AKP-DAİŞ'İ KÜRTLERE KARŞI ORTAKLAŞTIRAN NEDİR?
Okuyucudan / 07 Nisan 2016 Perşembe Saat 21:16
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP çeteleri Kürdistan’da çağın en vahşi ve barbar uygulamaları ile bir soykırım yapma arayışındadır. Cizre, Sur, Nusaybin gibi yerlerde insanları diri diri yakmaları, şehirleri tank, top ve patlayıcılarla yok etmelerinde DAİŞ çetelerin taktik ve psikolojik uygulamalarını kullanması dikkat çekicidir. Cizre, Sur ve Silopi gibi yerlerde ortaya çıkan belge ve sloganlarda burada savaşan çetelerin Türk mü, DAİŞ çeteleri mi yoksa ikisinin ortak birlikteliği mi tartışmalarına neden oldu

AKP çeteleri Kürdistan’da çağın en vahşi ve barbar uygulamaları ile bir soykırım yapma arayışındadır. Cizre, Sur, Nusaybin gibi yerlerde insanları diri diri yakmaları, şehirleri tank, top ve patlayıcılarla yok etmelerinde DAİŞ çetelerin taktik ve psikolojik uygulamalarını kullanması dikkat çekicidir. Cizre, Sur ve Silopi gibi yerlerde ortaya çıkan belge ve sloganlarda burada savaşan çetelerin Türk mü, DAİŞ çeteleri mi yoksa ikisinin ortak birlikteliği mi tartışmalarına neden oldu.  Aynı ideolojik yapıya sahip olan DAİŞ-AKP çeteleri Kürtlere karşı ortak savaşıyor. Kimin nerede olduğu çok fazla bu gerçeği değiştirmez.

AKP çetelerinin halen pervasızca saldırdığı Nusaybin, Gever ve Şırnak’taki devlet terörü ve faşizan uygulamaları karşısında bu soruyu tekrardan güncellemek ve bazı tespitlerde bulunma gereği vardır. Yöntem ve amaçları aynı olan bu uygulamalar gerçekten kim kimden aldı? DAİŞ mi, AKP’nin türevi yoksa AKP DAİŞ’in kendisi mi sorusu güncelde hassasiyetini koruyor. Sonuç yerine girişte şu kısa tespit ile başlamak yanlış olmayacaktır. Zihniyetleri ve dayanakları bir olan güçlerin pratik sonuçları da çok farklı olmayacaktır. Zaten bu gerçekliktir ki, yıllardır TC Kürdistan’da özel savaşı en kirli şekli ile pervasızca uyguluyor.

DAİŞ’İN YAPTIKLARINI TC 1990’LARDA YAPIYORDU!

1990’lardan sonra savaşın yoğunlaştığı Kuzey Kürdistan’da TC faşist güçleri JİTEM, ÖZEL HARP DAİRESİ, Gladio ve Hizbul-Kontra gibi özel savaş güçleri kullanarak, binlerce insanı faili meçhul cinayetlerle infaz etti, binlerce köyü yaktı, yıktı, uçaklarla havaya uçurdu,  gerilla ve Kürt yurtseverlerin kafalarını kesti, diri diri insanları yaktı, asit kuyularına attı, sağ yakaladığı insanları helikopterlerden attı, insan cesetlerini soyarak teşhir etti ve araçların arkasında sürükleme dahil her türlü insanlık dışı uygulamayı yapmaktan çekinmedi. Yıllar sonra ortaya çıkan DAİŞ çetelerinin aynı yöntemlerle psikolojik savaş araçlarını yaygın bir şekilde kullanması elbette tesadüfi değildir.

DAİŞ çetelerini AKP çeteleri ile ortaklaştıran en temel nokta bu iki çete örgütünün ideolojik olarak selefi mezhebi ve ‘İslami araç’ olarak kullanma yöntemleridir.  Birkaç gün önce ANF’nin yayınladığı bir belgede DAİŞ çeteleri bir notlarında, “amel yaparken meşru, hatta bazen gayri meşru yollar bile kullanıla bilinir” sözleri yer alıyordu. Tamda bu sözü doğrularcasına AKP’nin yıllardır amaçları için katliam, işkence, hırsızlık, talan, sübyancılık dahil her türlü kirli araçları kullandığı göz önünde bulundurulursa bu iki çete örgütünün çok farklı olmadıkları net olarak görülecektir.

ÖZEL KİRLİ SAVAŞ TC’NİN BİR VERSİYONUDUR!

AKP DAİŞ’ten mi etkilendi, yoksa DAİŞ AKP’nin kendisi mi sorusuna dönersek yukardaki örneklerde göz önünde bulundurulursa kestirme yoldan AKP’nin kendisi DAİŞ, DAİŞ’in de bir AKP türemesi olduğu net olarak ortala çıkıyor. Zira tüm dünyanın karşı durduğu DAİŞ’i her türlü yöntemle ayakta tutan ve yürüten AKP’nin kendisi aşikar ve ayan beyan ortada.

AKP-DAİŞ ÇETELERİ KÜRTLERİN DİRENİŞ UMUDUNU KIRMAYA ÇALIŞIYOR!

Kürt halkının direniş odaklarını fiziksel olarak imha etmek ile direniş zihniyetini kırmayı hedefliyorlar. 1990’ları hatırlarsak aynı yöntemlerle o dönem Kürdistan’da savaş yürüten özel Harp Dairesi savaşı tamamen kirli yöntemler ve psikolojik yön esas alınarak yürütüyordu. Talancı bir kültür geçmişi olan Türk boyları akın ettikleri yerlerde direnenleri öldürüp geri kalanlara aleme ibret olsun diye çeşitli yöntemlerle cezalandırdıkları biliniyor. Osmanlı, talan kültürüne dayanan TC faşizminin en fazla baş vurduğu da ‘ibretlik’ yöntemler oldu. Nitekim ilk ortaya çıktığında DAİŞ’in kullandığı araçlar, kafa kesmeler, insan yakmalar ve tecavüzler oldu.  AKP-DAİŞ ortaklığı Rojava Kürdistan’ında yaptıklarını,  Cizre, Silopi ve Sur’a taşırdıktan sonra şimdi de Nusaybin, Şırnak ve Gever’e aynı yöntemleri uygulamaya çalışıyorlar.  

Erdoğan-AKP çeteleri Kürdistan’da bu vahşeti yaparken öyle gizli saklı yapmaya da çalışmıyor. TC. 1990’lardan sonra özellikle Kürdistan’da yürütmüş olduğu devlet terörünü bir yönüyle denilebilir ki gizli tutmaya çalıştı. Ancak AKP-DAİŞ çetelerinin şimdi Kuzey Kürdistan’daki direnişe karşı sergilediği vahşet ve insanlık dışı uygulamaları gizlemeyi bir kenara bırakalım, kendi çektikleri görüntü ve fotoları bile toplum yaşamı üzerinde psikolojik etki yaratması için faşizan sözlerle birlikte hayasızca, pervasızca yayınlıyorlar.

‘DAİŞ’İ TÜRK MİT’İ YÖNETİYOR’ İDDİALARI DOĞRULANDI

Türk devleti Suriye’de toplumsal olarak halkın direşe başladığı 5 yıldan bu yana kirli amaçları için OSO, DAİŞ, EL Nusra, Ehrar Şam, Sultan Murat gibi tüm çete guruplarını desteledi, içinde yer aldı. Tüm ısrarlara rağmen Erdoğan-AKP DAİŞ çetelerini desteklemesi uluslar arası alanda “DAİŞ AKP’nin vekalet savaşını yürütüyor, DAİŞ’i Türk MİT’i yönetiyor” gibi tartışmalar yaşandı, kimi belge ve dokümanlar ise bu iddiayı doğrular nitelikte ortaya konuldu.

Türk devleti Musul’un Başika kasabasına asker sevkiyatı yaptığı süreçte, oradan çeteler ile yapılan görüşmelerde kimi çete guruplarının oradan alınıp başka yere naklettikleri bilgisi de kamuoyuna paylaşılmıştı. Şimdi tüm bu gerçeklikten sonra DAİŞ çetelerinin dilinin Arapça ya da Türkçe olması, DAİŞ çetelerinin fiili bir şekilde Cizre, Sur ve Nusaybin gibi yerlerde savaşıp savaşmadığı çok fazla sonucu değiştirmez. Sonuçta bu iki çete gurubu da yakıp yıkmayı, insani değerlerin tümüne karşı savaşan, pratik ve ideolojik bir ortaklığa sahiptirler. DAİŞ çetelerinin Rojava, Suriye ya da Kuzey Kürdistan’da Türk ya da Arap dilini kullanması bu sonucu değiştirmez. 

Sonuç olarak DAİŞ-AKP çetelerine ve TC devlet terörüne karşı YPS ve Kürt halkı Cizre, Sur ve Hezex gibi yerlerde destansı direnişlerle TC’ye büyük darbeler vurup, hedeflediği teslimiyetin gelişmesine izin vermediler.  Nusaybin, Gever ve Şırnak’ta devam eden tarihi direniş ile TC, AKP-DAİŞ çetelerine büyük darbeler vurarak tüm psikolojik araçlarını işlevsiz bıraktığını söylemek gerekir.  Erdoğan-AKP-DAİŞ çetelerinin en büyük hedefleri bahar gelmeden ve gerilla harekete geçirmeden önce direniş merkezleri olan yerleri teslim almaktı. Bunun için tank, top, özel ordu ve kirli basın ile ellerindeki tüm imkanları kullanarak Cizre, Sur, Silopi, Hezex ve Nusaybin başta olmak üzere öz yönetim ve denişlerin geliştiği şehirleri bahar gelmeden önce ezmek ve teslim almaya çalıştı. Bunun için Cizre, Sur ve Silopi ve şimdi de Gever, Şırnak ve Nusaybin’de hiçbir devlet teröründen çekinmediler. Yüzlerce insanı diri yakacak kadar cani, binlerce ev ve iş yerlerini yakacak kadar vahşi, tüm insanlık değerlerine hiçe sayacak kadar da ahlaksızca saldırdılar. Ama nasıl ki, Kürtler ve direniş odakları Rojava’da DAİŞ çetelerine tarihi darbeler vurulup tarihin çöp sepetine atılmanın eşeğine getirdiyse aynı Kürt ve direniş odakları AKP-DAİŞ çetelerini Kuzey Kürdistan’da yenilgiye uğratarak bu faşizan rejimi ve onun tüm kalelerini yerle bir edecektir.

Baharın gelişi ve gerillanın doğa ile yeniden yaşam bulması bu tarihin temel başlangıç noktalarından birisi olduğunu hiç kimse unutmasın. Zira Kürt Halk Önderliği Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü önüne hedef koyan bir gücü durdurmaya çalışanlar geride bıraktıkları 40 yıllık geçmişlerinden ders alması gerekir. Onlar kirli emellerini güncelliyorsa, Kürtlerde Mazlum, Agit, Mahir ve Denizlerin direnişi ve birlikteliğini güncelleme sorumluğu ile hareket edeceklerini iyi bilmeleri gerekir.

Unutulmaması gereken bir gerçeklik vardır ki o da; Baharın gelişi ile birlikte Newroz ateşi yanar. Yakılan Newroz ateşleri Kürt halkı için yepyeni başlangıçlar demektir.

Delil Dicle

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

TAGS(ETIKETLER): AKP-DAISI  KURTLERE  KARSI  ORTAKLASTIRAN  NEDIR  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA