HATAY RAPORU: AFAD/APAYDIN KAMPI ÇETE KOMUTANLARI KAMPI
Haberler / 15 Mart 2016 Salı Saat 14:01
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Antakya sınırları içindeki AFAD-Apaydın kampında çete komutanları, askerler ve ailelerinin kaldığının ifade edildiği raporda, Aralık 2015'te BM arabuluculuğunda sağlanan anlaşmayla 126 yaralı çetecinin ve sivil, kuşatma altındaki Zebadani'den uçakla Türkiye'nin güneybatısındaki Hatay'a nakledildiği kaydedildi

Savaşa Karşı Yaşam Hakkı Meclisi, "Suriye Savaşının ve Türkiye'nin Suriye Politikasının Hatay Üzerindeki Etkileri" başlıklı rapor yayınladı.  Raporda, Lekolin Haber Merkezi’nin de dikkat çektiği, sınırda Türk devletinin AFAD kamplarında DAİŞ çete elemanlarını barındırdığı ve sınırlarının çetelere açık oluşu gibi çok sayıda unsura da yer verilmesi dikkat çekti. Türk Devleti, her ne kadar çetelere yaptığı yardımları gizlemeye çalışsa da mızrak artık çuvala sığmıyor.


Savaşa Karşı Yaşam Hakkı Meclisi Şubat-Mart ayı "Suriye savaşının ve Türkiye'nin Suriye politikasının Hatay üzerindeki etkileri" başlıklı hazırladığı raporu, Hatay Halkevleri Şubesi'nde basın toplantısı ile açıkladı. Hatay üzerinden çetelerin geçişlerinin, AFAD tarafında kurulan kamplarda yaşanan hak ihlallerinin ele alındığı raporda, savaşın başlaması ile kentte yaşanan ekonomik daralma, sığınmacıların yaşadığı sorunlara yer verildi.


'Türkmen Değil Yüzde 80’i Çeteciler'

Şubat ayı içinde Yayladağı sınırından Türkiye'ye giren Türkmenlerin yüzde 80'inin çeteci olduğu vurgulanan raporda, "Yayladağı'ndan son dönemde yaşanan göç dalgasında olduğu gibi sığınmacı olarak kente girenlerin önemli bir bölümünün çeteci olduğunun belirtildiği raporda, "Bu çeteciler arasında da Orta Asya, Kuzey Afrika ve Kafkasya kökenliler de bulunduğu belirtilmektedir. İsmini gizli tuttuğumuz bir kaynak Hatay Valiliği tarafından Türkmen göçü olarak sunulan bu göç dalgasında, Yayladağı'na gelenlerin yaklaşık yüzde 80'inin Türkmen olmadığını belirtmektedir" denildi.

'Çete Elebaşları Apaydın'da'

Antakya sınırları içindeki AFAD-Apaydın kampında ise çete komutanları, askerler ve ailelerinin kaldığının ifade edildiği raporda, Aralık 2015'te BM arabuluculuğunda sağlanan anlaşmayla 126 yaralı çetecinin ve sivil, kuşatma altındaki Zebadani'den uçakla Türkiye'nin güneybatısındaki Hatay'a nakledildiği kaydedildi.

'Çeteler İçin İkmal Koridoru'

Çetelerin geçiş noktası olarak kullanılan yerlerden birinin Reyhanlı'ya bağlı Bükülmez köyü olduğunun aktarıldığı raporda, Atme ile Azez arasında Hatay ve Kilis üzerinden bir ikmal koridoru oluşturulduğu ifade edildi. Raporda ayrıca Antep-Halep ikmal yolunun Suriye ordusu tarafından kesilmesi ile Hatay ve Kilis üzerinden onlarca TIR'ın yardım adı altında çetelerin bulunduğu bölgeye girip çıktığı aktarıldı.

DAİŞ'e Serbest!

Antakya kent merkezinde cihatçıların rahat bir şekilde dolaştığı belirtilen raporda İl genelinde artan denetimlere rağmen askeri kamuflaj elbiseli, uzun saçlı, bıyıksız-sakallı, yabancı şahısların kent içindeki görünürlüğü Şubat ve Mart aylarında da devam ettiği vurgulanırken, "sıkı denetim ve kimlik kontrolüne rağmen bu şahısların serbestçe dolaşabilmesi, devletin bilgisi dahilinde bir trafiğin işlediğini düşündürtmektedir" şeklinde belirtildi. Ayrıca Reyhanlı sınır köylerinde DAİŞ amblemi kullanan araçların jandarmanın gözü önünde serbestçe dolaşabildiği, bazı evlerin içinde de aynı DAİŞ sembollerinin duvarlara işlendiğini aktarıldı.

Sınır Hattındaki Gelişmeler ve Raporun Bir Kısmı:  

"*7 Şubat tarihinde Reyhanlı Cilvegözü Gümrük Kapısında görevlilerle, Suriye'ye sokmak istedikleri araçlarını kontrol ettirmek istemeyen kişiler arasında kavga çıktı. Kavga büyüyünce jandarma ekipleri bölgeye geldi. Üstleri, bu iki çalışana görev yerlerinin değiştirileceğini söyledi. Bilgi sahibi görevliler can güvenliği ve işlerini kaybetme endişesiyle konuşmak istemiyor.

*11 Şubat, Ovakent-Antakya istikametinde Diyanet'e ait 10 adet, siyah brandalı ve üstünde 'şimdi yaraları sarma zamanı' yazan TIR, polis tarafından durdurulmuş ve sürücüler kontrolden geçirilirken görüldü. Diyanet 'Bayır Bucak Türkmenleri ile Güneydoğu'da terörden mağdur olan yurttaşlar için' 20 adet yardım TIR'ı gönderildiğini açıklamıştı.

*13 Şubat, Suriye'ye yönelik obüs atışları Hükümete yakın medya kuruluşlarınca daha sonra övünülerek haberleştirilen 500 cihatçının Türkiye'den Suriye'ye geçişi, iddiaya göre bugün gerçekleşti.

*14 Şubat, Harbiye-Yayladağı yönünde sivil zırhlı araç ve ambulans trafiği yoğunlaşırken, Yayladağı'nda bir tür olağanüstü hal atmosferi esmeye başladı. Akşam saatlerinde daha önce cihatçılar ve İslamcı gazeteciler tarafından sınırdaki askerlerin hedef gösterildiği Yayladağı Güveççi'de bir asker öldürüldü.

*16 Şubat, Hatay içinde zırhlı askeri araçlar ve obüsler sınır bölgelerine doğru taşınıyor.

*17 Şubat, kimliksiz Suriyelileri taşıdığı öne sürülen 4 otobüs Cilvegözü'nden Suriye tarafına gönderildi.

*18 Şubat, gece saat 22.30 sıralarında Reyhanlı Bükülmez Köyü çevresinde Afrin kantonunun yanı başında cihatçıların kalesi durumundaki Atme çevresinde patlama sesleri yükselmeye başladı. Bükülmez sakinleri patlama sesleri üzerine evlerinden dışarı çıktı. Yerel kaynaklar köy yakınlarında en az 8 patlama duyduklarını belirtti.

*26 Şubat, sınırın karşı tarafında çatışmalar sürerken Yayladağı'na boş araziye 5 top mermisi düştü.

*28 Şubat, Lazkiye'deki çatışmalarda yaralanarak Yayladağı sınırına getirilen 8 kişi, ambulanslarla Hatay'daki hastanelere kaldırıldı."Ayrıca 10 Mart 2016 tarihli HATAY SINIR HATTINDA AKP VAHŞETİ haberimizin linki
http://www.lekolin.org/haber-4616-HATAY-SINIR-HATTINDA-AKP-VAHSETI-.html

 

Samara İzgin

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

TAGS(ETIKETLER): HATAY  RAPORU  AFADAPAYDIN  KAMPI  CETE  KOMUTANLARI  KAMPI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.