TC’NİN ÇİZİLEN İMAJINI DÜZELTMEYİ KDP ÜSTLENECEK!
Okuyucudan / 14 Nisan 2016 Perşembe Saat 13:41
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakurê Kürdistan’da baharın gelişi ile birlikte HPG’nin eylem-etkinliğinin arttığı ve daha da artacağı tüm kesimler tarafından malum. Güneyli güçlerin/KDP’nin ise son günlerde AKP’ye vereceği en büyük desteğin başında MİT’in Başur’da yerleştirdiği paramiliter güçleri, Parastin ortalığında bu savaşın ivmesini düşürmek için devreye koydurma girişimleri olacağı söylemleri gündemdeki yerini şimdiden aldı

KDP-AKP ilişkilerinin derinliği Kürt halkının özgürlüğü ve ulusal birliği önünde büyük bir engel olmuştur. Bu ilişki, halkların yararına değil de karşılıklı çıkar ve birbirlerini iktidarda tutma ilişkisine dayanmaktadır. Tamamen tarihsel korkuya dayanan bu işbirlikçi ittifak son 10 yıl içerisin de daha da gelişmiştir. Öyledir ki; bu kirli ilişki-ittifak artık ‘parti çıkarlarını’ da aşmış kişisel-ailesel çıkar ilişkilerine dönüşmüştür. Aynı zihniyeti paylaşan KDP ile AKP paralel siyasetlerini bırakalım birlikte yürütmeyi gün geçtikçe ivme kazandırarak ‘büyütmeye’ devam ediyorlar.

AKP, Kürt Özgürlük Hareketine karşı KDP’yi hem kullanırken hem de KDP içerisinde olan çelişkilerden de faydalanmaktadır. Mesud Barzani ile Neçirvan Barzani’nin İktidar kavgasını kullanan AKP bu kavgayı kendisince derinleşmesine katkı sağlamak istemektedir. AKP, Neçirvan Barzani ile ‘ticari’, Mesut Barzani ile ise ‘siyasi’ ilişkisini diri tutarak bu iki dinamik arasında yaratılan çelişkilerden dönüşüklü kar payını almaktadır.

Başurê Kurdistan’ı kendi aile çıkarları için sömürmek ile yetinmeyen Barzani ailesi aynı zamanda, bölgenin doğal zenginliklerini AKP’ye özelde ise Erdoğan’ın ailesine peşkeş çekmektedir. En iyi Erdoğan’a kim yaranacak diye Mesud ve Neçirvan deyim yerindeyse yarışa girmiştir.

Mesud Barzani ve Neçirvan Barzani Erdoğan İçin Yarışta!

KDP, Bakurê Kurdistan’da yapılan katliamları görmezden gelirken hatta yaptığı açıklamalar ile alenen destek olmuştur. Böyle bir süreçte TC’nin Kürt halkı üzerinde katliam yürüttüğü, Bakurê Kürdistan halkının öz yönetim direnişi için savaşan Özgürlük Savaşçılarının cansız bedenlerini teşhir ettiği dönemde Mesud Barzani’nin ‘Kürtleri, Kürt sorununu en iyi Erdoğan anlıyor’ demesi bu desteğin en büyük göstergesi olmuştur.

Geçtiğimiz yılın son gününde ABD Dışişleri Bakanlığının talebi üzerine Hillary Clinton’un Dışişleri Bakanlığı yaptığı dönemde gelen e-mailler yayınlanmıştı. Hillary Clinton’a gelen e-mailler arasında Neçirvan Barzani’nin gönderdiği bir e-mailde kendileri için hassasiyeti olan konuları ‘Türkiye, Türkiye, Türkiye’ diye sıralayıp göndermiş. ZerNews gibi KDP istihbaratı Parastına ait internet sayfasının da bu e-mailleri gururla yayınlaması Barzani ailesinin Türk devletine verdiği açık mesajı içeriyordu.

Başurê Kurdistan Halkı PKK Gerçekliğini Görmekte ve Yaşamaktadır

KDP-AKP işbirliği bunlarla sınırlı kalmamıştır. Parastın ve MİT’in Başurê Kurdistan’ında kurduğu tv, radyo, gazete ve sosyal medya hesapları üzerinden PKK’ye açık anti propaganda yürüterek, Başurê Kürdistanlı yurttaşlar üzerinde, PKK algısını çarpıtmak istemektedirler. Salt olarak bu kurum ve kuruluşlar değil toplumun kanat önderleri olan akademisyen, yazar hatta cami vaizleri de devreye sokulmak istenmektedir. Hatta geçen haftalar da Duhok ve Zaxo’da bazı camiiler de KDP bazı Meleler (İmamlar) Cuma hutbelerinde PKK karşıtı söylemlere zorlamış, anti propoganda yapması konusunda dayatmalara maruz kalan imamlar-melelerin bir kısmı, böyle hutbe vermektense vermemeyi tercih ettikleri şeklinde yanıt vermiştir.

Şengal’in Peşmerge tarafından altın tepside DAİŞ çetelerine sunulmasının ardından halk KDP gerçeğini görmüş ve bir de bunun yanı sıra PKK gerçeğini görmüştür. Başurê Kürdistan’da ivme kazanan PKK sempatizanlığını boğmak isteyen Güneyli güçler, MOSSAD, MİT ve bunların Başurê Kürdistan’daki paramiliter güçlerinden medet ummaktadırlar.

HPG’nin Bakur Etkinliğini Durdurmak İçin KDP/MİT Ortaklığı Devreye Sokulacak

Bakurê Kürdistan’da baharın gelişi ile birlikte HPG’nin eylem-etkinliğinin arttığı ve daha da artacağı tüm kesimler tarafından malum. Güneyli güçlerin/KDP’nin ise son günlerde AKP’ye vereceği en büyük desteğin başında MİT’in Başur’da yerleştirdiği paramiliter güçleri, Parastin ortalığında bu savaşın ivmesini düşürmek için devreye koydurma girişimleri olacağı söylemleri gündemdeki yerini şimdiden aldı.

 

Fırat Destina

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

TAGS(ETIKETLER): TC  NIN  CIZILEN  IMAJINI  DUZELTMEYI  KDP  USTLENECEK    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.