ÖLÜM SAÇAN PANZER VE TANKLARIN ZAYIF NOKTALARI
Teknoloji / 30 Mart 2016 Çarşamba Saat 04:11
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Panzer ve Tankın ne olduğunu sorarsanız, muhtemelen "ağır zırhlı araç", "hareket halindeki kale" ya da "çelik sığınak" gibi cevaplar vereceklerdir bu ölüm makinelerini üreten “sanayi devleri”. Bu çağrışımların tümü panzer ve tanklarla ilgili genel izlenimlerin sert, sağlam, ilerlediklerinde nerdeyse durdurulması imkânsız, nüfuz edilemez makineler olduğunu göstermek içindir. Fakat aslında durdurulamaz bir araç diye bir şey yoktur

Panzer ve Tankın ne olduğunu sorarsanız, muhtemelen "ağır zırhlı araç", "hareket halindeki kale" ya da "çelik sığınak" gibi cevaplar vereceklerdir bu ölüm makinelerini üreten “sanayi devleri”. Bu çağrışımların tümü panzer ve tanklarla ilgili genel izlenimlerin sert, sağlam, ilerlediklerinde nerdeyse durdurulması imkânsız, nüfuz edilemez makineler olduğunu göstermek içindir. Elbette tüm bunlar bir dereceye kadar da doğrudur, özellikle yalnızca anti-personel harp silahlarıyla donatılan piyadelerin bakış açısından… Fakat aslında durdurulamaz bir araç diye bir şey yoktur ve tankların bile zayıflıkları mevcuttur. Çığır açan bir savaş aracı olarak, tanklar genellikle düşmanla ön kısımları ile yüz yüze gelir ve doğal olarak birçok durumda bu kısım zırhın, hem gövdede hem de tarette en kalın olduğu yerdir. Bu nedenle bir tanka (özellikle bu tank ağır sınıfındaysa) hasar vermenin en kolay yolu, aşağıda sıraladığımız yerlerden saldırmaktır. Unutmayalım, kâr peşinde koşan kapitalist modernitenin savaş baronları da insandır-beşerdir ve teknolojinin “son harikası” diye önümüze sunulan bu ölüm makinelerinin de birer zayıf noktası vardır.      


Kobra Panzeri

Kobra panzeri zırhlıdır. Silah ve kamera kulesiyle donatılmıştır. Fakat kör noktası kameralarıdır.  Aşağıda fotoğrafları görülen Kobra’nın üstündeki kuledeki üç deliğin olduğu bölümler kameralardır. Bu kameralar gece, gündüz ve termal özellikteki kameralardır. İşte bu koskoca ölüm makinesinin tüm espirisinin burada olduğu gibi en zayıf noktası da buradadır. Kobra panzerinin ilerlemesini ve hedefini görerek imha etmesini sağlayan bu kameralar her halukarda tespit edildiğinde etkisiz kılınabilir. Bu kameralar etkisiz kılındığında kobra’nın hiçbir etkisi kalmaz. Kobra panzerinin kameralarının etkisiz hale getirilmesi için ilgilileri elbette daha çok yönteme hakim olabilir fakat kadınların günlük yaşamda kullandıkları oje yada evlerde kullanılan yağlı boya bile bu kameraların görüşünü engelleye yetebilir.

M60 Tankı

M60 tankının işaretli her iki bölümde kameralar vardır. Gündüz gece görüş, termal ve lazer işaretleme (mesafe ölçüm) kameraları buradadır. Tank bu kameralardan görüyor ve atışlarını da burası üzerinden yapıyor. Bu kameralar da etkisizleştirilirse M60 tankının dev bir demir yığınından hiçbir farkı kalmayacaktır.

Ölüm Makinesi: Tankların Arka Kısımları

Ölüm makineleri: tankların en hassas olduğu kısımları arka kısımlarıdır.  Peki neden diye soracak olursak yanıtı ise; çoğu zaman hafif zırha sahip arka kısmı vurmak hemen hemen her zaman için istisnasız hasar demektir şeklinde olacaktır. Ayrıca tankın bu kısmının motor kompartımanın olduğu yer olduğuna dikkat edelim. Bu bölgeye küçük mermi darbesi vurulması bile bir parçaya zarar verebilir ve aracı ateşe verebilir, bu da yangın söndürülene kadar her saniye ekstra zarar verebileceğiniz anlamına gelir. Bu durumdan kaynaklı hiçbir tank kolay kolay düşmanına arkasını vermez. “Arkamı kolla” sözü herhalde tankların üretiminden sonra literatüre girmiş olsa gerek.         

Ölüm Makineleri: Tankların Yan Kısımlarına Bakalım

Sık sık vurgulamaya gerek yok bu koca ölüm makinelerinin/tankların çok sayıda “hassas” noktası olduğunu. Zaten karınca kararınca bu hassas noktaları incelemeye çalışıyoruz. Tanklara yandan saldırmanın pek çok avantajı vardır. Bu avantajların en belirgin olanı ise bu yan kısımda zırhın çok daha ince olmasıdır. Bu da demek oluyor ki mermileriniz, düşük kalibreli olsalar dahi,  kıyaslanamaz biçimde daha yüksek nüfuz etme ve hasar verme şansına sahip olacaktır. Daha da önemlisi, tanklar öne oranla profilden çok daha büyüklerdir; yani bir düşman aracını yandan yakalamak size daha büyük ve daha kolay bir hedef sağlar.

Sonuncu ama bir o kadar da önemli olarak, yan taraflardan ateş etmek düşman aracının parçalarına hasar verme ve mürettebat üyelerini yaralama konusunda daha fazla imkân sağlar. Unutmayın, hasar verilen parçalar ve saf dışı bırakılan mürettebat, düşman aracının savaş etkinliğinin düşmesi demektir. Yine de güçlü yan kısımlara sahip istisna tankların olduğunu da akılda tutmakta fayda var. Örneğin, IS-3 paletlerinin üzerine monte edilmiş aralıklı zırhı (iki ya da daha fazla plakanın birbirlerine aralıklarla monte edilmesi ve bunun sonucunda, etki anında merminin kinetik enerjisinde şiddetli bir düşüş) sayesinde yanlarına ateş edildiğinde sıfır hasar almasıyla ün salmıştır!