KALKAN:ARTIK EN YAKINLARINDAKİ KÜRT VE KÜRT DOSTALARINDAN KORKMALILAR
Haberler / 14 Mart 2016 Pazartesi Saat 19:35
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan, “1 Kasım Türkiye'de darbe günüydü… AKP’nin kendisinden başka hiç bir şeyi tanımayan tutumundan kaynaklı demokratik yaşamın ihtiyacına ve bunun inşası-örülmesine ihtiyaç var. Malımızı tanıdık, buna göre tutum alacağız: Artık en yakınlarındaki Kürtlerden ve dostlarından korkmalılar

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan, “1 Kasım Türkiye'de darbe günüydü… AKP’nin kendisinden başka hiç bir şeyi tanımayan tutumundan kaynaklı demokratik yaşamın ihtiyacına ve bunun inşası-örülmesine ihtiyaç var. Malımızı tanıdık, buna göre tutum alacağız: Artık en yakınlarındaki Kürtlerden ve Kürtlerin dostlarından korkmalılar”

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan, katıldığı Med Nuçe Tv’de Politik Alan programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kalkan’ın yaptığı değerlendirmelerden satırbaşları ise şöyle: Halkların Birleşik Devrim Hareketi’nin Medya Savunma Alanları’nda ilanını hatırlatan Kalkan, “AKP faşizmine karşı ortak bir mücadele hattı örüyoruz. Aslında bunu yapmak için çok geç bile kaldık. AKP faşizmi Cizre, Ankara, Sur’u ne hale getirdi gördük. Bizler, AKP’yi Türkiye olarak değerlendirmiyoruz. AKP demek Türkiye toplumu demek değildir” dedi.

“1 Kasım Darbe Günüydü”

AKP’nin, 1 Kasım’da 7 Haziran seçimlerini iptal ettirerek yeniden yaptırdığını anımsatan Kalkan, “1 Kasım Darbe günüydü. AKP zorla oy aldı. Bunu unutmamak gerekiyor. Tehdit ile şantaj ile AKP oy almıştır, ülkeye göz dağı vermiştir.”

“Bizden Büyük Beklenti İçinde Olunduğunu Gördük: Çok Geç Bile Kalmıştık”

Halkların Birleşik Devrim Hareketi’nin Türkiye ve Kürdistan’dan çarçabuk selamlandığını ve destek gördüğünü belirten Kalkan, “Destek ve selamlamalar susamışlığın yansımalarıdır. Ciddi bir susamışlık var. Bu birlik-hareket için zemin çok uygun. Halklar nezdinde ciddi bir ihtiyaç duyma ve beklenti var. Biz çok geç kaldık. Bizden büyük beklenti içinde olduğunu gördük halkların aslında bu sahiplenme ile birlikte peki bizden ne için beklenti var? AKP’nin kendisinden başka hiç bir şeyi tanımayan tutumundan demokratik yaşamın ihtiyacına ve bunun inşası-örülmesine ihtiyaç var.” 

“AKP Tekçiliği ile Türkiye’yi Yönetmek Mümkün Değil”

“Türkiye ancak demokrasi ile yönetilebilir. AKP diktatörlüğü ve tekçiliği ile Türkiye’yi yönetmek mümkün değil. HBDH demokrasi mücadelesi bakımından zorunlu bir ihtiyaçtır. Tüm ezilen kesimler-kimlikler için büyük bir ihtiyaçtır”

“AKP Halkları Faşizmin ‘Kapatması’ Yapmak İstiyor”

“Tüm ezilen kimlik ve halklar, özgür, demokratik, farklılıklara dayalı, eşit yaşama ulaşmak için demokratik birliği ihtiyaç var. AKP’nin ne mal olduğunu gördük. Hiç kimse aldanmamalı ve onlara karşı kanmamalıdır. Aldanmayalım ve onlara karşı bir duruş sahibi olalım. AKP halkları faşizmin “kapatması” yapmak istiyor. Niyetlerinin çok kötü olduğu ortada.

“Malımızı Tanıdık, Buna Göre Tutum Alacağız: Artık En Yakınlarındaki Kürtlerden Ve Dostlarından Korkmalılar”

“Hiç ihtimal vermediğimiz bir düzeyde vahşet ile karşılaştık ve artık “tanıdık malımızı” biz buna göre tutum alacağız. En yakınlarındaki Kürtlerden korkmalılar. Faşizmin gırtlağını Kürt analarının feryadı, gençleri sıkacak. AKP Kürtlerden ve Kürtlerin dostlarından korksun. Geceleri uyuyamıyorlar korkularından. Bundan sonra hiç gözlerine uyku girmeyecek. AKP’nin ortaya çıkardığı diktatörlük var geçmişte te 12 Eylül faşizmi denedi bunu… Her sokak başına polis noktası koyarak tüm sermayesini, halkın parasını polise, orduya harcayarak korku ile devleti yönetiyorlar. En tehlikeli tahakküm budur.”

“Demokratik Özerklik Ekmek-Su Kadar İhtiyaçtır: Üretenin, Yöneten Olduğu Sistemdir”

“Demokratik özerklik ekmek-su kadar önemli ve ihtiyaçtır. Faşist yönetimden kaynaklanan sorunların anahtarı demokratik özerkliktir. Bu sistem tüm farklılıkların kendisinin içinde ifadesini bulduğu bir sistemdir. Kadın, inanç, genç, ekonomi sorununa ancak demokratik özerklik sistemi ile yanıt bulunabilir. Demokrasi ve demokratik halk mücadelesi ancak demokratik özerklik sistemi ile mümkündür. Üretenin, yöneten olduğu sistem özerklik sistemidir.”

“Kendimiz İçin Ne İstiyorsak Türkiye Halkları İçinde Aynı Şeyi İstiyoruz”

Halkların Birleşik Devrim Hareketi, yalnızca bir birlik olma durumu değil, bu birliğin üzerine tartışmalılar yürütülmelidir. Türkiye’de demokratik siyasetin önünü açmak, bu mücadeleyi başarıya götürme gücünü birlikte ortaya koymalıyız. Demokratik özerklikten kastımız bunun yalnızca Kürdistan’da uygulanması şeklinde düşünülmemelidir. Kendimiz için ne istiyorsak Türkiye halkları içinde aynı şeyi istiyoruz. Demokratik zihniyete ihtiyaç duyuyoruz ve bunu Türkiye halkları içinde istiyoruz.”

“Teorik Olarak Da Temel Tartışma Konusu Olmalıdır”

“Birlik Hareketi ve Demokratik Özerklik, büyüğün hakkını koruyan değil, azınlığın hakkını koruyan ve onun eşit-özgürlükçü olarak katılımını öngören sistemdir. Yaşamsal olarak temeli atıldı fakat teorik olarak gündeme gelmesi gereken bir temel tartışma konusudur. Tüm savaşı, çatışmayı durdurarak özlemi duyulan farklılıklara dayalı ve gerçekten kardeşçe-barışçıl yaşamın sürdürüldüğü Türkiye oluşacaktır.”

“2016 Newroz’u: HBDH’in İlanı Yeni Bir Yıla Güçlü Girişin İfadesidir”

“Her şeyden önce Önder Apo başta olmak üzere tüm halkımızın ve emekçi halklarımızın direniş ve özgürlük bayramı Newroz’unu kutluyorum. Özgürlük mücadelesi yürüten herkese başarılar diliyorum. Newroz halkların yılbaşıdır. Yeni yılda, yeni başarıların kazanılmasını diliyorum ve tüm özgürlük mücadelesi yürüten tüm şehitlerimizi saygıyla anıyorum ve Bakurê Kürdistan’da öz yönetim direnişinde, Rojava’da, Şengal direnişlerinde şehit düşen kahramanlarımızı minnetle anıyorum.”

“Bu yıl başında özgürlük amacımızı başaracağımızı yineliyorum. Bunun en büyük örneği ortada olan çabalarımızdır. Çabalarımızın başında da Halkların Birleşik Devrim Hareketi’nin geldiğini söylemek istiyorum. HBDH’in ilanı yeni bir yıla güçlü bir girişin ifadesidir.”

“Faşist Duruşları PKK Engellemese Başur’da Ayakta Duramazlar”

“KDP yönetimi bilsin, her şeyi görüyoruz. Dünyanın neresine gidiyorlarsa PKK’ye karşıt çalışma yürütüyorlar. Görüşlerimiz ayrı olabilir fakat bu karşıt cepheleşme ve PKK’ye karşı mücadele yürütmeye dönüşmemeli. Güney’de meydana gelen krizi biz çıkarmadık fakat demokratik birlik ile krizin aşılabileceğini biliyoruz. Tüm faşist duruşları PKK engellemese Başur’da ayakta duramazlar.”

“KDP, Yaralıları Benzin Dökerek Yakan AKP İle Birlik Olmamalıdır”

“KDP, Cizre’de, Sur’da yaralı insanların üzerine benzin dökerek cayır cayır yakan AKP ile bu kadar yakın duran bu uygulamaları reva gören bir yönetim-zalimle birlik olmamalılar. Bu AKP dostluğundan vazgeçmeliler. Ulusal Kongre temelinde birliği yaratmak için el birliği yapalım, bu KDP’yi geliştirir ama AKP faşizmi ile ortaklaşma kriz yaratır-büyütür. KDP, Kürt güçleri ile ittifaka girsin Güney yönetimi tüm krizlerini aşacaktır bundan eminiz. Bu temelde Newroz Bayramı’nı kutluyoruz ve Kürt birliğine vesile olsun diyoruz” dedi.

PKK’li Kalkan’ın gündeme ilişkin yaptığı değerlendirmelerin bazı satırbaşları bu şekilde yansıdı.

 

Selma Avcı / Lekolin Haber Merkezi

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): KALKAN  ARTIK  EN  YAKINLARINDAKI  KURT  VE  KURT  DOSTALARINDAN  KORKMALILAR  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA