KDP PARÇALANIYOR MU?
Haberler / 17 Nisan 2016 Pazar Saat 15:23
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mesut Barzani ve oğlu Mesrur Barzani’nin, yandaşları AKP ile kaçak petrol ticaretinden elde ettikleri paranın milyar dolarları bulan rakamlara ulaştığı belirtilirken; aile içerisinde karın paylaşılamaması ve ‘iktidar’ çatışmasından kaynaklı ‘çatlamalar’ baş gösterdi. Mesut Barzani’nin direktifleri doğrultusunda, Neçirvan Barzani’nin de hissedar olduğu-ticari ilişkisinin olduğu çok sayıda şirket soruşturmaya alındığı ortaya çıktı

Mesut Barzani ve oğlu Mesrur Barzani’nin, yandaşları AKP ile kaçak petrol ticaretinden elde ettikleri paranın milyar dolarları bulan rakamlara ulaştığı belirtilirken; aile içerisinde karın paylaşılamaması ve ‘iktidar’ çatışmasından kaynaklı ‘çatlamalar’ baş gösterdi. Mesut Barzani’nin direktifleri doğrultusunda, Neçirvan Barzani’nin de hissedar olduğu-ticari ilişkisinin olduğu çok sayıda şirket soruşturmaya alındığı ortaya çıktı

Mesrur'un ''Kirli İşler'' Elemanı Aşti Hewrami

KDP, Kürt halk düşmanı AKP ile gayri resmi petrol ticaretini sürdürürken, bazı KDP'li şahısların petrol ticaretinden kendi paylarını artırmak için yolsuzluk yaptıkları ortaya çıktı. Başure Kürdistan Bölgesel Hükümeti Petrol ve Doğal Kaynaklar Bakanı Aşti Hewrami, görev süresi boyunca Federe Kürdistan Bölgesi adına yapmış olduğu kaçak petrol ticaret anlaşmaları sonucunda her ay 140 milyon doları banka hesabına yatırmıştı. Ancak paranın büyük bir payı Mesrur Barzani'ye ait olduğu ortaya çıktı. Aşti Hewrami, Mesrur Barzani'nin ''kirli işleriyle'' uğraşan elemanlarından birisidir. Aşti Hewrami sadece Mesrur Barzani’nin yolsuzluk işleriyle uğraşmıyor. Görev alanı daha geniş işleri kapsıyor.

Toplantı Sırasında Mesrur Hewrami'ye Silah Çekti

Aşti Hewrami'nin Mesrur Barzani ile çelişkisi gün geçtikçe derinleştiği söyleniyor. Bu çatışmanın arkasında kaçak petrol parasının paylaşımında yaşanan sorunların bulunduğu belirtilenler arasında yer alıyor. Bazı KDP'li yetkililerin ifadelerine göre, 17 Şubat 2016 tarihinde Hewler’e bağlı Mesif ilçesinde bulunan Parastın ofisinde gerçekleşen toplantıda bir araya gelen Mesrur ve Aşti arasında çelişkiler patlak verdi. Toplantı sırasında Mesrur Barzani, Aşti Hewrami’ye silah çekerek,  Neçirvan Barzani’nin adamı olduğu suçlamalarını yaparken Aşti Hawrami’de Neçirvan Barzani’yi Türklerin adamı olmakla suçladı.

Planın Asıl Emrini Mesut Barzani Verdi

KDP üst düzey merkez komite üyesi bir kaynağın verdiği bilgilere göre, Aşti Hawrami üzerinden  Neçirvan Barzani’nin tasfiye edilmesi emrini Mesut Barzani’nin verdiği belirtiliyor. Neçirvan Barzani’nin amcası Mesut Barzani ve oğlu Mesrur Barzani’nin Kürt ulusal birliğinden uzaklaşarak Türk devletine ve Tayyip Erdoğan’a yaklaşmalarından duyduğu rahatsızlığı son dönemlerde açıktan dile getirmesi tasfiye edilme gerekçesi olarak gösteriliyor. Kendi yolsuzluklarını gizlemek ve Neçirvan’ı tasfiye etmek için Neçirvan’ın yolsuzluk yaptığı iddialarını gündeme getirme çalışmalarının dört koldan yürütüldüğü belirtilirken; Neçirvan Barzani’yi tasfiye etmek için Mesrur Barzani’nin Parastın’ı devreye koyduğu aktarıldı.

İç Çelişkiler Derinleşiyor: Neçirvan’ın Şirketlerine Baskın!

Mesrur Barzani’nin Neçirvan'a yönelik bazı suikast vb. silahlı saldırı girişimlerinde başarılı olamadığı bu nedenle de basın üzerinden Neçirvan Barzani’yi itibarsızlaştırma ve yolsuzluk yaptığı iddialarının gündemde çok yoğun işlendiği-işleneceği ifade ediliyor. KDP’li merkez komite üyesi,  “Mesrur, babası Mesut Barzani'ye siyasi arenada rakip olacak tüm kesimleri ortadan kaldırmaya çalışıyor. O nedenle Neçirvan’ı ekonomik olarak bitirmeye çalışıyorlar. Bunun bir ayağını da Türk devleti yürütüyor. Fetullah Gülen ile bağlantısı olduğu iddiasıyla bazı şirketlere yönelik operasyonlarda Neçirvan’ın şirketlerine de operasyon yapılıyor.

Grup Şirketler ‘Yolsuzluk’ Adı Altında Soruşturmaya Alındı

Ayrıca,  Neçirvan'a ait Selahaddin Grup şirketi, YNK ve Heroxan’a ait Dokan Grup ve Kaywan Grup şirketleri yolsuzluk gerekçesiyle soruşturma altına alındılar. Fakat soruşturmanın asıl hedefi bu kesimleri tehdit etmek.  Mesut'un Başkan olmak, tüm iktidar gücünü kendi elinde bulundurmak istediği için bu şirketlere dair yönelimler gerçekleşti.

“Mesut ve oğlu Barzani iktidarda kalmak, daha fazlasını kazanabilmek için Başur’u satıyorlar. Para ve küçük aile çıkarları uğruna KDP’yi parçalıyorlar” bilgisini paylaştı.   

 

Rijwan Mistefa

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): KDP  PARCALANIYOR  MU  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA