‘KÜRDİSTAN’DA ÇATIŞMALAR DEVAM EDERKEN DAIŞ’E SEVKİYAT YAPILIYORDU’
Röportajlar / 11 Nisan 2016 Pazartesi Saat 18:28
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hewlêr’de bir konsolosluk yetkilisi Musul Operasyonu ve KDP-Türkiye ilişkileri üzerinde değerlendirmelerde bulunarak, “Musul operasyonunda Türkiye-KDP işbirliği KDP’ye silah yardımı ve PKK karşıtı Türk desteği sunarken; Türkiye’ye politikalarını KDP arkasında gizleme ve tarihi Musul arzusu için savaşacak peşmerge sunuyor. Kim bilir belki de II. Abdülhamit’in hayalini 100 yıl sonra peşmergeler Türklere kazandırır

Hewlêr’de bir konsolosluk yetkilisi Musul Operasyonu ve KDP-Türkiye ilişkileri üzerinde değerlendirmelerde bulunarak, “Musul operasyonunda Türkiye-KDP işbirliği KDP’ye silah yardımı ve PKK karşıtı Türk desteği sunarken; Türkiye’ye politikalarını KDP arkasında gizleme ve tarihi Musul arzusu için savaşacak peşmerge sunuyor.  Kim bilir belki de II. Abdülhamit’in hayalini 100 yıl sonra peşmergeler Türklere kazandırır. Ayrıca Cizre, Sur ve Silopi’de çatışmaların yaşandığı süre boyunca Türk devleti tarafından DAİŞ’e sevkiyatın olduğunu biliyoruz” dedi.

DAİŞ’in Haziran 2014 yılında ellini kolunu salaya sallaya Musul’a girmesi AKP ve KDP’e destekli olurken bunla DAİŞ etrafa yenilmez bir güç olduğunu yaymaya başladı. Ancak YPG-YPJ-YPŞ güçlerinin DAİŞ karşısında savaşması ve DAİŞ’ı yenilgiye uğratması sonucu bu etrafa yayılan güç kırıldı. 2’inci Abdülhamit’ten bu yana Türkiye ve diğer dünya güçleri için önemli bir yere sahip olan Musul DAIŞ için de önemini kaybetmemiş durumda. Yine Türkiye’nin DAİŞ’e hem lojistik hem de eleman sevkiyatları ise durmak bilmezken Cizre, Sur ve Silopi’de çatışmaların yaşandığı süre boyunca da bu sevkiyatlar devam etti. Hewler’de ismini vermek istemeyen bir konsolosluk yetkilisiyle Musul Operasyonu ve KDP-Türkiye ilişkileri hakkında konuştuk.

Musul Operasyonu başarıya ulaşırsa DAİŞ’e vereceği darbe ne kadar büyük olur?

Konsolosluk yetkilisi; DAİŞ’in Musul’u nasılda elini kolunu sallayarak aldığını hatırlarsak Musul’un kendisi için önemsiz olduğu izlenimi edinebiliriz. Ancak DAİŞ’in Musul’u aynı rahatlıkla bırakmayacağı açıktır. Örgüt ağırlıkla Suriye’de olmasına karşın Musul savunması için bolca takviye gönderdi. Belki de Esad Rejiminin Palmira’yı bu kadar rahat alabilmesinin nedeni DAİŞ’in Musul’a yoğunlaşmasıdır. DAİŞ’in ilk yayılmaya başladığı dönemlerde etrafa yaydığı yenilmez ve tükenmezlik duygusu kırılalı çok oluyor. 2015 yılı kendisi için kırılma yılı oldu ve topraklarının hatırı sayılır bir kısmını YPG karşısında kaybetti. Akabindeki süreç DAİŞ’i hem Suriye’de hem Irak’ta kalelerini savunmak zorunda bırakıyor. Musul’un DAİŞ için önemi büyüktü ancak Musul’un bir asırlık jeopolitik önemi 5 yıllık barbar bir örgüt için olan öneminden daha büyüktür. Nitekim kurtarma operasyonu beraberinde ‘Nasıl bir Musul?’ sorusunu hemen akıllara getiriyor ve operasyonun müdahilleri bu fırsatı kaçırmak istemiyor.

‘2. ABDULHAMİTİN HAYALİNİ 100 SONRA PEŞMERGE GERÇEKLEŞTİRİYOR’

Türkiye-KDP İlişkilerinde Musul’un yeri nedir?

Konsolosluk yetkilisi; Musul II. Abdülhamit’ten bu yana Türkiye ve diğer dünya güçleri arasında hiçbir zaman tam anlamıyla kapatılamamış bir meseledir. Bugünün Türkiye’sinde Musul’un tarihi öneminin yanı sıra PKK ile verdiği savaşta stratejik öneme sahiptir. Musul’da hakimiyet kuramazsa bile en azından siyasi pazarlık konusu yaparak bölgedeki varlığını meşrulaştırmak istiyor. Böylelikle Suriye’de zamanında yapmadığı için pişmanlığını yaşadığı sınır dışında örgütlenme faaliyetlerini bu kez KDP ve Musul bölgesinde yürütmeyi düşünüyor. Aldığı tepkilerden dolayı kendisini Heşdi, Watani ve KDP güçlerinin arkasında örgütlemeyi tercih ediyor. KDP ise topraklarını Batı’ya doğru genişletme arzusunun yanında bölgede Türkiye ile işbirliğini sürdürmek ve Musul-Şengal-Rojava hatlarında PKK, YPG ve YPŞ ye müdahale edebilmek istiyor. Bu bağlamda Musul operasyonunda Türkiye-KDP işbirliği KDP’ye silah yardımı ve PKK karşıtı Türk desteği sunarken; Türkiye’ye politikalarını KDP arkasında gizleme ve tarihi Musul arzusu için savaşacak peşmerge sunuyor.  Kim bilir belki de II. Abdülhamit’in hayalini 100 yıl sonra peşmergeler Türklere kazandırır.

Türkiye Musul operasyonunda aktif rol alacak mı? Sizce bu operasyondan nasıl bir fayda çıkarabilir kendisine?

Konsolosluk yetkilisi; ABD, Irak Hükümeti ve diğer Arap Devletleri’nin Türkiye’nin Musul yakınlarına asker çıkarmasına gösterdiği tepkilerin ardından Türkiye daha temkinli yaklaşıyor. Askerlerini geri çekmişti ancak DAİŞ’le girdiği doğrudan ilişki operasyona katılmasını engelledi. 16 Mart tarihinde yapılan toplantıda operasyona katılacak güçler arasında kabul görmedi. KDP Peşmergeleri yanı sıra Sunni Paramiliter Silahlı grup olan Heşdi Watani’yi de Başika kampında eğitip finanse ederek Musul operasyonundaki askeri etkinliğini sağlamak istiyor. Aktif olarak savaşamayacaktır ancak önünde bir engel olmasaydı da DAİŞ’le doğrudan çatışmayı göze alabileceğini sanmıyorum. DAİŞ’in Türkiye’ye karşı bu kadar kozu varken geri dönüşü Türkiye’yi korkuturdu.

‘ÇATIŞMALAR DEVAM EDERKEN SEVKİYAT YAPILIYORDU’

KDP Peşmergeleri Musul Operasyonunda neden geri planda kaldı?

Konsolosluk yetkilisi; Operasyon başladığında Peşmerge Maxmur cephesinden ilerlemeyi tercih edebilirdi ancak bunu yapmadı. Bunu sonraya bırakıp sadece Başika cephesinden baskı uygulamayı tercih etti. Böylece kendi savaş taktiklerini Irak Ordusundan uzakta üretebilecekti. Çatışmalarda pasif kaldı ve aceleci davranmadı. Zaten hedefine daha çok Musul’un çeperindeki yerleşimlerini koyduğu için savaşını Musul merkeze kadar taşıma gereksinimi duymuyor. Irak Ordusu ve ABD Musul Merkezine girebilecek kadar DAİŞ’e darbe vurduğu zaman zaten çeperlerde de kırılmış olacağı için uygun fırsatı bekliyor.

DAİŞ elemanlarının Musul’dan getirilip Başika’da ki Türk Kampı üzerinden Bakurê Kürdistan’a geçirilmesi ve Cizre’de kullanılmaları basına yansımıştı. Musul operasyonunun başlamasıyla yeni tutumları nedir? Nusaybin ve Yüksekova’daki çatışmalar için hala sevkiyat sürüyor mu?

Konsolosluk yetkilisi; Şuanda durmuş durumda. Evet, bunu defalarca yaptılar Suriye’de kapanmaması için büyük çaba sarf ettikleri Halep koridorundan sevkiyatını yaptıkları DAİŞ petrolü defalarca medyaya yansımıştı. Özellikle Rus basınının yayımladığı görüntülerin delil niteliği tartışmasız yeterliydi.  Benzeri sevkiyatı –ama bu sefer petrol için değil DAİŞ elemanları için- Başika hattı üzerinden yaptıkları duyumunu aldık ve yerel kaynaklarımıza doğruluğunu teyit ettirdik. Cizre, Sur ve Silopi’de çatışmaların yaşandığı süre boyunca sevkiyatın olduğundan bilgimiz vardı. Ancak sanıyorum ki Musul operasyonunda Türkiye’nin aktif rol almak istemesi ve DAİŞ karşıtı güçlere karşı bozulan imajını düzeltebilmesi açısından görüşmelerin yapıldığı Mart ayından önce sevkiyatı durdular.

Irak Ordusu Musul’u topraklarına tekrar dahil eder  ve Başika Kampındaki Türk varlığına baskı uygularsa gerilimin sonu ne olur?

Konsolosluk yetkilisi; Nitekim uygulayacaktır. Bu süreçte Irak’taki DAİŞ varlığı ve KDP’nin bağımsızlık söylemleri Irak’ın dikkatini Türklerin üzerinden çekiyor. Geçtiğimiz aylarda ABD, Irak ve Sunni ülkeler Türkiye’nin fazladan asker çıkarmasına tepkilerini göstermişti. Operasyon planlamasında da KDP, Türkiye ve Irak Ordusu olabildiğince birbirlerinden ayrı hareket ediyorlar ancak Musul’un alınması halinde bu 3 güç komşu olacak. İkili bölgesel ilişkilerde üçüncü tarafın müdahil olması gerilimi arttıracağından Türk varlığının Başika’daki sonrasında Bamerni, Şeladize, Kanimasi kamplarındaki varlığı zamanla sorgulanacaktır. Tabi burada KDP’nin bağımsızlık isteğinin Irak Egemenliğine ağır basıp basmayacağı da belirleyicidir. Eğer başarıya ulaşabilirse ve Irak’ın Kuzeyinde Irak hükümeti zayıflarsa Türk varlığı da yerini korumakta ısrarcı olabilir ancak henüz bağımsızlığın durumu net değilken Türk varlığı tahrik edicidir ve Irak Egemenliğini tartışmaya açması KDP’nin de bağımsızlık hayallerinin gerçekleşme olasılığını azaltıyor.

Lekolin.org Haber Merkezi

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com


TAGS(ETIKETLER):  KURDISTAN  DA  CATISMALAR  DEVAM  EDERKEN  DAIS  E  SEVKIYAT  YAPILIYORDU    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA