TC’NİN YPS’YE KARŞI DAİŞ STOKU MUSUL’DAN
Haberler / 05 Nisan 2016 Salı Saat 13:28
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Musul’un 20 km uzağındaki Başika kasabası yakınlarına yerleşen Türk Devleti, Musul’daki DAİŞ çetelerini Bakurê Kürdistan’daki YPS öncülüğündeki halk direnişlerini bastırmak amacıyla kullandı ve kullanmaya devam ediyor

Başurê Kürdistan’ın Başika alanında Türk Ordusunun yerleştirildiği kamptan DAİŞ çeteleri Türkiye’ye götürülüyor.

YPS’ye Karşı DAİŞ Çeteleri Musul’dan Getirildi

Musul’un 20 km uzağındaki Başika kasabası yakınlarına yerleşen Türk Devleti, Musul’daki DAİŞ çetelerini Bakurê Kürdistan’daki YPS öncülüğündeki halk direnişlerini bastırmak amacıyla kullandı ve kullanmaya devam ediyor.

Türk devleti, DAİŞ’i Avrupa’ya karşı dış politikada sopa olarak kullanmasının ardından şimdide Bakurê Kürdistan’da JİTEM’in ruhunu bu çetelerin eliyle yaşatmak istiyor. Binaları yerle bir edilen 300 vatandaşın katledildiği Cizre’de yıkımın ardından evlerde bulunan DAİŞ mühürlü dualar ve yabancı banknotlar DAİŞ çetelerinin Kürtlere karşı savaştırıldığını gündeme getirerek, gerçeklerin gün yüzüne çıkmasına neden olmuştu.

Rakka’da DAİŞ’ten firar ederek YPG’ye sığınan E.M.’nin Musul’dan-Rakka’ya uzanan iki yılda DAİŞ içinde yaşadıkları ortaya çıkan iddiaları doğruladı.  E.M. aktardığı bilgilerde, MİT eliyle Musul’dan Başika’ya getirilen 500 civarındaki çetenin Türk TIR’larıyla Bakurê Kürdistan’a geçirildiğini belirtti.

Türk TIR’larıyla Götürüldüler!

Başika’da bulunan Türk askerleri için Türkiye’den gelen erzak ve cephane TIR’ları boş gönderilmiyor.  Üzerlerine branda çekilmiş ya da Başur’dan beton blok yüklenmiş ortası boş bırakılarak kamufle edilmiş TIR’lardan bazılarıyla, Musul’dan getirilen DAİŞ çeteleri Türkiye’ye götürülüyor.  Çeteleri taşıyan 3 TIR’ın Urfa’ya, 2 TIR’ın Cizre ve 1 TIR’ında Amed’e geçtiği belirtiliyor. E.M. ‘nin verdiği bilgilere göre tırların kasalarına beton tuğlalar dizilerek dolu izlenimi veriliyor.

‘KDP’nin Bilgisi Vardı’

Sevkiyatların yapıldığı TIR’ların Duhok girişinde Peşmergeler tarafından durdurularak aranmak istendiği fakat TIR’lara eskortluk eden KDP istihbaratının TIR’ların Peşmerge tarafından aranmasına izin vermediğini belirten E.M. “… Habur sınır kapısından geçişte de MİT ve KDP istihbaratının girişimleri sonucu buralardan da transit geçtik, kimse bizi durdurmadı. Urfa’ya kadar da MİT arabası önce biz arkada hiçbir yerde durmadan gittik. KDP istihbaratındaki kişiler bize, ‘hepimiz Müslümanız, hepimiz ortak düşmana karşı savaşıyoruz’ diyerek aynı amaç için mücadele ettiklerini belirtmeye çalışıyorlardı.”

Rijwan Mistefa

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

TAGS(ETIKETLER): TC  NIN  YPS  YE  KARSI  DAIS  STOKU  MUSUL  DAN  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA