ZENOBİA'NIN KOMŞULARI ORTADOĞUDA 'UMUDU' YENİDEN YEŞERTTİ
Kadin / 19 Mart 2016 Cumartesi Saat 13:46
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Palmira Uygarlığı'nın Kraliçesi Zenobia, topraklarındaki kadınların yeniden doğmasını beklerken, YPJ’li çıkışı toplum bilim insanlarına Ortadoğu’da bir devrin sona erdiğini ortaya koydu. Zenobia’nın bugün komşusu Kürt YPJ’li kadınlar hemcinslerine direnişi öğretiyor

Suriye' de savaş tüm yakıcılığı ile devam ederken, terörist DAİŞ' in saldırıları sayısız savunmasız insanın yanı sıra antik şehirleride yok etti. UNESCO tarafından 1980 yılında Dünya Miras Listesi'ne alınan Palmira şehrine ait kalıntılar yıkıldı. Mezarlarda bulunan insan büstleri Palmiralıların sosyal yaşamı hakkında ipuçları vermekteydi.

Palmiralıların, Romalılar ve Mezopotamyalılar arasında kalan bir toplum olarak her iki kültürden de etkilendikleri, giyim tarzından sosyal aktivitelere kadar Helen, Kürdistan ve Pers izleri görüldüğü araştırmacılar tarafından açığa çıkarılmıştı. MÖ 19. yüz yıldan kalan ve kentin simgesi olan Bel (Baal) Tapınağı'nın büyük bir bölümü de DAİŞ' in saldırıları sonucu tahrip edildi. Antik kentteki tapınaklar, mezarlar ve sıra sütunlar yerle bir oldu.

Mucize: Palmira

Arapça Tadmur adı verilen Palmira' nın anlamı Süryanice ve Aramice 'Mucize' demekti. Mucizeler şehri ve çölün ortasında palmiye ağaçlarıyla çevrili olduğu için 'Çölün gelini' denen antik kentin ismi şimdi 'katledilen insanlık mirası' olarak anılıyor.

Savaşçı Kraliçe: Zenobia

Palmira şehri denildiğinde karşımıza çıkan en önemli isim ise Kraliçe Zenobia' dır. 3. yüzyılda yaşayan Mısır kraliçesi VIII. Kleopatra'nın soyundan gelen Zenobia, güzelliği ile nam salmıştı. Yönetimi sırasında Suriye, Lübnan, Filistin, Mısır ve Anadolu'nun güney ve doğu bölgelerini kontrolü altına alan kraliçe, Antik Yunanca, Aramice, Arapça ve Latince bilen ve Homeros ve Eflatun'un başta olmak üzere diğer Yunan yazarların da çalışmalarını takip ederdi.

Zenobia'nın savaşçı yanı en öne çıkan özelliğiydi. Zenobia askerlerle birlikte at sürmesi ve kilometrelerce yürümesi nedeniyle 'Savaşçı Kraliçe' olarak anıldı.

Zenobia'nın Yanıbaşındaki Topraklarda Diriliş

Bugün ise Palmira' nın yakınlarında, silahlı kadınlarla tanıştı güncel tarih. Barbar ve her türlü etik ve ahlaki değerden yoksun teröristlere karşı, kendi halkının öz savunmasını yaparlarken gördük onları. Güney Kürdistan'da 2003 yılında kurulan Partiya Yekitiya Demokratik (PYD) ile başlayan Rojava Kürtlerinin devrim arayışı, 19 Temmuz 2012 tarihinde Kobanê'nin özgürleştirilmesi ile zirve yaşarken, devrimin öncü gücü olan Yekîneyên Parastina Gel (YPG) ile Ortadoğu'nun geleceğine dair askeri önemli bir açılım yapmıştı. Kürt kadınları 2012 yılında düzenledikleri konferans ve 2013 yılında oluşturdukları Yekîneyên Parastina Jinê (YPJ) ile kadına dair söyleyecek sözleri olduğunu pratikleriyle göstermeye devam etti.

Rojavalı Kadınlar Silava İle Ses Arin İle Ateşe Dönüştü

Silava ile ses, Arin ile ateşe dönüşen YPJ'li kadınlar, Ortadoğu ve dünya devletlerinin diz bağını çözen DAİŞ çetelerinin korkulu rüyası oldu. Halk mücadelesinin yanı sıra kadının yok sayıldığı selefi-cihatçı anlayışa karşı bir model olarak öne çıkan YPJ'li kadınlar, Ortadoğu için karanlığın yeniden aydınlanmasının yolunu açtı.

 

Kürdistanlıların binlerce yıllık direniş geleneğinden gelen bu silahlı kadınlar, dünya kadınları başta olmak üzere insanlığın dikkatini çekmeyi sürdürdü. Tanrıça İştar' ın ardılı olan Kürt kadınlarının mücadeleci duruşu, komşu coğrafyada ki Anatolia halkının tanrıça Kibelesini ve Palmira'nın savaşçı kraliçe Zenobia' sının ardıllarına da örnek oluşturdu.


 

Palmira Uygarlığı'nın Kraliçesi Zenobia, topraklarındaki kadınların yeniden doğmasını beklerken, YPJ' nin çıkışı ile bilim insanları Ortadoğu’da bir devrin son demlerine gelindiğine işaret etti. Kürt kadınlar hemcinslerine, kimliği-kültürü ve eşitliği için nasıl direneceğini göstermeye devam ediyor...

Jîr Arjîn

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

TAGS(ETIKETLER): ZENOBIANIN  KOMSULARI  ORTADOGUDA  UMUDU  YENIDEN  YESERTTI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA