EMNİYET’TE SARAY ÇETESİ/ÖZEL HAREKATÇI DARBESİ
Haberler / 05 Nisan 2016 Salı Saat 10:55
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Özel Harekat polislerinin Bakurê Kürdistan’da istifa etmek için toplu hareket ettikleri belirtilirken, ‘psikolojik durumları’ göz önünde bulundurularak görev alanlarının yakın zamanda değiştirilmesi gündemde. Konunun gündeme alınmasının en büyük nedeni ise özel harekat polisleri arasında artış gösteren intihar oranları gösteriliyor

Bakurê Kürdistan'daki savaşın şiddetlenmesi ile birlikte özel harekatta görevli yaklaşık bin polisin, darbe niteliğinde branştan ayrılmak için dilekçe verdiği ortaya çıktı. Kriz üzerine devreye giren Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, emniyet müdürlüklerine talimat vererek, tüm taleplerin reddini istedi.

AKP'nin Bakurê Kürdistan'ta başlattığı savaşta en çok güvendiği Saray Çeteleri Özel Harekat Dairesi'nde ciddi kriz başladı. Savaşın şiddetlenmesi ile birlikte yaklaşık bin özel harekatçının "ailevi" nedenler öne sürerek, branştan ayrılma yönünde dilekçe verdiği ortaya çıktı. Branştan çıkma krizinde devreye bizzat Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz girdi.

‘Operasyonlar Bitinceye Kadar Yanıt Olumsuz’

Emniyet Genel Müdürlüğü, can havliyle branştan ayrılma başvurusu yapan Saray Çetesi-Özel Harekat Şubelerinin bulunduğu 62 İl Emniyet Müdürü’ne yazılı talimat gönderdiği, talimatta şunlara yer verildiği ortaya çıktı: “Birinci ve ikinci bölge il emniyet müdürlükleri bünyesindeki Özel Harekat şube müdürlüklerimizde görevli personelin büyük bir çoğunluğu operasyon icra edilen bölgelerde geçici olarak görevlendirilmiş olup, Özel Harekat branşlı personel sayısının azaltılması kararlılıkla yürütülen operasyonları zafiyete uğratacaktır. Bu nedenle; Özel Harekat branşından kendi isteğiyle çıkmak için dilekçe ile müracaatta bulunan personelin talepleri operasyonlar bitinceye kadar Branş Komisyonunca olumsuz olarak değerlendirilmektedir. Konunun tüm Özel Harekat branşı personele tebliğ edilerek, tanzim edilecek tebliğ ve tebellüğ belgesinin istenildiğinde gönderilmek üzere şahsi dosyalarında muhafaza edilmesi hususunu rica ederim.”

Özel Harekat Daire Başkanı Turan Aksoy imzasıyla branştan çıkmak isteyen polislere olumsuz yanıt verilen resmi belgeye de ulaşıldı.  Belge, 16 Şubat 2016 tarihini taşıyor.

İntihar Oranlarındaki Artış Gözönünde Bulundurulacak

Saray Çetesi/Özel Harekat polislerinin Bakurê Kürdistan’da istifa etmek için toplu hareket ettikleri belirtilirken, ‘psikolojik durumları’ göz önünde bulundurularak görev alanlarının yakın zamanda değiştirilmesi gündemde. Konunun gündeme alınmasının en büyük nedeni ise özel harekat polisleri arasında artış gösteren intihar oranları gösteriliyor.

Selma Avcı

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): EMNIYET  TE  OZEL  HAREKATCI  DARBESI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.