01-07 NİSAN HAFTALIK HABER KRONOLOJİSİ
Kronoloji / 09 Nisan 2016 Cumartesi Saat 04:36
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1361. gününde devam ederken, Rusya, Türkiye ve DAİŞ’in bağlantılarına ilişkin belgeleri BM Güvenlik Konseyi’ne sundu

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1361 gününde devam ederken, Rusya, Türkiye ve DAİŞ’in bağlantılarına ilişkin belgeleri BM Güvenlik Konseyi’ne sundu.


01.04.16

 

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1355. gününde devam ediyor.

·         YPS Koordinasyonu: Şırnex’te 31 Mart günü yaşanan çatışmalara ilişkin yaptığı açıklamada, direniş mahallelerine girmeye çalışan devlet güçleri ile yaşanan çatışmalarda 2 tankın darbelendiğini ve 2 Drone ’nin düşürüldüğünü kaydetti.

·         HPG-BİM: Amed’de dün polis minibüsüne yönelik bombalı araçla yapılan eylem ‘Şehit Şevger İntikam Timi’ tarafından ‘Şehit Ciger ve Şehit Mordem yoldaşların şahsında Sur direnişi Şehitleri anısına gerçekleştirildi.’ Eylemde 17 polis öldürüldü, 13 polis yaralandı.

·         YPS Gever, AKP devletinin yaşanan büyük direniş ve sonuçlarının ayrıntılarını saklayarak asker ve polis ölümlerinin gizlendiğini açıkladı.

·         Wan’ın Başkale ilçesinde sosyal medya üzerinde Türk Cumhurbaşkanı R. T. Erdoğan’a hakaret ettikleri ve örgüt propagandası yaptıkları gerekçesiyle iki öğretmen tutuklandı.

·         Amed’in Sur ilçesinde 122 gündür devlet güçlerin kuşatması devam ederken, Başbakan tarafından sunulan sine vizyonda Sur için ‘’Duvarlarda Osmanlı ve Selçuklu mimarisinin el işleri sergilenecek’’ diyerek Sur’un mimari dokusunun da değişeceğinin mesajını verdi.

·         Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ‘’Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ordusunun Suriye’de savaştığını öne sürdü.

·         Suriye’de ateşkesin ihlaline yönelik haberler yoğunlaşırken, rejim lideri Esad devlet başkanlığı seçimlerine gidilebileceğini söyledi.

·         Dünya da giderek daha fazla tepkiye neden olan ve tehlikeler barındıran, nükleer enerjiden vazgeçmeyen Fransa yeni nesil olarak adlandırılan santrallerin sayısının artacağını duyurdu.

·         İrlandalı Şair Seamas Carraher, Kürt Halkına ithaf ettiği şiirinde, Türk devletinin Kuzey Kürdistan’daki soykırımcı saldırılarına dikkat çekti.

·         Rusya, Türkiye ve DAİŞ’in bağlantılarına ilişkin belgeleri BM Güvenlik Konseyi’ne sundu.

·         ABD Başkanı Barack Obama’nın ev sahipliğinde düzenlenen zirvede, Kuzey Kore’nin ‘Dünya barışı için oluşturduğu tehlike’ konusu masaya yatırıldı.

 

 

02.04.16

 

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1356. gününde devam ediyor.

·         YPS Koordinasyonu: Nisêbîn, Gever ve Şırnex’te son 3 günde 7 PÖH ve 2 DAİŞ çetesi öldürüldü. Çatışmalarda 4 YPS savaşçısı yaşamını yitirdi.  

·         HPG-BİM: Türk ordusunun Tendürek’te operasyon başlattığını, Şemzinan ve Zap’ta ise bombardıman yaptığını duyurdu.

·         YPG-BİM: DAİŞ çetelerinin 1 Nisan günü Kobanê’ye bağlı Tişrîn barajının güneybatısına yönelik ağar silahlarla iki ayrı saldırı düzenlediğini belirtti.

·         YBŞ Koordinasyonu: YBŞ/YJŞ güçleri, DAİŞ çetelerine ağar darbe vurdu. YBŞ/YJŞ Komutanlığı yaptığı yazılı açıklamada onlarca çetenin öldürüldüğünü ve birçok cephanenin de ele geçirildiğini duyurdu.

·         PAJK Koordinasyonu: Hem kadınlar olarak hemde halk olarak özgürlüğümüzü Önderliğin özgürlüğünde görüyoruz. Bu temelde İmralı esaret sistemini yıkıncaya kadar halkımızı ve kadınları mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz.

·         Türk ordusunun Bazîd’e bağlı Çitlik, Türkmen, Kanî Sarkê, Elê, Çerme, Şêxulî, Ce Hükümeti, Zoravai Demirkapı ve İnek köylerindeki muhtarlarına, bu alanların güvenlik bölgesi ilan edilmesi için imza toplamaları yönünde baskı yaptığı öğrenildi.

·         Maraş’ın Dulkadir ilçesine bağlı Teroler mahallesinde mülteciler için yapılmak istenen konteyner kenti protesto etmek amacıyla başlatılan çadır nöbeti 10 gündür devam ediyor.

·         Şırnex’te direniş mahallelerine giremeyen Saray çeteleri, tank ve füzelerle mahallelere saldırı başlattı. Özellikle İsmetpaşa Mahallesinde yoğunlaşan bombardımanda Büyük Cami’nin ise füzelerle vurulduğu görüldü.

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın 67’nci doğum günü vesilesiyle Amara’ya gelen DTK Eşbaşkanları Öcalan’ın annesi ve babasının mezarını ziyaret ederek, Öcalan gibi bir şahsiyeti dünya halklarına bağışladıkları için onlara minnettar olduklarını dile getirdi.

·         Yoğun çatışmaların sürdüğü Nisêbîn’de Abdulkadirpaşa mahallesine girmeye çalışan bir zırhlı araç YPS ve YPS-JIN güçleri tarafından imha edildi. Ayrıca Fırat mahallesindeki bir eve 9 PÖH girdiği sırada patlama meydana geldi. Yıkım altında kalan 9 kişiden 5 kurtarıldı 4’ü haber alınamıyor.

·         Amed Lîce ilçesine bağlı Qılêdar mahallesinde HPG gerillaları ile askerler arasında çatışma çıktığı belirtildi.

·         Gever ilçesinde direnişe çarpan devlet güçleri direniş mahallelerindeki cami, okul ve onlarca evi havan topları ve tank atışlarıyla bombardımana tuttu. Cumhuriyet ve Güngör mahallelerinde çıkan çatışmada ölen 4 çete cenazesi hastaneye gönderildi.

·         Cizîr halkı ile dayanışmak amacıyla başlatılan ‘’Bir buzdolabı, bir çamaşır makinası’’ kampanyası kapsamında ilçeye gönderilen 120 buzdolabına, ilçe girişinde Saray çeteleri el koydu.

·         Şehid Şewax Taburu, QSD çatısı altında yer alan Şems El-Şemal güçlerine katıldığını duyurdu. Tabur bundan sonra QSD’ye tabi olduğunu ve temel ilkeleriyle tüzüğüne göre hareket edeceğini açıkladı.

·         Rojava Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği öncülüğünde Hezex’te başlatılan destek kampanyası kapsamında yapılan gıda yardımı, saray çeteleri tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden engellendi.

·         Karabağ savunma güçleri ile Azerbaycan ordu güçleri sınır hattının güney, güneydoğu ve kuzeybatı hatlarında çatışıyor. Çatışmanın yaşandığı bölgelerde her 2 taraftan çok sayıda ölü olduğu bilgisine ulaşıldı.

·         Brüksel’deki Zaventem Havaalanı’nın açılması konusunda polis ile havaalanı işletmesi ve hükümet arasındaki müzakerelerde anlaşmaya varıldı.

·         ABD Başkanı Barack Obama, Türkiye’de basına yönelik baskılara ilişkin bir soruya verdiği cevapta, Türkiye’deki bazı eğilimlerden rahatsız olduğunu belirtti.

·         24-31 tarihleri arasında Yasama Meclisine yapılan başvurular arasında Heyfa Ebdulîllah Erebo’nun adaylığı Yüksek Mahkeme tarafından onaylandı.

·          YPG Genel Komutanlığı, Türk devletinin Qamışlo’ya yönelik saldırıları ve çete gruplarının Halep’in Şêx Meqsud mahallesine yönelik saldırılarına dair Suriye’deki Ateşkesi İzleme Kurulu’na 2 mektup gönderdi.

·         Dirbêsiyê kentinde bir kafeteryada şiddetli patlama meydana geldi. 15 kişi yaralandı.

 

 

 

 

03.04.16

 

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1357. gününde devam ediyor.

·         YPG-BİM: Halep’in Şêx Meqsud mahallesine yönelik düzenlenen saldırıda 12 yaşındaki bir çocuğun ölümüne neden olurken 4 sivil de yaralandı.

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın doğduğu evin önünde bir araya gelen seçilmişler adına konuşmayı Ankara milletvekili sırrı Süreyya Önder yaptı.

·         DTK Eş Başkanları Dicle ve Leyla Güven, özgürlük ve demokrasi isteyen tüm halkları Kürt Halk Mnderi Abdullah Öcalan’ın 4 Nisan’da doğduğu köyü Amara’ya çağardı.

·         Almanya’nın Bremen kentinde Kardeş Aile Kampanyası için yapılan halk toplantısına katılan HDP Şırnex Milletvekili Faysal Sarıyıldız, ‘’Devletin Cizîr vahşetinde, yüzlerce çocuk yetim kaldı’’ dedi.

·         Hezex’te soykırım saldırıları sonrasında evlerine dönen ve büyük bir yıkımla karşılaşan halk, top atışları ile evleri yıkan devlete öfkelerini ‘’evlerimizi de yıksalar, evlerimizi teröristte yapsalar, Kürdüz öyle kalacağız’’ dedi.

·         Sokağa çıkma yasağının kısmen kaldırılması ile dönüşlerin başladığı Hezex’te, saldırılarla tahrip edilen mahkemelerde yaşamın yeniden örülmesinde en büyük yükü kadınlar omuzluyor.

·         Direnişin 21 gününe girdiği Nisêbîn’de saldırılar artarken, direniş mahallelerinde sıcak çatışmalar yaşanıyor.

·         Nisêbîn’de halkın direnişini kıramayan devlet güçleri, 10 km uzaklıkta bulunan Girmeli Mahallesinde gerillaların mezar taşlarını kırdı.

·         Öz yönetim direnişinin 22 gündür sürdüğü Gever’de, gece saatlerinden bu yana Cumhuriyet, Orman ve Güngör mahallelerine yönelik yoğun bombardıman yapılıyor.

·         Şırnex’te soykırım saldırılarının 20’nci gününde de kente yönelik bombardıman devam ediyor. Bombardımanda birçok evin ve dini mekânın zarar gördüğü öğrenilirken, kente yönelik askeri sevkiyat devam ediyor.

·         Nisêbîn’de çatışmaların olmadığı mahallede ikamet eden belediye temizlik personeli 40 yaşındaki Mehmet Pitek, evinin kapısının önünde oturduğu sırada zırhlı araçtan açılan ateşle katledildi.

·         Sur’da yıkılan yapıların moloz yığınları altından çıkarıldığı iddia edilen 5 cenaze Elazığ’a gönderildi.

·         YCR tarafından organize edilen ve dün Girkê Legê’den başlayan 4 Nisan yürüyüşü çerçevesinde gençler, bu sabah Cizîra Botan sınırındaki Endîwer köyüne doğru yürüyüşe geçti.

·         Silopîya 37 günlük Saray çetelerinin kuşatmasının ardından Toma ve Akrep tipi zırhlı araçlarla günün 24 saati abluka altında.

·         Tarihi Sur direnişinin son gününe kadar teslimiyeti reddeden ve yaşamını yitiren Mahsum Gürkan’ın annesi Şeni Gürkan, ‘’Kanımızın son damlasına kadar çocuklarımızın izinden yürüyüp mücadeleye devam edeceğiz’’ diye konuştu.

·         Cizîr’de Saray çeteleri tarafından başlatılan mahallelerin yıkımı aralıksız bir şekilde devam ediyor.

·         Nisêbîn’de mahallelere girmeye çalışan devlet çetelerine yönelik YPS tarafından zırhlı araca yönelik gerçekleşen bombalı eylemde 5 çete öldürüldü.

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın doğum günü etkinliklerini takip etmek için Halfeti’ye gelen JINHA ve IMC muhabirlerinin de olduğu çok sayıda gazeteci, polis zoruyla ilçe dışına çıkarıldı.

·         Ceyş El Suwar Genel Sorumlusu Ahmed El Kurdi, Türkiye’nin bölgede çok kirli planlar peşinde olduğunu söyledi.

·         SUK ve ENKS’ye bağlı çete grupları, Cindires ilçesine bağlı Celemê Köyüne havanlarla saldırdı.

·         DAİŞ çeteleri Ezaz’ın doğusunda yer alan El Raî kasabasından çekilerek burayı Erdoğan güdümlü Suriye Ulusal Koalisyonu’na bağlı çete gruplarına teslim etti.

 

 

04.04.16

 

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1358. gününde devam ediyor.

·         HPG-BİM: YBŞ ve YJŞ’ye yönelik mesaj yayınlayarak, ‘’kendi öz gücünüze dayanarak gerçekleştirdiğiniz Medîban hamlesinin başarısı ardından çete saldırılarına karşı vermiş olduğunuz cevap; takdire şayan bir durumdur’’ dedi.

·         YPS Koordinasyonu: Nisêbîn ve Gever saray çetelerine yönelik gerçekleştirilen eylem ve çatışmalarda, 11 PÖH elemanı, 4 JÖH elemanı ve 6 DAİŞ çetesini öldürdüğünü duyurdu.

·         HPG-BİM: Mêrdîn’in Kızıltepe ilçesinde Askerlik Şubesine yönelik düzenlenen eylemde onlarca asker ölürken, 25 askerde yaralandı.

·         Lîce-Kulp yolunun 2’nci kilometresinde zırhlı aracın geçişi sırasında patlama yaşandı.

 

 

·         Mexmûr kampı sakinlerinden Abdullah Ramazan Kür Halk önderi Abdullah Öcalan’ın 67. Doğum gününü tüm Kürt ve ezilen halklara kutladı.

·         HSM: Kutsal doğuş günleri, ancak özgürce yaşandığı zaman anlamını tam olarak bulmaktadır. Kürt halkı olarak Önder Apo’nun 67’nci doğum yılını, Önder Apo’nun özgürlüğünü mutlaka gerçekleştirme direnişi temelinde kutluyoruz.

·         YJA Star gerillaları, 4 Nisan’a ilişkin konuştu. ‘’Düşünceye beyne kesinlikle prangalar vurulamaz. Sadece İmralı duvarı kadınlarla insanlığın arasına konulan bir duvardır’’ diyen gerillalar, tecride karşı gerilla saflarına katılmaya çağırdı.

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın doğum günü vesilesiyle Rıha’nın Halfeti ilçesi çevresindeki sıkıyönetim uygulamalarına rağmen halkın Amara’ya akışı devam ediyor.

·         21 Mart’ta Şırnex’e yönelik soykırım saldırıları sırasında yaşamını yitiren YPS üyesi Salih Batmaz’ın annesi Behiye Batmaz, ‘’gün gelir ben oğlumun silahını alır, düşmana karşı savaşırım’’ diyerek Kürt halkını öz yönetim direnişini yükseltmeye çağırdı.

·         Yeşilli’de 3 korucu, Kürdistan’da yürütülen soykırım saldırılarına katılmayı red ederek, istifa etti.

·         Kobanê’de yaşayan farklı etnik yapıdan halklar, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın doğum gününü kutlayacaklarını belirterek, ezilen halklar için güneşin 4 Nisan’da doğduğunu ifade etti.

·         Kuşatma ve saldırılara karşı 23 gündür kesintisiz direnişin devam ettiği Gever’de,  yoğun çatışmalar devam ediyor. Çatışmalarda bir tank imha edildi.

·         Şırnex’te öz yönetim alanlarına yönelik ağar bombardıman ve çatışmalar sürüyor. Birçok evde yangın çıkarken, İsmetpaşa’da son 3 gündür şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

·         Evlerin yıkımına tepki gösteren Silopîya halkı evlerini gece saatlerinde basan devlet güçleri, zorla yıkım tutanağı imzalatıyor.

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın 67’nci doğum günü için Rıha’nın Halfeti ilçesi çevresindeki sıkıyönetim ve ablukaya rağmen büyük bir coşkuyla kutlandı.

·         Kürdistan’daki soykırım ve kuşatma saldırıları Habur Sınır Kapısı’ndaki TIR geçişlerini durma noktasına getirmiş durumda.

·         UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan tarihi antik kent Sur ilçesi hakkında, Bakanlar kurulu kararıyla ‘’acil kamulaştırma’’ kararı verilmesine tepkiler çığ gibi büyüyor.

·         Zürih’te Rojava ve Kuzey Kürdistan halkıyla dayanışmak için stant açıldı.

·         Rusya’da başkent Moskova ile Tambov ve İvanova’da, Kürt Halk önderi Abdullah Öcalan’ın 67’nci yaş günü vesilesiyle etkinlikler düzenlendi. Etkinliklerde 4 Nisan’ın Kürtlerin’de doğuşunu temsil ettiğine işaret edildi.

·         Irak’taki siyasal gerilimi ve olası Musul operasyonunu değerlendiren Güney Kürdistan’daki Hewal gazetesi başyazarı Burhan Hacı Süleyman ‘’Irak’ı zorlu bir dönem bekliyor’’ dedi.

·         Yasama Meclisi tarafından Cizîr kantonu Eş başkanlığına sunulan yeni Yürütme Meclisi isim listesi onandı.

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Kuzey Kürdistan’dan Rojava’ya geçerken kaldığı Kobanê civarındaki El Pelûr köyünde 4 Nisan kutlaması yapılıyor.

·         Çetelerin Şêx Meqsûd ve Eyn Îsa’ya yönelik saldırıları devam ederken, YPG/YPJ savaşçıları da çetelere yönelik operasyon gerçekleştirdi.

 

 

05.04.16

 

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1359. gününde devam ediyor.

·         Viyana’da gençler, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit ve AKP terörüne karşı yürüdü.

·         PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan: AKP’nin ve T. Erdoğan yönetiminin günlük 5 10 insanın can vermesiyle iktidarını sürdürebildiğini, AKP’nin şimdi kanla beslenen bir vampir haline geldiğini söyledi.

·         YPG-BİM: Mart ayı savaş bilançosunu açıkladı. Yaşanan çatışmalarda 131 çetenin öldürüldüğü çok sayıda askeri malzemenin de ele geçirildiğini belirtti. YPG 73 savaşçının da yaşamını yitirdiğini bildirdi.

·         HPG-BİM: HPG yaşamını yitiren 4 gerillayı andı. HPG, ‘’mazlum, Sabri, Serxwebun ve Xebat arkadaşlarımızın bizlere devrettikleri zafer ve başarı sözünü yerine getirmek üzere yürüyüşümüzü kararlılıkla yükselteceğimizi belirtiyoruz’’ dedi.

·         HPG BİM gerilla güçlerinin Şırnex’te ağar silahlarla bir eylem gerçekleştirdiğini duyurdu.

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecride karşı TJK-E Strasbourg’ta bulunan CPT ve AK’nin önünde eylem yaptı. Burada konuşan HDP Rıha Milletvekili Dilek Öcalan, CPT’yi göreve çağırdı.

·         Gever’de devam eden direnişe destek amacıyla Colemêrg’de yapılmak istenen yürüyüşe polis saldırdı.

·         Soykırım saldırılarının sürdüğü Nisêbîn’de saray çeteleri ile YPS/YPS JIN güçleri arasında çatışmalar şiddetlendi. Mahallelere yapılan bombardıman sonucu bazı evlerde yangın çıktı.

·         Öz yönetim ilanlarından sonrası, devletin en seçkin katilleri tarafından abluka altına alınarak, tank ve toplarla dövülüp, yıkılan eski bir Süryani kenti olan Hezex, tam 8 kez yaşadığı bu ‘’Fermana’’ yine direnişle cevap verdi.

·         Türk savaş uçakları dün gece Komuta köyü ile Bukriska köyü çevresini vurdu. Saldırıda iki ev yerle bir oldu. Köylüler Başurê Kürdistan’ın saldırılara sessiz kalmasına tepki gösterdi.

·         Rojava ve Kuzey Suriye’de DAİŞ işgalinde olan bölgelerde önümüzdeki aylarda sıcak gelişmelerin yaşanacağı artık bir sır değil. Minbiç, Bab, Azaz, Mare ve Cerablus hattındaki gelişmeler, Suriye’deki durumun kaderini de önemli oranda belirleyecek.

·         2 kez ev, yakılarak göç yollarına düşen Besna Erden ve ailesinin bin bir emekle Hezex’in Turgut mahallesin de inşa ettikleri evleri 3’ncü kez AKP iktidarının soykırım saldırıları ile yerle bir edildi.

·         Başurê Kürdistan’da Xurmatu bölgesi ve Kerkük’te Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın doğum günü vesilesiyle kutlamalar yapıldı, fidanlar dikildi.

 

06.04.16

 

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1360. gününde devam ediyor.

·         Mezopotamya’nın kadim halklarından Asuri-Süryaniler, dünyanın en eski bayramı olan 1 Nisan Akitu Bayramı’nı İsveç’in başkenti Stocholm’un Södertalje ilçesinde kutladılar.

·         Barış için akademisyenler adı altında savaşa karşı çıktıkları için tutuklanma ve baskıların hedefi haline gelen akademisyenlerle dayanışma amacıyla Fransa’da bir komite kuruluyor.

·         AKP’nin Kürdistan’da savaş gücü olarak kullandığı jandarma ve polis özel harekât timlerinde çözülme devam ediyor. Konunun uzmanı eski bürokratlar, özel harekâtçıların kullanıldıklarını düşündüklerini belirtiyor.

·         HDP, DAİŞ’in ‘canlı bombası’ Savaş Yıldız’ın iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

·         SUK ve ENKS’ye bağlı çetelerin Halep’in Şêxmeqsûd mahallesine dönük düzenlediği saldırılarda yaşamını yitirenlerin sayısı 18, yaralananların sayısı ise 63 oldu.

·         Türk Cumhurbaşkanı R.T.Erdoğan sarayın ek binaları için 650 milyon liralık kaynak daha ayrılacağı öğrenildi.

·         25 gündür Saray çetelerinin saldırısı altında bulunan Colemerg’in Gever ilçesinde 6 çete öldürüldü, 5 çete yaralandı.

·         Wan’da direnişi kıramayan AKP ihbar hattı kurarak, halka ajanlık dayatmasında bulunuyor.

·         Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Şırnex’in Silopya ilçesinde, büyük patlamaların yaşandığı Barbaros mahallesinde devlet güçleri katliama imza attı. Mahalledeki bir evi tanklarla bombardımana tutan devlet güçleri aynı aileden İsa, Ahmet, Muhyettin ve Saadettin Tonguç adlı sivilleri katletti.

·         Sur’da devam eden kuşatmada Saray çetelerinin Hasırlı mahallesinde sokaklara kanal açtıkları görüldü.

·         Varto kırsalında sabah saatlerinde yüzlerce askerin katılımıyla başlatılan operasyon sürerken, operasyon bölgesindeki Badan köyünden 2 kişi gözaltına alındı.

·         TEV-DEM, Şêxmeqsûd ve çevresindeki sivil katliamlarını kınayarak, harekete geçme çağrısında bulundu.

·         Fransa’nın başkenti Paris’te 9 Ocak 2013 günü gerçekleştirilen katliamın faillerinin açığa çıkarılması talebi ile adalet ve aydınlık eylemi düzenlendi.

·         Kherson’da yaşayan Kürdistanlılar Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın 67’nci yaş gününü fidan ekerek kutladı.

 

 

07.04.16

 

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1361. gününde devam ediyor.

·         KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık: PKK’nin 43 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu belirterek, Erdoğan’ın kendini kandırdığını ve Ortadoğu’nun yeniden şekillendiği süreçte kaybedenin Türk devleti olduğunu yazdı. Yazıda  ’’Kürt halkına savaş dayatılmıştır, tabiki karşılık verilecektir’’ dedi.

·         YPG-BİM: son 24 saat içerisinde Şêx Meqsûd’da yaşanan çatışmalarda 15 çete üyesinin öldürüldüğünü ve çetelere ait 12,5 bir doçkanın imha edildiğini duyurdu.

·         HPG-BİM: Amed’in Bismil ilçesinde bir uzman çavuş öldürülmüştür. Şırnex’te askeri tümene yönelik eylem yapıldı ölü ve yaralı sayısı netleştirilemedi. Türk ordusu 3 Nisan’da Amed’in Pasur ilçesine bağlı Dorşin alanında operasyon başlattı.

·         YCR Sorumlusu Kobanê: Kobanê Rojava Gençlik Birliği Sorumlusu Rojgrav Kobanê, çalışmaları, gündemdeki konular ve 8 Nisan’da düzenleyecekleri 1. Konferansa ilişkin ANF’ye değerlendirmede bulundu.

·         DBP ve HDP Gever ilçe Örgütleri, Wan’da basın toplantısı düzenleyerek, ‘’Birçok cenazenin sokak ortasında teşhir edilmesi hatta hayvanlara yedirilmesi gibi vahşet görüntülerine tanık oluyoruz’’ diyerek, acil harekete geçilmesini istedi.

·         İngiltere’nin en büyük sendikaları, Öcalan’ın özgürlüğü için kampanya başlatıyor. Kampanyanın startı 25 Nisan’da Britanya Parlamentosunda düzenlenecek resepsiyonla verilecek.

·         Direnişin sürdüğü Gever’de bombardıman Cumhuriyet ve Güngör Mahallelerinde yoğunlaşırken, devlet güçleri Yenimahalle’de ise sokağa çıkan halkı taciz ediyor.

·         Fransa ve İsveç’te, Maraş’ta DAİŞ’in örgütlenmesi için yapılacağı düşünülen kampa karşı eylem ve etkinlikler düzenleniyor.

·         Dün YPG savaşçıları ve Şêxmeqsûd’a saldıran çeteler arasında çıkan çatışmada Doğan ve Aslan kod isimli 2 MİT üyesi ile 5 çete öldürüldü.

·         Şiddetli saldırı ve çatışmaların sürdüğü Nisêbîn’de bir çete öldürüldü.

·         Sîlopiya’da soykırım saldırılarının ilk gününde 2’si yaşlı, 2’si çocuk, 8 kişi yaşamını yitirdi. Halkın evlerde kaldığı bilinmesine rağmen evlerin top atışları ile vuruluyor.

·         Nisêbîn’de YPS güçleri tarafından öldürülen çetelerden Salih Taç ve Erkan Başpehlivan uzun yıllar boyunca Abdullah Gül’ün Koruma ekibinde yer almışlardı.

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): 01-07  NISAN  HAFTALIK  HABER  KRONOLOJISI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA