BASIN BÜLTENLERİ
Basın Bültenleri / 10 Mart 2016 Perşembe Saat 13:38
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Basından derlediğimiz ve haberlerin 5N1K’larını esas alarak hazırladığımız yeni sayfamızda artık Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz


TÜRKÇE

BAKURÊ KÜRDİSTAN-TÜRKİYE

 

ALMANYA-TÜRKİYE ARASINDA 10 MADDELİK ANLAŞMA

Türk Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Türkiye’yi dört ayda üçüncü kez ziyaret eden Almanya Başbakanı Angela Merkel’in dünkü görüşmesinin ardından 10 maddelik bir mutabakata varıldı: Buna göre; 1- Rusya’ya karşı diplomatik inisiyatif kullanılacak. Suriye’de sivil halka karşı saldırıların durması için girişimlerde bulunulacak. 2- AFAD ile ortak çalışma yapılacak, Türk ve Alman yardım kuruluşları sınırda birlikte hareket edecek. 3- Alman polisiyle ortak çalışma yürütülecek. 4- İnsan kaçakçılığına ilişkin bilgi ağı oluşturulacak. 5- Frontex’in (AB sınır yönetim ajansı) daha etkin çalışması için çaba sarf edilecek. 6-Mültecilerin yasadışı göçü konusunda NATO göreve çağrılacak. 7-Suriyeli olmayan mültecilerin geçişi engellenecek ve ülkelerine geri dönmeleri sağlanacak. 8- 3 milyar Euro’luk fon kapsamında hayata geçirilecek projeler Brüksel’e iletilecek. 9- Sahil güvenlik ekibi ortak işbirliği yapacak. 10- Göç idaresi Yunanistan’da muhataplarla görüşecek. (Hürriyet-Türkiye)

 

ULUSLARARASI KRİZ GRUBU: TÜRKİYE, PKK VE YPG İLE ANLAŞMALI

Uluslararası Kriz Grubu Başkanı Jean-Marie Guehenno "Batı gelecek için en uygun stratejisine geri dönmeli, Türkiye'de istikrarın bozulmasının kabul edilmez olduğu konusunda PKK'yi uyarmalı, barış sürecine dönülmesi çağrısı yapmalı ve Türkiye'nin Rusya ile tırmanan gerilimini dindirme çabalarına yardım etmeli, Türkiye ile AB ilişkilerini inşa etmeye yönelmeli." dedi. (Guardian Gazetesi-ABD)

 

RUS UZMAN: RUSYA-TÜRKİYE İLİŞKİLERİNDE İYİLEŞME GÖREMİYORUM

Rus Uzman Global Affairs Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Fyodor Lukyanov: “Suriye’nin bölünmesi bir taraftan imkânsız görülürken, diğer taraftan da kaçınılmaz görünüyor. ‘Suriye için Bosna modeli’ yazılıp-çiziliyor. Suriye’nin bölünmesi bir plan olamaz, her şeyin batması anlamına gelir, başarısızlığın göstergesi olur. Ankara-Moskova ilişkileri Suriye’de bir istikrarın oluşmasını bağlı olabilir. İki ülkenin ilişkilerinin bozulmasında neden olan Suriye sınırı faktörü geri plana gitmeye başladığı anda ilişkilerinin iyileşmesini ivme kazandırabilir.” (Haberrus-Rusya)

 

"SOYKIRIM" ÖNERGESİ GERİ ÇEKİLDİ

1915 olaylarını soykırım olarak nitelendiren önerge, Yeşiller Partisi Eşgenelbaşkanı Cem Özdemir, Alman Federal Meclis Başkan Yardımcısı Claudia Roth ve Yeşiller Milletvekili Peter Meiwald tarafından sunulmuştu. Federal Meclis'te yapılan görüşmelerde Merkel hükümeti ile Sosyal Demokrat Parti hükümetinin önergeye destek vermemesi üzerine önergenin geri çekildiği bildirildi. (Fars Haber-İran)

 

ARABİSTAN: DAİŞ’İ İNCİRLİK’TEN VURMAYA HAZIRIZ

Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı Müsteşarı Tuğgeneral Ahmed Asiri yaptığı açıklamada Geçen hafta 4 Suudi savaş jetinin İncirlik hava üssüne konuşlandırıldığını belirtti. Asiri Arabistan’ın İncirlik üssünden DAİŞ’i vurmaya hazır olduğunu söyledi. (Reuters-İngiltere-Ehlibeyt Haber-İran)

 

TÜRKİYE'NİN SALDIRGANLIKLARI SURİYE ATEŞKESİNİ PATLATABİLİR

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Türkiye'nin Suriye'ye yönelik saldırgan davranışlarının bu ülkedeki ateşkesi 'baltalayabileceğini' söyledi. (Sputnik News-Rusya)

 

RUSYA’DAN TÜRKİYE’YE 3 ŞART

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andey Karlov, uçak krizi ile bozulan Rusya- Türkiye ilişkilerin düzelmesi için 3 şartı açıkladı: Türkiye’den “resmi bir özür, suçluların cezalandırılması ve Rusya tarafına verilen zararın tazmin edilmesi.” (Rudaw-Başur)

 

ORTADOĞU'DAKİ ATEŞ TÜRKİYE'Yİ DE YAKABİLİR'

Türkiye'nin Ortadoğu'da Osmanlılaştırma politikası uygulamaya çalıştığını belirten Rusya Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Diplomasi Akademisi'den öğretim görevlisi Emekli Büyükelçi Oleg Peresıpkin, "Birinci Dünya Savaşı'nın ardından Türkiye Ortadoğu'daki Osmanlı'ya ait topraklarını kaybetti. Ankara zaman zaman Suriye ve Irak'ta toprak iddiasında bulundu. Ankara'nın bugünkü Suriye politikasında da bunu gözlemlemek mümkün. Ortadoğu'ya düşen ateş, diğer komşu ülkelere sıçrayıp onları da yakabilir” dedi. (Sputnik News-Rusya)

 

ERDOĞAN’IN POLİTİKALARI TEHLİKELİ YÖNE DOĞRU İLERLİYOR

Amerikalı filozof, dilbilimci ve tarihçi Prof. Dr Noam Chomsky, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın iktidara geldiği ilk yıllarda Türkiye'yi daha demokratik ve tarafsızlık yöne götüreceğini düşündüğünü ama daha sonradan bunların tersine döndüğünü söyledi. "Erdoğan'ın Kürt ve Türk halkına karşı politikaları, sert baskılar ve artan otoriterliğe doğru tehlikeli bir yönde ilerliyor" ifadesini kullandı. (Independent-İngiltere)

 

ÜÇ ÜLKEDEN NATO'YA GÖREV ÇAĞRISI

Almanya, Yunanistan ve Türkiye, mülteci krizinde insan kaçakçılarıyla mücadelede Ege Denizini denetleyerek katkıda bulunması için NATO'ya başvurdu. (Basnews-Başur)

 

TÜRKİYE'DE KADINA ŞİDDETTE ARTIŞ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü'nün ortaklaşa hazırladığı ‘Türkiye'de Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Raporu' için 15 binden fazla kişiyle yüz yüze görüşmeler yapıldı. Buna göre ülke genelinde fiziksel şiddet yüzde 36, cinsel şiddet ise yüzde 12 düzeyinde. Şiddet mağduru kadınların yüzde 27'si hem fiziksel hem de cinsel şiddete maruz kalıyor. Türkiye genelinde evlenmiş kadınların yüzde 38'i yaşamlarının herhangi bir döneminde fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalıyor. Türkiye genelinde kadınların yüzde 26'sı 18 yaşından önce evleniyor. Evlilik yaşı ile şiddet düzeyi arasında belirgin bir ilişki göze çarpıyor. Fiziksel şiddet erken evlenen kadınlar arasında yüzde 48, 18 yaşından sonra evlenen kadınlar arasında ise yüzde 31 düzeyinde. Şiddet mağduru her 10 kadından 6'sı maruz kaldıkları şiddet sonucu 3 kez veya daha fazla sayıda yaralanmış. (Ehlibeyt Haber-İran)

 

TÜRKİYE SINIRINDAN İNSANİ YARDIM KONVOYLARIYLA SURİYE'YE SİLAH GÖNDERİLİYOR

İsviçre'nin Cenevre'de düzenlenen bir insan hakları toplantısında konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'deki terör örgütlerine Türkiye sınırından yardım gönderildiğini belirterek Suriye-Türkiye sınırının kapatılması gerektiğini, “Türkiye insani yardım konvoylarıyla DAİŞ’e silah yardımı yapıyor" diyerek savundu. (Sputnik News-Rusya)

 

TÜRKİYE GÜVENLİ BİR ÜLKE DEĞİL/HÜKÜMET TURLARI ENGELLEMELİ

İslamî Şura Meclisi Milli Güvenlik Komisyonu üyesi Bagır Hüseyni,  İranlı turistlerin Türkiye’ye seyahat etmesini eleştirdi. Hüseyni, tüm İranlı vatandaşlara Türkiye’ye seyahat etmemeyi önerdiğini, güvenlik sorunu bir yana, Türkiye’de harcadıkları paranın DAİŞ’e gittiğini söyledi. (Fars Haber-İran)

 

TÜRK BÜYÜKELÇİ: KRİZDEN ÇIKMAK İÇİN ORTAK KOMİSYON OLUŞTURALIM

Türk Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım, Türkiye arasındaki krizden çıkmak için ortak komisyon oluşturulması teklifini Moskova’ya yeniden önerirken, ikili ilişkilerin önemine atfen “Türkiye ve Rusya’nın birlikte oluşturduğu sinerjinin yeri başkalarınca kolay kolay doldurulamaz” dedi. (Sputnik News-Rusya)

 

CİLVEGÖZÜ SINIR KAPISI KAPATILDI!

Hatay'ın Reyhanlı İlçesi’ndeki Cilvegözü Sınır süresi belirtilmeksizin kapatıldı. Ancak, yardım kuruluşları, görevlileri, doktor, yaralı ve acil hastaların yasak dışında tutulacağı bildirildi. (DHA-Türkiye)

 

YASADIŞI HİZB-UT TAHRİR HİLAFET TOPLANTISINI YAPTI!

Yargıtay’ın 2008 yılındaki kararıyla illegal örgüt kabul edilen Hizb-ut Tahrir dün İstanbul Barcelo Eresin Otel’de ‘Uluslararası Hilafet Sempozyumu’ adı altında etkinlik düzenledi. Etkinlikte ‘Hizb-ut Tahrir Türkiye Vilayeti Medya Bürosu Başkanı konuşma gerçekleştirdi. (Aydınlık Gazetesi-Türkiye)

 

İMZACI AKADEMİSYENLERE 15 SORU

Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nin yayımladığı bildiriyi imzalayan 733 akademisyenle ilgili soruşturma dosyaları İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesinde toplandı.  “PKK sizce terör örgütü mü? Bildirinin yayımlanacağını önceden biliyor muydunuz? Bildiriyi imzalamadan önce okudunuz mu? Bildiriyi KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Bese Hozat'ın 'tüm aydın ve demokratik çevrelere Kürtlere öz yönetim ilanlarına sahip çıkma' çağrısı üzerine mi imzaladınız? Türkiye Cumhuriyeti Devleti sizce katliam mı yapmaktadır? İmzaladığınız metinde geçen 'bu suça ortak olmayacağız' ifadesinden kastınız nedir? Terörle mücadele eden güvenlik güçleri 'suç' mu işliyor? Bildiride geçen 'açlığa ve susuzluğu mahkum etmekte, yerleşim yerlerine savaşta kullanılacak ağır silahlarla saldırarak yaşam hakkı özgürlük ve güvenlik hakkı işkence ve kötü muamele yasağı başta olmak üzere anayasa ve taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ile koruma altına alınmış olan hemen tüm hak ve özgürlükleri ihlal etmektedir' ibarelerinde belirtilen hakkı kem engellemekte kim bu ihlalleri yapmaktadır? İmza attığınız için pişman mısınız?” diye soruldu. (Dünya Bülteni-Türkiye)

 

'MİT TIR'LARI' DAVASINDA AVUKATA YAKALAMA KARARI

İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği, MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve mahkemece serbest bırakılan şüpheli avukat Faruk Öksüz hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkardı. (Dünya Bülteni-Türkiye)

 

TÜRKİYE-DAIŞ İSTİHBARÎ İŞBİRLİĞİNİN BELGESİ    

Şedadê bölgesinde QSD savaşçıları tarafından özgürleştirme operasyonları esnasında DAIŞ ve Türkiye işbirliğine dair birçok belge ele geçirildi. Bu belgelerden bir tanesi de daha önceki belgelerden farklı olarak Türkiye istihbaratı ve DAIŞ çeteleri arasındaki ortaklığı gösteriyor. Ele geçirilen dokümanlarda  ‘Rudî Jaelanî’ isimli  Endonezyalı bir kişiye ait belgeler var.  Belgelerde bahsi geçen kişinin ekonomist ve polis olduğu görülüyor. Dokümanlarda ayrıca ekonomi ve polislik diploması ve transkript belgesi bulunuyor. Türkiyeli yetkililerle görüşme yaptı Rudi Jaelani,İstanbul’dan Suriye’ye geçerek bir çok Türk yetkili ile görüşmeler gerçekleştirdi. Bu görüşmeler DAIŞ ve Türkiye arasındaki profesyonel istihbarati işbirliğini gösteriyor. istihbarat kanalıyla hem çetelerin gidiş gelişleri sağlanıyor hem de ticaret. (Anha-Suriye)

TÜRKİYE’NİN ORTADOĞU’DA TİCARET YOLLARI KAPANIYOR

Türkiye ihracatta %14 gerileme yaşadı. Türkiye-Rusya Karayolu Taşımacılığı anlaşması yenilenmedi ve Rusya şoförlere vize uygulamasını getirdi. Türkiye’nin 14 milyar dolarlık ihracat yaptığı Orta Asya ticaret yolu ise neredeyse kapandı. TÜİK’in açıkladığı 2015 yılı dış ticaret istatistiklerine göre, 35 milyar dolarlık beklentiye karşın Türkiye-İran ticaret hacmi geçen yıl 9,7 milyar dolarda kaldı. Türkiye, Irak ve Suriye üzerinden Ortadoğu'ya, zengin Körfez ülkelerine Türkiye'nin ticaret yolları kapandı. Mısır ve Libya üzerinden Kuzey Afrika'ya uzanan pazarlarını kaybetti. (Ehlibeyt Haber-Zülfikar Doğan-İran)

 

TÜRKİYE ATEŞKESİ, SURİYE’DEKİ GRUPLARI GÜÇLENDİRMEK İÇİN KULLANABİLİR

Rusya Devlet Duması Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov,“Türkiye’nin ateşkesi Suriye’de desteklediği grupları güçlendirmek, Suriye ordusu ve Rusya’nın önünü kestiği sevkiyat yollarını yeniden kurmak için kullanmaya çalışabileceği aşikâr” dedi. (Sputnik News-Rusya)

 

TÜRKİYE EMNİYETİ DÖRT BİN ÖZEL HAREKÂT POLİSİ ALACAK

Türk Emniyet’inden yapılan açıklamaya göre; Emniyet Genel Müdürlüğünce Polis Meslek Eğitim Merkezlerine (POMEM) 17. dönem polis meslek eğitimi için özel harekât branşlı 4 bin erkek polis memuru adayı alımı yapılacağını duyuruldu. (T 24-Türkiye)

 

MİT'TEN KAMU ÇALIŞANLARINA UYARI

Milli İstihbarat Teşkilatı, yeni yasadan aldığı yetkiyle, stratejik ve hayati önem taşıyan kamu kurumlarını, özel sektör kuruluşlarını bilgilendirme, uyarma, eğitme ve önleme faaliyetlerine başladı. Bir genelge ile kamu kurumları çalışanlarını sosyal paylaşım sitelerine girmemeleri konusunda uyardı. (Timetürk-Türkiye)

 

TÜRK SUBAYLARI DAİŞ’E YARDIM ETTİ

Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen DAİŞ dava dosyasındaki savcılık belgelerinde yer alan telefon görüşmelerine “DAİŞ Emiri” Mustafa Demir ile yüzbaşı, üsteğmen, asteğmen, astsubay vb olarak görev yapan Türk askeri personeli arasında görüşmeler yapıldığı yansıdı. (Cumhuriyet Gazetesi-Türkiye)

 

TÜRKİYE DÜNYANIN ALTINCI BÜYÜK SİLAH İTHALATÇISI

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü'nün (SIPRI) uluslararası silah ticareti raporunda Türkiye, küresel silah ithalatı sıralamasında altıncı sırada yer aldı. Birinci sıradaki ABD’nin en çok silah sattığı ülkeler Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye oldu. (Dünya Bülteni-Türkiye)

 

TÜRKİYE, TÜM BATI KÜRDİSTAN SINIRINA BETON DUVAR ÖRÜYOR

Şırnak’ın Cizre ilçesinin Batı Kürdistan sınırına beton duvar örülüyor. Cizre’de 14 Aralık’ta ilan edilen sokağa çıkma yasağı sonrasında Cizre-Nusaybin arasında bulunan 1 kilometre uzunluğundaki sınır hattına 2 metre genişliğe sahip 3 metre yüksekliğindeki beton bloklardan oluşan bir duvar örüldü.(Timetürk-Türkiye)

 

ANKARA SALDIRISI ANATOMİSİ

Türkiye’nin kalbine bombalı araçla saldırıda bulunduğu iddia edilen kişiyi bizzat Başbakan Ahmet Davutoğlu açıkladı. Adı Salih Muhammed Neccar. Saldırıda ölenlerin kimliği tesbit edilemeden onun adı sanı geldiği yer anında açıklandı. Hemen peşinden de nerede, ne yaptığı bilgileri servis edildi. Peki, bunlar nasıl oldu? Aslında yanıtı basit. Çünkü yine polis ve istihbarat tarafından sızdırılan bilgilere göre Salih Muhammed Neccar biyometrik kimlik sahibi. Yani her anı izlenebilecek verileri devletin elinde olan bir kişi. Şimdi failin kısa sürede kimliğinin belirlenmesi bir başarı gibi sunuluyor ama asıl soru gözden kaçırılıyor. Biyometrik kimlik sahibi kişi neden takip edilip saldırı engellenmedi? (RastHaber-İran)

 

TÜRKİYE TURİZM SEKTÖRÜ KAYGILANDIRIYOR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015 yılı IV'üncü çeyrek (Ekim-Aralık) ve yıllık Turizm İstatistiklerini açıkladı. Turizm geliri Ekim, Kasım ve Aralık aylarından oluşan IV. çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 14,3 azalarak 6 milyar 568 milyon 22 bin dolar oldu. Turizm gelirinin yüzde 77,6'sı yabancı ziyaretçilerden, yüzde 22,4'ü ise yurt dışından. (Timetürk-Türkiye)

 

DAVUTOĞLU'NDAN 'ATEŞKES' AÇIKLAMASI: “BİZİ BAĞLAMAZ”

Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, “Rusya, DAİŞ, Nusra bahane, sivillere saldırıyor. Rusya böyle devam ederse ateşkesin bir anlamı kalmaz. Ateşkes Suriye için geçerli, Türkiye için bağlayıcı değil” dedi. (Timetürk-Türkiye-Nerinaazad-Başur)

 

ESKİ ABD BÜYÜKELÇİSİ RİCCİARDONE: “TÜRKİYE, EL NUSRA'YLA BİRLİKTE ÇALIŞTI”

ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Türk yetkililerin Suriye’deki çatışmalara katılan radikal gruplarla birlikte işbirliği içinde olduğunu belirtti. (The Telegraph-ABD)

 

“TÜRKİYE’DEN DAİŞ’E PATLAYICI TRAFİĞİNDE 13 TÜRK FİRMA”

CAR (Conflict Armament Research) raporuna göre, “Türkiye ve DAİŞ'in kontrol ettiği bölgeler arasındaki sınır fiilen açık durumda. Kimyasal, elektronik malzemeler ile gübre ve kabloların da bulunduğu, bomba yapımında kullanılan malzemelerin birçoğu, DAİŞ'in kontrolündeki bölgelere Türkiye üzerinden giriyor. Türkiye’deki Gültaş Kimya, 3D Lojistik, Marikem Kimyevi ve Endüstriyel Ürünler, Metkim, Mert Global ve Diversey Kimya firmaları kimyasal maddelerin, Nitromak Dyno Nobel ve İlci firmalarıysa infilak fitillerinin DAİŞ bağlantılı gruplara satışını gerçekleştirdi. Hes Kablo, Kablo Türk, Erikoğlu ve Ünal Kablo kendi ürettiği kabloları, EKM Gübre şirketiyse kendi imalatı olan kimyasal malzemeleri DAİŞ’in aracı şirketlerine veya bu şirketlerle ticaret yapan başka firmalara sattı. Diversey Kimya, ithal ettiği hidrojen peroksiti Diversey Gulf şirketi aracılığıyla Irak’ın Erbil kenti merkezli Serrieh Trading şirketine sattı. Erbilli şirket, 180 fıçının 155 fıçısını Kerkük’teki Karwanchi Grup şirketine, 25 fıçısını Erbil’deki Al Safi Danone firmasına sattı. Bu fıçılardan biri, daha sonra Tikrit’te DAİŞ tarafından patlayıcı yapımında kullanılan malzemeler arasında ele geçirildi. İnfilak ve güvenlik fitilleri: Kobane’deki DAİŞ kuşatmasının ardından YPG güçleri tarafından ele geçirilen infilak fitillerinin, Hindistan’daki Solar Industries şirketi tarafından üretildiği görüldü. Solar Industries tarafından üretilen infilak fitillerinin Ankara merkezli İlci firması tarafından ithal edildiği anlaşıldı. Gulf Oil Corporation şirketinin ürettiği infilak fitilleriyse yine Ankaralı Nitromak Dyno Nobel şirketi tarafından ithal edildi. (Independent)

 

4500 KİŞİLİK DEVLET ÇETESİ İDİL’E SEVK EDİLDİ

İdil’de asker ve polisin birlikte başlattığı operasyonlara yaklaşık 2 bin 500 jandarma özel harekât timi, özel harekatçı 1500 polis çeteleri katıldı. (Zernews-Başur)

 

GÜNAY: SURİYE'NİN DAĞILMASINDA VEBALİMİZ ÇOK BÜYÜK

Türk Eski Turizm ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, Suriye'de yaşanan gelişmelere ilişkin konuşarak; “Sınırımızda Afganistan oluşturduk. İhtiras, hamaset ve öfke ile ülke yönetilmez. Bunlar felaket getirir. Miloşeviç Yugoslavya'nın, Saddam Irak'ın felaketini hazırladı. Yönetici, tarihini okuyacak, bilecek!” dedi. (Zaman-Türkiye)

 

LÜKSEMBURG’DAN NATO 5. MADDE HATIRLATMASI

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, Türkiye-Rusya gerilimine ilişkin “NATO Anlaşması’nın 5. Maddesinin ihlali ile ‘İttifak’a üye bir ülkenin tartışmasız şekilde saldırıya uğraması’ halinde geçerli olacağını hatırlattı. (Der Spiegel-Almanya)

 

TC’NİN KAFASI KARIŞIK: “YPG TERÖR ÖRGÜTÜ DEĞİLDİR”

Gaziantep 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin İçişleri Bakanlığı’na YPG’nin bir terör örgütü olup olmadığını sorması üzerine, bakanlık “Terör örgütleri listesinde YPG’nin yer almadığı tespit edilmiştir” şeklinde yanıt verdi. (GazeteManifesto-Türkiye)

 

 

“YÜZLERCE TERÖRİST TÜRKİYE TOPRAKLARINDAN SURİYE’YE GİRDİ”

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemci Merkezi raporuna göre yüzlerce silahlı çete üyesi Türkiye üzerinden Halep kuzeyinde bulunan İdlip bölgesine aktarıldıklarını ve oradan Azez kentine yönlendirildiklerini ve silahlı unsurların Türk yetkililerin gözleminde intikal edildiklerini işaret etti. (Welayet News-İran)

 

“SUUDİLER VE TÜRKLER HEDEFLERİNE ULAŞAMAYACAKLAR”

Suriye İstihbarat Eski Bakanı Mehdi Dehlullah, “Suudiler ve Türkler, Suriye halkı aleyhine 5 yıldır planladıkları komploların ardından hedeflerine ulaşamadıkları için son derece kızgınlar ama şunu bilmeliler ki, hiçbir zamanda bu hedeflere ulaşamayacaklar ve Suriye aleyhine yaptıkları bu tehditleri Washington ve NATO’nun izni olmadan gerçekleştiremeyecekler” dedi. (Suriye Gerçekleri-Suriye)

 

SURİYE’DEKİ SAVAŞIN SORUMLUSU TÜRKİYE

Suriye Devlet Başkanı Esad’ın danışmanı Buseyna Şaban;“Türkiye sürekli olarak yapmadıkları şeyler konusunda Kürtleri suçluyor. Batılı gözlemcilerin sonunda Suriye’deki savaşın başlamasının sorumlusunun Türkiye olduğunu ve 83 ülkeden teröristlerin Suriye’ye getirilmesine yardım ettiğini anlayacağını umuyorum, Türkiye kentlerimize ve köylerimize doğrudan saldırıyor. Suriye’deki araçları ve teröristlerin yenilgiye uğradığını gören Türkiye, onları kurtarmak için harekete geçti” diye konuştu. (Haber-t32/Türkiye)

 

BURUCERDİ, TÜRKİYE’Yİ İSRAİL’E DESTEĞİNDEN DOLAYI ELEŞTİRDİ

İran İslami Şura Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaeddin Burucerdi; “Türkiye teröristlere eğitim ve silah vermekle ateşle oynuyor” diyerek İsrail-Türkiye ilişkisini de eleştirdi (İrib Radyo-İran)

 

ŞAHAN: SURİYE’DE KÜRTLERLE PROBLEMİMİZ YOK

Suriye Rejimi siyasi danışmanı Besine Şaban, yaptığı basın açıklamasında “Suriye’de bizim Kürtlerle bir problemimiz yok. Asıl problem Türkiye’nin Kürtlerle olan problemidir. Önemli olan Suriye’nin ve halkının birliğidir” dedi. (El-Nusra)

 

ABD: TÜRKİYE İLE AYNI FİKİRDE OLMAYIŞIMIZ SÜRECEK

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook, ”Suriye’de Kürtler özelindeki durumu Türkiye ile uzun uzadıya konuştuk DAİŞ ile savaşan gruplara olan desteğimizi ifade ettik. Bu bazı Kürt grupları da içeriyor. Türkiye ile aynı fikirde olmayışımız sürecek” dedi. (Amerikanın Sesi-ABD)

 

“TÜRKİYE SALDIRILARI ULUSLARARASI TOPLUM TARAFINDAN ELE ALINMALI”

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Igor Konashenkov: Türiye’nin Suriye saldırılarına dikkat çekerek, uluslararası toplumun uluslararası kararlar ve yasalar kapsamında suç sayılan bu saldırıları ele alması gerektiğini belirtti. (Sputnik News-Rusya)

 

RUSYA'DAN 'TÜRK-RUS SAVAŞI' YANITI

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov: Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'in "Türkiye ile Rusya arasında savaş riski var" açıklamasını değerlendiren Peskov, bu tür açıklamaların yersiz olduğunu söyleyerek, “Kürtlerin yanı sıra bölgede bulunan Suriye hükümet güçleri de saldırıya maruz kalıyor" dedi. (Sputnik News-Rusya)

 

TÜRKİYE IRAK'TA ASKERİ VARLIĞINI SÜRDÜRME KONUSUNDA ISRARCI

Irak dışişleri bakanlığı sözcüsü Ahmet Cemal Türkiye'nin Irak topraklarına askeri tecavüzünün, bu ülke yönetiminin arsızlığı sayıldığını ve kesinlikle olumlu gösterilemeyeceğini belirtti. (Ayne Haber-Irak İrib Haber-İran)

 

DAİŞ’E AİT CEPHANELİKTE TÜRKİYE YAPIMI PATLAYICI MADDELER ELE GEÇİRİLDİ

Gazeteci ve araştırmacı Şahin Ömer, Suriye ordusu ve halk güçlerinin Suriye’nin kuzey doğusunda yer alan Hesekê eyaletinin güneyindeki Şadadiye’de Türkiye yapımı yüzlerce tonluk patlayıcı madde ele geçirdiklerini bildirdi.( Suriye Gerçekleri-Suriye)

 

LAVROV-KERY GÖRÜŞMESİNDE TÜRKİYE’NİN SURİYE TAVRI MASADA

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin yaptığı görüşmede, Lavrov:”Türkiye’nin saldırıları Suriye’nin toprak birliğini ihlal eden provokasyonlardır, bunu kabul edemeyiz’ dedi. (Sputnik News-Rusya)

 

 

ROJAVA KÜRDİSTAN-SURİYE

 

EL KAİDE HAZIRLIK YAPIYOR

El Kaide'nin Suriye kolu olan El Nusra, DAİŞ’ten daha tehlikelidir. DAİŞ’le savaş sona erdikten sonra El-Kaide’nin daha güçlü dönüş yapacağı değerlendiriliyor. El Nusra yerel ilişkiler kurup, gelecekte ABD'ye karşı kullanabileceği senaryolar hazırlığı içindedir. (CNN İnternet Sitesi-Jennifer Cafarella-Analiz)

 

BEŞŞAR ESAD: ATEŞKES İÇİN ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, “Anlaşmanın işlemesi için üzerimize düşeni yapacağız, ateşkesin tüm Suriye için bir umut ışığı olduğunun açıkladı. (ARD Tv-Almanya-Suriye Gerçekleri-Suriye)

 

DE MİSTURA: CENEVRE TOPLANTISI 9 MART'TA

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye barış görüşmelerinin bir sonraki etabının Cenevre'de 9 Mart’ta başlayacağını açıkladı. De Mistura, daha önce 7 Mart olarak açıkladığı barış görüşmelerinin lojistik sebeplerle ve ateşkesi sağlamlaştırmak amacıyla ertelediğini ama başka bir erteleme olmayacağını söyledi. (Reuters-İngiltere)

 

RİYAD DESTEKLİ MUHALEFET: ATEŞKES BAŞLAMADAN BİTTİ

Suudi Arabistan destekli Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Yüksek Müzakere Komitesi sözcüsü Esad el Zubi ateşkesin çöktüğünü belirterek “Ateşkes başlamadan bitti. Eğer uluslararası toplum bizi koruyamıyorsa bizim halkımızı koruyacak alternatiflerimiz var” dedi. (Reuters-İngilter-Sputnik News-Rusya)

 

DAİŞ, YPG'Yİ DESTEKLEYEN HERKESİ İNFAZ ETMEYE BAŞLADI

DAİŞ teröristlerinin Rakka'nın Ez-Zaybakiya köyünü ele geçirdiğini ve köyde YPG'yi destekleyen herkesi infaz etmeye başladığını da açıkladı. (Sputnik News-Rusya)

 

NUSRET CEPHESİ LİDERİ: SAVAŞ TÜM ARAP YARIMADASI'NA YAYILABİLİR

Nusret Cephesi lideri Ebu Muhammed Fatih El Cevlani  ABD'nin Suriye politikalarını eleştiren Suriye'deki savaşın bir sonuca varmaması halinde, Ehli Sünnet'e karşı başlatılan projelerin Arap Yarımadası'nın tamamına yayılacağını belirtti. (İncanews-El-Nusra)

 

ESAD GİDEREK GÜÇLENİYOR

Obama hükümetinin eski Ortadoğu danışmanı Dennis Ross, “Esad’ın konumunun giderek güçlendiği hususunda şüphe yoktur. Şimdi ise, Esad Suriye’nin en fazla nüfusa sahip kesimlerinin kontrolünü ele almaya çalışıyor. Ancak çok kısa sürede halkın, Esad veya DAİŞ’i seçme gibi iki tercihle karşı karşıya kalma tehlikesi de bulunmaktadır” dedi. (Stern Dergisi-Almanya-Suriye Gerçekleri-Suriye)

 

SURİYE’DE RUSYA İLE SAVAŞ ÇIKABİLİR

Litvanya’ya resmi ziyarette bulunan İsveç Genelkurmay Başkanı Micael Byden yaptığı açıklamada, Rusya'nın siyasi hedeflere ulaşmak için askeri gücünü kullanma niyetini ve bölgede kuvvetlerini artırdığı bir ortamda yaşıyor. Diğer yandan NATO da varlığını artırıyor. Baltık Denizi bölgesinde NATO ile Rusya orduları arasında çatışma çıkabilir'' ifadelerini kullandı. (Baltık Haber Ajansı-Litvanya)

 

OPERASYONLARIN DAİŞ VE EN-NUSRA İLE SINIRLI TUTULMASI İÇİN RUSYA İLE ANLAŞTIK

ABD Dışişleri Bakanı J. Kerry yaptığı açıklamada Suriye'deki operasyonların sadece DAİŞ ve en-Nusra ile sınırlı tutulması konusunda Amerika ile Rusya'nın anlaştıklarını bildirdi. (El-Hades Tv-İran)

 

ABD RUSYA'YA 69 MUHALİF GRUBUN İSMİNİ VERDİ  

Suriye'de bulunan Rusya İşbirliği Merkezi, ABD'den Suriye'de ateşkesin şartlarına uyacak 69 silahlı muhalif grubun ismini aldığını belirtti. Rusya'nın ise Suriye'nin "ılımlı muhaliflerinden" 17 grup tarafından ateşkese uyulacağı taahhüdünü aldığı belirtildi. (Rus Interfax-Rusya)

 

SURİYE’DEN SUUDİ ARABİSTAN’A TEPKİ

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil El Cubeyr’in, ateşkes konusunda ciddiyet görmedikleri takdirde B planını uygulamaya koyacakları sözlerini Suriye kınadı. (Suriye Gerçekleri-Suriye)

 

DERA'DA 1000'DEN FAZLA MUHALİF SİLAH BIRAKTI

Suriye’nin güneybatısındaki Dera kırsalında en az 1200 muhalifin hükümetle ateşkes anlaşması imzaladığını ve silah bıraktığını aktardı. Dera’daki görüşmeler yerel Askeri İstihbarat İdaresi yetkilisi Wefik Nessir, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) militanları, Yermuk Tugayları ve yerel savunma güçleri arasında gerçekleşti. (RİA Novosti Ajansı-Rusya)

 

DAİŞ KENDİ MİLİTANLARINI İDAM EDİYOR

DAİŞ'in 8 Hollandalı militanı, savaş cephesinden firar ettikleri gerekçesiyle Rakka eyaletinde idam etti. (AFP-Fransa-İrib Haber-İran)

 

REJİM DUMAYR YAKININDAKİ HAVA SAVUNMA TABURUNU YENİDEN KONUŞLANDIRDI

Suriye rejim birlikleri son zamanlarda 55.Volga/Betşura Tugayına bağlı hava savunma ikinci taburunu Dumayr hava alanı güney doğusunda (8 km.) ana konuşlanma yerine, DAİŞ örgütünün kontrolü altındaki bölgelerin sınırına yeniden konuşlandırdı. (21yyte.org)

 

SURİYE KONUSUNDE HENÜZ UZLAŞAMADIK

Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin: Suriye konusunda İran ile şimdilik bir uzlaşamaya varamadıklarını belirtti. (Fars Haber-İran)

 

ABD: SURİYE’DE B PLANIMIZ VAR

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry: Suriyede B planımız var. Suriye’de çatışmaların durdurulması sürecinin uzaması durumunda Suriye’yi bir arada tutmanın zor olacağını belirtti. (Deutsche Welle-Almanya-Amerikanın Sesi-ABD)

 

'ALMANYA'DAN SURİYE VE IRAK'A GİDEN CİHATÇILARIN SAYISI 800'Ü AŞTI'

Almanya Federal Emniyet Teşkilatı (BKA) Sözcüsü: Almanya'dan Suriye ve Irak'a giden cihatçıların sayısı 800’ü aştı. Bunlardan 130'dan fazlası hayatını kaybetti, bir kısmı canlı bomba eylemlerinde görev aldı. (Die Welt-Almanya)

 

RUSYA’NIN FÜZE KRUVAZÖRÜ SURİYE’NİN TARTUS LİMANINA DEMİRLEDİ

Rusya Deniz Kuvvetleri Karadeniz Donanma Komutanı Aleksander Vitkov: Rusya’nın Karadeniz Donanma Filosunda bulunan Zeleniy Dol adlı Füze Kruvazörünün Suriye’nin Tartus limanına demirlediğini, Suriye’nin Tartus limanında iki ay süreyle görev yapacak olan kruvazörün daha sonra yine aynı donanma komutanlığı envanterinde bulunan Serpuhov adlı Füze Kruvazörü ile yer değiştireceğini belirtti. Zelaniy Dol ve Serpuhov adlı Füze Kruvazörlerinin 100 ve 30 MM. çaplarında anti füze silahları ile İlga¬1M hava savunma füzeleri ile donatıldığı belirtildi. (tabnak.ir-İran)

 

BM'DEN FLAŞ SURİYE RAPORU!

BM Soruşturma Komisyonu Suriye hakkında bir rapor hazırladı. Raporda dünyaya Suriye'de savaşan gruplara "silah ve yardım göndermeyin" çağrısında bulunuldu.  Esad rejimine sivillere yönelik saldırılarına son vermesi çağrısında da bulunuldu. (Nerinaazad-Başur)

 

ŞAM’DA MUHALİF GRUPLAR ARASINDA İTTİFAK

Şam Guta da bulunan Ecnaduş-Şam ve Feyluk er-Rahman birleşme kararı aldı. (İncanews-El-Nusra)

 

ŞAM'DA İKİ GRUP NUSRET CEPHESİ'NE KATILDI

Şam'ın Kabun semtinde bulunan Ansaruş-Şeria ve Muntasar Billah grupları Nusret Cephesine bağlandığını duyurdu. (İncanews-El-Nusra)

 

ESAD İRAN’A TEŞEKKÜR ETTİ

Suriye lideri Beşar Esad, İran ve Rusya’nın desteklerinin Suriye ordu birliklerinin ilerlemesinde önemli olduğunu, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın DAİŞ’le mücadele iddiasının bir bahaneden ibaret olduğunu tek amaçlarının Suriye’yi parçalamak olduğunu ifade etti. (Tax Ansaiger -Suriye)

 

SURİYELİ ÇETELER İSRAİL’DEN GÜVENLİ BÖLGE İSTEDİ

Ulusal Koalisyon Sözcüsü olarak Golan’ı İsrail’e bırakmaya hazır olduklarını açıklayan Suriye çete liderlerden Kemal Lebvani, İsrail’den istediği güvenli bölgenin hedefini “Sivillerin ve benimle işbirliği yapabilecek olan silahlı grupların korunması” olarak açıkladı. Suriye’de İsrail, Amerika, Ürdün, Katar, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın yardımıyla güvenli bölge oluşturulabileceğini belirtti. Lebvani, kendi müttefiklerinin yardımıyla İsrail sınırında bulunan El-Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi’nin de bölgeden çıkarılabileceğini söyledi.(Jerusalem Post Gazetesi-İsrail)

 

BM, ‘SURİYE’NİN EGEMENLİĞİNE SAYGI’DA ANLAŞAMADI

BM Güvenlik Konseyi dönem başkanlığını yapan Venezüella’nın BM Daimi Temsilcisi Rafael Ramirez, Twitter’da yaptığı açıklamada Güvenlik Konseyi üyelerinin Rusya’nın önerisiyle gündeme gelen “Suriye’nin egemenlik hakkının desteklenmesi” konulu taslakta uzlaşmaya varamadığını açıkladı. (Reuters-İngiltere)

 

SURİYE’DE DENEYİM KAZANIP AVRUPA’YA DÖNEN BİNLERCE TERÖRİST VAR

Avrupa Polis Teşkilatı Europol Başkanı Rob Wainwright, “Avrupa ülkelerinde terör tehdidinin son on yılın en üst seviyesine geldiğini, Suriye’de terör deneyimi kazanmaları ardından Avrupa ülkelerine 3 ila 5 bin DAİŞ’linin dönmüş olma ihtimalinin bulunduğunu” söyledi. (Daily Telegraph-İngiltere)

 

SURİYE'DEN BM'YE ELEŞTİRİ

Suriye'nin BM Daimi temsilcisi Beşar Caferi, Cenevre'de son sürdürülen görüşmelerin birçok noksanlıkları bulunduğunu ve BM Genel sekreteri Suriye özel temsilcisi De Mistura ‘nın kendi görevlerini yerine getirmede başarısız kaldığını belirtti. Caferi, BM Genel Sekreterinin Suriye özel temsilcisinin, tarafsızlık ilkesinden uzaklaştığını bildirdi. (El-Cezire TV-Suriye İrib Haber-İran)

 

SURİYE SAVAŞ UÇAKLARINA TAKILAN CHAFF PODU 

Hama askeri havaalanında Rus yapımı Mig¬21bis tipindeki savaş uçağının iki kanadının altında güdümlü füze tehlikelerinden bu tipteki savaş uçakları ve helikopterlere koruma sağlamak için Suriye savaş atölyeleri tarafından geliştirilen ve takılan chaff podları görüldü. Bu geliştirme son yıllarda Mig¬21, Mig¬23 ve Mi¬8 helikopterlerinde genelleştirildi. Omuzda taşınan füzelerin kullanımı sonucunda düşürülen savaş uçaklarının sayısında keskin bir azalmaya katkıda bulundu. (21yyte.org-Türkiye)

 

PUTİN¬ ESAD ANLAŞMASI

Putin ile Esad arasında Rusya ile ABD’nin Suriye’de ateşkes anlaşması konusunda telefon görüşmesi gerçekleşti. Esad söz konusu ateşkesin Suriye’de siyasi çözümün sağlanması açısından önemli adım olduğunu ve Suriye Hükümetinin ateşkese destek sağlayacağını teyit etti. Taraflar DAİŞ, El ¬Nusra ve BM GK listesine alınan diğer terör gruplarla mücadeleyi devam ettireceklerinin altını çizdi. (21yyte.org-Türkiye)

 

SURİYE’DE ATEŞKES, ANKARA’NIN TERÖRİSTLERE DESTEĞİNİ DURDURMASINA BAĞLI

Suriye lideri Beşşar Esad; ateşkesin, Türkiye’nin çetelere silah desteğini durdurmak gibi güvencelere dayandırılması ve böylece ateşkes sırasında şartların teröristlerin lehine değişmesinin engellenmesi gerektiğini söyledi. (El Pais Gazetesi-İspanya-Suriye Gerçekleri-Suriye)

 

ORTADOĞU SORUNLARININ ASIL KAYNAĞI AMERİKA'DIR

Şam'da Belarus'tan bir heyeti kabul eden Suriye lideri Beşar Esad, ABD liderliğindeki batının Ortadoğu krizinin asıl aktörü olduğunu ve kendi bağımsızlıkları peşinde olan direniş halklarının saldırıya maruz kaldıklarını bildirdi. (Sana Haber-Suriye/RİA Novosti-Rusya)

 

TÜRKİYE SINIRLARI OLMAK ÜZERE SINIRLAR KONTROLE ALINMALIDIR

BM Güvenlik Kurulunun Suriye’deki durumları tartıştığı oturumda konuşan Suriye’nin Birleşmiş Milletlerdeki Daimi Temsilcisi Beşşar el Caferi anlaşmanın başarılı olması için Türkiye sınırları başta olmak üzere sınırların sıkı bir kontrole alınması, terörü destekleyen devletlerin de bu desteklerini kesmeleri gerektiğini söyledi. (Suriye Gerçekleri-Suriye)

 

ATEŞKESİ REDDEDEN GRUPLAR EL KAİDE’YE KATILIYOR

Suriye de Ateşkes ilkesini reddeden Suriyeli silahlı gruplar, El Kaide’ye katıldı. Bunlar; Ensar el Şeria (Şeriat taraftarları), El Muntasır Billah, Ecned el Şam, Kırım Cemmati (Kırım Meclisi), Ceyş el Muhacirin vel Ensar (JMWA, mültecilerin ve yardım edenlerin ordusu), Cund el Aksa (El Aksa askerleri), Katibat el Tevhid vel Cihat (Özbek Örgütü) (VOLTAİRE Net Org-Suriye)

 

TÜRK ORDUSU SURİYE TOPRAKLARINA SIZDI

Türk ordusu Suriye sınırı onlarca metre aştı ve Kırmitlik köyünde duvar inşa etmeye hazırlık maksadıyla yüzlerce zeytin ağacını kestikten sonra hendek kazmaya başladı. (21yyt.org-Türkiye)

 

SURİYE FÜZE SİSTEMLERİ-GOLAN 2

Suriye üretimi, Scud C versiyonu: Uzun menzilli balistik füze. Menzili 850 km. İsabet hassasiyeti 200 metre. 1350 kg. ağırlığında patlayıcı başı. Tahrip çapı 1000m. -GOLAN 1: Suriye üretimi. SCUD B versiyonu, uzun menzilli balistik füze. Menzili 650 km. İsabet hassasiyeti 100m. 1200 kg.ağırlığında patlayıcı başı. Tahrip çapı 1000m. -TEŞRİN: Suriye üretimi. Fatih 110 versiyonu. Orta menzilli balistik füze. İsabet hassasiyeti: 50 m.den daha az. 500 kg.ağırılığında patlayıcı başı. Tahrip çapı 500m. 5m.de kara yüzeyi üzerinde infilak ediyor. -MEYSELUN: Suriye üretimi. Zilzal-3 versiyonu. Orta menzilli balistik füze. Menzili 210 km. İsabet hassasiyeti 50-100m. 500 kg.ağırlığında patlayıcı başı. Tahrip çapı 500m. -TOŞKA U ve SIKRAB B son olarak Halep’te ortaya çıktı. Rus üretimi. TOŞKA A’dan geliştirildi. Kısa menzilli taktik füze, Menzili 120km. 500 kg.ağırlığında patlayıcı başı. İsabet hassasiyeti ‘ölü isabet’ 10m.den daha az. Tahrip çapı 500m. 5m.de kara yüzeyi üzerinde infilak ediyor. -KISA MENZİLLİ SMEERT, YURAGAN, FECR-5, GRAD, KATYUŞA LANÇERLERİ. Suriye füze envanteri on binlerce füzeye ulaşıyor. Suriye füze birliklerine düşmanın hava savunmalarını tahrip etmek ve öldürücü zarar gerçekleştirmek için her atımda 100 füze yağdırma yöntemi izlemesine müsaade ediyor. (21yyte.org-Türkiye)

 

GÜNEY KÜRDİSTAN-IRAK

 

ABD: “MUSUL BARAJI ÇÖKME TEHLİKESİNDE”

ABD Büyükelçiliği Musul Barajı’na ilişkin hazırladığı raporda şu verileri sundu; “Baraj çökme riski ile karşı karşıyadır. Böyle bir durum, çok ciddi can kayıplarına, kitlesel göçlere ve sel yolundaki altyapının büyük ölçüde yok olmasına neden olacaktır. Irak Merkezi hükümeti barajı kurtarmak için yeni bir ihale açtı. Barajın çökmesi durumunda Musul'daki su yüksekliği bir saat içinde 12 metreye kadar yükselecektir. Tikrit'e bir günde, Bağdat'a üç günde ulaşacak ve Bağdat'a ulaştığında yüksekliği 10 metreyi bulabilecektir” denildi.  (Büyük Elçilik İnternet Sitesi-ABD-Analiz Raporu)

 

SUUDİ ARABİSTAN MI, İRAN MI?

Suudi Arabistan Güney Kürdistan’daki ilk konsolosluğunu açtı. S. Arabistan, Şiiler’in bu bölgelerin tamamını kontrolünün altına almasından önce Sünni bölgeleri kazanmak istiyor. İran ve Türkiye ise ekonomilerini güçlendirmek ve bölgedeki siyasi alanda hakimiyet sağlayıp kendilerini sağlama almak amacıyla Kürt partilerinden birini yanlarına çekmeye çalışıyor. (Rudaw-Hemin Abdullah-Başur)

 

IRAK BİRLİKLERİ “YA İMAM HADİ” PAROLASIYLA OPERASYON BAŞLATTI

Irak Ordusuyla Birlikte, Asaibu Ahlul Haq, Saraya Selam, Ketaibu Hizbullah, Seyyidu Şuheda, Nuceba Birlikleri, Bedir Birlikleri ve Fırkatıl İmamı Abbas Birlikleri Selahaddin Eyaleti, Samara ve Al Anbar bölgesindeki çetelere karşı “İmam Hadi” parolasıyla operasyona başladı. (Suriye Gerçekleri-Suriye)

 

KÜRDİSTAN'DAN JAPONYA'YA PETROL İHRACATI

Japonya merkezli Tonen General şirketi, Kürt petrolünü Tokyo yakınındaki Kawasaki ve Chiba kentlerindeki rafinerilere naklettiği ifade edildi. Petrolün kayda “Irak menşeli” geçtiği bildirildi. Kürdistan Bölgesi, günlük ortalama 600 bin varil petrol ihraç ediyor. (Reuters-İngiltere)

 

IRAK'TA DAİŞ'E KARŞI"EL CEZİRE'NİN GÜVENLİĞİ"OPERASYONU BAŞLADI

General Yahya Resul: Irak ordusu ve Şii milisler, DAİŞ'in kontrolündeki en büyük şehir olan Musul'a giden ve örgüt tarafından kullanılan ikmal yollarını kesmek için operasyona başladı. (Basnews-Başur)

 

YNK'DEN GORAN'A 'ERKEN SEÇİM' TEPKİSİ

YNK Parlamenteri Ebas Fetah: Goran’ın durumu iyi değil, o yüzden seçime gidilmesini ya da hükümetin feshedilerek geçici bir hükümet kurulmasını istiyor” dedi. (Basnews-Irak)

 

YNK VE GORAN ANLAŞMASINI NEWŞÎRWAN MİSTEFA BOZDU

Goran Hareketi Lideri Newşîrwan Mistefa’nın talimatı ile Goran ve YNK arasındaki anlaşmaya son verildi. YNK Parlamenteri Qadir Otman, ‘‘Şimdiye kadar Goran ile bir anlaşmaya varamadık. Ancak YNK’nin bu konuda çabaları devam ediyor. İki parti arasındaki ilişkilerin bozulmasında Newşîrwan Mistefa’nın yurtdışında olmasının etkisi var’’ dedi. (BasNuçe-Başur)

 

KERKÜK’TE PETROL BORU HATTINDA PATLAMA MEYDANA GELDİ

Enerji Komisyonu Üyesi Necat Hüseyin: Kerkük kentinde yer alan Sergeran kasabasındaki eski petrol boru hattına yapılan sabotaj sonucu patlama meydana geldiği, ne zaman ve kimin tarafından yapıldığı henüz bilinmiyor, Petrol sevkiyatı için kullanılmamasına rağmen içinde çok miktarda ham petrol vardı. (İslami davet-İran)

 

KDP’DE REFORM ATAĞI

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Genel Başkanı Mesud Barzani, partisi içinde bir takım reform ve düzenlemeler ve şeffaflık sağlanması amacıyla şu kararlar alındı: 1.KDP üyeleri, KDP kurumlarında çalışan veya onların referansıyla çalışan kişilerin mal varlığı gözden geçirilecek, yasadışı yollarla elde edilen mal varlığı, ilgili mercilere iade edilecek. 2.KDP organlarına bağlı kurum ve şirketlerle KDP yetkililerine ait şirketlerin tamamı gözden geçirilerek sermayeleri ve yönetim yapıları belirlenecek, sözkonusu şirketlerin gelirleri KDP’ye geri kazandırılacak. 3.Tarım, ticaret veya yatırım amaçlı verilen kamuya ait bütün gayrimenkuller gözden geçirilecek. Bu kapsamda KDP yetkililerine verilen bütün gayrimenkullere belli oranda faiz uygulanacak. 4.KDP’ye geri kazandırılan gayrimenkul ve sermayenin belli bir bölümü uygun bir mekanizma vasıtasıyla şehit yakınları, Enfal mağdurları ile peşmerge ailelerine verilecek. 5.KDP’nin yatırım birimi gözden geçirilerek şeffaf olması sağlanacak ve yeninden düzenlenecek. 6.KDP gölgesinde yasal şekilde ticaret yaparak başarılı olan şirketlerin kazançlarının belli oranda partiye aktarılması sağlanacak. KDP’nin sözkonusu şirketlerle profesyonel bir ilişki kurması için uygun bir mekanizma geliştirilecek. 7.Yukarıda belirlenen maddeler çerçevesinde KDP’ye geri kazandırılan mal varlıklarına ilişkin mali bir birim oluşturulacak. Açıklamda, alınan kararların uyglanması için KDP Genel Başkanı tarafından ve kendi denetiminde özel bir komisyonun görevlendirileceği ifade edildi. (Rudaw-Başur)

 

KYB: HÜKÜMET VE PARLAMENTO FESHEDİLSİN!

KYB; yaptığı açıklamanın birinci bölümünde Goran katılımıyla parlamento ve hükümetin kurulması, ikinci bölümünde ise Goran’sız seçenek ele alınıyor. Açıklamada, “Koşulsuz bir şekilde Parlamento Başkanı ile Goran’lı bakanlar görevine geri dönmeli”,KYB Politbüro’ya yönelik yapılan açıklamada, “Goran parlamentoya geri dönmezse, 56 milletvekili istifa ederek, hükümeti feshetmeli” sözleri yer aldı. Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin görev süresinin sona erdiğine,“Yasal olarak 3 kurum işlevini yitirdi. Bu durumda Ulusal Kurtuluş Hükümeti kurulsun” denildi. (Rudaw-Başur)

 

CAFERİ: TÜRKİYE’NİN IRAK’IN EGEMENLİĞİNİ İHLAL ETMESİ KABUL EDİLEMEZ

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi, Türkiye Cumhuriyeti Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakcı’yı kabul etti. (RastHaber-Başur)

 

 

DAİŞ ÇALDIĞI RADYOAKTİF MADDEYİ SİLAH OLARAK KULLANABİLİR

Irak tarafından yapılan açıklamada DAİŞ'in Kasım ayında petrol tesisinden radyoaktif madde çaldığı ve bunu silah olarak kullanabileceği söylendi. (Reuters-İngiltere)

 

IRAK KÜRDİSTANI'NDA 2 MİLYAR DOLARLIK YOLSUZLUK

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Enerji ve Doğal Kaynaklar yetkilisi Galib Muhammed Ali, yönetime ait 2 milyar dolar kaybolduğu için maaşların %20'sini ödeyebileceğini açıkladı. Kürdistan Bölgesi'ndeki paranın kaybolmasının sorumlusu olarak enerji bakanı gösterildi. (NRT-Irak)

 

KANADA: PEŞMERGEYİ MUSUL'DAKİ SOKAK SAVAŞLARINA HAZIRLIYORUZ

Kanada Ordusu Kurmay Başkanı General Jonathan Vance; Kanada askeri personelinin Musul’u özgürleştirme savaşına hazırlanmaları amacıyla Kürdistan Peşmerge birliklerinin sokak savaşları temelinde eğitimlerine başlanacağını açıkladı.  (Nerinaazad-Irak)

 

MUSUL OPERASYONU'NDA İSTENMEYEN GÜÇ

Irak Eski Musul Valisi Nuceyfi, Başbakanı Haydar el-İbadi'nin, Haşdi Şabi'nin Musul'u kurtarma operasyona katılacağı yönündeki açıklamasına tepki göstererek, Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi'nin Musul operasyonunda yer almasını istemediklerini, onların katılımı mezhep sorununu daha da derinleştireceğini, terörle mücadele sürecini uzatacağını ve zorlaştıracağını söyledi. (Nerinaazad-Irak)

 

JAPONYA’DAN ERBİL’E 868 BİN DOLAR

Japonya Hükümeti, Peşmerge Güçleri’nin kontrolünde bulunan bölgelerin mayından temizlenmesi için 868 bin dolar destek verdi. İngiltere’den de 10 uzman görev yapıyor,24 yıldır Kürdistan Bölgesi’nde mayın temizleme görevi yapan tim, 85 kilometrekare alanı mayından temizledi. Bir buçuk yıl içinde, Şengal’den Kerkük’e 700 kilometrelik alanda 10 bin 465 mayın imha edildi. (Rudaw-Irak)

 

YNK, HÜKÜMETİN FESHEDİLMESİNİ ÖNERECEK

Kürdistan Bölgesi Parlamentosu YNK grubu, siyasi krizin aşılması için hükümetin feshedilmesi ve Parlamento Başkanı’nın değişmesi için adım atmaya hazırlanıyor. YNK grubunun, hükümetin feshedilmesi önerisini partisinin politbürosuna sunduğu bildiriliyor. (Hurbakış)

 

 IRAK ORDUSU MUSUL İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Irak Savunma Bakanı Halid Ubeydi, “71. Ordu birliklerinin Musul’a harekete geçti” (Nerinaazad-Irak)

 

PDK: KÜRDİSTAN’IN KENDİ KADERİNİ BELİRLEME ZAMANI GELMİŞTİR

Kürdistan Parlamentosu PDK, gerçekleştirdiği toplantıda, Kürdistan’ın uluslararası arenada tanınması ve kendi kaderini belirlemek için referandumu gerçekleştirme zamanı geldiğini söyledi. (Nerinaazad-Başur)

 

IRAK PETROL BAKANI: KÜRDLER 10 YIL DAHA IRAK'LA BİRLİKTE KALMALI

Irak Yüksek İslam Meclisi Başkanı ve Irak Petrol Bakanı Adil Ebdulmehdi, Kürtlerin, Irak ile 10 veya 20 yıl daha birlikte kalması, Kürtlerin ve Iraklıların çıkarına olduğunu söyledi. (Nerinaazad-Başur)

 

MUSUL’A 4’ÜNCÜ SEVKİYAT

Irak Ordusu tarafından Güney Kürdistan’ın Mahmur ilçesine 4’üncü sevkiyat 600 askerden oluşan bir birliğin Mahmur ilçesine geldiğini, hafif silahlar taşıyan birliğin zırhlı Hummer araçlarıyla geldiği ve 5’inci sevkiyatın 28 Şubat’ta yapılması bekleniyor. Şimdiye kadar 3 bin asker bölgeye konuşlanmış durumda. (Rudaw-Irak)

 

BARZANİ KYB’YLE GÖRÜŞECEK

Kürdistan Yurtseverler Birliği Politbüro Sorumlusu Bahtiyar: krizlerin çözümü için partisinin Başkan Barzani ile biraraya geleceğini söyledi. Mele Bahtiyar; yaşanan sorunlar konusunda en büyük sorumluluğun KYB ve Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) omuzlarında olduğunu, yaşanan sorunların çözümü için önümüzdeki günlerde Başkan Barzani ile biraraya geleceklerini ifade etti.( Rudaw-Irak)

 

DAİŞ, FELLUCE’DE 110 SİVİLİ KAÇIRDI

Enbar İl Konseyi Güvenlik Komitesi Üyesi Raci el-İsavi, DAİŞ’in Felluce’de çoğunluğu 15-35 yaşlarında 110 sivili kaçırdığını ve Felluce’deki aşiretleri, çatışmaların durmaması halinde rehinelerin tümünü öldürmekle tehdit ettiğini açıkladı. (Suriye Gerçekleri-Suriye)

 

ROJHELAT KÜRDİSTAN-İRAN

 

"ATEŞKES CİDDİYETİ GÖRMEZSEK B PLANINI UYGULARIZ"

Başkent Riyad’daki Dışişleri Bakanlığı binasında Danimarkalı mevkidaşı Kristian Jensen ile düzenlediği basın toplantısında konuşan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, Suriye’de çatışmaların sonlandırılması anlaşmasının uygulanması yönünde ciddiyet görmedikleri takdirde B planını uygulamaya koyacaklarını söyledi. (İncanews-El-Nusra-Sana Haber-Suriye)

 

İSRAİL: İRAN’IN SURİYE’DEKİ GÜCÜNDEN KAYGILIYIZ

Moşe Yaalon, İtalyan Savunma Bakanı Roberta Pinotti ile görüşmesinden sonra yapığı açıklamada Suriye’deki ateşkesle savaşın tamamen durmuş olmadığını, İsrail’in İran’ın Suriye’deki konumunun güçlenmesinden çok kaygı duyduğunu ve İran’ın etkisini arttırmasının “Şii ekseninin” gücünü olumsuz bir şekilde arttırmasına neden olduğunu söyledi. (Jerusalem Post Gazetesi-İsrail)

 

İRAN, HİÇ BİR SİYASİ BEKLENTİ İÇİNDE OLMAYARAK DİRENİŞE DESTEK VERMİŞTİR

Filistin İslami Direniş Hareketi HAMAS üst düzey liderlerinden Mahmut ez-Zahhar, Tahran-HAMAS ilişkilerini bozmaya çalışan ülkeleri uyararak, söz konusu ülkelerden HAMAS’ı kendi siyasi oyunlarına alet etmemelerini istedi. Zahhar, HAMAS ve İran arasında var olan anlaşma uyarınca İran’ın şimdiye kadar kesinlikle HAMAS’ın belli bir eksene girmesini istemediğini ve HAMAS’ı siyasi oyuna katmadığını söyledi. (El-Alem-İran)

 

“İRAN’IN SURİYE’DEKİ ASKERİ VARLIĞI ŞAM TAMAM DİYENE KADAR DEVAM EDECEK”

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cabir Ensari, İranlı askeri danışmanların Suriye’de bulunmasının, Suriye tarafından yapılan istek üzerine gerçekleştiğini, “Suriye tamam diyene kadar askeri varlığını sürdüreceğini” söyledi. (Suriye Gerçekleri-Suriye)

 

İRAN BİR KÖYDEKİ TÜM ERKEKLERİ İDAM ETTİ

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Şahindok Molaverdi, ülkenin güneyinde yer alan bir köydeki tüm erkeklerin uyuşturucu kaçakçılığı nedeniyle ölüme mahkûm edilip asılarak infaz edildiğini açıkladı (Mehr News-İran)

 

İRAN’IN PETROL İHRACATI 1.75 MİLYON VARİLE ULAŞTI

İran İslam Cumhuriyeti Petrol Bakanı Bijan Zengene Güney Kore’nin Sanayi ve Ticaret Bakanı’yla düzenlediği basın toplantısında Şubat ayı itibariyle İran’ın gerçekleştirdiği gündelik ham petrol ihracatının 1.75 milyon varile ulaştığı, “Güney Kore ile ihraç edilen petrol miktarının iki katına çıkarılması konusunda uzlaştık” diye konuştu. “Güney Kore bizden günde 100 bin varil petrol ithal etmekte ve bu rakamın önümüzdeki dönem içerisinde iki katına çıkması konusunda uzlaştık” dedi. (ÎslamiAktue-İran)

 

 

İRAN'DA ÇOCUKLARA SİLAH EĞİTİMİ!

İran dini liderine bağlı Devrim Muhafızlar Ordusu, çocuklara silah ve savaş eğitimini veriyor. Çocuklar, İran'ın birçok bakanı, milletvekili, belediye başkanı ve çeşitli kurum ve kuruluşların genel müdürü, başkan ve müdürü bu ordunun üst düzey komutanlarından seçiliyor. İran'da Şiiliğe dayalı militarizm ilkokullardan başlıyor. Ortaokul ve liselerde devam ediyor. Okul, fabrika, cami ve kurum ve kuruluşlarda şubesi olduğunu ve ideolojik eğitimlerle milis güçler oluşturuyorlar.( İslahhaber-Nusret Cephesi)

 

ÖZEL YETİŞTİRİLMİŞ İRANLI SABİRİN BİRLİKLERİ SURİYE’DE

İran Devrim Muhafızlarına bağlı bir birlik Suriye savaşına katılmak üzere ülkeye sevk edildi. Sabirin adındaki birlik, Rusya’yla koordineli çalışan diğer İranlı askerlerle birlikte hareket edecek. (Islah Haber-Suriye)

 

TAHRAN VE BAKÜ 11 İŞBİRLİĞİ BELGESİ VE ANLAŞMASI İMZALADI

İran ve Azerbaycan Cumhuriyeti ikili ilişkileri geliştirme yolunda attıkları adımda tam 11 işbirliği belgesi ve anlaşması imzaladı. Anlaşmaların gümrük, sağlık, elektrik, demiryollarını birleştirme, yol ve köprü inşaatı, petrol ve doğalgaz, ortak yatırım, çevre ve diğer birçok alanı kapsadığı belirtildi. (Fars Haber-İran)

 

RUHANİ, RUSYA SAVUNMA BAKANI İLE GÖRÜŞTÜ

İran lideri Hasan Ruhani Tahran'da Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile görüştü. Görüşmede, Suriye ve buradaki gelişmeler tartışıldı. (Mehr News-İran)

 

İRAN HALKINA SEÇİMLERE KATILMA ÇAĞRISI

İran Düzenin Yararını Teşhisi Konseyi Başkanı Ayetullah Haşimi Refsancani halka seçime katılma çağrısı yaptı. (İrib Haber-İran)

 

SAQİZ'DA 4 AKTİVİST TUTUKLANDI

Doğu Kürdistan İnsan Hakları Merkezi’nin yaptığı açıklamada, aktvist Saqiz kentinde Fatih Dîvandereyî, Saman Paşayî, Nadir Mecîdyan ve Behrûz Sahîb Pîşe tutuklanarak cezaevine gönderildiği belirtildi. (Basnews-Başur)

 

UÇUŞA YASAK BÖLGE, BÖLGENİN İSTİKRARINA KATKISI OLMAZ

İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Emir Abdullahian, Suriye krizinin tek çözüm yolu siyasi çözüm olduğunu, uçuşa yasak bölge oluşturma tartışmalarının katkı sağlamayacağını söyledi. (Fars Haber-İran)

 

PAKİSTAN, İRAN’A YAPTIRIMLARI KALDIRDI

Pakistan, nükleer anlaşmanın tamamlanmasının ardında İran’a olan yaptırımları kaldırdı. Maliye Bakanı Muhammed İshak Dar, yaptırımın kalktığını duyurdu. (İslami Davet-İran)

DÜNYA-CÎHAN

 

SUUDİ ARABİSTAN'DA ‘KADIN İNSAN MIDIR’ KONULU SEMİNER DÜZENLENDİ.

Başkent Riyad'da düzenlenen etkinliğin afişinde, Fahd El Ahmedi’nin verdiği seminerin, ‘Yaratıcılık Eğitimi ve Danışmanlık Akademisi’ tarafından organize edildiği belirtildi. (Sputnik News-Rusya)

 

ARAFAT'I İSRAİL İSTİHBARATI ÖLDÜRDÜ'

İsrail meclisindeki Arap vekillerden Ayman Oden Channel, "İsrail iç istihbarat servisi Şin Bet 2004 yılında Yaser Arafat'ın ölümünden sorumlu" dedi. Oden, İsrail hükümetinin Arafat'ın öldürülmesi için Fransa'ya ajanların gönderdiğini de belirtti. (2 Kanal-İsrail)

 

KANADA DAİŞ’E KARŞI MÜCADELEDE KOALİSYONUNDAN ÇEKİLDİ

Kanada, DAİŞ’e karşı mücadele koalisyonundan ve operasyonlardan çekildiğini ama Irak yerel güçlerinin eğitimi için yardımlarını üç katına çıkardığını duyurdu. (Rasthaber-Türkiye)

 

KOLOMBİYA, FARC İLE 'NİHAİ BARIŞI' REFERANDUMA SUNACAK

Kolombia ile FARC arasında 23 Mart’a barış anlaşması yapılması planlanıyor. Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, imzalanacak barış anlaşmasını referanduma sunacağını söyledi.  FARC müzakere heyetinin başındaki Ivan Marquez, bulunuyor. (Nerinaazad-Başur)

 

AFGANİSTAN BARIŞ GÖRÜŞMELERİNDE TARİH BELLİ OLDU

Pakistan Dışişleri Bakanlığı sözcülüğü tarafından yapılan açıklamaya göre; Afganistan, Pakistan, Çin ve Amerikalı diplomatlar Pakistan'ın başkenti İslamabad'da yaptıkları toplantıda barış görüşmeleri ile ilgili bir yol haritasında anlaşmaya varıldı. Toplantı Kabil'de devam edecek. (Nusra/İncanews)

 

RUSYA KARADENİZ'E ASKERİ YIĞINAK YAPIYOR

Rusya, Karadeniz kıyısına gönderilen 40 savaş uçağı ile tatbikat kapsamında bin kilometrelik uçuş gerçekleştirdi. Karadeniz ve Hazar filosunun katıldığı tatbikatta 8 bin 500 asker,900 askeri araç, yaklaşık 50 savaş gemisi ve yaklaşık 200 savaş uçağı ve helikopteri yer alıyor. (21yyte.org)

 

ALMANYA'DA 110 BİN MÜLTECİ KAYIP

Sol Parti Meclis grubunun sunduğu soru önergesini cevaplayan Federal İçişleri Bakanlığı, geçen yıl kayıt altına alınan her 10 mülteciden birinin kayıt olduğu mülteci kampına bir daha gitmediğini, ülkede izine rastlanılmayan mülteci sayısının ise yaklaşık 110 bin olduğunu söyledi.( Dünya Bülteni-Türkiye)

 

ABD'DEN İSRAİL'E EK ASKERİ YARDIM

Amerikan Kongresi'ne başvuruda bulunmaması şartıyla İsrail'e yıllık askerî yardımlara ek olarak 800 milyon dolar daha yardımda bulunulacağı açıklandı. (Hayom Gazetesi-İsrail)

 

SUUD DIŞİŞLERİ BAKANI ADİL CUBEYR SİYONİST İSRAİL’E GİTTİ

Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr, Arabistan İstihbarat Başkanı Halid el-Humeydan birlikte İsrail’e gitti. İsrailli yetkililer, MOSSAD Başkanı ve Netanyahu ile yaptığı görüşmelerde Suriye ve Lübnan’a operasyon düzenleme konusunda anlaştılar. (Şems Haber-Suudi)

 

 

HİZBULLAH İLE DİYALOĞA DEVAM EDECEĞİZ   

Lübnan el-Mustakbel Hareketi lideri Saad el-Hariri, Fars Körfezi ülkelerinin tutumuna rağmen Hizbullah ile devam etmekte olan müzakere ve istişarelerini sürdüreceklerini açıkladı.( Mehr News-İran)

 

LÜBNAN SAVUNMA BAKANI: İRAN, LÜBNAN ORDUSUNU DONATMAYA HAZIR

Lübnan Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Semir Mukbil, Lübnan Savunma Bakanı Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri ile görüştü. Mukbil, Suudi rejimi Lübnan’a yapmayı düşündüğü 3 milyar dolarlık askeri yardımı artık yapmayacağını açıklaması ardından İran İslam Cumhuriyeti Savunma Bakanı Tuğgeneral Hüseyin Dehgan’ın kendisiyle gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, İran’ın Lübnan ordusuna her türlü donanım, araç ve gereci göndermeye hazır olduğunu bildirdiğini ifade etti. (İrna Haber-İran)

 

KADİROV: RUSYA'YA VURULACAK HEDEFLERİN İSTİHBARATINI VERİYORUM

Çeçenistan lideri Ramzan Kadirov, "Çeçenistan'ın en iyi savaşçıları  (Suriye'ye) gönderildi. Bu askerler teröristlerin yapısı ve sayısı hakkında istihbarat topluyor. Ayrıca hava saldırısı düzenlenecek hedefleri belirleyip bombardımanların sonuçlarını belgeliyor" dedi. (Rossiya 1 Tv-Rusya)

 

RUSYA VE ABD ULUSLARARASI İLİŞKİLERİ YENİDEN ŞEKİLLENDİREBİLİR

Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Frants Klintseviç; ‘’Suriye’deki çatışmaların sonlandırılması, ABD ve Rusya’nın uluslararası ilişkiler sistemini yeniden biçimlendirmeye başlayabileceğinin göstergesi olarak nitelendirilebilir” dedi. (Sputnik News-Rusya)

PUTİN VE SUUDİ KRALI SURİYE ATEŞKESİNİ GÖRÜŞTÜ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el Suudi ile telefonda görüştü. Ateşkes konusunda Selman’ın olumlu karşıladığı ve Rusya ile birlikte çalışmaya hazır oldukları belirtildi. (Sputnik News-Rusya)

 

SUUDİ REJİMİ ÇETELERE DESTEĞİNİN DEVAM EDECEĞİNİ DUYURDU

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil El’Cübeyr, Suriye’de çetelere silahlı desteklerinin süreceğini, hava destekli yardımlarında yapılmasını savundu. (İrib -İran)

 

AMERİKAN DÜŞÜNCE KURULUŞU: BÖLGENİN ASIL TEHDİTİ ARABİSTAN

Amerikan düşünce kuruluşu Hoover Institution; “Geçen on yıl zarfında Suudi Arabistan, Ortadoğu’nun en iddialı ve cesur gücü olarak öne çıkmıştır. Mısır, Bahreyn, Suriye, Irak ve Yemen’de Suudiler para ve şiddeti kullanarak bölge şartlarını kendi çıkarlarına faydalı yönde değiştirme çabasındadır. Birtakım kapsamlı tehditlerle karşı karşıya olan tehlikeli bir bölgede aslında herkesten daha tehlikeli olan Arabistan’dır. Suudi Arabistan’ın etkisinin derinliğinin en iyi şahidi, yaklaşık bir yıldan beri savaş başlattıkları Yemen’dir. Suudiler Yemen’de hedeflerinin 2015 yılında ülkesinden kaçan Mansur Abdurabbih’in meşru hükümetini yeniden göreve getirmek olduğunu söylüyorlar. Ancak asıl hedef, Yemen’de kargaşa çıkarmak ve Yemen’i yerle bir etmek idi” diye rapor etti. (İslami Davet-İran)

 

AZERBAYCAN'DAN RUSYA'YA NOTA

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı basın sözcüsü Hikmet Hacıyev, Rusya ile Ermenistan arasında silah alımı için yapılan 200 milyon dolarlık kredi anlaşmasından dolayı Moskova'ya nota verdiklerini duyurdu.  (Haberrus-Rusya)

 

İNGİLTERE KRİZ İÇİN “BAŞUR’A YARDIMA HAZIRIZ” DEDİ

İngiltere Irak Büyükelçisi Frank Baker,  Mesut Barzani‘ye: Londra yönetiminin teknik vb birimlerle Başur’a yardıma hazır olduklarını söyledi. (Nerinaazad-Başur)

 

ABD SAVAŞ UÇAKLARI LİBYA'DA DAİŞ'İ VURDU

Libya'nın Sabratha kentinin belediye başkanı: Trablus'un batısında, Tunus sınırı yakınındaki kentte bir binanın bombalandığını söyledi. ABD Savunma Bakani Ash Carter ülkesinin Libya'daki militanları hedef almaya devam edeceğini belirterek, ''Bazı şeyleri kendi başımıza yapma seçeneğimiz her zaman açıktır'' demişti. (New York Times-ABD)

 

ABD İLE FİNLANDİYA ORTAK TATBİKAT YAPACAK

Finlandiya Savunma Bakanı Jussi Niinistö: ABD ordusuna ait 20 Stryker tipi zırhlı askeri araç bahar sonunda Finlandiya’da tatbikat yapacak, sekiz F-15 savaş uçağı Finlandiya Hava Kuvvetleri ile birlikte Rissala hava üssünde ‘Cross Border Training (Çapraz sınır eğitimi)’ manevraları çerçevesinde bir eğitime katılacak. Eğitime Norveç ve İsveç’in de katılması bekleniyor.( İslami Davet-İran)

 

DAİŞ’LE MÜCADELEDE YENİ YÖNTEM HOLLYWOOD

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Hollywood yapımcılarıyla yaptığı görüşmede, film sektörünün DAİŞ'le propaganda savaşında nasıl daha etkili kullanılabileceği ele alındı. (Basnews-Başur)

 

AB SUUDİ ARABİSTAN'A SİLAH AMBARGOSU UYGULANMASINI KABUL ETTİ

AB Parlamentosu, Yemen’deki insani ihlaller nedeniyle Suudi Arabistan'a AB çapında silah satışını yasaklayan ambargoyu kabul etti. (Sol-Türkiye)

 


 

KURDÎ

 

ARTÊŞA SÛRYA NÛ DEST DANÎ SER DÊRYÊ SÎNORÎ TİNEF Û BEİR ELQESÎB

Artêşa Sûrya nû bi rêya Urdinê re derbasî Sûriyê bûn û karîn deriyê sînor yê bi navê El- Tenef bi alîkariya kowalisyona navnetewî û artêşa Urdinî ji çekdarên DAIŞê kontirol bikin, deriyê El-Tenif dikeve navbera Iraq û Sûriyê de û nêzîkî sînorê Urdinê ye. Çekdarên wê piraniya wan ji başûrê bajarê palmêra (TEDMOR) û herêma Rojhilatê Sûrya jêre tê gotin çola Sûrya, tabûra eniya elesala û tenmiye ya herî serekeye di vê artêşê de gelek caran li çiyayê Qelemûn rojhilat bi cih dibin li Urdinê tên perwerdekirin û desteka wan ji Urdun, Îmarat û Emerîka. Deriyê sînor ji Gulana sala 2015’an ve ji aliyê DAIŞê ve dagîrkirîbû, bi vê yekê tenê deriyeke sînor yê fermî di bin destê DAIŞê de maye ew jî deriyê El-Qaim e. (Aranews-Sûrya)

 

YNK Û PDK HEWLDANA PÊKANÎNA HİKÛMETEK NÛ DİDİN

Biryare PDK’ê û YNK’ê di civîna bê de wê mijara hikûmeta zorîne gotûbêj bikin, PDKê dibîne ku Tevgera Goran bimîne opozisyon û YNK’ê jî di vê mijarê ligel PDK’ê ye, ji yekemîn civîn de ligel YNK’ê tekez kiriye ku Tevgera Goran pêbendî rêkeftina pêkanîna hikûmetê nabe. (BasNuçe-Başur)

 

KURDİSTAN Û ÎRAN Dİ WÎ WARÎ DE RÊKEFTİNEK NÛ ÎMZE DİKİN

Şandeke Wezareta zanistê ya Îranê hat Başûrê Kurdistanê û li Hewlêrê û dê li ser şandina xwendekarên Kurdistanê bo Îranê û hînana mamostayên îranî bo Kurdistanê, rêkeftinekêbikirin, bi Serokwezîr Nêçîrvan Barzanî û alîkarê wî Qubad Talebanî re hevdîtin bikin. (Çavkanî: Rudaw-Başur)

 

BARZANÎ Bİ HEVJÎNA TALEBANÎ RE CİVİYA – YNK Lİ BENDA BERSİVA PDKÊ YE!

Serokê Kurdistanê Mesûd Barzanî Hêro Îbrahîm Ehmed re civiyaye, niha tenê endamên polîtubroyên her du partiyan li hev neciviyan, jiber ku beriya ku Barzanî biçe Ewropayê. (Rudaw-Başur)

 

PDKÊ DEST PÊ KİR: EDHEM BARZANÎ BÛ BERPİRSÊ DEVERA SİLÊMANİYÊ

Endamê Encumena Rêveberiya PDKê Edhem Barzanî bi fermana Mesut Barzanî wek berpirsê Silêmaniyê hatiye destnîşankirin. Edhem Barzanî di sala 2014 ji PDKê veqetiya bu, wî dixwast partiyeke nû ava bike lê piştî ku bi Serokê PDKê Mesûd Barzanî re hevdîtin kir ev erk qebul kir. Hejmara endamên Encumena Rêveberiya PDKê,50 kes in,15 ji wan endamên Polîtburoyê ne û ji aliyê Serokê PDKê ve tên hilbijartin. (Rudaw-Başur)

 

PARLAMENTERÊ PDKÊ: DESTÊ PKKÊ Dİ TEQANDİNA BORİYA PETROLÊ DE TİNE!

Alîkarê Serokê Fraksiyona PDKê Tariq Gerdî got: Serokwezîrê Iraqê Heyder Ebadî ji pêşniyara dabînkirina mûçeyê karmendên Kurdistanê, poşman bûye!ev çend rojin hinartina petrolê hatiye sekinandin,lê ji roja 1ê Sibata îsal ve heta 17ê Sibatê,nêzîkî 10 milyon bermîl petrol derbasî bendera Ceyhanê bûye,li ser axwaziya hikûmeta Tirkiyê hinartina petrolê hatiye sekinandin,destê PKKê di teqandina boriya petrola Kurdistanê de tine. (Gulan media-Başur)

 

ENCÛMENA PARÊZGEHÊ BEŞDARBUNA HEŞDÎ ŞEİBÎ YA ŞER Ê MÛSİLÊ RED KİR

Cîgirê Serokê Encûmena Parêzgeha Nînova Nuredîn Qeblan beşdarbuna milîsên Heşdî Şeibî yên mezhebî di operasyona rizgarkirna bajarê Mûsilê red kir. (Basnews-Başur)

 

EFXANİSTAN: MAYÎNÊN DİJE NEFER ÊN ÎRANÎ Lİ EFXANİSTANÊ HATİN DÎTİN

Parêzgarê herêma“Bamiyan”a Efxanistanê got: di çeblixaneya girûpa terorîstî ya“Talibanê” de, hejmarek mayîn bidest xistine ku ji aliyê Komara Îslamî ya Îranê, tevî hejmarek ji çek û teqemeniyên din, ji rêya cihekî bi navê “Derrêyê Şikâr” yê liser sînorê herêma Bexlan”a Bakûrê Rojvayê herêma Bamiyanê. (kurdistanmedia-Pdk-î-Rojhilat)

 

ÎTALYA 4 HÊLÎKOBTERAN Lİ HEWLÊRÊ CİGAR DİKE

Hikûmeta Îtalya hêzeke ji 130 serbaz bêk tê dişîne Iraqê û 4 Hêlîkobterên Mangosta 129-A û 4 firokeyên guhestinê cûre NH90 li Hewlêrê bicih dike. (Gulan media-Başur)

 

TİRKİYE: EM RÊ NADİN ‘HERÊMEK TERORÎSTΒ Lİ BAKURÊ SÛRİYÊ WERE AVAKİRİN

Serokwezîrê Tirkiyê Davutoglu got: Turkiye avakirina herêmeke Kurdî li bakurê Sûriyê qebûl nake û dê li dijî wê raweste. (Rudaw-Başur)

 

HÊZEKİ LEŞKER EN YEKİTİYE BER Bİ RAPERİNE VE TEVGER KİR

Hezekî leşkerî ya YNKê bi rêveberiya fermandar Ebdulla Bor, bi armanca pêşilêgirtina li her rodan u xwepêşandanekî ya aligirên PKK’ê bigire, û li derdore bajarê Ranya bi cihbibin, û heya meha adarê li wê devere bimine. (Livinpres-Başur)

 

GORRANÊ DAXWAZA HİLBİJARTİNÊN PÊŞWEXT KİR

Tevgera Gorranê daxwaza hilbijartina pêşwext di 6 mehên dahatî de kir. (Rudaw-Başur)

 

LÎSTEYA YEKÎTİYA KURD A TEHRANÊ Dİ HİLBİJARTİNÊN PARLEMENÊ DE

Ji 30 kesên serkeftî yên di lîsteya bi navê Hêvî de, 9 ji wan di lîsteya Yekîtiya Kurd a Tehranê de jî cih digirtin. Ferîde Ewladîqbal bi bidestxistina 984 hezar û 545 dengan, Bêhrûz Nêmetî bi 916 hezar û 18 dengan, Perwane Mafî bi 915 hezar û 808 dengan û 6 kesên din ên ji herêmên Zagros û cihên din ên bi navên Mihemedriza Arif, Mistefa Kewakibiyan, Elîriza Mehcûb, Perwane Selehşûr, Kazim Celalî û Mihemedelî Wekîlî karîn pirraniya dengan bi dest bixînin û wekî parlementer hatin hilbijartin.  (Kurdpress-Başûr)

 

 

KURDİSTANA İRAQÊ DİXWAZE EŞÎRÊN KURDÎ YÊN Lİ TURKİYÊ ALÎKARİYA WÊ BİKİN Jİ BO PARASTİNA BORİYA PETROLÊ

Berpirsekî di PDKê ne xwest navê xwe eşkere bike got: ku Herêma Kurdistana İraqê daxwaz nameyek ji eşîrên Kurdî yên li Turkiyê şandiye bi armanca ku li hevbikin ji bo parastina boriya petrolê ya Herêma Kurdistanê. Têkiliyên me bi miletê Başûr Rojhilatê Turkiyê re xurtin û heger PKK êrîşên xwe berdewam bike emê parastina boriya petrolê bikin bi alîkariya eşîrên Kurdî yên li Turkiya. (Elerebî elcedîd-İraq) 

 

FRANSA: DİBE KU ŞER Ê TİRKİYÊ Û RUSYAYÊ DERKEVE

Serokomarê Fransayê Francois Hollande got: îhtîmale di navbera Tirkiye û Rûsyayê de şer derkeve. Artêşa Sûriyeyê û grûbên mixalif ji bo agirbest û alîkariya însanî divê hevdîtinên xwe bidomînin, her em wekî dewleta Fransa pêşnûmaya Rûsyayê ku pêşkêşî Konseya Ewlehî ya Netewên Yekbûyî (KENY) kiriye îmze nakin. (Basnews-İraq)

 

‘EBADÎ Jİ TEVGERÊN MİLÎSÊN ŞÎE DİLGİRAN E’

Parlamenterê Komela Îslamiya Kurdistanê Zana Rostayî got; Ebadî niha Heşda Şeibî wek gefek mezin li ser desthilata xwe dibîne, ji ber Heşda Şeibî çêkiriyê destê Nûrî Malikî ye û pirraniya fermanên xwe ji Malikî werdigrin, di her demekê de Heşda Şeibî ji aliyê Malikî ve were bikaranîn bo encamdana alozî û guhertinên siyasî di Iraqê de.”Ebadi di civineki de gotibu; Heşda Şeibî nabe tenê bi nav girêdayî me bin.” (Rudaw-İraq)

 

GORAN: PDK ÊRİŞÎ ME DİKE

Bi beşdariya Serokwezîrê Iraqê Heyder Ebadî civîna giştî ya Parlamentoya Iraqê hat lidarxistin û partiyên kurd li parlamentoyê gotin: wan mijara yekîtiya li hemberî gotinên Ebadî nirxandin. Tevgera Gorran beşdarî civîna nebû. Serokê Koma Tevgera Gorran li Parlamentoya Iraqê Hişyar Ebdullahgot; ti agahî nehatine dayîn wan dixwest ku Cîgirê Serokê Parlamentoyê Aram Şêx Mihemed serokatiya civînê bike. “Civîn bi pêşniyara PDKê hat lidarxistin, û êrişî wan dike. (Rudaw-İraq)

 

EBADÎ: Çİ HEVPEYMANÊN Dİ WARÊ PETROLÊ DA DİGEL HERÊMÊ NAKİN

Serok wezîrên Îraqê Heyder Ebadî; xercîyên Îraqê ji 10 tirilyon dînaran bo 6 tirilyon dînaran daketine û dupat kir; ew êdî çi hevpeymanên din derbarê petrolê di gel herêma Kurdistanê da nakin, hikûmeta herêma Kurdistanê petrola xwe radestî hikûmeta Îraqê nekirîye û serbixwe petrol frotîye. (Waar media-İraq)

 

DE MİSTURA: ZEHMET E DANÛSTANDİNÊN JENÊVÊ DEST PÊ BİBİN

Nûnerê Netewên Yekbûyî yê bo kirîza Sûriyê Staffan de Mistura got ku; destpêkirina danûstandinên Jenêvê di dema xwe de ne tiştekî rast e. ew nikare roja 25 vê mehê bang li aliyên pêwendîdar bikin ku beşdarî civînên Jenêv-3 bibin, pêwîstiya wan bi 10 rojan heye, divê danûstandin serkevtî bin di warê gihandina alîkariyên mirovî û piştre jî pêkanîna agirbestê. (Rudaw-İraq)

 

MOGHERİNİ: EWROPA PİŞTGÎRİYÊ NADE SERXWEBÛNA KURDAN

Berpirsa Siyaseta Derve ya Yekîtiya Ewropa Federica Mogherini got:“Ewropa piştgîrî li cudabûna Kurdan ne li Tirkiyê, ne li Iraqê û ne jî li Sûriyê nake, dahatûya Serokê Sûriyê Beşar Esed jî got, nabe Esed beşek be ji desthilata pêşerojê ya li Sûriyê, pirsa Kurd tenê bi rêyên wek “qonaxa çareseriyê” yê bigihîje encam, çêbûna şerekî germ di navbera Tirkiyê û Rûsya ditirsin.  (Rudaw-İraq)

 

AMERÎKA 2 LÎWAYÊN PÊŞMERGAN PİRÇEK DİKE

Kemal Kerkukî Fermandarê Hêzên Pêşmergên Herêma Kurditanê li rojavayê Kerkukê got: hêzên Pêşmergan hevpeymanên Amerîkane di şerê li dij Daişê de, dê Amerîka piştevaniya wan bike. Aras Abdulqadir Fermandarê Lîwa 9 an ya Hêzên Pêşmergan li başûrê Kerkukê got: " Ew 2 Liwa dê li gur şert û mercên perwerdeya leşkerê Amerîkî bên rahênan kirin". (DengéAmerika-Amerika )

 

IRAQÊ XALÊN GUMRİKÊ DANÎN SER SÎNORÊ KURDİSTANÊ

Alîkarê Rêvebirê Giştî yê Gumrikê Ebdulqadir Ebdullah; Iraqê li ser sînorê navbera Herêma Kurdistanê û Iraqê xalên gumrikê danîne û bacên gumrikê distine, ku ji Kurdistanê ber bi bajarên navend û başûrê Iraqê tên şandin. sedema wê Bexda dibêje ku Hikûmeta Herêmê yasaya danasîna gumrikê bicî nake, ew bacê werdigrin ku ji Kurdistanê ber bi cihên din ên Iraqê tên şandin.  (Rudaw-İraq)

 

OPERASYONA MÛSİLÊ - LEŞKERÊN IRAQÊ BER Bİ MÛSİLÊ VE BİRÊKETİN

Wezîrê Parastinê yê Iraqê Xalid Ubêydî got; yekîneyên girêdayî Lîwaya 71 a Artêşa Iraqê bo kontrolkirina bajarê Mûsilê, li navçeya Mexmûrê li başûrê bajarê Hewlêrê ber bi Mûsilê ve“Di bin dirûşma Em wa tên Nenewa, emê dest bi rizgarkirina Mûsilê bikin’’. (Gulan media-İraq)

 

185 JİN Lİ KERKÛKÊ HATİNE KUŞTİN

Di heyama 4 salên borî de 3028 haletên tundûtîjî li hemebr jinan li parêzgeha Kerkûkê hatine tomarkirin. 8 ji wan bi şaşî hatine kuştin. zêdetirînê wê rêjeyê di sala 2014ê de bûye û hejmara jinên ku hatine kuştin, 55 kes bûne. Seroka Komîteya Karûbarên Jinan di Encumena Parêzgeha Kerkûkê de Ciwan Hesen dibêje, Dadgehên Kerkûkê kar bi yasayê Hikûmeta Iraqê dikin, ya cezayan a sala 1969ê ku li Herêma Kurdistanê ew yasa hatiye sererastkirin û yasayê cezayên pir kêm bo wan kesan daniye, ku jinan bi hincetan parastina şerefê fikujin.”.”Berpirsa Ofîsa Kerkûkê ya Rêxistina Hîwa bo Bergirîkirin li Mafê Jinan, Sirûd Mihemed got: ew hejmarên ku di raportê de hatine kêm in, Her di wan 4 salên ku raporta Polîsê Kerkûkê amade kiriye, 99 hewlên kuştina jinan hebûye. Lêdan û birîndarkirin û îşkencekirina jinan bi qest zêdetirên haletên tundûtîjiyên li dijî jinan in û hejmara wan haletan 581 halet in “di wan 4 salan de 412 haletên gefkirin li jinan hebûne. Li gor amara fermî ya Polîsê Kerkûkê, di heyama wan 4 salan de 42 jin rastî destdirêjiyê hatine. “2 sal berî niha bavekî bo zorî destdirêjî kiribû ser 2 keçên xwe, piştre ku aşkere bû ji aliyê polîsan ve hat girtin, 153 hewlên revandina jinan û keçan hatine tomarkirin. (Rudaw-İraq)

 

ÎTİLAFA DİJBEREYA SÛRİYÊ: AGİRBESTA BO HEYAMA 2 HEFTEYAN E

Serokê Îtilafa Dijbereya Sûriyê Xalid Xoce got: agirbesta ku Amerîka û Rûsya derbarê Sûriyê lihev kirine biryar e 2 hefteyan berdewam bike, Amerîka soz daye dijbereyê eger hêzên hikûmeta Sûriyê agirbest binpê bike, Amerîka dê piştgiriya xwe ji bo dijbereyê zêde bike. (Rudaw-İrak)

 

PÊŞMERGE Û ALİYÊN HUKUMİ YÊN DUZXORMATU Lİ GEL HEŞDA ŞEBİ Lİ HEV KİRİN

Li Xurmatû yê Başûrê Kurdistanê, Pêşmerge û Heşda Şeibî (milîsên şîe) bi rayedarên sivîl ên bajêr re hevdîtin pêk anîn û derheqê rewşa bajêr de 3 ferman dan: Tevahiya girtin, revandin, kuştin, alozî û êrişên ku ji aliyê komên çete ve li Xurmatû tên kirin, hatin şermezarkirin.  Hemû kesên ku destê wan di û derxistina aloziyên bajêr de hebûye û fermana girtina wan hatiye dayîn.  Civîn û diyaloga navbera rayedarên bajêr bidome fermandeyê Heşda Şeibî, Hadî Amirî dê bi rayedarên YNKê re li ser rewşa Xurmatû hevdîtin bike. (Xendan-İraq)

 

 

HÊZEKİ TAYBET YA TURKİYE Dİ RÊYA BALEFİREN TAYBET GİHİŞT HEWLERE

Di rêya balafirgeha Hewlêr de, hêzeki turk ku jimareya wan nehate zanin gehişte Hewlêr, ev hêz bi li ciheki taybet bi cih kiriye. Serçaweyeki û ji berku wan bixwe gotiye ku rewşa wan ne başe u bi fikarin ku nikarin pêşi li raperina gel bigirin. (Kurdistanpost-İraq)

 

FERMANDEREKÎ PÊŞMERGE: PÊWÎSTİYA KERKÛKÊ Bİ HEŞDÎ ŞEİBÎ TİNEYE

Fermandarê lîwaya dû Şivan got: Sînorên Kerkûkê hatine qahîm kirin tu hêzek nikarê wan sînorana derbasbikê, pêwîstî bi hêza Heşdî Şeibî nîne din tineye. Endamê Encûmena parezgeha Kerkûkê Tehsîn Kehiye; Kerkûk ji çend aliyan ve ji aliyê terorîstan ve hatiye dorpêç kirin. Pêwîstî bi parastinekî bi hêz heye. (Basnews-İraq)

 

YNK: TEVGERA GORAN DERİYÊ GOHERTİNA YUSİF MİHEMED VEKİRİYE

Endamê Rêveberiya YNKê Ferîd Eseserd:‘’Piroseya çareseriya pirsgirêkên siyasî yên Kurdistanê, asê mane û civînên ku hatin kirin bê encam man, Ji ber ku pirsgirêkekî mezin di navbera PDK û Tevgera Goran de heye, mifta çareseriya wan pirsgirêkan jî rûniştina PDKê û Tevgera Goran bixwe ye. (Basnews-İraq)

 

10 NAMZEDÊN URMİYÊ Jİ HEVRİKİYA HİLBİJARTİNAN VEKİŞİYAN!

Li eyaleta Ormiyê jî, ji roja ku navê namzedan ji aliyê Encumena Parastina Destûrê ya Îranê ve hatiye ragihandin, 10 namzedan xwe ji hevrikiyê vekişiandine. 4 ji wan yên bajarê Ormiyê, 5 yên bajarê Xoyê û yek jî yê bajarê Miyandavê bûye. Qayîmeqamê Xoyê, Husên Sîlvanî: bi vî rengî hejmara namzedên Xoyê daket 16. Li Miyandavê jî hejmara namzedan daket 30.Li eyaleta Ormiyê destpêkê 172 namzedan pêşbirk dikirin lê piştî ku 10 kesan xwe vekişandin, 162 namzed man. Ew ji bo 12 kursiyên eyaletê hevrikiyê dikin. Nifûsa eyaleta Ormiyê bi giştî zêdetirî 3.5 milyon e ku zêdetirî 2 milyon û 100 hezar kes dikarin deng bidin. Hejmara nûnerên bajar û navçeyên eyaleta Ormiyê di Parlamentoya Îranê de: Ormiye: 3,Xoy û Çaypare: 1,Miyandav- Tikav-Şahîndij:2,Makû-Şot-Pildeşt-Çaldiran:1,Selmas:1,Mehabad:1,Bokan:1,Serdeşt-Pîranşar:1,Neqede-Şino:1  (Rudaw-İraq)


Lekolin Haber Merkezi

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

TAGS(ETIKETLER): BASIN  BULTENLERI  

Hasan Yüksel
Eleştiri
Haberleri rahatlıkta takip edip okumakta zorlandığımız bir anda yetişti bu bölümünüz. fakat niye Kürtçesi çok kısa? Kürtçe haberlerin özetlerini biraz daha arttırabilirsiniz.
10 Mart 2016 Perşembe Saat 20:17
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA