QAMİŞLO’DA REJİM GÜÇLERİNDEN PROVOKASYON
Haberler / 21 Nisan 2016 Perşembe Saat 05:46
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Qamişlo’da, BAAS Rejimine bağlı Difa Wetenî paramiliter güçlerinin provokasyonu sonucunda 11.00 sularında başlayan çatışmalar yer yer devam ediyor. Kentte, dün yapılması planlanan Semêlka Sınır Kapısı’nın KDP tarafından kapatılmasına karşı düzenlenecek olan protesto yürüyüşü iptal edilmek durumunda kalınmıştı. Rojava Asayiş Güçleri, rejime ait fırın ve cezaevine el koydu

Qamişlo’da, BAAS Rejimine bağlı Difa Wetenî paramiliter güçlerinin provokasyonu sonucunda 11.00 sularında başlayan çatışmalar yer yer devam ediyor. Kentte, dün yapılması planlanan Semêlka Sınır Kapısı’nın KDP tarafından kapatılmasına karşı düzenlenecek olan protesto yürüyüşü iptal edilmek durumunda kalınmıştı. Rojava Asayiş Güçleri, rejime ait fırın ve cezaevine el koydu.

Difa Wetenî Sivil ve Asayiş Güçleri’nin Bulunduğu Alana Silahla Saldırdı

Qamişlo’da BAAS rejim güçleri ile Rojava Asayiş Güçleri arasında yaşanan çatışmalarda 20’yi aşkın rejim üyesi öldürüldü, 25’i aşan rejim üyesi de tutuklandı. Dün 11.00 sularında başladığı belirtilen çatışmada BAAS Rejimine bağlı Difa Wetenî olarak isimlendirilen paramiliter güçlerin sivil halk içerisinde bulunan Trafik ve Rojava Asayiş Güçleri’ne saldırdı.

Suriye Rejimi Bir Süredir Provokasyon Peşindeydi


Yerel kaynaklardan elde edilen bilgilere göre; Difa Wetenî isimli paramiliter güç bir süredir, BAAS Rejimi öncülüğünde örgütlendirilmeye çalışılıyordu. Rojava Asayiş Güçleri ve YPG’nin konudan haberdar olmalarından kaynaklı kentte aldıkları bir dizi önlem sonucunda sivil ve güç kayıplarının az olduğu belirtiliyor.  Kentte çıkan çatışmada ise sivil kayıplarının önlenmeye çalışıldığı sırada 2’si Trafik, 2’si Asayiş Gücü olmak üzere toplam 4 kişi saldırıda yaşamını yitirdi.  

Rejime Ait Fırın ve Cezaevi’ne El Konuldu

Çıkan çatışmaların yer yer devam ettiği bildirilirken, rejime ait olduğu belirtilen bir adet ekmek fırının Rojava Asayiş Güçleri’nin el koyduğu, ayrıca Rejime ait Cezaevi’nin Rojava güçlerinin denetimine geçtiği ve cezaevi müdürünün öldürüldüğü de elde edilen bilgiler arasında yer alıyor.

Dün öğle sularında başlayan çatışmalar Rejim güçlerinin bulunduğu çok sayıda noktada geç saatlere kadar sürdü.

 

Jîr Arjîn

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

TAGS(ETIKETLER): QAMISLO  DA  REJIM  GUCLERINDEN  PROVOKASYON  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.