013'te PKK'nın kurucularından Sakine Cansız, KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan, Gençlik Hareketi Üyesi Leyla Şaylemez'in katledilmesinde Türk devletinin ve MİT'in rolü konusunda önemli belgeler ortaya çıkmıştı. AKP iktidarı önce bunu yalanlasa da şimdi, MİT içindeki Fetullahçılarla bağlantılı olduğu gerekçesi ile söz konusu belgede ve ses kayıtlarında adı geçen MİT yetkili hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

·         Almanya’nın Saarland eyaletinde iktidarda olan Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) tarafından gündeme getirilen mültecilere zekâ testi uygulaması koalisyon ortağı sosyal demokratlardan sert tepki gördü.

·         Almanya’da hasta ve yaşlılara bakım hizmeti veren şirketlerin sahte belgelerle yıllık en az 1 milyar euroluk haksız kazanç elde ettikleri iddia ediliyor.

·         Kürt Siyasetçi Zeki Eroğlu Alman Hükümeti tarafından İnterpol aracılığıyla arandığı gerekçesiyle İsveç’in başkenti Stockholm’de tutuklandı.

·         Fransa’nın Marsilya kentinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik 1 yıldır uygulanan ağır tecride dikkat çekmek amacıyla bir stant açıldı. Arin Mirkan Kadın Meclisi tarafından organize edilen stant iki gün sürdü.

·         Kıbrıs’ta okuyan Kürt öğrencilere faşistler saldırdı. Üniversite yönetiminin de desteğini alan faşistler her sınav dönemi yaptıkları gibi yurtsever-devrimci öğrencilere saldırdı.

·         NAVDEM, ABDEM ve Demokratik Güç birliği, Türk Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nu protesto etmek için tüm devrimci ve demokratları 19 Nisan’da Fransa’nın Strasburg şehrine çağırdı.

·         Ekvador’da meydana gelen 7,8 ölçeğindeki şiddetli depremde en az 77 kişi hayatını kaybetti. 500'ü aşkın yaralı var.

·         FO, FSU, Solidaires ve gençlik örgütlerinden Unef, UNL, Fidl’in çağrısıyla tüm Fransa çapında 200 değişik noktada yapılan eylemlere 500 bin kişi katıldı.

·         Rusya ve Suriye savaş uçakları, Rakka’daki Tabka Hava Üssü yakınlarında DAIŞ’e karşı ortak operasyon gerçekleştirdi.

 

 

 

18.04.16

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1372. Gününde devam ediyor.

·         HPG Askeri Konsey Üyesi Haki Amed’in de aralarında bulunduğu 4 gerillanın yaşamını yitirdiğini belirten HSM, “Demokratik Özerk Kürdistan’ı zaferle taçlandırana kadar hiçbir engel tanımadan ne yapılması gerekiyorsa yapmayı temel görev biliyoruz” dedi.

·         Gever ve Sur'da yaşamlarını yitiren M. Şerif Akdoğan (Delil Gever) ve Miraz Başak (Mordem Cotkan) için Van’da mevlit verildi.

·         HPG-BİM: Türk savaş uçaklarının Medya Savunma Allanlarına bağlı Kandil alanını bombaladığı bildirildi. Bölgedeki yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, Türk devletine ait savaş uçakları yerel saatle 11:30'dan itibaren  Medya Savunma Alanlarına bağlı Kandil'i bombalıyor. 

·         YPS Genel Koordinasyonu, Nusaybin ve Şırnak’taki çatışmalara ilişkin yazılı açıklamada bulundu. Direnişte 9 PÖH ve JÖH çetesi öldürülmüş ve 1 kepçe, 2 tank imha edilirken, 1 Drone tipi keşif uçağı düşürülmüştür.

·         Gever ilçesinde zorla boşaltılan Mexsûdava köyü ve kırsalında devam eden bombardıman nedeniyle birçok evde yangın çıktı.

·         Gever’e bağlı İpekyolu Caddesi üzerindeki Belediye Garajı mevkiinde aşırı hız yapan kirpi tipi zırhlı polis araç devrildi. Yolun ortasında devrilen zırhlı araçta bulunan 2 Saray çetesi yaralanırken, yaralılar olay yerine çağrılan ambulansla İlçe Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

·         Wan’ın merkez İpekyolu ilçesine bağlı Xaçort Mahallesi’nde zırhlı araçtan inen polislere ateş açıldı. Çıkan çatışmada yaralanan bir Saray çetesi, kaldırıldığı hastanede öldü.

·         Wan F Tipi Cezaevinde kalan bazı siyasi tutsakların hastanede yaşadıklarını anlatan tutsak yakınları, Kulak Burun Boğaz Polikliniğine, Teknik Sekreter ve Danışmanlığa sivil polislerin konulduğunu söyledi. Polislerin sivil halka psikolojik baskı yaparken özellikle cezaevinden gelen hasta tutsakları tehdit ettiği ifade edildi.

·         Soykırımcı saldırılar sırasında Wan'a göç etmek zorunda kalan aileler için çalışmalara devam ediliyor. Wan Büyükşehir Belediyesi, göçe maruz kalan aileler için 'Kardeş Aile Kampanyası' başlatıyor. Kentte göç eden 2 binden fazla aile ile birebir görüşme yapıldı.

·         Devlet güçlerinin saldırıları ile birlikte siyasi soykırım operasyonlarının da sürdüğü Şırnex’te, gözaltına alınan 4 kişiden Ali Sümbül ve Hekim Yorga İl Emniyet Müdürlüğü’nde alınan ifadeleri ardından savcılığa çıkarıldı. Savcılıkta alınan ifadeleri ardından tutuklanma talebiyle mahkemeye çıkarılan Sümbül ve Yorga, “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı. Sümbül ve Yorga Şirnek T Tipi Cezaevi’ne götürüldü.

·         Şırnak’ta gece boyu mahalleleri tank, top ve obüslerle bombalayan devlet güçleri ile YPS/YPS-JIN üyeleri arasında mahallelerde şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Şırnak kent çevresine yerleştirilen doçkalarla mahalleler aralıksız taranıyor.

·         Şırnak'ta köy, belde ve ilçelerdeki korucubaşları ile Uludere Kaymakamı İbrahim Halil Şivgan, Şenoba Tugay Komutanı Tuğgeneral Vahap Özoğlu arasında dikkat çekici bir toplantı yapıldı. Dün öğlen saatlerinde düzenlenen toplantı, Taşdelen köyünde Korucubaşı Hasan Atman'ın evinde yapıldı. Şırnak'ta korucularla düzenlenen bir toplantıda, soykırımcı saldırılara aktif katılım istendi.

·         Şırnex’in Cizîr ilçesinde devlet güçlerinin ev baskınları aralıksız bir şekilde devam ediyor. Akşam saatlerine doğru onlarca zırhlı araçla kentin Yafes ve Nur mahallelerinde yapılan ev baskınlarında kimse gözaltına alınmazken, evlerdeki eşyalar dağıtılarak zarar verildi.

·         Şırnex’ın Silopi ilçesinde yeniden ilan edilen “sokağa çıkma yasağı” günlerdir ilçede herhangi bir çatışma olmamasına rağmen 15’nci gününde devam ediyor. Başak (Zap) Mahallesi’nde herhangi bir çatışma yaşanmamasına rağmen mahallede bulunan yüzlerce ev yıkılıyor. Devlet güçleri iş makineleriyle evleri yıkarken, yasak nedeniyle evlerine gidemeyenlerin eşyaları enkazın altında kaldı. Mahallede olanlar ise yıkım kararı verilen evlerden kurtarabildikleri eşyaları çıkarmaya çalışıyor.

·         Şırnex’te devam eden özyönetim direnişi sırasında yaşamını yitiren YPS savaşçıları Zana Kılınç ile Cemil ve Mehmet Sait Külter, doğduğu topraklarda sloganlar eşliğinde son yolculuklarına uğurlandı.

·         Adıyaman'da 4 kadın tutsak Tarsus'a sürgün edildi.

·         HDP Genel Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Bingöl'deki kongresinde yaptığı konuşmada, dokunulmazlık üzerinden tasfiye girişimine ilişkin, "Biz böyle zulme boyun eğmiş parti değiliz. Davası haklı olan ayakta kalır" dedi.

·         HDP’nin Muş İl Kongresinde konuşan HDP Genel Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, HDP’lilere yönelik dokunulmazlık tehdidine, “Bizi içeri atacaklarmış, kellemiz gitse biz böyle ahlaksızlığı kabul etmeyiz. Koltuk değil özgürlük sevdalısıyız” diyerek tepki gösterdi.

·         HDP, AKP'nin "dokunulmazlık" üzerinden geliştirdiği tasfiye planına ilişkin tavrını belirlemek için toplanacak.

·         DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Türkiye ve Ortadoğu'nun büyük değişimlere gebe olduğunu belirterek, müzakere yolunu önerdi. Türkiye'de sistemin çöktüğünü belirten Yüksek, "Tekçiliğe karşı demokratik özerklik modelini Türkiye'nin gündemine sokmak istiyoruz" dedi. Yüksek, AKP/Saray'ın saldırı ve baskılarına karşı geri adım atmayacaklarını da söyledi. 

·         Alevilerin yaşam alanlarında yapılacak olan ve çetelerin yerleştirileceği AFAD kampına karşı başlatılan direniş her geçen günü büyüyor. Bu kapsamda yarın Pazarcık ve Narlı ‘da esnaf kepenk kapatacak.

·         Eskişehir Gezi Direnişi sırasında Ali İsmail Korkmaz’ın linç edilerek katledilmesine ilişkin dava Kayseri’de görüldü. Korkmaz’ı feci biçimde dövdükleri güvenlik kamerası görüntülerine de yansıyan 3 fırıncının tahliyesine karar verdi.

·         Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, dokunulmazlıkların kaldırılmasının yıllardır gündemde olduğunu savunarak, "Biz dokunulmazlıkları kaldıralım kararı yargı versin" diyerek topu yargıya attıklarını söyledi. Kurtulmuş, AP raporunu da kabul etmediklerini söyledi. 

·         AKP hükümetinin savaştaki ısrarı yılın ilk üç ayındaki Mali Bütçenin 7 kat artarak 168 milyon TL’ye ulaşmasına neden oldu. Savunma ve güvenlik bütçesi de 11 milyar TL artarak 62 milyar TL’ye yükseldi.

·         YNK Milletvekili Zana Abdurrahman Abdullah, Türk devletinin Kuzey Kürdistan'daki soykırımcı saldırıları için kendilerinden destek istemesine ilişkin, hiçbir devletle Kürtlerin aleyhine ilişki kurmayacaklarını belirtti. Başur ile Rojava arasındaki Sêmalka sınır kapısının da halen kapalı tutulmasına tepki gösteren Abdullah, hükümetin bu konuda bir kararının olmadığını söyleyerek, "Bu KDP’nin kendi keyfi tutumudur. KDP bu tutumundan da bir an önce vazgeçmelidir" dedi.

·         Musul’un kurtarılması için bir araya gelen güçler bir köylü DAİŞ’den kurtarmayı başardı. Pêşmerge ve Heşdi eş Şabi güçlerinin ortak saldırısı ile kurtarılan köyün bir Arap yerleşimi olduğu açıklandı.

·         YPG Basın Merkezi, Türk devleti destekli çetelerin, Halep’in Şêx Meqsud mahallesine yönelik saldırılarının sürdüğünü belirtti.

·         Ezidi kadınları para karşısında sattıkları iddia edilen 6 Suriyeli hakkında Gaziantep 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'Terörizm Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanuna Muhalefet' ile 'IŞİD terör örgütüne üye olma' suçlamasıyla dava açıldı.

·         Iraklı Şii lider Muqteda Es Sadr’ın çağrısı ile bir araya gelen binlerce kişinin Bağdat’ın Tahrir Meydanı ve Yeşil Bölge kapılarında yaptığı kitlesel gösterileri polis sınırlandırmaya çalışıyor. Eski adı Sahat Beyrut olan Tahrir Meydanında, göstericiler çadır açarak geceli gündüzlü eyleme başladı.

·         Almanya’nın Darmstadt, Wuppertal ve Fransa’nın Strasbourg kentinde kadın meclisleri kongrelerini yaptı.  Bodensee’de ise RO-SA Kadın Derneği kuruluşunu ilan etti.

·         Almanya, Fransa ve İsviçre’nin birçok kentinde Demokratik Kürt Toplum Merkezleri ve Halk Meclisleri kongrelerini yaptı. Kongrelerde Eşbaşkanlar ve komisyon üyeleri seçildi.

·         2013 yılındaki askeri darbe sonrasındaki insan hakları ihlalleriyle gündemde olan Mısır’a ziyarette bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, insan hakları konusunu öne çıkardığını savundu. Ancak Hollande’ın ziyaretinin arka planında Mısır’a milyarlarca euroluk savaş gemisi, uçak ve telekomünikasyon sistemi satma müzakereleri bulunuyor.

·         Fransa’nın Rennes kentinde, Türk devletinin katlettiği baba ve oğul şahsında öz yönetim şehitleri anıldı.

·         Yetkililer Merkez üssü Manabi kenti olan ancak ülkenin tamamında ve komşu ülke Peru’da hissedilen depremde, ölü sayısının 272 yaralı sayısının ise 2000’i aştığını kaydetti

·         Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya heyetleri arasında Katar’da yapılan toplantıda, petrol üretimini sınırlama ve bu sayede fiyatlardaki düşüşü önleme konusundaki anlaşmazlık giderilemedi.

·         Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff’in azledilmesi yolunda verilen gensoru, kongrede 367 oy ile kabul edildi.

·         Danimarka Sosyalist Partisi kongresinde, önümüzdeki süreçte PKK’nin Avrupa Birliği’nin terör örgütleri listesinden çıkarılması konusunda çalışma yürütmeyi kararlaştırdı.

·         Somali, Etiyopya ve Eritre'den İtalya'ya gitmek isteyen dört mülteci teknesi alabora oldu. Gazete, teknelerin 400'den fazla göçmeni taşıdığını bildirdi. Kurtarma ekipleri sadece 29 kişiye ulaşabildi.

·         ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Irak'ın başkenti Bağdat'a sürpriz bir ziyarette bulundu. Carter'in Başbakan Haydar Ebadî ve Irak Savunma Bakanı Halit Ubeydi ile görüşmesi bekleniyor Avrupa'da yaşayan Kürdistan ve Türkiyeli demokrat ve devrimci kurum ve bireylerin söz sahibi olabileceği çatı örgütü HDK-Avrupa projesi, birçok bölgede olduğu gibi Almanya’nın Hamburg kentinde de tartışılıyor. 22 Nisan'da "HDK nedir? Neden HDK-Avrupa?" başlığı altında düzenlenecek olan panelin öncesinde, kadınlar bir araya gelerek HDK-A çatısı altında birlikte nasıl çalışmalar geliştirebileceklerini tartıştılar.

·         Avrupa'da faaliyet yürüten Demokratik Kürt Toplum Merkezleri (DKTM), kongrelerini gerçekleştirdi. Osnabrück, Bensheim ve Wels'teki kongrelerde, Kuzey Kürdistan'daki direnişi sahiplenme çağrısı yapıldı.

·         Avusturya'nın başkenti Viyana'da, YXK Viyana birimi dün gerçekleştirdikleri kongreyle yeni yönetimini belirledi. YXK Avrupa temsilcisinin de katıldığı kongrede, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit, YPS direnişi üzerine siyasal ve örgütsel değerlendirmeler yapıldı.

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona erdirilmesi için aralarında Güney Afrika’nın efsanevi lideri Nelson Mandela’nın avukatı Essa Moosa’nın da aralarında yer aldığı Uluslararası İmralı heyeti destek grubu Fransa’nın Strasbourg kentinde. Heyet üyeleri, Öcalan’a Özgürlük nöbet eylemine katılacak ve Avrupa Konseyi ile de bir dizi görüşme gerçekleştirecek. Heyetin İşkenceyi Önleme Komitesi’nde de temaslarda bulunacak.

·         Almanya’nın Frankfurt kentinde düzenlenen dayanışma gecesinde, Kuzey Kürdistan ve Maraş'taki direnişleri sahiplenme çağrısı yapıldı.

 

 

19.04.16

 

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1373. Gününde devam ediyor.

·         KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı: ‘’Ezidi halkımızın yaratım bayramı olan Çarşema Sor bayramını kutluyor, bu bayramın Ezidi halkımızın özgür ve demokratik yaşamını sağlamada büyük bir adım olmasını diliyoruz’’ dedi.

·         KCK Genel Başkanlık Konseyi Üyesi Sozdar Avesta; halklar ve inançlar için bayramların, kendi tarihsel gerçekliğine sahip çıkma, kendisi olma, kendi aralarında birliği, örgütlülüğü daha fazla geliştirme ve aynı zamanda zulme karşı direniş günleri olduğunu belirtti.

·         YPS Genel Koordinasyonu: Devletin kayıplarını gizlediğini ve Şırnex’te 3 gündür bombardımanın devam ettiğini belirten YPS Nisêbîn de bombardıman, Gever de ise çatışmaların yer yer devam ettiğini duyurdu. Son 2 gün içinde ise Şırnex’te 64 devlet çetesi öldürüldüğünü duyurdu.

·         HPG-BİM: HPG ve YJA Star gerillaları Uludere sınır hattındaki Türk ordu güçlerine yönelik suikast eylemleri gerçekleştirdi. Suikast ve eylemlerde çok sayıda asker öldürüldüğü belirtildi. Çatışmalarda yaşamını yitiren 2 gerillanında kimlik bilgileri açıklandı.

·         YPG –BİM: Şêx Meqsud mahallesine dönük çete gruplarının saldırılarının sürdüğünü açıklayarak DAİŞ çetelerinin Kobanê’ye saldırdığını belirtti. Türk ordusunun Rojava sınır hattına yönelik provokatif saldırılarının devam ettiğini kaydetti.

·         Şırnex’te akrep tipi zırhlı araca yönelik YPS/YPS-JIN üyeleri tarafından düzenlenen eylemde 1 PÖH çetesi öldürüldü, 2 çete yaralandı. Bahçelievler mahallesinde ise bir binada patlama meydana geldi, çok sayıda PÖH ve JÖH çetesi enkaz altında kaldı.

·         Şırnex kent merkezinde birçok binayı ateşe veren devlet güçleri 5 günden bu yana enkaz altındaki cenazelerini alamadığı için halkın evlerini rastgele ateşe veriyor.

·         Şırnex’te özyönetim direnişi karşısında ilerleyemeyen devlet güçlerinin, direniş mahallelerine yönelik bombardıman devam ediyor.

·         Silopiya’da  ‘’yasak’’ adı altında ‘’kamulaştırma’’ kararı alınan Başak ve Barbaros mahallelerine iş makineleri ile giren devlet güçleri, evleri tek tek yıkmaya devam ediyor.

·         Saray çeteleri özyönetim direnişi karşısında ilerlemekte zorlandığı Nisêbîn de direniş mahallelerini yoğun bombardıman altına aldı.

·         Maraş’ta Kürt Alevilerin yaşam alanlarına AKP tarafından yapılmak istenen ve çetelerin yerleştirileceği AFAD kampını istemeyen Terolar bölge sakinlerinin basın açıklamasına askerler saldırdı.

·         Adana’da dün yaşanan çatışmada yaralanan Ferdi Yıldırım adlı genç yaşamını yitirene kadar polisin başında nöbet tuttuğu ortaya çıktı.

·         DAİŞ kontrolündeki bölgeden Kilis’e atılan 3 roketatar mermisinin düştüğü bir evde yangın çıktı, evdeki iki kişi yaralandı.

·         HDP Genel Eşbaşkanı Salahattin Demirtaş, partisinin grup toplantısında konuştu. Demirtaş; ‘’tek bir arkadaşımız kendi ayağıyla ifade vermeye gitmeyecek. Öyle kolay olmayacak, tereyağından kıl çeker gibi olmayacak. Bizde seçeneksiz değiliz’’ dedi.

·         DBP Eşbaşkanı Kamuran Yüksek, ‘’ Türkiye ve Kürdistan da son süreçte çok fazla şey yaşandı. Bu sürece cevap olabilecek şekilde yapacağımız 3. Olağanüstü Genel Kongrede kendimizi yenilememiz lazım’’ dedi.

·         HDK’nin 1 Mayıs açıklamasında, ‘’Kapitalist sömürü sistemine ve diktatörlük kurma heveslilerine karşı insanca çalışma koşullarını, insanca yaşamı ve barışı ancak birlikte direnerek kazanabiliriz. 1 Mayıs’ta alanlardayız’’ denildi.

·         AKPM’nin 2016 Bahar oturumuna konuşmak üzere Fransa’nın Strasbourg kentine gelen Türk Başbakanı Ahmet Davutoğlu, yüzlerce kişi tarafından ‘’Terörist Türkiye’’ sloganları ile karşılandı.

·         Hrant Dink’in katledilmesiyle ilgili duruşmada, sanıklardan mumcu, ‘’Dink’in Yasin Hayal Tarafından öldürüleceğini bildirdim’’ dedi.

·         Antep Cezaevi önünde, tutsaklara dönük sürgün ve şiddet uygulamaları protesto edildi.

·         HDP Milletvekilleri Altan Tan’ın, Karaman’daki Ensar Vakfında çocuklara dönük cinsel istismar yaşamasına ilişkin açıklamaları konusunda uyardı.

·         CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında ‘’her şeye rağmen kürsü dokunulmazlığı hariç bütün dokunulmazlığı hariç bütün dokunulmazlıkların kaldırılmasını istiyoruz’’ dedi.

·         Türk savaş uçakları Medya savunma alanlarına bağlı Garê dağlarını bombalıyor. Saldırılarda Keşif uçağı da eşlik ediyor.

·         Suwar El Minbiç savaşçıları 2 yıldır DAİŞ çetelerinin işgali altında bulundurduğu Minbiç kentini özgürleştireceklerini söyledi.

·         Kobanê Belediyesinde yeni dönem çalışmaları yeni 2 Eşbaşkanın görevi devralmasıyla başladı.

·         İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, iklim değişikliği anlaşması imza törenine katılmak amacıyla New York’a gitti.

·         İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, Avrasya Meclis Başkanları zirvesine katılmak üzere Rusya’ya gitti.

·         İran Stratejik Savunma Etüt Merkezi Başkanı General Vahidi, dünyada füzelerin denetlenmesi için hiçbir konvansiyon bulunmadığını belirtti.

·         Rusya Dışişleri Bakanı Sözcüsü, Türk hükümetiyle Moskova arasındaki ilişkilerin düzelecek gibi görünmediğini, Türkiye’nin Rus uçağını bilinçli düşürdüğünü belirtti.

·         İngiltere Kıbrıs’taki üslerine, Akdeniz bölgesinde seyahat edecek İngiliz turistleri muhtemel terör saldırılarında korumak amacıyla, komando konuşlandıracak.

·         Ekvador’un kıyı kenti Muisne’de 7.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Devlet Başkanı Rafael Correa ‘nın yaptığı açıklamaya göre 350 kişinin hayatını kaybettiği depremde, 2500 kişide yaralandı.

 

 

20.04.16

 

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1374. Gününde devam ediyor.

·         YPS Genel Koordinasyonu: Şırnex’te 19 Nisan’da 8 katlı bir binaya giren 40 kişilik PÖH ve JÖH elemanlarına yapılan sabotaj eyleminde bina enkazında 30 polis kalmıştır, 10 çete ise yaralanmıştı. Polis çetelerini kurtarmaya gelen 11 kişilik çete grubu silahlarla vurulup 11 kişi öldürülmüştür. Bir zırhlı araç imha edilmiştir.

·         HPG-BİM: HPG ve YJA Star gerillalarının Türk ordu güçlerine yönelik gerçekleştirdiği eylemler ve yaşanan çatışmalarda 15’i Sarıkamış’ta olmak üzere tespit edilen toplam 22 asker öldürüldü. Ayrıca dün yapılan eylemde bir ast subay öldürülmüş ve bir zırhlı araçta imha edilmiştir.

·         Şırnex’te dün Saray çetelerinin girdiği sırada patlatılan ve bir kısmı çöken 8 katlı binaya ait 2 fotoğrafa ulaşıldı. Halk tarafından çekilen fotoğrafta arka kısmı görülen binadaki tahribat gözle görülüyor.

·         Muş merkez ve ilçelerinde yapılan siyasi soykırım operasyonlarında aralarında Bulanık Belediye Eşbaşkanı Figen Yaşar ile belediye meclis üyelerinin de bulunduğu 35 kişi gözaltına alındı.

·         Wan KJA aktivistleri, polisin Remziye Bor’a yönelik saldırısını kınadı.

·         Wan İl Milli Eğitim Müdürü, acele ve günlü olarak kaymakamlık ve İlçe Müdürlüklerine gönderdiği yazıda kamu kurumlarında çalışanlarının basına demeç vermesini yasakladı.

·         Karaman Ağar Ceza Mahkemesi, cinsel istismar suçlamasının Ensar Vakfı ve Kaimder’e uzanmaması için davayı bir günde bitirdi. Muharrem Büyüktürk’e 508 yıl hapis cezası verildi.

·         Suruç aileleri insiyatifi, katliamın 9. ayında bir kez daha ‘’adalet’’ istedi.

·         Sêrt’te iki gündür kayıp olduğu belirtilen 16 ve 18 yaşlarındaki iki genç kadını polisler tarafından bir evde alıkonuldukları ortaya çıktı. Haberin duyulması ardından Sêrt emniyeti dosyayı gizli hale getirdi.

·         HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, akademisyenler için sürdürülen ‘’Özgürlük Nöbeti’’ni ziyaret etti. AKP’nin ‘’sapkın bir tarikata’’ dönüştüğünü vurgulayarak sivillerin evlerine ve camilere kadar bombalanan bir katliam sergilendiğini belirtti.

·         HDP Wan Milletvekili Lezgin Botan Wan halkını Gever ille dayanışmaya çağardı.

·         Türk devletinin Cizîr’deki soykırım saldırılarında yaşamını yitiren Mem u Zin Kültür sanat merkezi çalışanı Gülistan Üstün Cizîr’de son yolculuğuna uğurlandı.

·         Türk Savaş Uçakları bu gün saat 12.15’te insansız hava aracı eşliğinde Medya Savunma Alanlarından Kandil’in Barava köyünü bombaladı.

·         Şengal’deki Çarşema Sor kutlamasında konuşan KCK Yürütme Konseyi Üyesi Şengali, hiçbir gücün kendilerini yıldıramayacağını belirtti. Şengali, Êzidilere topraklarına dönme çağrısında bulundu.

·         Şengal’de Êzidiler için kutsal olan Çarşema Sor bayramının kutlamaları başladı. Kutlamaya YJS, YBŞ, YJA STAR, HPG ve yüzlerce kişi katıldı.

·         Suriye’de rejim güçleri, Lazkiye kırsalındaki Türkmen Dağını havadan ve karadan yoğun şekilde bombalıyor. 2 ayrı noktada çıkan yangın Türkiye sınırını tehdit ediyor.

·         Hasekê kırsalının güneyinde DAİŞ terör örgütünün kalıntılarından kalma bir mayının patlaması sonucunda 2 sivil yaralandı.

·         Hasekê Pamuk ve Çırçır Kurumu bu yılın başından beri 10 bin 200 ton pamuğu Hama ilindeki Fida ve Asi çırçır fabrikalarına gönderdi.

·         Suriyeli askeri uzman Ali Maksud, Rusya Halep’i kurtarma operasyonu için yakında başlayacak büyük operasyona katılacağını belirtti.

·         Almanya’nın Kleve kentinde çıkan kavgaya saldıran Alman polisi, sergilediği sert tutumu ile Kato Arslan adındaki gencin ölümüne sebep oldu.

·         ABD, PYD’nin kontrolünde bulunan Kobanê ’deki üs çalışmasını sürdürüyor. PYD, üssün arazisini ABD’ye 750 bin dolara sattı.

·         Danimarka Parlamentosu aldığı yeni kara ile 400 kişiden oluşan özel birlik ile birlikte 16 adet F-16 savaş uçağı ve nakliye uçağını bilgede DAİŞ’e karşı savaşmak için gönderiyor.

·         Avrupa Birliği Komisyonu, Türk vatandaşlarının Avrupa’ya vizesiz seyahat edebilmeleri için 4 Mayıs’ta tavsiye kararı almayı planladığını açıkladı.

·         Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin Rusya’nın son süreç içinde Suriye’deki krize siyasi çözüm bulma ve Suriye de ortaya çıkan Uluslararası terörle mücadele yönünde bir dizi önemli adım atmayı başardığını ilan etti.

·         ABD’de Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Danışman Yardımcısı Ben Rhodes, Kaide Terör örgütünün bizzat Suudi parasıyla kurulduğunu belirtti.

·         Amerika Dışişleri John Kerry, İran nükleer anlaşmasından sonra mal varlığından sadece 3 milyar dolar alabildi.

 

 

21.04.16

 

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1375. Gününde devam ediyor.

·         HPG-BİM: Kürdistan’ın birçok ilinde eylem yapan HPG ve YJA Star güçleri eylem sonuçlarını açıkladı. Açıklamaya göre Colemerg’de 3, Amed’de 3, Bitlis’te ise 1 asker öldürüldü. Eylem yapılan diğer illerde ölü sayısı netleştirilemedi.

·         YPS Genel Koordinasyonu: Nisêbîn’de halka saldıran 4 PÖH çetesi öldürüldü. 1 kepçe ve 1 zırhlı araç darbe aldı.

·         HPG ve YJA Star gerillalarından Şervan Şoreş, Evin Dilvin ve Diren Raman böylesine bir süreçte Kürdistan’da yürütülen mücadelenin ortaklaşarak yürütüleceğini belirtti.

·         Gever’de sokağa çıkma yasağı adı altında uygulanan sıkıyönetim devam ediyor. İlçede bulunan HDP Milletvekili Abdullah Zeydan, ‘’Operasyon bitti ama şimdi keyfi bir şekilde halkın evleri yakılıp yıkılıyor’’ dedi.

·         Wan M Tipi Cezaevindeki 6 kadın siyasi tutsak, sürgün edildi.

·         Dersim’de yaşamını yitiren HPG gerillası Emrah Kurt, Muş’ta sonsuzluğa uğurlandı.

·         Nisêbîn’de 38 gündür devam eden saldırılar aralıksız şekilde devam ederken, gece saatlerinde başlayan saldırılarda Abdulkadirpaşa mahallesi kuşatılarak evler bombardımana tutuldu.

·         Batman’ın Beşiri, Kozluk ve Siirt’tin Kurtalan ilçeleri arasında bulunan Garzan çayı kenarında inşa edilen binlerce yıllık antik kent, Xerabajar (Dikran u Kerta) tüm istila ve savaşlara rağmen ayakta kalmayı başarıyor.

·         Şırnex’te devlet çeteleri ve YPS/YPS JIN güçleri arasında gece boyu şiddetli çatışmalar yaşanırken, öz yönetim direnişinin sürdüğü mahalleler obüsler ile bombalandı. Çatışmalarda ölü ve yaralı çetelerin olduğu belirtildi.

·         Cezaevlerinde baskı, şiddet ve çıplak aramanın son bir ayda arttığını belirten TAY-DER Başkanı Av. Seda Tanrıkulu, kamuoyuna acil çağrı yaparak ‘’yüzünüzü cezaevlerine dönün’’ dedi.

·         Kürdistan’ın Şırnex, Gever ve Siirt kentlerinde 7 kişi gözaltına alınırken 1 kişide tutuklandı.

·         Azadiya Welat Editörü Emrah Kelekçiler , ‘’Öz yönetim direnişinin yaşandığı bu süreçte Azadiya Welat’ı sahiplenmek; onuru, dili, öz yönetimi ve direnişi sahiplenmektir’’ dedi.

·         HDP, AKP’li vekil ve bakanların yakınlarının ‘’çürük raporu’’ ile askerlikten muaf tutulmasını Meclise taşıdı.

·         AKP ve Kürdistan’daki tezahürü olan mülki amirleri, Viranşehir’deki çadır kentte çalışan 36 taşeron işçiyi, Kürdistan Özgürlük Mücadelesinde yaşamını yitiren bir gerillanın taziyesine katılmalarını gerekçe göstererek işten çıkardı.

·         AKP devlet güçlerinin Rojava’ya dönük saldırıları devam ediyor. Dün Tıl Rıfat kasabasına topçu saldırı düzenledikten sonra, Türk ordusu Efrîn’in Qermîtlik ve Çeqela köylerini ağar silahlar ile taradı.

·         Irak’ta siyasi taraflar ortak bir noktada buluşamayarak çareyi parlamentonun kapısına kilit vurmakta buldu. Kürt Parlamenterler Kürdistan bölgesine dönerek yasalara uygun oturum gerçekleşmeden Bağdat’a dönmeme kararı aldı.

·         Başurê Kürdistan hükümeti Başbakan yardımcısı Qubat Talabani, ABD’nin Peşmergenin Musul operasyonuna katılması karşılığında 415 milyon Dolar vereceğini açıkladı.

·         Başurê Kürdistan’da hükümette bulunan partiler arasında devam eden siyasal krizin sonlanması, parlamentonun ve anayasa hazırlık komisyonunun yeniden çalışmaya başlaması için imza kampanyası başlattı.

·         Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, geçtiğimiz hafta Akdeniz’de batan botta yaklaşık 500 göçmenin hayatını kaybettiğini tahmin ettiklerini açıkladı.

·         Qamışlo’da dün sabah Rejim ve Asayiş güçleri arasında başlayan çatışmalar sabaha kadar sürdü. Çatışmalar sonucunda birçok noktası alınan rejim güçlerinden 45 kişi teslim oldu.

·         Kobanê’de binler Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü amacıyla yürüyüş düzenledi.

·         Almanya’da bir mülteci kabul merkezinde görevli olan özel güvenlik biriminin mültecilerden şantajla para aldığına dair iddialar soruşturuluyor.

·         Almanya’nın doğusundaki Jena kentinde Hitler’in doğum gününde gösteri düzenleyen Pegida üyesi ırkçılar ile demokrat gruplar arasında çatışmalar çıktı.

·         Brüksel’de 22 Mart’ta 32 kişinin yaşamını yitirdiği katliamın faillerine dair yeni bilgiler ortaya çıktı. Faillerden Najim Laacharoui’nin katliamı düzenlediği Zaventem Havaalanında yıllarca çalıştığı ortaya çıktı.

·         Brezilya’da Devlet Başkanı Dilma Rousseff’e yönelik görevden alma süreci devam ederken, eski başkan Lula da Silva’nın hükümete girmesine ilişkin karar geciktiriliyor.

·         ABD’den İran devletinin desteklediği iddia edilen saldırılarda yaşamını yitirenlerin yakınlarına tazminat olarak el konulan fonların iadesi talebi reddedildi.

 

Lekolin.org Haber Merkezi

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): 1521  NISAN  HAFTALIK  HABER  KRONOLOJISI    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.