BASIN BÜLTENLERİ 13/15 NİSAN 2016
Basın Bültenleri / 18 Nisan 2016 Pazartesi Saat 20:14
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz

Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz.


HABER ARALIĞI:13.04.2016-15.04.2016

 

TÜRKÇE

BAKURÊ KÜRDİSTAN-TÜRKİYE

 

 

ü  CPJ: TÜRK HÜKÜMETİYLE DİYALOĞUMUZ KESİLDİ

ü  Türkiye’de medyaya uygulanan baskılar ve basın özgürlükleri konusunda yaşanan ihlallerle ilgili araştırma yapan Gazetecileri Koruma Komitesi CPJ’in Orta Asya Program Direktörü Nina Ognianova “uzun bir süredir basına uygulanan baskılarla ilgili Türkiye’de hükümet nezdinde bazı girişimlerde bulunduklarını ve bazı sözler aldıklarını ancak son dönemde Türk hükümetiyle diyaloglarının sona erdiğini ve artık yetkililerin kendilerini dinlemediğini ve kendilerine geri dönmediği belirtti.  (Amerikanın Sesi-ABD)

 

ü  13. İSLAM ZİRVESİ BAŞLIYOR

ü  56 ülkeden temsilcilerin katılacağı İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) 13. İslam Zirvesi İstanbul’da. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz İstanbul'a özel uçağıyla geldi. Malezya Başbakanı Necib Rezak, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bekir İzzetbegoviç, Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev İstanbul'a gelen isimler arasındaydı. (AA-Türkiye)

 

ü  ERDOĞAN İLE KRAL SELMAN GÖRÜŞTÜ

ü  Suudi Arabistan Kralı Selman’ın Türkiye'ye İİT’ye katılmak için yaptığı resmi ziyarette Türk Cumhurbaşkanı R. Tayip Erdoğan ile görüştü. Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ekonomik ilişkilerin daha da güçlendirilmesi, karşılıklı yatırımların artırılmasının ele alınan konulardan oldu. (AA-Türkiye)

 

ü  ABD’DEN TÜRKİYE’YE İNSAN HAKLARI RAPORU

ü  ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 74 sayfalık 2015 İnsan Hakları Raporu, Dışişleri Bakanı John Kerry tarafından kamuoyuna açıklanırken; Türkiye kısmında, “hükümetin ifade özgürlüğüne müdahalesi”, “yargı sistemindeki zayıflıklar” ve “askeri operasyonlarda sivillerin can güvenliğinin yeterince sağlanamaması” başlıkları altında sıralandı. Yılın ikinci yarısında iki yıllık aradan sonra PKK ile hükümete bağlı güvenlik güçleri arasındaki çatışmaların yeniden başladığına işaret edilen raporda, hükümetin çatışmaların yeniden başlamasını güvenlik güçlerine yönelik bir dizi PKK saldırısına bağladığı belirtiliyor. Buna karşılık PKK’nın da Suruç’taki intihar saldırısında devletin parmağı olduğuna inandığına işaret ediliyor. Raporda hükümetin, yerleşim bölgelerindeki PKK militanlarını hedef alan operasyonlarını kolaylaştırmak için periyodik olarak bazıları haftalarca süren sokağa çıkma yasakları uyguladığı, çatışmalarda çok sayıda sivilin öldüğü ve yaralandığı kaydedildi. “Medya üzerindeki baskı devam ediyor”, “En az bir gazetecinin, hükümet yanlısı bir milletvekilinin tehditleri sonrası fiziksel olarak saldırıya uğradığı ve yaralandığının” hatırlatıldığı raporda, hükümeti eleştirmenin misillemelere yol açabileceği korkusuyla oto sansürün yaygın bir uygulama olduğu değerlendirmesine yer verildi. Raporda, Güneydoğu’daki muhalif medya kurumları ve Kürtçe dili üzerindeki baskıların, halkın bir kesiminin PKK ile çatışmalar hakkında bilgiye erişimini kısıtladığı belirtildi. Ayrıca Fethullah Gülen hareketiyle bağlantılı bazı medya kurumlarının dijital medya platformlarından çıkarıldığı ve 5 medya kurumuna kayyum atandığı hatırlatılarak, “Gülenci ve bazı liberal medya kurumlarının temsilcilerinin resmi etkinliklere katılmaları ve bazı durumlarda basın akreditasyonları engellendi” ifadesi kullanıldı. “Yasalar tutarsız biçimde uygulanıyor” Raporda, yasaların tutarsız biçimde uygulanması ve terörle mücadele yasalarının fazlaca yoruma açık genişlikte tatbik edilmesinin sorun oluşturmaya devam ettiği, savcılara ve hakimlere tanınan esnekliklerin siyasi güdümlü soruşturmalar ve yasalarla ya da benzer davalardaki kararlarla tutarlı olmayan siyasi güdümlü mahkeme kararlarının alınmasına yol açtığı kaydedildi. Cezaevlerindeki “aşırı yoğunluk ve standartlar altı koşulların” da diğer bir insan hakları sorununu oluşturduğu kaydedilen raporda, Suriyeli sığınmacıların sınırlı ölçüde sosyal destek mekanizmalarına sahip oldukları ve hükümetin giderek artan seyahat kısıtlamalarına maruz kaldıkları belirtildi. Namus cinayetleri dahil kadınlara karşı şiddetin de önemli bir sorun teşkil etmeye devam ettiği ve çocuk evliliklerinin de sürdüğü ifade edilen raporda, hükümetin kadınları, çocukları, etnik ve dini azınlıkların üyelerini ve LGBTI bireyleri suiistimal, ayrımcılık ve şiddetten yeteri kadar korumadığı kaydedildi. Dokunulmazlığın ise sorun olduğu belirtildi. “Çok güçlü endişelerimiz var” ifadesine yer verildi. (Amerikanın Sesi-ABD)

 

ü  HDP, SOL ÖRGÜTLER VE TURİSTİK BÖLGELER DAİŞ’İN HEDEFİ!

ü  Kars Emniyet Müdürü Faruk Karaduman ”DAİŞ muhbirinin gönderdiği e-postadaki bilgilere göre DAİŞ’in İstanbul, Trabzon, Samsun, İzmir, Diyarbakır, Mardin, Adana, Bingöl, Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Şanlıurfa, Mersin, Bitlis, Van, Batman, Konya, Kocaeli, Bursa, Kahramanmaraş, Siirt, Şırnak, Aydın, Ağrı, Antalya, Edirne, Osmaniye, Iğdır, Niğde, Amasya ve Ordu illerinde hücre örgütlenmelerinin bulunduğu, 70 ilde de hücre evlerinin bulunduğu” ifade edildi. Karaduman, DAİŞ’in CHP, HDP, sol örgütler ve turistik bölgeleri hedef alacağını belirtti. (Cumhuriyet Gazetesi-Türkiye)

 

ü  SURİYE’NİN KUZEYİNDE ‘İKİNCİ KORİDOR’

ü  ABD ile Türkiye arasında Suriye’nin kuzeyindeki bölgenin DAİŞ’den temizlenmesi konusunda anlaşma yapıldığı ifade edildi. Buna göre; iki koridor olacağı şeklinde. Suriye Demokratik Güçleri’nin Münbic’e doğru ilerlemesine itiraz edilmeyecek.”denildi.  (El Cezire-Katar)

 

ü  ENSAR'IN SPONSORU BİLAL ERDOĞAN ÇIKTI

ü  Tecavüz haberleriyle gündemden düşmeyen Ensar Vakfı'nın düzenleyeceği "Kutlu Doğum" programı için, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın yönetiminde yer aldığı TÜRGEV'in de sponsor olduğu ortaya çıktı. TÜRGEV dışında yine Erdoğan'ın kuruluş aşamasında yer aldığı İlim Yayma Vakfı da Ensar Vakfı'nın sponsorları arasında yer alıyor.( Oda Tv-Türkiye)

 

ü  DAİŞ, TÜRKİYE ÜZERİNDEN AVRUPA'YA NÜKLEER SALDIRI PLANLIYOR!

ü  CIA şefi John Brennan, DAİŞ’in kitle imha silahlarına sahip olduğunu ve bu silahları Avrupa’ya ulaştırabileceği muhtemel güzergâhların iyi korunması gerektiğini söyledi. Brennan “DAİŞ’in en iyi güzergâhı Türkiye’den geçiyor. DAİŞ için Türkiye önemli bir tedarik merkezi. Kendisi için gerekli birçok şeyi Türkiye’den tedarik ediyor ”dedi. Brennan, DAİŞ'in Avrupa için planladığı nükleer saldırıları Türkiye’de yapabileceği kaydetti. (60 Minutes-Tv-ABD)

 

ü  GENELKURMAY BAŞKANI AKAR VE MİT MÜSTEŞARI FİDAN KİLİS'TE

ü  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, beraberindeki general ve MİT yetkilileri ile birlikte skorsky helikopterlerle, Kilis'e geldi. Akar ve Fidan'ın, Valilikteki yaklaşık 40 dakikalık görüşmenin ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan beraberindeki heyet ile sınır birliklerini denetlemeye gitti. (DHA-Türkiye)

 

ü  ANKARA GAR PATLAMASI ÖNCESİ VATANDAŞI DEĞİL, KENDİ PERSONELİNİ UYARMIŞ!

ü  Ankara Garı'ndaki 10 Ekim barış mitingi öncesi yaşanan canlı bomba katliamı ile ilgili müfettiş raporunda Emniyet'in miting te yaşanacak olası bir canlı bomba saldırısı için öncelikle kendi personelini uyardığı, ancak mitinge katılanlara karşı dışardan yapılabilecek saldırı risklerinin değerlendirilmediği ortaya çıktı. Miting ten bir gün önce yapılan yol uygulamalarına canlı bombaların Ankara’ya girdiği saatlerde ara verilmiş olması da dikkat çekti. (Cumhuriyet Gazetesi- Türkiye)

 

ü  AKÇAKALE KAMPI BOŞALTILDI

ü  Akçakale Belediye Başkanlığı Sözcüsü Mustafa Güçlü 4 bin mültecinin kaldığı kampın neden boşaltıldığına dair net bir bilgileri olmadığını belirttikten sonra, “Vali geçen hafta kampı ziyaret etti. Güvenlik ve hastalık nedeniyle boşaltılmasına karar verildi” dedi. Güçlü “Kampı Suruç’a taşımaya karar verdik” diye konuştu.( Diken Haber-Türkiye)

 

ü  TÜRKİYE DAİŞ'İN LOJİSTİK MERKEZİ, YAYILMA ALANI

ü  CHP MYK'si sonrasında gündeme ilişkin açıklamada bulanan CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, "Türkiye maalesef DAİŞ örgütünün lojistik merkezi, ideolojik ve örgütsel yayılma alanı adeta bir kuluçka merkezi haline gelmiş." dedi. (AA-Türkiye)

 

ü  HAKAN FİDAN’IN MOSKOVA SEFERİ

ü  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olaylı ABD gezisinin az öncesinde MİT müsteşarı Hakan Fidan Moskova’ya gitti. Sebebi malum. Fidan muadilleriyle değil, Rus dışişleri bakanlığı yetkilileriyle görüştü. Rus uçağın pilotunu öldürdüğünü söyleyen Alparslan Çelik İzmir’de gözaltına alındı. (Habertürk-Türkiye- Amberin Zaman)

 

ü  ‘BİLMEDİKLERİMİZ’

ü  İktidar İncirlik üssünü ABD, Almanya, Fransa, Suudi Arabistan ve diğer bazı devletlerin kullanımına açtığını biliyoruz. Bunun karşılığında ne aldığı ise meçhul? İncirlik üssünde herhangi bir nükleer silah mevcut mu? Taktik amaçlı nükleer silahların Türkiye’ye yerleştirildiği doğru mu? Doğru ise, bu ciddi ve oldukça riskli bir duruma işaret eder. Stratejik nükleer silahlara sahip ABD ve Rusya kendilerini koruyacak savunma ve saldırı mekanizmalarına sahipler.  ABD’nin kendisine risk oluşturmayan taktik amaçlı nükleer silahları İncirlik ve/veya başka yerlere yerleştirmesi Rusya ve başkaları karşısında Türkiye’yi hedef haline getirmez mi? (Sol Haber-Türkiye-Mustafa Türkeş)

 

ROJAVA KÜRDİSTAN-SURİYE

 

ü  MİSTURA'DAN 'İHLALLER' UYARISI

ü  Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Cenevre'de başlayan Suriye görüşmelerinin yeni turunda  Suriye'deki güvenlik durumunun kötüye gittiğine yönelik endişelerini gündeme geldiğini belirtti. (İncaNews-İran)

 

ü  ABD’NİN SURİYE’DEKİ ‘B PLANI’

ü  CIA ve müttefiki istihbarat örgütleri, Suriye’de ateşkesin çökmesi durumunda “ılımlı” gruplara karadan havaya füze fırlatan silahlar vermeye hazırlanıyor. ABD’nin “B Planı”nda, silahlı grupların Suriye savaş uçaklarını ve topçu pozisyonlarını vurabilecek silahlarla donatılmasının yer aldığını kaydediyor. Ateşkes 27 Şubat’ta yürürlüğe girmeden önce, CIA ve diğer istihbarat örgütlerinin şeflerinin Ortadoğu’da yaptığı gizli bir toplantıda yapıldı. Bu görüşmelerde, CIA, müttefiklerine, Suriye’deki gruplara desteği genişletmek konusunda koşullu garanti verdi. Diğer ülkeler, “B Planı” konusunda anlaşmaya vardı, ancak bu planın öngördüğü silahların dağıtımı için hâlâ Beyaz Saray’dan onay bekleniyor. CIA müttefiklerine, B Planı’na ancak ateşkes çöker ve “barış” hedefindeki siyasi süreç başarısızlığa uğrarsa geçileceğini söyledi. CIA, anlaşmanın “gerektiği takdirde eli yükseltmek için” yapıldığını, şu andaki hedeflerinin ise “düşmanlıkları azaltmak” ve siyasi bir çözüm bulmak olduğunu kaydetti. (Kaynak: Wall Street Journal‘dan (WSJ) Adam Entous)

 

ü  GEÇİŞ HÜKÜMETİNİ UNUTUN

ü  Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, “Muhaliflerin, geçiş hükümeti kurulması ve Beşşar Esed’in iktidardan uzaklaştırılması hiçbir zaman gerçekleşmeyecek” dedi. (Associeted Press)

 

ü  FEDERAL SİSTEM SURİYE’NİN SONU OLUR

ü  Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, “Federal sistem Suriye’nin sonu olur. Yeni bir anayasa metni hazırlamamız gerekiyor.  Yeni anayasa da seküler bir anayasa olmalı” dedi. (İslami Aktüel-Suriye)

 

ü  SURİYE’DE SADECE İSTİŞARE VE DANIŞMANLIK İÇİN VARIZ

ü  İran Cumhuriyeti Ordusu Kara Kuvvetleri Komutanı General Ahmed Reza Purdestan; Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’deki görevinin sadece danışmanlık olduğunu söyledi. (MHA-İran)

 

ü  SURİYE İLE İRAN HALEP’E OPERASYON HAZIRLIĞINDA

ü  Suriye Ordusu ile Suriye’de bulunan İran birliklerinin, Halep kentine yönelik büyük bir operasyon hazırlığı içerisinde olduğu, Lazkiye’de konuşlu ulunan Suriye birliklerinin önemli bir miktarının Halep kentinin güneyine kaydırıldığı belirtildi. (Times-İngiltere)

 

ü  SURİYE BARIŞ GÖRÜŞMELERİ YENİDEN BAŞLADI

ü  BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura Suriyeli muhalifler ile görüştü. Şam rejimi temsilcilerinin de Cuma günü Cenevre’ye ulaşması bekleniyor. Suriye muhalefetinden Yüksek Müzakereler Komitesi’nden bir heyet üçüncü tur dolaylı görüşmeler için Cenevre’ye geldi. Birleşmiş Milletler Suriye’de siyasi geçiş için ilerleme kaydetmek istiyor, rejiminden bir heyetin de bu hafta içinde ilerleyen günlerde Cenevre’ye gelmesi bekleniyor. Geçiş yönetimi oluşturulmasının bu tur görüşmelerin en önemli önceliği olduğu belirtildi.( Amerikanın Sesi)

 

 

GÜNEY KÜRDİSTAN-IRAK

 

ü  IRAK’TA HÜKÜMET KRİZİ DEVAM EDİYOR

ü  Parlamentoda 34 sandalyeye sahip Ahrar Grubu Mv. Mazin el-Mazini, "Irak Parlamentosu’nda çeşitli siyasal gruplara bağlı 100'den fazla milletvekili, Başbakan İbadi'nin siyasal hizipçiliğe yeniden dönülen kabinesine itiraz ve İbadi'nin sunduğu teknokratlar hükümeti listesine güven oylaması yapılmamasından dolayı oturma eylemine başladı" dedi. Mecliste 33 milletvekili de, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Meclis Başkanlığı görevlerinin lağvedilmesini ve bunun yerine geçici hükümet kurulmasını istedi.( Rudaw-Başur)

 

ü  KÜRDİSTAN HEYETİNİN ABD  TEMASLARI DEVAM EDİYOR

ü  Kürdistan Bölgesi Başbakan Yardımcısı  Qubad Talabani başkanlığındaki bir heyetin ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Anthony Blinken başta olmak özere yetkililerle görüşeceği belirtildi. (Basnews-Başur)

 

ü  ERDOĞAN MUSUL’U TÜRKİYE’YE İLHAK ETME HAYALİNDE

ü  Iraklı uzman Muhammed Nana; Kuzey Irak yerel yönetimi ile Ankara’nın TSK’nın Musul’u kurtarma operasyonuna katılması üzerinde anlaşması Erdoğan’ın Irak’a yönelik niyetlerini ifşa ettiğini, Bağdat yönetimi Türkiye’nin Musul operasyonuna katılmasına müsade etmemesi gerektiğini, çünkü Erdoğan Musul’u Türkiye’ye ilhak etme hayaliyle yaşadığını, TSK’nın Musul savaşına katılması Musul halkını siyasi münakaşaların kurbanı yapacağını vurguladı. (Farsnews-İran)

 

ü  AMMAR EL-HEKİM’DEN İBADİ’YE DESTEK

ü  Irak Yüksek İslami Konseyi lideri Ammar el-Hekim, Süleymaniye kentinde eski YNK’e Genel  Sekreter Yardımcısı Kosret Resul, görüşmesinden sonra, Başbakan Haydar el-İbadi'ye güveniyorum çekilmesinin ülkeyi iyi bir geleceğe götürmeyeceğini, Kürdler, Irak halkının önemli parçası ve hükümetin de asli ortağıdır dedi. (Basnews-Başur)

 

ü  IRAK’TA DAİŞ’E KARŞI OPERASYON DEVAM EDİYOR

ü  Neyneva Harekat Komutanlığı: Irak hava kuvvetleri DAİŞ mevzilerini bombaladı. Bombardımanda Musul’un kuzeyinde 6, El-Anbar’da 14, Ramadi’nin batısında yer alan Hit kentine de 10 DAİŞ öldürüldüğünü, Irak birliklerinin Musul’un kuzeyinde düzenlediği operasyonda  da 6 DAİŞ çete üyesi öldürüldü. (Erbil Radyosu-Başur)

 

ü  MUKTEDA ES SADR’DAN LÜBNAN’A SÜRPRİZ ZİYARET

ü  Irak’taki Sadr Hareketi’inin lideri Mukteda Es Sadr Lübnan’a  giderek Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah ile Irak’ta yaşanan hükümet krizini görüşecek. (Caferider-İrak)

 

ROJHELAT KÜRDİSTAN-İRAN

ü  İRAN VE İTALYA 6 İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI

ü  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve İtalya Başbakanı Mateo Rentzi ve iki ülkenin üst düzey yetkilileri tarafından çeşitli alanları kapsayan 6 işbirliği protokolü imzaladı. İmzalanan belgeler; kültür ve turizm, sanayi, yenilenebilir enerjiler, demiryolları firmaları arasında işbirliği, doğalgaz ihracatı, havaalanları firmaları ve diğer bazı önemli iktisadi ve sosyal alanları kapsıyor.( Fars haber-İran)

 

ü  ABD AVRUPA’YI İRAN’LA İŞBİRLİĞİNDEN KORKUTUYOR

ü  Ayetullah Hamanei; Tahran’ı ziyaret eden İtalya Başbakanı Mateo Rentzi’yi kabulünde,  Amerikanın nükleer anlaşmadaki yükümlülüklerini yerine getirmediğini ve karşı tarafı İran’la işbirliğinden korkuttuğunu kaydetti. (Farsnews-İran)

 

ü  CEVAD ŞEHRİSTAN’İ LÜBNANI ZİYARET ETTİ

ü  Uluslararası EhliBeyit kurumu başkanı Seyyid Cevad Şehristani Lübnan Emniyet Genel Müdürü General Abbas İbrahim ile görüştü. (Shafaqna-İran)

 

ü  DANİMARKA’NIN TAHRAN MASLAHATGÜZARI DIŞİŞLERİ’NE ÇAĞIRILDI

ü  Dışişleri Bakanlığı, İranlı muhaliflerden dört kişinin İran’ın Kopenhag Büyükelçiliği’ne tacizde bulunulmasının ardından Danimarka’nın Tahran geçici Maslahatgüzarı’nı çağırdı. Dışişleri Bakanlığı İran’ın itirazını bildirerek, olaya karşı ciddi ve sorumlu bir şekilde tepki vermesini ve sonucu da bildirmesini istedi.( İRNA-İran)

 

ü  RUHANİ'DEN İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATINA MESAJ

ü  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İstanbul’da düzenlenen İİT liderler zirvesine katılmak üzere Tahran’dan ayrılmadan önce yaptığı açıklamada; İİT’nin önemli hedefler olduğunu, radikalizm ve terörle mücadele bütün ülkelerin sorunu olduğunu belirtti. Ruhani zirve bitişi sonrası Türk Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek.( Tesnim Haber-İran)

 

 

 DÜNYA-CÎHAN

 

ü  İSRAİL’İN DİMONA NÜKLEER SANTRALİ RADYO AKTİF DALGA YAYIYOR

ü  İsrail’in, 1950’li yılların sonuna doğru Fransa’nın desteğiyle gizli bir nükleer reaktör kurduğu belirtilen İsrail’in 60’ların sonunda nükleer silah üretimine başladığı, yaklaşık 200 ila 400 nükleer savaş başlığına ve bu başlıkları taşıyabilecek füze, uçak ve denizaltı fırlatma sistemlerine sahip olduğu belirtiliyor. Dimona nükleer santralinin ise eski bir nükleer santral olduğu için, radyo aktif dalgalar yaydığı, beyaz olmayan Yahudilerin çalıştırıldığı belirtildi. (Shafaqna-İran)

 

ü  BAHAR HAREKATINI BAŞLATIYORUZ

ü  Taliban lideri Molla Ömer; Afganistan'da hükümetin müzakereleri ve barış görüşmelerini yeniden başlatma çabalarına karşın 'bahar harekatını' başlattıklarını, Fedai eylemleri gerçekleştireceğini, ülkede bulunan 13 bin NATO askerini de bahar harekatı kapsamında hedef almakla tehdit etti. Ülkede artan şiddet nedeniyle ABD de Afganistan'dan asker çekme planlarını ertelendi. Afganistan'da 9 bin 800 ABD askeri personeli bulunuyor.( Hürriyet-Turkiye)

 

ü  İSRAİL VE TÜRKİYE ÇOCUK EŞİTLİĞİNDEN SINIFTA KALDI

ü  BM UNICEF, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü üyesi 41 ülkede çocuklar arasındaki fırsat eşitliğinin incelendiği "Report Card 13-Çocuklar İçin Adalet" adlı raporu New York'ta kamuoyuna tanıttı. Çocukların eşitsizliğin en az seviyede olduğu ülke Danimarka ve Listenin en son sırasında da İsrail ve Türkiye yer aldı.( CNN Turk-Turkiye)

 

ü  MOSSAD BAŞKANI TÜRKİYE’DE KİMLE GÖRÜŞECEK

ü  İsrailli güvenlik uzmanı Yossi Melman, MOSSAD Başkanı Yossi Kohen’in İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesine katılan bazı ülkelerin dışişleri bakanlarıyla görüşmek üzere Türkiye’ye geldiğini söyledi. (El Gazal-İran)

 

ü  S.ARABİSTAN BİZE GARANTİ VERDİ

ü  İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon;"Kızıldeniz'de yer alan Tiran ve Sanafir adalarının hakimiyetini Mısır'dan devralan Suudi Arabistan, İsrail'in gemi ve uçaklarının boğazı serbestçe kullanmaya devam edebileceği yönünde yazılı garanti verdiğini söyledi. (Haaretz gazetesi-İsrail)

 

ü  PUTİN, FAS KRALI 6. MUHAMMED İLE GÖRÜŞTÜ

ü  Kral 6. Muhammed'in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi yaparak, Batı Sahra konusunu ele aldığı belirtildi. Batı Sahra meselesine bu ay içinde orta yollu bir çözüm bulunması için koordinasyonu güçlendirme ve devamlı iletişimde kalma noktasında anlaştığı ifade edildi. (Sputnik-Rusya)

 

ü  SURİYELİ KÜRTLERİ BÖLÜCÜLÜK FİKRİNE İTİYOR

ü  Rusya'nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vitaliy Çurkin, Türkiye'nin tutumunun Suriyeli Kürtleri bölücülük fikrine ittiğini ve Türkiye'nin 'mantıksızca' Suriyeli Kürtlerin görüşmeye katılmasına engel olduğunu söyledi. (HaberRus-Rusya)

 

ü  MOSKOVA VE TAHRAN SURİYE’DE MÜZAKERELERİ DESTEKLİYOR

ü  Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan De: Şam, Moskova ve Tahran yetkililerinin tamamı Suriye’de siyasi geçiş yapılması amacıyla müzakerelerin yapılmasına destek veriyorlar. Muhaliflerle Suriye’deki barış sürecini masaya yatırdı. Suriye hükümeti temsilcilerinin müzakerelere katılmak üzere Cuma günü Cenevre’de olması bekleniyor. (Tansim-İran)

 

ü  RUSYA’NIN ORDU OYUNLARI DAVETİNE 21 ÜLKE ‘EVET’ DEDİ

ü  Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, bu yıl ikincisi düzenlenecek Uluslararası Ordu Oyunları müsabakalarına 21 ülkenin katılmayı kabul ettiğini söyledi. “Ordu oyunları kapsamında yapılacak müsabakaların sayısını 13’ten 23’e çıkarmaya karar verdik. Yarışmaların, 30 Temmuz-13 Ağustos tarihlerinde düzenlenmesi bekleniyor. (Sputnik-Rusya)

 

ü  AB'DEN YUNANİSTAN'A 2 HAFTA SÜRE

ü  AB Komisyonu Yunanistan'la ilgili sunduğu Raporda, Yunanistan'a, sınırlarında kontrolü sağlanması amacıyla somut bir plan sunması için 2 hafta süre verdi. Atina yönetiminin  sınır kontrolü sorununun çözümü için öngörülen süre zarfında yeterli bir plan  sunmadığı belirtildi. "Komisyon, Yunanistan'dan 26 Nisan'a kadar ek unsur ve  açıklama sunmasını istiyor" ifadeleri yer alıyor. (Milliyet Gazetesi-Türkiye)

 

ü  MERKEL İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ SAVUNDU

ü  Almanya Başbakanı Angela Merkel, Erdoğan’ın komedyen Jan Boehmermann hakkında suç duyurusunda bulunmasıyla ilgili soruya, “Anayasada beşinci maddede asli değerlerimiz var, bunlar düşünce, bilim ve sanat özgürlüğü tabi ki” dedi. Merkel, “Sanat ve bu asli değerler sığınmacı krizi dâhil siyasi sorunlara bakılmaksızın geçerlidir ve Türkiye ile birlikte Avrupa Birliği ve Almanya’nın sığınmacı krizine bir siyasi çözüm bulacaklarına inanıyorum” dedi. (Reuters-İngiltere)

 

ü  ALMANYA’DAKİ RADİKAL İSLAMCI OLUŞUMLAR

ü  Anayasayı Koruma Örgütü’nün yıllık sunduğu raporda:  radikal İslamcı örgütler listesinde, yaklaşık 25 bin üye sayısıyla ‘İslam Toplumu Milli Görüş’ organizasyonu yıllardır birinci sırada yer alıyor. Raporda Milli Görüş'ü, yaklaşık bin 300 üyeye sahip ‘Müslüman Kardeşler’ ile 850 taraftarı olduğu tahmin edilen ‘Hizbullah’ izliyor. Ancak Alman güvenlik birimleri Selefiler’i ülkede DAİŞ’e en yakın ve en radikal İslamcı grup olarak tanımlıyor. (DW-Almanya)

 

ü  6 BİN SIĞINMACI ÇOCUK KAYIP

ü  Almanya’ İçişleri Bakanlığı açıkladığı verilerine göre, 2015 yılında Almanya’ya gelen sığınmacı çocuklardan 8 bin 6’sı ailesi ya da yakınları tarafından kayıp olarak bildirildi. Afganistan, Suriye, Eritre, Fas ve Cezayir kökenli oldukları kaydedilen çocuklardan 2 bin 171’ine ulaşılırken, tam 5 bin 835 çocuktan haber alınamadığı belirtildi.( DW-Almanya)

 

ü  AMERİKA SURİYE'DE EL-KAİDE TERÖR ÖRGÜTÜNE SİLAH YARDIMINDA BULUNUYOR

ü  Kanada haber sitesi Amerikan yönetimine ait Federal internet sitesinde yer alan bir belge uyarınca Doğu Avrupadan Ürdün'ün Akebe limanına silah ve teçhizat aktaracak taşımacılık şirketlerin oluşturulması teklif edilmiştir. Site Amerikan yönetiminin merkezi haber alma örgütü CIA vasıtasıyla halen el-Kaide ve öteki terör örgütlerine binlerce tonluk silah ve teçhizat yardımını sürdürdüğünü ve Suriye'de terör örgütlerini desteklediğini bildirdi.( Global Riserch İnternet Sites-Kanada)

 

ü  DAİŞ ALEYHİNDE ELEKTRONİK SAVAŞ BAŞLAYACAK

ü  Amerikan Savunma Bakanı Yardımcısı Robert Work, Amerikan savunma bakanlığının terör örgüte baskı yapmak için ilk kez elektronik bombalara başvuracağını söyledi. Work, DAİŞ terör örgütüne karşı kullanılacak elektronik bombalar konusunda terörle mücadele koalisyonu üyesi bütün ülkelerin ortak görüşte olduğunu söyledi. (Reuters-İngiltere)

 

ü  AFRİKALI ÇOCUKLAR 'CANLI BOMBA' OLUYOR

ü  BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF),  Nijerya, Kamerun ve Çad'da 2015 yılında toplam 44 intihar saldırısının 18 yaşın altındaki eylemciler tarafından düzenlendiğini duyurdu. Unicef, saldırılardan dörtte üçünün failinin ise kız çocukları olduğunu vurguladı. (Reuters-İngiltere)

 

ü  FRANSA'DAN ESED REJİMİNE SUÇLAMA

ü  Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Romain Nadal, "Fransa, rejimin ve müttefiklerinin Halep ve Doğu Guta'da başlattığı saldırıların, ateşkesi tehdit ettiği uyarısında buldu. Ayrıca Esed rejimi ve destekçileri bu saldırılar yüzünden yeni bir insani kriz ve barış görüşmelerinin başarısız olmasının da sorumlusu olacaktır." ifadesini kullandı.( AFP-Fransa)

 

ü  AB KÜRT MESELESİNİN ÇÖZÜMÜ İÇİN HAREKETE GEÇMELİ

ü  Avrupa Parlamentosu Sosyalist-Demokrat Grubu Başkanı Pittella, “Türkiye’de Kürt meselesinin adil, barışçıl ve sürdürebilir bir çözüme kavuşmasını istiyoruz ve AB Konseyi ve Komisyonu da sorumluluk almalı zira Kürt meselesi temel bir sorundur” dedi. Sol Birlik Grup Başkanı Gabriella Zimmer ise “AB yetkilileri şimdiye kadar bu sorumluluklarını yerine getirmedi. Zira Türkiye hukuk devleti ilkelerine, insan haklarına, basın özgürlüğüne ve Kopenhag siyasi kriterlerine uymuyor“ diye belirtti.( ANF-Avrupa)

 

ü  ABD' SURİYE'DEKİ SEÇİMLERİN SONUCUNUN GEÇERSİZ OLACAĞINI SÖYLEDİ

ü  ABD Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili; Beşşar Esed rejiminin, iç savaşın başlaması sonrasında milyonlarca Suriyelinin evlerini terk ettiği ülkede bugün yapacağı seçimin Suriye halkını temsil ettiğini düşünmediklerini belirtti. Yetkili, kendileri için bu seçim sonucunun geçersiz olacağını söyledi.( Yasak Haber-Türkiye)

 

ü  FRANSA’DAN KÜRTLER’E: BİZE GÜVENEBİLİRSİNİZ

ü  Fransa Savunma Bakanı Jan Eve Ludrian başkent Hewler’de, Başkan Mesud Barzani’yle görüşmesinde;  DAİŞ’in yenilgiye uğratılması ile Şengal ve diğer bölgelerin kurtarılmasının Peşmergenin sayesinde olduğunu belirtti. Ludrian “Sırtınızı bize verebilirsiniz” dedi ve ekledi: “Bir sonraki gelişim Musul merkezine olacak ”dedi. (İlke Haber-Türkiye)

 

ü  "ABD DAİŞ'E KARŞI SİBER SALDIRILAR BAŞLATTI"

ü  DAİŞ ile mücadelesiyle ilgili açıklamalarda bulunan ABD Savunma Bakanı Yardımcısı Robert Work, ABD'nin DAİŞ'e karşı ilk kez siber saldırılar gerçekleştirdiğini ifade etti. Work ”örgütün baskı altına alındığını ve Son 6 ayda saldırdığımız her bölgede geri çekildiklerini” söyledi.( İncenews-El-Nusra)

 

ü  OBAMA: 'DAİŞ'E KARŞI İVME KAZANDIK'

ü  ABD Başkanı Barack Obama, DAİŞ’in Suriye ve Irak’ta karada savunmaya geçtiğini, aralarında Arap devletlerinin de bulunduğu 66 üyeli koalisyonun ise saldıran taraf olduğunu bildirdi. Obama, koalisyonun şimdiye kadar düzenlediği 11 bin 500’ü aşkın saldırıyla cihatçı örgütün üst düzey sorumluları ve yüzlerce savaşçısının etkisiz hale getirildiğini söyledi. Obama, Amerika önderliğindeki koalisyonun DAİŞ’le mücadelede ivme kazandığını ve bu ivmeyi sürdürmeye kararlı olduğunu açıkladı. (Amerikanın Sesi-ABD)

 

KURDÎ

ü  AMERÎKA XWE Jİ NAVBEYNAKARİYA MİSİR Û ÎSRAÎLÊ PAŞDE DİKŞÎNE

ü  Erkê aştîparêziya navnetewî ya di navber Misirê û Îsraîlê paşde dikşîne, rayedarên Misir û Îsraîlê ji vê pêngava agahdar kiriye, bernameya Amerîka hêza xwe, amûrên elektronîk û teknolojîk ên leşkerî li Sînayê dixwaze bi cih bike. (Basnews-Başur)

 

ü  SİÛDİ PİŞTGİRİYA XWE JİBO BARZANÎ RAGEHANDİYE

ü  Pêwendiyên dîrokî di navbera Mesud Barzani û Siûdiyê de hene û kêmnebûne, Kurdistan çavkaniyek girînge jibo gaza sirûştî, ew dikarin karên hevbeş bikin, 2 milyon penaberên Suneyên Iraqê li Kurdsitanê dijîn, ev jibo wan girînge. (Basnews-Başur)

 

ü  SEROKÊ HERÊMÊ Bİ SEYÎD EMAR EL-HEKÎM RE RUNİŞT

ü  Di civinê de ku Fazil Mîranî, Hoşyar Zêbarî û Mehmud Mihemed Endamên Mekteba Siyasî ya PDK’ê û Dr Fuad Husên Serokê Dîwana Serokayetiya Herêmê amade bûn, mijarên weke; Kongreya dawî ya Encûmena BilindaÎslamî, qeyrana siyasiya Iraqê û rêyên çareserkirina wê hate goftugo kirin. (Basnews-Başur)

 

ü  FRANSA BEŞDARİYA ŞERÊ MÛSİLÊ DİKE

ü  Mesûd Barzanî bi Wezirê Parastina Fransa yê Jan Eve Ludrian û şanda pê re civiya, krîza aborî û perwerde kirina pêşmerge ya leşkerî hatin goftogo kirin, Ludrian got: Wê beşdarî şerê azadkirina Mûsilê jî bibin. (Rudaw-Başur)

 

ü  YEKGİRTÛ; EM BİFİKAR İN!

ü  YNK, PDK û Tevgera Gorranê lihevhatinên li Bexdayê binpêkirine û ji bo di kabineya nû ya hikûmeta Bexdayê de wezîr li ser peywira xwe berdewam bin, bi Heyder Ebadî re ketine têkildariyê. (Rudaw-Başur)

 

ü  RÊVEBERÊ GİŞTÎ YÊ BANKA NAVENDÎ HATİN GİRTİN!

ü  li ser biryara Desteya Lêkolînên Heqîqetan a Herêma Kurdistanê; Serokê Banka Navendî ya Herêma Kurdistanê Edhem Kerîm û alîkarê wî ji ber sûçê gendeliyê hatin girtin.( Basnuçe-Başur)

 

ü  ŞER Dİ NAVBERA DU HÊZEN ŞİİE DA DERKET

ü  Li nahyeya Amrali ya ser bi qezaya Duzxurmatu şer di navbera çekdarên Berd û Esaib Ehil Heqi yên şiie, ku girêdayi Heşdi Şebi’ne, de derket. 5 çekdar hatin kuştin û 4 otomobil ji hatin şewitandin.( Milletpres-Başur)

 

ü  658 GUND li Başûrê Kurdistanê Dİ BİN KONTROLA PKKÊ DE YE

ü  Dihokê: 361 gund,Bi 2 hezar û 716 metrekare mezintirîn navçeya Dihokê’ye (Amedî ) ye ku ji %70 wê di bin kontrola PKKê de ye. Zaxo: 1378 km 2 berfirehiya Zaxo heye ku ji %30ê wê di bin kontrola PKKê de ye,ku 100 gundan digire nava xwe. Akrê :2829 km 2  erdê navçeya Akrê heye û ji vê 17 gundên wê di destê PKKê ye.

Hewlêrê :240 gund,devera Sîdekanê;ya ser bi Soranê ve 67 gund,Çomanê:13, Mergesorê 160, Qendîl jî 49 gund, Şingal: 8 gund û Ji bilî wê deverên Kodo, Gerendîl, Bareskan, Kunere, Gerwezîn jî di destê PKKê de ye. li Kampa Mexmûrê jî xwedîbandor e ku nêzîkî 10 hezar kes lê dijîn.( Rudaw-Başur)

 

ü  DAIŞ Ê KAMPEKE PENABERÊN SÛRİYÊ KONTROL DİKE

ü  Piştî bajarê kilisê hat topbarana Çeteyên DAIŞ’ê kampa Bab Alselamê ya penaberên Sûriyê kontrol kir, û neşteçihên wê neçar kirin ku berv sînurê Tirkiyê ve biçin.( RojavaNews-Başur)

 

ü  RÛSYA Bİ DAXWAZA ÎRAN ŞER Lİ SÛRYA KİR

ü  Berî ku Rûsya hêzên xwe rêkin Sûrya bi du rojan heyetek ji Îran ku tê de fermandarên leşkerî jî hebûn serdana mosko kirin û ji wan xwestin ku hêzên xwe yê Esmanî û sîstema fuzyên pêşketî li Sûraya bi ceh bikin, gelek leşkerên wê têne kuştin ji ber vêyekê bi tenê nema dikare şer bi rêve bibe. Ji bo Şer berdwam bibe gelek carn çekên stratîjîk ji rêjîma Sûrî û Huzbulah re rêkir ne. (Geyhan- Îran)

 

ü  Lİ HEVKİRNA TURKİYA Û İSRAİL

ü  Divê İsrail nakokiyên Turkiya bi welatên cîran re bi nirxîne ji ber ku hevalê wê ne mane û bi tena xwe nikara siyasetê bike Europa hevaltiyek rast bi wêre ava nake ji ber ku DAİŞ di rêya wê re derbas dibin û çalakiyan bêktînin, Rojhilata navîn tê guhartin û yên herî cidî Kurdin serxwebûna Kurdistanê rewa ye lê sedema ku em îtraf pê nakin têkiliyên me bi Turkiya re ye, Niha qirîza me pêre heye û divê em xwe nêzî Kurda bikin. (İsrail Hyûm-İsrail )

 

ü  NAKOKİYA ÇARESER DİKE

ü  Tugaya Sultan Murad hewl dide pirsgirêkên di navbera wan û Komên Tugaya EL-Yermûkû Ehrar Sûrya ku li bakurê Sûryê şer dikin çareser bike. (Ara News-Sûrya) 

ü  TÊKİLİYA ÎSRAÎL Bİ KURDÊN SÛRİYÊ RE Û AKP Ê RE

ü  Dewleta Sûriyê parçe bibe û dewleta kurda ava bibe divê Îsraîl têkliyên xwe bi Kurdên Sûriyê re baştir bike, wê li dijî berjewendiyên Tirka be, lihevkirina Îsraîlê bi Tirka re wê alîkariyên ku Başûrê Kurdistanê pêşkêş dike bixîne metirsiyekê, divê derfetên serkeftina AKP'ê di hilbijartinên Turkiyê de kêm bibin û lihevhatina bi lez negirin dest. Derxistina gaza Îsraîlê ji Ewropa re, Wê têkliyên Îsrayîlê bi welatên Qubris û Rûsa re têkevin metirsiyê de, standin bi Filîstîniyan re pûçbinin. (Navenda Lêkolînan ya Ewlekariya Netewî-Îsrayîl)

 

ü  RÛSA KESÊN ŞÎŞANÎ XİSTİNE NAVA DAÎŞ`Ê

ü  saziyên ewlekariyê yên Rûsa kesên Şîşanî perwerde kirine û di nava DAÎŞ`ê de bicihkirine. Ev pîlana Rûsa ye ji bo tunekirina DAÎŞ û komên selefî li Sûriyê de ye ji bo parastina rêjîma Sûriyê.( rojnameya Mearîf-Îsraîl)

 

ü  'CENÛB LİBNAN'' AVAKİRİNA DEWLETEKE KURDA Lİ SÛRİYÊ

ü  Pîlanek sêalî (Tirkî-Amerîkî-Siûdî) heye ji bo parçekirina Sûriyê û avakirina dewletek Kurda li bakûr-rojhilatê Sûriyê heye, piştgiriya saziya Ewlekariya Netewî yê Turkiyê û Amerîka ye. zexta li çekdarên Kurda li Turkiyê û zexta PKK'ê ''ê ku ji hêzên rojavayî piştgirî digire'', kêmbibe û doza wan derbasî milê Sûriyê bikin. pîlanên Siûdî Erebistanê ji bo dewletek ji çeteyên ''El Qaîdê'' û ''DAÎŞ'ê'' re li bakûrê Sûriyê bê avakirin hene. Ji ber ku, çete li herêmên kontrola xwe de amurên bingehîn yên dewletê weke dadgehên îslamî avakirine.  (CENÛB LİBNAN -Libnanê)

 

ü  KURDÊN SÛRİYEYÊ HEVKARİYA Dİ NAVBERA ENQERE Û WAŞİNGTONÊ QUT DİKİN

ü  Hêza YPG li gorî Emerîka li ser erdê û li hember DAIŞ hevkarekî çalak e. Piştgiriya Waşintonê jê re gelek tevlihevî di têkiliyên Emerîka û Enqerê de derxistiye, stratejiya Emerîka li Sûriyeyê ne li gorî berjewendiyên Tirkiyeyê bû. (Ajansa DW- Elmanya)

 

ü  NA'YÊN EMERÎKÎ

ü  Welîd Farês, şêwirmendê Kongreya Emerîkî ya Karûbarên Rojhilata Navîn got: Emerîka stratejiya xwe ya giştî neguhertiye,"Eger Tirkiye rastî êrîşan were, wê Waşinton bi tenê nehêle, dixwaze deverên ku ji aliyên alîgirên wê ve têne kontrolkirin, parastî biminînin." Mamosteyê di zanîngeha Stenbolê de Dr. Semîr Salha got: ku Emerîka gelek pêşniyarên Tirkî di derbarê aloziya Sûriyeyê de nepejirand wek Herêma bi ewle, alîkariya penaberan di hundur xaka Sûriyeyê de, biçekkirina rikberiya nerm, di derbarê YPG de. niha ji aliyê Emerîka ve nehatiye pejirandin. siyaseta ku niha dimeşîne Tirkiyê dixe ne arami. (Ajansa DW- Elmanya)

 

ü  SERPÊHATİYA RÛSYA Û LÎSTOKA EMERÎKA YA DİRÊJ

ü  Ji Şoreşa Sar û vir de, di vê demê de Rûsya siyaseta xwe ya derve li hember DYE û alîgirên wê yên rojavayî bi hêz û bi bandoreke mezin bi rêve dibe. Desteserkirina kendava Kirimê, şerê li Ukrayna yê û destwerdana leşkerî di Sûriyê de, hesabên dewletên rojava ji rojhilatê Ewropa ber bi Rojhilata Navîn ve berûvjaî kir, ketina Rûsya nava xaka Sûriyê de hîna Rûsya hêza herî bi bandor di herêmê de ye.  Vladîmîr Putîn bi şaş û dûrî rasteqînê wê sûrprîzên stratejîk û hesabên siyasî yên xeternak bi xwe re derxe holê. (Navenda Brokîngz-Emerîka)

 

ü  HÊZA LEŞKERÎ YA RÛSYAYÊ

ü  Sedema dijberiya Putîn bi dewletên rojavayî re, parastina hêza xwe ya leşkerî ye, ya ku di şerê li hember Gurcistanê de di Tebaxa 2008`an de bi dest xistiye. bi riya destwerdana Ukrayna û Sûriyê. Li Ukrayna, sedema sarbûna şer a ku di çend hefteyên dawî de pêk hatiye ew e ku şerê di wê herêmê de ji bo Rûsya buhaya wê pir bû û ne li gorî programa wê ya biçek kirinê bû ya ku di 2011an de dest pê kir. Bergirtina aboriya Rûsyayê bi sedema paşveçûna buhayên enerjiyê û hevpeymanên dewletên rojavayî, Budceya parastinê ya Rûsya qels kir. Hevpeymanên dewletên rojavayî derbeyek giran li Rûsya xist di encamê de ji dahatinên budceyê û ji sûdwergirtina teknolojiya biyanî bê par hişt. Ketina Sûriyê jî pirsgirêka bicihkirina leşkerî aloztir kir, ji ber ku buhaya pêngava Sûriyê dijwar e. (Navenda Brokîngz-Emerîka)

 

ü  ALOZİYA RÛSYA DİYARKİRİNA GAVÊN SEREKE YE

ü  Plandêrên leşkerî yên Rûs gotin: di bin bandora paşveçûna aboriyê de ne. nizanin ka wê çi di pêşerojê de li ser asta navnetewî biqewime. Armamca wê di Sûriyê de parastina hebûna Beşar Esed heya standina rêbazên guncav bi riya danûstandinan bi Mosko re. Di ketina Sûriyê de, û heyanî ku bikaribin bi Mosko re bilîzin, pêwîstî bi gelek lîstokvanan heye, ne tenê ABD ê re, çi li ser erdê dibe, çi jî li ser maseya danûstandinan dibe metirsî roj bi roj zêde dibin, serkeftina Rûsya di Sûriyê ne hêsan e. (Navenda Brokîngz-Emerîka)

 

ü  NAKOKÎ Û GUMAN Û FERZKİRİNA AGİRBESTA SÛRİYA

ü  Agirbesta li Sûriyeyê cîhana du bilok ava kir Rûsya û Emrîka ji bo agirbestê tevdigerin lê guman hene. Wezîrê Karên Derve yê Fransayê got: "Agirbest derfetê li pêşiya Şamê vedike ku rewşê lêkolîn bike û piştî demekê dîsa êrîşên xwe bi alîkariya Îran û Rûsyayê dest pê bike. ferzkirina Waşinton a agirbestê li ser komên opozîsyonê yên li dijî rêjîm û DAIŞ'ê metirsiyek e. li dijî Siûdiyê û Tirkiyê ye. hilbijartinên parlemanê di 13'ê nîsanê de pêkenokeke. Aboriya Rûsyayê di rewşeke dijwar re derbas dibe. hêviyên Emrîka di peydakirina lihevhatinekê de zêde bibe. (Rizgarî-Başur)

 

ü  PÊWÎSTE SİA ALÎKARİYA KOMÊN ÇEKDAR BİKE

ü  Alîkariya leşkerî ya veşartî bi komên çekdar re were zêdekirin. Êrîşên Rûsyayê heta astekê li dijî çekdarên opozîsyonê Sûrya ne ku SİA alîkariya çekên dijtankan bi wan re dike, alîkariya wê bandorekî li tevgera balefirên leşke yên Rûsyayê bike û alozî wê dijwartir bibe, Peydakirina agahiyên istixbaratî yên girêdayî muxalefetê û êrîşkar bêtir bi bandor bibin. Şêwermendê Obama daxwaza ferzkirina cezayên aborî li dijî Rûsya dike : "Lê rayedarên paya bilind a rêveberiyê gilî dibêjin Ewropa li aliyê Rûsya rawesta ne ji ber ku bazirganiya wan bi Rûsyayê re mezin e. divê li pêşiya parçekirina çekdaran nasekine eger El-Esed ket xwar. (Wolstîrt Jornal-Emerîka)

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): BASIN  BULTENLERI  1315  NISAN  2016  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.