BAŞUR KRİZDEN ÇIKIŞI AKP/TÜRK DEVLETİ AKLINA DAYALI ZAMLARDA BULDU!
Haberler / 28 Mart 2016 Pazartesi Saat 18:43
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Barzani Ailesi içine girdikleri ekonomik krizden kurtuluşu Başur’daki Türk devleti-AKP kurumlarında görüyor. Bir süre önce Hewlêr’de, Başur’daki Türk bankalarının ve AKP’li bazı kurumlarının katıldığı bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda Başurê Kürdistan’da halktan ve yabancılardan alınacak vergilendirme sisteminin nasıl olacağına yönelik tartışmalar yürütüldü. Oturum/ikame bedeli, araba, yol ve yabancı esnaftan vergi alma konularında rakamlar burada yapılan tartışmalarda belirlendi

KDP, Cizre, Sur, Silopi, Hezex ve Kürdistan’ın birçok kentinde katliam uygulayan, Kürt düşmanı faşist AKP ile stratejik ilişkiler geliştirirken ekonomisini de tamamen AKP'ye dayandırıyor-devrediyor.

KDP ve AKP'nin, PKK düşmanlığı konusunda yaptıkları işbirliği kaçak petrol ticareti gibi birçok alandaki ekonomik ilişkilerle yeni boyutlar kazanıyor. PKK düşmanlığı ve kirli ekonomik ilişkilerle iç içe geçmişlik KDP ve AKP’yi bölgede ayrılmaz bir ikili haline getiriyor.

AKP’nin Çöküş Dönemine Girmesi Başur İle İşbirliğini Derinleştirdi

AKP'nin çöküş dönemine girmesiyle, Başurê Kürdistan'da başlayan ekonomik krizden çıkış yolunu KDP'liler yeni bir ekonomik sistemi oluşturmakta görüyor. Petrol ticaretinden aldıkları paralara doymayan Barzani Ailesi ve KDP her geçen gün yoksullaşan Başurê Kürdistan halkının cebindeki üç beş kuruşu da nasıl ceplerine dolduracaklarını şaşırmış durumda.

Başur’daki Türk Bankalarından KDP’ye Vergilendirme Aklı!

Barzani Ailesi içine girdikleri ekonomik krizden kurtuluşu Başur’daki Türk devleti-AKP kurumlarında görüyor. Bir süre önce Hewlêr’de, Başur’daki Türk bankalarının ve AKP’li bazı kurumlarının katıldığı bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda Başurê Kürdistan’da halktan ve yabancılardan alınacak vergilendirme sisteminin nasıl olacağına yönelik tartışmalar yürütüldü.   Oturum/ikame bedeli, araba, yol ve yabancı esnaftan vergi alma konularında rakamlar burada yapılan tartışmalarda belirlendi.

İkame Bedeli 100 Dolardan 600 Dolara Yükseltildi

Başurê Kürdistan’a çalışma, ziyaret gibi nedenlerle pasaportlu giriş yapanların 15 gün olan giriş izinlerini uzatmaları halinde 6 aylık oturum izni bir önceki uygulamada 100 dolar iken bu rakam 1000 dolara yükseltildi. Gelen tepkiler üzerine ikame bedeli 100 dolardan 600 dolara çekildi.

Hızlı Geçiş Sistemi Uygulaması

Toplantıda belirlenen bir diğer uygulama da yollardan alınacak vergi oldu. Türkiye’deki otobanlarda kullanılan HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) sisteminin, Hewlêr, Duhok, Kerkük ve Süleymaniye gibi büyük şehirlerin giriş ve çıkışlarına koyulması için çalışmalar başlatıldı.

HGS Uygulamasında Rakam 6 Aylık Bedel: 20 Bin Irak Dinarı

HGS sisteminin ilk uygulandığı yer Kerkük oldu. Kerkük’e giriş-çıkış yapan her bir araç başına 20 bin Irak dinarı ödenerek araçların ön camına yapıştırılan 6 aylık bandrol alınıyor. 1 aydır uygulanan Kerkük-Hewlêr yolundaki HGS sisteminden bir günde elde edilen gelirin 800 bin dolar olduğu belirtiliyor.

HGS uygulamasının, Hewlêr’de kurulması durumunda günlük gelirin 1.7 milyon dinar olacağı tahmin ediliyor.

 

Rençber Şirzat

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

TAGS(ETIKETLER): BASUR  KRIZDEN  CIKISI  AKPTURK  DEVLETI  AKLINA  DAYALI  ZAMLARDA  BULDU    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA