CEBİMİZDEKİ ORTAM DİNLEME CİHAZI AKILLI TELEONLARIN KULAKLARI DA VAR!
Teknoloji / 24 Mart 2016 Perşembe Saat 10:01
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Günümüz teknolojisinde cebimizde ayaklı “ajan” taşıdığımızın herkes farkında fakat yapılan son araştırmalar yalnızca yapılan konuşmaların, internet ortamında yapılan araştırmaların ya da telefonunuzdaki dosyaların ç“alınabileceğini” biliyoruz fakat akıllı telefonların kulağının olduğunu da biliyor muyuz

Günümüz teknolojisinde cebimizde ayaklı “ajan” taşıdığımızın herkes farkında fakat yapılan son araştırmalar yalnızca yapılan konuşmaların, internet ortamında yapılan araştırmaların ya da telefonunuzdaki dosyaların ç“alınabileceğini” biliyoruz fakat akıllı telefonların kulağının olduğunu da biliyor muyuz?

Pek çok kişi belirli bir ürün ya da tatil yerinden söz ederken kısa bir süre sonra akıllı telefonlarının ekranlarında üzerine konuşulan alanda reklam gördüklerini söylüyor. Bu konu üzerinde sanal dünyada tartışma portalları kuruluyor, konu sohbet konusu dahi ediliyor.

Dikkat Akıllı Telefonların Kulağı Var!

Pen Test Partners Şirketi siber güvenlik uzmanı Ken Munro bir akıllı telefon uygulamasının bu şekilde casusluk yapıp yapmayacaklarına ilişkin, Munro "Başta ikna olmamıştım, kişisel öykülere dayanıyor gibi görünüyordu" diyor. "Tek yapmamız gereken mevcut Google Anroid faaliyetini kullanmak oldu. Bunu işimizi kolaylaştıracağı için seçti” diyen Munro; "Telefondaki mikrofonu kullanma izni aldıktan sonra internette bir dinleme sunucusu kurduk. Telefonun mikrofonunda duyulan herşey, dünyanın neresinde olursa olsun bize geri döndü ve biz de o konuyla ilgili özel reklamlar gönderdik" dedi.

“Sistemi Kurmak Çok Basit Bizim İki Günümüzü Aldı”

Munro bu sistemi kurmalarının yalnızca iki günlerini aldığını aktarıyor. Deneyler sırasında telefonun pilindeki düşüş asgari düzeyde olmuş ve kablosuz internet kullanınca veri kullanımında da artma olmamış. Munro; "Bunun yapılabileceğini ispatladık, çalışıyor. Şu anda bu gerçekleşiyor mu? Büyük olasılıkla gerçekten de iyi ya da kötü amaçla kullananlar var” diyor.

Munro, bu sistemi kurmalarının kendilerine yalnızca iki güne mal olduğunu ve diğer tüm teknoloji devlerinin de bu sistemi kullandıklarını düşündüğünü aktarıyor. Diğer teknoloji şirketleri ise bunu yalanlıyor.

 

Lekolin Haber Merkezi

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): CEBIMIZDEKI  ORTAM  DINLEME  CIHAZI  AKILLI  TELEONLARIN  KULAKLARI  DA  VAR    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.