HATAY SINIR HATTINDA AKP VAHŞETİ
Haberler / 10 Mart 2016 Perşembe Saat 11:37
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MİT TIR'ları ''Türkmenlere Yardım'' adı altında DAİŞ, El-Nusra ve Ehrar el-Şam çete gruplara cephane göndermeye devam ederken, Türk askerleri sınırda bulunan Suriyeli mülteci kadınlarına tecavüze varana kadar çok sayıda gayri insanı uygulamaya maruz bırakırken; sınır hattında bulunan köylüler “AKP'nin vahşeti sınır tanımıyor artık. Burada yaşam yok sadece ölüm var'' diyerek öfkelerini dile getiriyor

AKP ve Türk Devleti Hatay sınır hattını uzun zamandır DAİŞ, El-Nusra ve Ehrar El-Şam çetelerine destek sunmak için kullandığı bilinen bir meseledir. MİT TIR'ları ''Türkmenlere Yardım'' adı altında DAİŞ, El-Nusra ve Ehrar el-Şam çete gruplara cephane göndermeye devam ederken, Türk askerleri sınırda bulunan Suriyeli mülteci kadınlarına tecavüze varana kadar çok sayıda gayri insanı uygulamaya maruz bırakırken; sınır hattında bulunan köylüler “AKP'nin vahşeti sınır tanımıyor artık. Burada yaşam yok sadece ölüm var'' diyerek öfkelerini dile getiriyor.

Çandır Köyü Ehrar El-Şam ve El Nusra Üssü Haline Getirildi

AKP Suriye’de çıkar ve hesaplarını gerçekleştirmek için kendisine strateji olarak DAİŞ, El-Nusra ve Ehrar el-Şam çetelerini desteklemeyi belirlemiştir.  Bu temelde, Hatay’ın Yayladağı ilçesine bağlı Çandır köyü Ehrar el-Şam ve El Nusra çetelerin askeri üs konumuna gelmiştir. Yine Suriye sınır hattında birçok noktada çetelere üstlenme noktaları sağlamaktadır. Çeşitli kaynaklar AKP'nin özellikle Hatay' ı bir çete merkezine dönüştürdüğü ortaya çıkmaktadır.

Çandır Köylülerinin İfadeleri Gerçekleri Ortaya Koyuyor

Rusya Devlet Başkanı V. Putin, AKP ve Türk Cumhurbaşkanı R. T. Erdoğan'ın açıkça DAİŞ çetelerini desteklediğini belirtmişti. Bu daha öncesi Kobanê saldırısında da ortaya çıkmıştı. Kobanê' nin düşmesini çabalayan AKP tüm gücüyle DAİŞ çetelerine destek sunmuştur. Şimdi bu husus Hatay yerli kaynaklarından da doğrulanmaktadır. Bir yerlinin ifadelerinden Hatay’ın Yayladağı ilçesine bağlı Çandır ve Kızılçat köyleri(Keseb’in karşısı) El Nusra ve Ehrar el-Şam çetelerinin üslenme, geçiş ve ikmal hattı olarak kullanıldığı ortaya çıkmaktadır.

“Eskiden Hatay’a Herkes Kardeşçe Yaşardı Huzurumuzu Erdoğan Bozdu”

Hatay’da yaşayan ancak aslı Çandırlı olan A.P. “Son beş senedir köyümüzün etrafında Arapça konuşan kişiler gelip geçmektedir. Kırsal alanlarda bazı noktalarda kendilerine eve benzeyen toplanma yerleri yapmaktalar. Bunlar sanki El-Kaide'ye bağlılar. Sakalları uzundur ve bizimle hiç konuşmazlar” dedi.  A.P.  konuşmasının devamında “Suriye'nin karşı tarafında Ehrar el-Şam ve El-Nusra çetelerin noktaları gözle görüldüğüne vurgu yaptı. Hatay' da yaşayan Nusayri asıllı C. M. ise ''Bizim bu bölgeye Erdoğan ve faşist AKP' si bu insan dışı vahşi yaratıkları konumlandırdı. Hepsine bilinçli destek vermektedir. Erdoğan bugün Suriye'de Kürtleri, Alevileri, Süryanileri, Ermenileri, Arapları ve kendisine uymayan herkesi katletmek istiyor, yarın ise aynısını Hatay ve tüm Türkiye'de gerçekleştirecek. Biz bunların hepsini kendi gözümüzle gördük burada. AKP'lilerin kahvelerinde buluşmalarını gerçekleştiriyorlar ve destek alıyorlar. Kardeşim hepimize düşmanlık yapıyor. Eskiden Hatay'da tüm dinler ve halklar bir arada ayrım yapmadan yaşardı. Bizim bu huzurumuz bu yaratıklar ve onların baş adamı Erdoğan bozdu. Kendi topraklarımızda yaşayamama durumuna geldik. Çok sesimiz çıkmıyor fakat bu rahatsız olmadığımız anlamına gelmemektedir. Şimdi Hataylıların buna karşı çıkmaya cesareti yok ama ebetteki bir gün bu cesareti elde edip AKP ve çetelerinden hesap soracağız” dedi.

Hatay Altınözü İlçesi de Aynı Durumda

Hatay Altınözü ilçesine bağlı Kuyubaşı köyü, çetelere lojistik sağlandığı üs noktalarına dönüşen köylerden yalnızca bir diğeridir. AKP ve MİT' in DAİŞ çetelerine açık desteği tüm dünya kamuoyunda deşifre olması ardından, AKP ve MİT silahlandırma politikalarını daha gizlice sürdürmektedir. Hatay Altınözü ilçesine bağlı Kuyubaşı köyü DAİŞ ve El Nusra’ya bağlı silahlı çete gruplarının önemli bir geçiş hattı üzerinde bulunuyor. Yine bu köyden gece geç saatlerde ambulans geçişleri gözlemleniyor. MİT’in sınır kapıları üzerinden yapamadığı birçok sevkiyat ve geçişler bu köy üzerinden yapılıyor.

MHP’nin Türkmenlere Gönderdiği Yardımlar da AKP’nin Çete Desteği Yolundan Geçiyor

MHP’nin Türkmenler için gönderildiği iddia edilen erzak TIR’ları ise Kızılçat sınır karakolunun denetimindeki yoldan sınırı geçiyor. Yerli halk bu hususlar sürekli belirtilmektedir. K. Y., “Oğlum ODTÜ' de okuyor. Geçen beni telefonda ararken dedi ki, 'Baba bizim oralar Rus televizyonunda çıktı. DAİŞ çetelerine silahlarını bizim oradan gönderiyormuş diyor'. Oğlum kanalın adını da söylemişti. Televizyonun ismini bilmem. Başta inanmadım ama sonrasından bizim buralardan son zamanlarda TIR geçişlerin artığını fark ettim. Buradaki köylere giriş çıkışlar askerin denetiminde. Bazen köylerimize, evimize bile gidemiyoruz. Bir misafirimizi götüremiyoruz” diye konuştu.  

Türk Askerleri Mültecilere Karşı Vahşet Uyguluyor

Hatay merkeze bağlı Güveçi köyünde Türk devleti Suriye'den kaçan mülteciler için çadır kentleri oluşturuyor. Ancak bu kamplarda dikkat çekici bir husus bu mültecilerin ezici çoğunluğunun Türkmen olmasıdır. Araplar mülteciler nerdeyse hiç görünmüyor. Yerli kaynakların vermiş oldukları bilgilere göre, Türk Askerleri Arap kökenli mültecileri Antakya'da toplayarak kamyonlara doldurup geri gönderiyor. Bu ırkçı vahşetin üstüne de Arap kadınların Türk askerleri tarafından tecavüze uğradıkları bilgisi alındı.

Türk Askerleri Arap Kadınlarına Tecavüz Ediyor İddiası

Suriye'den altısı kız, 9 çocuğu ve eşiyle birlikte Hatay'a kaçan L. Abdul Cafer İbn Menaf, Türk Askerlerin vahşice tecavüz etmelerini şu ifadelilerle anlattı:  “Biz Türkiye’ye DAİŞ' den korktuğumuz için kaçtık. Birçok kişi bundan kaçıyor. DAİŞ kadınlarımıza tecavüz ediyor. Artık birbirimizin yüzüne bile bakamıyoruz. Türkiye’ye gelirken bunlardan kurtulacağımızı düşünmüştük. Ama aynısını şimdi Türk askerleri eşlerimize uyguluyor. Dün bizle beraber kaçan bir kadını götürüp tecavüz ettiler. Kadın geri döndüğünde ne yapacağını bilemedi, intihar etmeye kalktı. Biz son anda engelledik. Burada herkes başına aynısının geleceğinden korkuyor. Burada Müslümanlık, İnsanlık diye bir şey bilene kalmadı. Bunların DAİŞ teröristlerinden ne farkı var” diyerek tepkilerini ifade etti.

 

Samara İzgin

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): HATAY  SINIR  HATTINDA  AKP  VAHSETI    

Antakya Hatay
Eleştiri
Niye Hakkari, Gever, Cizre halkı TC'nin şiddetine boyun eğmiyor ve direniyorsa Hatay, Antep, Kilis halkı niye AKP'nin zulmüne direnmiyor? Kürtler direnmek konusunda daha mı deneyimli? Sınırda yaşayan Türk, Kürt, Arap farketmeden bu onursuzluğu insanlığa reva gören çetelere niye dur demiyorlar?
10 Mart 2016 Perşembe Saat 20:20