SURİYE REJİMİ SİVİL KURUM ÇALIŞANLARINI SİLAHLANDIRIYOR
Haberler / 29 Mart 2016 Salı Saat 08:51
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriye Rejimi İran Rejimi ile yaptığı iş birliğiyle Dêra Zorê kentinde çalışanlarını silahlandırmaya ve zorla askeri eğitim vermeye başladı. Rejim, silahaltına girmeyen memurlarını ise işten çıkarmak-maaşlarını kesmek ile tehdit ediyor

Suriye Rejimi İran Rejimi ile yaptığı iş birliğiyle Dêra Zorê kentinde çalışanlarını silahlandırmaya ve zorla askeri eğitim vermeye başladı. Rejim, silahaltına girmeyen memurlarını ise işten çıkarmak-maaşlarını kesmek ile tehdit ediyor.

Suriye Rejimi Çalışanlarını Silahlandırıyor

Suriye Rejimi bir süre önce üst düzey yetkilileriyle Dêra Zorê kentinde yaptığı toplantıda kurum çalışanlarını silahlandırma kararı almıştı. Toplantıda alınan bir dizi kararı uygulamaya başlayan Suriye Rejimi, resmi kurumlarında çalışan kişileri askeri eğitimlere göndererek silahlandırmaya başladı.

Rejim silahlandıracağı çalışanlarını sadece kurumlarının güvenliğini sağlamak için değil savaş sürecinde yaşamını yitiren askerlerin yerine de “gerekli gördüğü” taktirde sivilleri kullanmayı planlıyor.

Eğitim Kim Ya da Kimler Tarafından Veriliyor?

Suriye Rejiminin sivilleri silahlandırıp yaşamını yitiren askerlerin yerine savaşa sürmeyi planladığı yeni projesinde ise en büyük destekçisi İran Rejimi. Suriye ve İran rejimi konuyla ilgili resmi anlaşmaları-prosedürleri tamamlarken; İran Rejim yetkilileri tarafından belirlenen ve alanlarında uzmanlaşmış eğitmenler tarafından sivil memurlara eğitim verilecek. Her türle ağır silah eğitiminin verileceği sivil memurların eğitim yapacakları alanlar ise gizli tutuluyor.

Rejimden Çağrı: Eğitime Her Kurum Katılmalı!

Rejimin uygulamaya çalıştığı bu eğitim sistemi sadece kendi kurumlarıyla sınırlı kalmaması ve daha çok kişiyi örgütleyebilmek için “Herkes kurum merkezlerini korumak için bu eğitime girmeli” çağrısı yapıldı.

Eğitimi Kabul Etmeyen Çalışanlar Tehdit Ediliyor

Silahlanmayı ve eğitime girmeyi istemeyen kurum çalışanları Suriye Rejimi tarafından, maaşlarının kesilmesi veya işlerine son verilmesi ile tehdit ediliyor.  Geçimlerini sağlamak için bu kurumlarda çalışan Suriyeliler savaş koşullarında işsizlikle yüz yüze kalmamak için bu eğitimi kabul etmek zorunda kalıyor.

İtiraz Eden Çalışanlar Kaygılı

Tehditlerden kaynaklı Qamişlo’da buğday depolarında çalışan 300 işçi işten atılmamak için eğitim kurslarına başvuruda bulunmak zorunda kaldı.  Buğday deposu çalışanları gelecekte Rejim tarafından farklı yerlere sürgün olarak gönderilmekten de kaygı duyduklarını dile getiriyor.

 

Zenan Baran

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

TAGS(ETIKETLER): SURIYE  REJIMI  SIVIL  KURUM  CALISANLARINI  SILAHLANDIRIYOR  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA