DEMOKRATİK SURİYE FEDERASYONU HALKLAR İÇİN UMUT
Okuyucudan / 28 Mart 2016 Pazartesi Saat 14:11
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sonuç olarak, başta Kuzey Kürdistan’da Türk devletinin katliamcı zihniyetine rağmen Sur ve diğer alanlarda devam eden tarihsel direniş ve son olarak Şeddadê’nin DAİŞ çetelerinden özgürleştirilmesi ve Ortadoğu’ya yön verecek Demokratik Suriye Federasyon projesi Kürtler ve bölge halkları için yeni umut yaratırken aynı zamanda Kürdistan üzerindeki saldırıları da yoğunlaştırabilir

Kürdistan’ın geneli gerek siyasi gerek askeri bakımdan büyük bir savaş içerisindedir. Saldırı içerisinde olan güçler, Kürt Özgürlük Hareketini zayıflatarak var olan kazanımları boşa çıkarma ve durumu kendi inisiyatifine alma amacındadırlar. Özellikle Avrupa ve ABD, Türk devletinin Kuzey Kürdistan’daki katliamlarına karşı sessiz iken Rojava’da sürekli askeri yönden ilişkiye geçme istekleri bunun kanıtıdır. Bu nedenle Ortadoğu üzerinde savaşan hegemonik devletler, Kürtler üzerinden Ortadoğu’da kendi çıkarları temelinde belli bir sonuç alma çabasındadırlar.

Özgürlük Hareketine “Çifte”  Yaklaşım

Ortadoğu’da çatışmalı sürecin ivme kazandığı 2011 yılından bu yana Rojava’da süren devrim gerek siyasi gerek askeri alanda kurumsallaşma düzeyine varmaktadır. Bu nedenle siyasi bir irade olarak halk nezdinde her geçen gün etki gücü artan bir mekanizmaya dönüşmektedir. Tüm bunlara rağmen Avrupa ve ABD’nin sürekli Rojava’yı YPG üzerinden dile getirmesi, devrime olan yaklaşımlarının niteliğini ortaya koymaktadır. Bu da hegemonik devletlerin Kürdistan üzerindeki savaşının yeni özelliğini ele vermektedir. Bu şekilde Özgürlük Hareketini denetim altına alarak kazanımlarını da kendi inisiyatiflerine almayı amaçlamaktadırlar.

ABD ve Rusya’nın Yaklaşımı

Cenevre-3’ün şu aşamada başarısız kalmasından sonra Kürtlerin Suriye sorunundaki önemi fark edilmiş, taraflar tarafında Kürtler olmadan bu sorun çözülemez kanısı daha da öne çıkmıştır. Ancak tüm kesimler bunu söylemiş olsa da pratikte yaşananlar, bunda ne kadar ciddi olduklarını ortaya koymuştur. Özellikle Kürtlerin Cenevre-3’e halen de alınmama çabaları, Türk devletinin Efrin’e olan saldırıları karşısında sessiz kalınması, bunun başlıca kanıtları olmaktadır. Bu nedenle Amerika ve Rusya’nın Özgürlük Hareketine olan yaklaşımları hegemonik devletlerin Kürtlere olan gerçek yaklaşımlarını ortaya koymaktadır.

ABD Denge Oyunu Oynuyor

Suriye’de yürürlüğe giren ateşkesin ne kadar süreceği bilinmez iken daha önce ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, Suriye'deki ateşkesin işe yaramaması ve “siyasi çözüm” yolunda adım atılamaması halinde B planının devreye konulacağını ve bunun da ülkenin bölünmesi olabileceğini dile getirmesi Suriye sorunu noktasında ABD ve Rusya’nın belli noktalarda bir “anlaşmaya” vardığını göstermektedir. Bu açıdan Demokratik Kuzey Suriye federasyonu projesi ile çözüm anlayışımız, bu emperyal hedeflere karşı yegâne toplumsal çözüm alternatifidir. Diğer taraftan, ABD adım atarken bunu tedbirli yapmak istemektedir. Özellikle Rejimin Halep ve İdlip civarında ilerlemesi, ABD’yi telaşlandırsa da, ABD bunu karşısında Rakka hamlesini devreye koymak istemektedir. Bu nedenle bazı noktalarda DAİŞ çetelerinin kendi konumlarını değiştirmesine göz yummakta ve bununla rejimi zayıflatma amacını taşımaktadır. Öte yandan Kürtlerle siyasi iradeden çok daha çok askeri ilişkilerde bulunması ve Türk devleti ile denge politikası yürütmesi, yürüttüğü siyasetin hatlarını göstermektedir.

Demokratik Suriye Federasyon’u Bölge Halkları İçin Umut

Sonuç olarak, başta Kuzey Kürdistan’da Türk devletinin katliamcı zihniyetine rağmen Sur ve diğer alanlarda devam eden tarihsel direniş ve son olarak Şeddadê’nin DAİŞ çetelerinden özgürleştirilmesi ve Ortadoğu’ya yön verecek Demokratik Suriye Federasyon projesi Kürtler ve bölge halkları için yeni umut yaratırken aynı zamanda Kürdistan üzerindeki saldırıları da yoğunlaştırabilir.


Şerzan Xelîl

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

TAGS(ETIKETLER): DEMOKRATIK  SURIYE  FEDERASYONU  HALKLAR  ICIN  UMUT  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA