SÊMALKA/PÊŞXABÛR SINIR KAPISININ KAPATILMASI ARDINDAKİ GERÇEKLER
Haberler / 18 Mart 2016 Cuma Saat 13:57
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rojava’da Kuzey Suriye Kurucu Meclisi toplantısının yapıldığı gün her nasıl olduysa KDP/Barzani yönetimi Başur ve Rojava sınır kapısını her türlü ticari ve normal geçişlere kapattı; peki bu “denk” gelişin ardındaki gerçekler nedir

Rojava’da Kuzey Suriye Kurucu Meclisi toplantısının yapıldığı gün her nasıl olduysa KDP/Barzani yönetimi Başur ve Rojava sınır kapısını her türlü ticari ve normal geçişlere kapattı; peki bu “denk” gelişin ardındaki gerçekler nedir?

Rojava’da Kurucu Meclis Toplantısı Sürerken Kapının Kapanması Manidar

Ekim 2014’te parlamento kararı ile Rojava’ya geçişlere açılması kararına rağmen KDP yönetimi, aldığı bir kararla Başur ile Rojava arasındaki Sêmalka sınır kapısını her türlü ticari ve normal geçişlere kapattı. Her iki sınır kapısının Rojava’da gerçekleşen Kuzey Suriye Kurucu Meclisi toplantısında federasyonun tartışıldığı bir güne denk gelmesi, KDP’nin Rojava’ya yönelik olumsuz tutumundaki ısrarı ve bu yönde attığı yeni bir adım olarak yorumlanıyor.

KDP/Barzani Yönetimi Tarafından Parlamento Kararı İhlal Edildi

Sêmalka Sınır Kapısı Yetkililerinden Siyamend Osman, KDP’nin hiçbir gerekçe belirtmeden Sêmalka sınır kapısını kapattıklarını doğruladı. Kapının açılması için Başur Parlamentosu, Ekim 2014’te karar almıştı fakat KDP/Barzani yönetimi ise parlamentoyu devreye dahi koymadan sınırı apar-topar kapatması, parti-aşiret yönetimi çizgisini bir kez daha ortaya koydu.

Sınır Kapısı Görevlisi: “KDP İstediği Zaman Sınır Kapısını Açıp Kapatmaktadır”

Sınır kapısı Sêmalka/Pêşxabûr, 16 Mart saat 13.00’da Rojava ve Başurê Kürdistan arasındaki her türlü geçişe kapatıldı. Sêmalka Sınır Kapısı Yetkililerinden Siyamend Osman, “KDP yetkilileri sınır kapısına gelerek, hiçbir gerekçe göstermeden kapıyı kapattırdı.” Osman, “KDP’nin Sêmalka sınır kapısını kapatma kararı AKP/KDP’nin Rojava’ya yönelik kıskaç altında tutma uygulamasının bir devamıdır. Bu alınan karar, doğru bir karar değildir. KDP sınır kapısını kendi politik çıkarları için biçiminde ele alarak, istediği zaman sınır kapısını açıp kapatmaktadır.”

Barzani Kardeşlerin “Ticaret Kavgası” Kapıyı Kapattırdı

KDP kaynaklarından elde edilen bilgilere göre ise, Başurê Kürdistan ve Rojava sınır kapısı, kardeşlerin ticaret kavgasından dolayı kapandı. Mesrur ile Mansur Barzani kardeşler “sınırdaki ticaret trafiğini paylaşamadıkları” için tutuştukları kavganın sonu sınır kapısının kapanması ile son buldu.

Mesrur-Mansur Kardeşler Kavgasında Silahlar Çekildi

KDP’li kaynak, “Çok kötü bir tartışma yaşadılar. Zaten sınırda yönetim düzeyindeki KDP’liler rüşvet yoluyla kapıyı istedikleri gibi kullanıyor. Fakat Mesrur-Mansur Barzani kardeşler henüz sınırdan elde edilen gelirin hangisi tarafından kontrol edileceği konusunda anlaşmış değiller. Karşılıklı silah bile çektiler, birbirlerini vurmalarına ramak kalmıştı ama baba Barzani araya girdi. Baba Barzani, kavganın alevini söndürmek için bir süreliğine kapıyı kapattırdı” dedi.

Kavganın Ateşini Söndüren Baba Barzani Sınır Talimatını Toplantıya Denk Getirdi

Barzani ailesine yakın KDP’li kaynak Barzani kardeşlerin ticaret kavgasının aslında Rojava’da Kuzey Suriye Kurucu Meclisi toplantısının başlamasından birkaç gün önce yaşandığını fakat baba Barzani’nin sınırı kapatma talimatını ise özellikle toplantıya denk getirdiğini söyledi.

Sınır Ticareti Gelirinin Kimin Alacağında İtilaf Henüz Sağlanmadı

Başurê Kürdistan gelirlerinin büyük çoğunluğunun Barzani ailesi tarafından “parsellendiği” malum. Ailede ise öne çıkan iki isim Mesrur ve Mansur kardeşlerdir. Gelir kaynaklarının denetimi ise ailede kardeşlerin arasında yapılan “paylamış” ile oluyor. Mesrur-Mansur Barzani kardeşler arasında henüz “Sêmelka sınır ticaret payını” kimin alacağının itilafının sağlanamadığının da altını çizildi.

Goran Akreyî

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.