RANYA ASAYİŞİNDE ENKS’DEN BELGE ALMA ZORUNLULUĞU
Haberler / 31 Mart 2016 Perşembe Saat 23:27
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KDP, Encumena Rojava'nın hazırlamış olduğu kefillik belgelerinin yerine, KDP’nin Suriye kolu olan ENKS kefalet belgelerinin kabul edilmesini istiyor. Encumena Rojava’nın Başur’da hiçbir geçerliliği olmadığını, ENKS’nin Başur’da Başur hükümeti tarafından tanındığı propagandası yapılarak YNK’yi de bu inkar politikasına alet etmeye çalışıyor

''Başurê Kürdistan’a Bağımsızlık'' diyen ama Rojava Kürdistan’ı tanımayan AKP işbirlikçisi Barzani ve onun partisi KDP, Başurê Kürdistan’daki diğer partileri de kendi politikalarına çekme gayretinde.

KDP/Barzani yönetimi, Başurê Kürdistan’da bulunan Rojavalıların oturum/ikame (kefillik) belgeleri için ENKS referansının esas alınması için YNK ile görüştüğü ve bu uygulamanın Ranya asayişlerinde yürürlüğe girdiği belirtiliyor.

Rojavalıların Başurê Kürdistan’da ikamet edebilmeleri için Encumena Rojava (Rojava Meclisi) tarafından hazırlanan kefillik belgesi bütün asayişlerde resmi tek belge olarak kabul ediliyordu.

PKK düşmanlığıyla bilinen ve düşmanlığını Şengal, Maxmur ve birçok başka örneklerle kanıtlamış olan KDP, Rojava ve PYD'yi tanımama politikasını sürdürürken, Başurê Kürdistan ile Rojava sınır kapısını kapatmakla yetinmeyerek, Başurê Kürdistan’da ki diğer Kürt partilerini de bu politikaya çekmeye çalıştığı ve bu temelde YNK'ye baskı uygulayarak ENKS’nin muhatap alınmasını istiyor.

Rojavalıların çoğunlukta bulunduğu Ranya’da hiçbir resmiyeti olmayan ENKS’nin verdiği kefillik belgesi Ranya asayişinde oturum izinleri için kullanılmaya başladı.

KDP,  Encumena Rojava'nın hazırlamış olduğu kefillik belgelerinin yerine, KDP’nin Suriye kolu olan ENKS kefalet belgelerinin kabul edilmesini istiyor.  Encumena Rojava’nın Başur’da hiçbir geçerliliği olmadığını, ENKS’nin Başur’da Başur hükümeti tarafından tanındığı propagandası yapılarak YNK’yi de bu inkar politikasına alet etmeye çalışıyor.

‘ENKS’den Kefillik Almazsanız Başur’da Kalamazsınız’ Tehdidi!

Ranya'da yaşayan Rojava Kürdistan’ından M. Z. isimli yurttaş, Ranya asayişinde karşılaştığı bu durumu şu şekilde ifade etti. “Burada Rojavalılar çoktur. Ailem ve akrabalarım burada kalıyoruz. Ranya asayişi bir süre önce bize haber gönderdi. Oturum/ikame izinlerinizi yenilememiz gerekiyormuş. İkamesi biten akrabalarımla birlikte asayişe gittik. Bir asayiş yetkilisi, Encumena Rojava’nın daha önce verdiği kefillik belgesinin bundan sonra bir geçerliliği olmadığını bundan sonra Hewlêr’deki ENKS temsilciliğinden kefillik belgesi alarak Ranya asayişindeki ikamelerini(6 ay-1 yıllık) uzatmalarını istedi. Genel bir uygulamamı yoksa Ranya’ya özgün bir durum mu onu anlamak istedik. Asayiş yetkilisi genel bir uygulama olduğunu, ENKS’den kısa bir zaman içinde kefillik belgelerini almazlarsa ne Ranya’da ne de Başur’da kalamayacağımızı söyledi.”

Rojavalı Yurttaş: ‘YNK-KDP TC’nin İnkar Politikasına Alet Olmamalı’

Rojavalı yurttaş, “KDP’nin Rojava kantonlarını ve meclisini tanımama durumu Türk devletinin, Tayyip Erdoğan’ın istediği bir şey. YNK, KDP’nin bu inkar politikasına alet olmamalı. ENKS bir partidir. Partilerin böyle bir belge verme yetkileri yoktur” şeklinde tepkilerini dile getirdi.   

YNK asayişlerinde ENKS’nin Başur’daki Rojavalıların oturum izinleri için verdiği kefillik belgesi hakkında YNK’den henüz bir açıklama yapılmazken ENKS belgelerinin YNK’nin resmi bir politikası mı yoksa Ranya asayişinin bir uygulaması olduğu bilinmiyor.


Rijwan Mistefa

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): RANYA  ASAYISINDE  ENKS  DEN  BELGE  ALMA  ZORUNLULUGU  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA