POLİS KÜRT GENÇLERİNİ DÜŞÜRÜYOR SAĞLIKÇILAR UYUŞTURUCUYA ALIŞTIRIYOR
Haberler / 06 Nisan 2016 Çarşamba Saat 13:46
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mersin’de binlerce Kürt gencinin hayatı, aralarında polis, yardımcı doçent doktor, sağlık görevlilerinin de olduğu MİT tarafından oluşturulan 78 kişilik uyuşturucu şebekesi nedeniyle tehlikede

Mersin’de binlerce Kürt gencinin hayatı, aralarında polis, yardımcı doçent doktor, sağlık görevlilerinin de olduğu MİT tarafından oluşturulan 78 kişilik uyuşturucu şebekesi nedeniyle tehlikede.

Bakurê Kürdistan’dan 90’lı yıllarda 3 milyonu aşan yurttaş köyleri boşaltılarak Türkiye’nin çeşitli illerine göç etmek zorunda bırakıldı. Göç eden yurttaşlar, Türkiye illerinde “ötekileştirmenin” yanı sıra milliyetçilik-faşizm başta olmak üzere çok sayıda çarpık kent kültürünün etkisinin altında günümüze kadar yaşamlarını burada idame ettirdi. Türkiye kentlerine göç eden Kürt halkı; fuhuş, uyuşturucu, asimilasyon, varlıklarının inkarı başta olmak üzere her türlü ahlak dışı muameleye maruz bırakıldı-günümüzde de bırakılmaya devam ediyor. İstanbul, İzmir, Adana, Ankara, Mersin gibi “büyük kentlere” göç eden Kürt halkının maruz bırakıldığı en bariz muamelelerin başında da uyuşturucu da gençlerin kobay olarak kullanılması geliyor.

Uyuşturucu Şebekesinde; Devlet Memuru, Polis, Sağlık Görevlileri!

Mersin’e göç eden binlerce Kürt çocuğu bir şekilde devlet yetkilileri tarafından düşürülmeye, uyuşturucu bağımlısı yapılmaya ya da fuhuş bataklığına çekilmeye çalışılıyor. Haberimizde ise Kürt gençlerini uyuşturucu bağımlısı yapan ve kobay olarak kullanan yalnıza birkaç yetkilinin isimlerini vereceğiz. Lekolin.org Haber Merkezi’ne ulaşan bilgilere göre Mersin’de büyük bir şebeke oluşturan, aralarında sağlık görevlileri, devlet memurları ve polislerin de olduğu 78 kişilik şebekenin şimdilik yürütücülerinin isimlerini, kimler olduğunu haberimizde işleyeceğiz.

Mersin’deki 200 Bin Kürdün Hayatı Tehlikede!

Öncelikli olarak Mersin’e ve Mersin’deki Kürt nüfusuna bakalım; Mersin’in nüfusunun üçte birini Kürdistan’dan zorla göç ettirilen Kürtler oluşturuyor. Mersin’de 22 mahallede yaklaşık 200.000 kişi yaşıyor. Mersin’deki Kürt nüfusunu oluşturan kitlenin ise ağırlıklı olarak Siirt, Hakkari, Amed, Mardin, Şırnak, Bingöl ve Bitlis’ten geldiği belirtiliyor. 

‘78 Kişilik Uyuşturucu Şebekesini MİT Kurdu’

Ailesinin DBP üyesi olduğunu, bir kardeşinin PKK saflarında olduğunu belirten M.T. (27), 9 yıldır Mersin’de MİT ile çalıştığını ve MİT tarafından Mersin’de Kürt gençlerini uyuşturucu bağımlısı yapmak üzere oluşturulan 78 kişilik şebekeyi kan donduran ifadelerle anlattı. Kendisinin de uyuşturucu bağımlısı olduğunun altını çizen M.T. , üniversite sınavlarına hazırlandığı sırada gittiği bir dershanede, arkadaşlarının ısrarı ile ilk kez uyuşturucu kullandığını sonrasında ise bağımlı hale geldiğini ve arkadaşlarının ise kendisi gibi öğrenci değil MİT üyesi olmaları gerçeği ile karşı karşıya kaldığını belirtti.

‘Sizi Önce Kendi Ailenize İhanet Eder Hale Getiriyorlar!’

Bağımlısı olduğu uyuşturucuyu bulmak için önce kendi ailesinden olmak üzere, çevresinde bulunan PKK’ye sempati duyan isimleri MİT’e rapor etmeye başladığını belirten M.T. ; “Sizi önce kendi ailenize ihanet eder hale getiriyorlar. Çok gençtim ve ilk ihbar ettiğim kişi dağdaki kardeşim oldu, ailem oldu ve sonra tüm akrabalarım ve partiye giden gelen herkesle ilgili MİT’e rapor verdim” diye konuştu.

‘Üzerimde Denemedikleri Uyuşturucu Kalmadı’

MİT tarafından kullanılmaya başladığı günden bugüne kadar kendisi gibi arayışta olan gençleri uyuşturucu kullanmaya teşvik etmeye başlanmasının istendiğini belirten M.T. , çok sayıda genci uyuşturucu bağımlısı hale getirdiğini aktardı. M.T. , ben yalnızca uyuşturucu kullanmaya teşvik ediyordum ve iki yıl önce uyuşturucu kullanmaya teşvik ettiğim gençlerden biri, “Beni nasıl bir pisliğe bulaştırdın, üzerimde denemedikleri uyuşturucu kalmadı artık ne kullansam kafam güzel olmuyor” dediğinde ise yıllardır yaptıklarım üzerine düşünmeye başladım ve 2 yıldır aktif olarak çalışmıyorum” dedi.

‘Kendisi Gibi Gençlere Seslendi: Pislikten Çıkabilirsiniz!’

M.T. , “Geçtiğimiz 2 yıl boyunca ise Mersin’deki bu şebekeyi isim isim tanımaya çalıştım. Öğrendiğim bilgileri paylaşmak istiyorum fakat zaten bunu yapanın kendisi devletken nasıl olurda devletin Adaletine güvenebilirim? Kürt gençlerini uyuşturucu bağımlısı haline getirerek yeni üretilen çok sayıda uyuşturucunun bu gençler üzerinde denendiğini çok net bir şekilde biliyorum. Benim gibi düşürülen gençlere de çağrı yapmak istiyorum: uyuşturucudan kurtulmak zor olabilir fakat sizi çekmeye çalıştıkları pislikten çıkabilirsiniz” diye konuştu.

‘Uyuşturucu Hızla Yayılıyor, Devlet Kobay Olarak Kullanıyor’

Mersin’de uyuşturucu kullandığını bildiği çocukların sayısının 3 bine yakın olduğunu belirten M.T, “Ben hala bırakamadım, kullanıyorum. Uyuşturucu alışkanlığı da gençler arasında hızla yayılıyor. Mersin merkez, Tarsus ve Tarsus’un Barbaros Mahallesi’nde ve diğer Kürt mahallerinde ki gençler, devlet görevlileri tarafından uyuşturucu kobayı olarak kullanılıyor” diye konuştu.


Adana Emniyet Müdürlüğünde Komiser Taner Koral

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr Ertan Mert

M.T. , 78 kişilik uyuşturucu şebekesinin üyelerini tespit edebildiğini belirtirken, M.T.’nin ifadeleri çerçevesinde MİT bağlantılı şebekenin ise yalnızca yöneticileri olarak belirtilen iki isim şöyle; Aslen Elazığlı olan Adana Emniyet Müdürlüğünde Komiser Taner Koral ve Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ertan Mert isimli şahıslar Kürt gençlerini özellikle seçip uyuşturucu satımını yaygınlaştırmaya çalışıyorlar.  Komiser Taner Koral için bu gençleri bulmak zor olmuyor çünkü bunu gözaltına aldıkları gençler üzerinden yapıyorlar ya da dershane/okullarda benim gibi kullanılan gençler üzerinden yapıyorlar. Bunu yaparken de genelde 14 ve 20 yaş arası gençleri okul ve çevrelerinden seçiyorlar” dedi.

Uyuşturucu Kobayı Kürt Gençleri

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevli ve ismini vermek istemeyen bir sağlık personeli ise gün geçtikçe artan uyuşturucu bağımlısı gencin olduğuna dikkat çekerek; “Kürt gençleri üzerinde çok sayıda uyuşturucu madde kullanıldığını ve denendiğini maalesef biliyoruz,  ‘’crack’’ ya da ‘’freebase’’ adı verilen uyuşturucu madde var. İşin ilginç yanı bu madde yurtdışından girmiyor, tamamen Türk devlet görevlileri tarafından kokainle amonyağın birleşimiyle üretimi gerçekleştiriliyor. Bu saydıklarım başta olmak üzere çok sayıda uyuşturucu maddenin, gençler üzerinde kullanıldığına ne yazık ki şahit oldum” diye konuştu.


Çocuğunuz Uyuşturucu Kullanıyorsa Devlet Hastanesine Götürmeyin!

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ertan Mert’in polislerle sıkı bir ilişki içerisinde olduğunu tüm personelin çıplak gözle görebildiğini aktaran Sağlık personeli, bu nedenle uyuşturucu kullanan çocukların ailelerinin hastanelere yaklaşmaması gerektiğini söyledi.  Sağlık personeli, ailelere çocuklarına daha çok özen göstermeleri ve çocuklarının uyuşturucu kullandığının tespit eden özellikle Kürt kökenli ailelerin kesinlikle devlet hastanelerini tercih etmemelerini tavsiye ettiğini aktardı.

Samara İzgin

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

gundi
dusurme
dusurme halkimizin geldigi konum itibariyla cok onemli bir konu.bilindigi gibi dusman halkimizi yok etmek icin her yontemi denemekte.tc.metrepollerinde oldugu gibi avrupa sahasindada ayni yontemi uygulamakta, ornrgin bingolluleri onemli olcude uyusturucuya bulastirmisken,pazarciklilari kumar makinalari ile bitirmistir,kurumlarimiz ve calisanlarimiz onlem almazsa tc metrepollerindeki ve avrupadaki genclerimiz tamamen bitmis kendi halkinin karsiti konumuna gelmis olacak.saygilarimla
07 Nisan 2016 Perşembe Saat 10:56
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA