ORHAN MİROĞLU’NUN ‘GİZLİ TANIKLIK’ BELGESİ ORTAYA ÇIKTI!
Haberler / 15 Nisan 2016 Cuma Saat 14:00
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2007 yılında PKK propagandası yapmaktan siyaset yasağı alan ve yasağı kalktığında da soluğu AKP vekilliğinde bulan Orhan Miroğlu’nun, Ape Muse-Musa Anter Davası’nda MİT ajanı ‘Tayfun’ çıktıktan sonra şimdi ise ‘Gizli tanık’ olduğu belgesi ortaya çıktı. ‘Gizli Tanık’, ‘Koruma-Hassasiyet’ belgesi elimize ulaşan Miroğlu'nun hem hakkındaki ajanlık iddiaları hem de 'Gizli Tanık' belgesi hakkında kamuoyuna ne cevap vereceği dört gözle bekleniyor

2007 yılında PKK propagandası yapmaktan siyaset yasağı alan ve yasağı kalktığında da soluğu AKP vekilliğinde bulan Orhan Miroğlu’nun, Ape Muse-Musa Anter Davası’nda MİT ajanı ‘Tayfun’ çıktıktan sonra şimdi ise ‘Gizli tanık’ olduğu belgesi ortaya çıktı.

‘Gizli Tanık’ Miroğlu’nun ‘Koruma-Hassasiyet’ Belgesi

AKP'den Mardin milletvekili olan Orhan Miroğlu’nun 2012 yılında ‘gizli tanık koruması’ altına alındığı belge ele geçirildi. Belge 2011 Aralık ayında uygulamaya konulan koruma tedbirlerinin uzatılması için 2012 Şubat ayında Orhan Miroğlu adına gönderilmiş. T.C. İçişleri Bakanlığı Tanık Koruma Kurulu tarafınca hazırlanmış belgede Miroğlu’na ‘fiziki koruma sağlanması ve ayrıca bulunduğu hassas konum dikkate alınarak herhangi bir tehlike karşısında gecikmeksizin müdahalede bulunulması maksadı ile sürekli iletişimde bulunabileceği bir telefon numarasının şahsına tahsisine’ karar verildiği görülüyor.

Neden Tanıklık Ediyor?

1999’dan sonra önce HADEP, DEHAP ve DTP Genel Başkan yardımcısı olan Miroğlu 2007 yılında PKK propagandası yapmaktan Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesince cezalandırıldı ve siyaset yasağı getirildi. Siyaset yasağının kalkmasıyla beraber AKP saflarına kayan Miroğlu, Kürt siyasetine karşı tavır almanın yanı sıra siyasi soykırımın da aracı durumunda. Yayımlanan bu belge ile KCK operasyonları adı altında 2009’dan günümüze sayıları bir dönem on bini aşan Kürt siyasetçilerinin tecrit edilmesinde Orhan Miroğlu’nun doğrudan ‘katkısı’ olduğu da açık bir biçimde görülüyor.

Miroğlu İhaneti 1992’ye Dayanıyor

‘Tayfun’ Kod Adlı MİT’çi Miroğlu

Diyarbakır’da JİTEM tarafından katledilen Musa Anter’in olay günü yanında olan Orhan Miroğlu’nun yaralı kurtulduğu kamuoyuna yansımıştı. Yıllar sonra 16 Mart 2016 tarihinde Ankara 6. Ceza Mahkemesinde Musa Anter davası görüldü ve davaya, dönemin üç idari sorumlusu MİT Müsteşarı Mehmet Eymür, Orhan Taşanlar ve Susurluk Raporu hazırlayan Kutlu Savaş tanık olarak katıldı. MİT Müsteşarı Mehmet Eymür ifadesinde ‘Yeşil’ ile kendisinin Orhan Miroğlu’nu ‘Tayfun’ kod adıyla bildiklerini dile getirdi.

Dicle Anter: Şüphemiz Tayfun İsmi İle Yüzde Yüz Arttı

Davada, Miroğlu’nun o dönemde ‘Tayfun’ kod adını kullanıyor olması, JİTEM ve MİT’le olan ilişkisinin ortaya çıkmasının ardından Musa Anter’in oğlu Dicle Anter de açıklamada bulundu. Yıllardır böylesi bir şüphelerinin azda olsa olduğunu fakat dillendirmediklerini ancak Musa Anter Davası ile Miroğlu’nun MİT’le ilişkisi olduğuna emin olduklarını dile getirdi. Anter, “O şüphemiz ‘Tayfun’ isminin ortaya atılmasıyla bu şüphe yüzde yüz arttı. Biz davanın yürütülebilmesi için elimizden geldiğince hassasiyetimizi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Eymür: Tüm İsimler MİT’te Kayıtlıdır

Musa Anter’in oğlu Dicle Anter şunları söyledi: “JİTEM konusu hakkında hem Genelkurmay’a, hem de MİT’in verdiği bilgiler çerçevesinde biz onlardan belgeler istemiştik. Şimdiye kadar bu her iki kurumdan da mahkemeye belge gelmiş değil. Ancak MİT Müsteşarı Mehmet Eymür tanık ifadesinde mahkemede şunu söyledi; ‘ben isim vermiyorum ama tüm isimler MİT’te kayıtlıdır. Bu kayıtlar doğrultusunda kişilerin tanıklığına başvurulabilir. Ama isim söyleyemem.’ Tabi bizim için en önemli konu şuan ‘Tayfun’ kod isimli Orhan Miroğlu’nun böyle tanınmasıdır. Orhan Miroğlu’nun ‘Tayfun’ olarak sözü geçmesi açıkçası biz Anter ailesini tedirgin etti. Niçin Tayfun? Aradan 10 gün geçmesine rağmen halen Orhan Miroğlu’ndan bu iddiaya karşı bir cevap gelmedi.”

 

Lekolin.org Haber Merkezi

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

TAGS(ETIKETLER): ORHAN  MIROGLU  NUN  GIZLI  TANIKLIK  BELGESI  ORTAYA  CIKTI    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA