KDP KÜRTLERİN KATİLİNE SEVDALI!
Okuyucudan / 09 Mart 2016 Çarşamba Saat 13:20
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP ve Erdoğan ile kader birlikteliği yapmışçasına KDP, aynı zihniyeti taşıdığı Erdoğan ve AKP çetesi gibi Kürt özgürlük değerlerine saldırmakta, AKP’nin katliamlarını desteklemeye devam etmektedir. KDP ve Barzani ailesi zor ve baskı ile elde ettiği siyasi, askeri ve ekonomik imkanları Kürt halkına karşı bir koz olarak kullanmakta ve Erdoğan çetesi gibi kaos ve kriz ile beyliğini devam ettirmeye çalışıyor

AKP ve Erdoğan ile kader birlikteliği yapmışçasına KDP,  aynı zihniyeti taşıdığı Erdoğan ve AKP çetesi gibi Kürt özgürlük değerlerine saldırmakta, AKP’nin katliamlarını desteklemeye devam etmektedir. KDP ve Barzani ailesi zor ve baskı ile elde ettiği siyasi, askeri ve ekonomik imkanları Kürt halkına karşı bir koz olarak kullanmakta ve Erdoğan çetesi gibi kaos ve kriz ile beyliğini devam ettirmeye çalışıyor.

KDP-Barzani, Güney Kürdistan’da yaratmış olduğu parçalanmışlığı, siyasi ve ekonomik krizden kendisini kurtarmak için AKP gibi sanal gündemler yaratıyor. Türk devleti Cizre, Sur, Nusaybin ve Silopi gibi yerlerde katliamlar yaparken boş durmayan KDP-Barzani, katliamları kınayacağı yerde “Bağımsız Kürdistan” tartışması gibi suni gündemlerle AKP’nin katliamlarının üzerine yağ sürerek ortamı daha da bulandırmaya çalışmaktadır. KDP-Barzani, “Bağımsız Kürdistan” tartışmalarının arkasını dolduracak herhangi bir icraata ise henüz girişmiş dahi değildir.

Zira geçen yıl KDP Şengal’i çetelere bırakmadan öncede aynı teraneleri KDP Başkanı Mesut Barzani yapmış, ardından Şengal’i çetelere bırakmış, Maxmur ve Hewlêr’i de PKK gerillaları sayesinde elde tutabilmişti. Şimdi aynı Barzani ENKS çeteleri ile Rojava’da yarattığı onca tahribat ve yıkımdan sonra kaybettiği itibari geri almak için Rojava ve Suriye için federasyondan bahsetmektedir. Aynı KDP Türk MİT’inin bombaladığı Kerkük-Yumurtalık boru hattı için PKK ve özgürlük güçlerine pervasızca saldırılarda bulunmuş, Türk devletinin Rojava üzerindeki saldırı ve tehditlerine karşı gıkı bile çıkmamıştır.

KDP AKP’ye Hangi Amaçla Para Verdi?

Türk devleti ve KDP arasındaki bu kirli iktidar oyunu için KDP bir yandan Güney Kürdistan’da siyasi ve askeri krizin derinleşmesine sebep olurken, diğer yandan Erdoğan ve AKP faşizmine desteğini devam ettirip Kuzey Kürdistan’daki katliamların devam etmesi adına siyasi ve ekonomik desteğini sürdürmektedir. Bu yardımın bir sonucu olarak son günlerde kamuoyuna yansıyan “Türk devleti Güney Kürdistan’ın paralarına el koydu” söylemine rağmen ne bir açıklama yapmakta nede bir tepki vermektedir. Yeri gelmişken sormakta fayda vardır, sahi bu paralar kime ait? Ne zaman ve hangi amaçla Türk devletine verildi? Bu sorunun cevabı ne olursa olsun, KDP tek kelime ile bu paraları AKP ve Erdoğan çetelerinin kendi iktidarlarını güçlendirmek ve Kuzey Kürdistan’daki direnişe karşı kullanmak için verdiği açıktır.

Tüm bu gerçekliklere rağmen hiçbir ahlaki ve siyasi ölçü tanımayan KDP’nin bu kirli ilişkilerini sürdürmesi başta Kürt halkının geleceğinin karartılmasında önemli bir rol oynayacaktır.  Kürtlerin bu kirli ittifak ve açık düşmanlığını görmezden gelmesini beklememek lazım. KCK yöneticileri ve Kürt Özgürlük Hareketi, yapıcı bir şekilde eleştirilerini yapmakta ve KDP’nin içinde olduğu yanlış yoldan dönmesi için çağrı yapmaktadır. Bunu yapıp yapmaması KDP’ye bağlı ama “Yavuz hırsız misali” hem en kirli ilişki ve Kürtlerin düşmanları ile bir sevdalılık havasında çıkarlarını esas alan bir politikaya kimsenin onay vermesini beklenemez. Kürtler kendini savunmak ve ulusal değerlerini bütünleştirmek için tarihin emrettiği gibi bir yürüyüşü devam ettirecektir. Bunun önünde duran yıkılacak, arkasında kalansa tarihin çöp sepetine gidecektir.  

KDP-AKP Faşizminin Can Simidi!

Dünyada NATO ve stratejik ortak dediği ABD dahil TC’nin kirli ve otoriter yapısından kaynaklı bir uzaklaşmayı ve karşıtlığı olurken, can simidi gibi KDP TC’ye yöneliyor. Ortadaki bu destek yakınlaşmanın arka planında KDP’nin kirli pazarlıkları, halkın değerleri üzerine yasadışı bir şekilde yapmış olduğu anlaşmalardan ileri geldiği açıktır. Ancak en kirli ve en yozlaşmış olan politikaların dahi bir sınırı olduğu düşünülürse, KDP ve TC ortaklığının üzerinde anlaştığı tek noktanın, Kürt Özgürlük değerlerine karşı düşmanlıkları ortada bariz bir şekilde görülüyor.

Konunun öneminden kaynaklı son birkaç yıldır bu iki kirli gücün ortaklaştığı birkaç noktaya bakmakta yarar vardır. En başında AKP-KDP ya da Erdoğan-Barzanî, PKK ve onun temsil ettiği değerleri ortak düşman olarak görüyor! Ne zamanki TC ve AKP çetesi Kürt halkına karşı katliamlar yapmaya başladı, KDP’ninde saldırı ve tehditleri artmaya başladı-başlıyor. Bu düşmanlığın altında şüphesiz ideolojik çelişkiler olsa da, dışa bağımlı ve KDP’nin kuruluş amacı ile bağlantısı vardır. 1992’den sonra Çiller-Güreş-Ağar çetelerinin en ön saflarında savaşan KDP oldu. Bamerne-Kanimasi, Zaxo gibi Türk işgal kuvvetleri o dönemin PKK karşıtlığı temelinde KDP’nin yerleştirdiği noktalardır ve hatırlatmakta fayda vardır.

KDP Cizre Katliamını Sevinç Naraları İle Karşıladı!

Tarih tekerrür mü ediyor, dedirircesine yine aynı şey söz konusu. AKP çeteleri Cizre’de yüzlerce Kürt gencini-kadın ve çocuğunu katledip benzin döküp yakarken,  bir tek kınamayı bile yapmayan KDP adete sevinç naraları atarak “PKK Cizre’den çıkartıldı” manşetleri attı. Aynı Cizir ki, Güney halkının Saddam zulmünden kaçışta her şeyini can siper ederek evini barkını ve bir tas çorbasını Güney’den gelenlerle paylaşmıştı.

Devam edersek, bu iki gücün ortaklığı başka bir nokta ise PKK’yi güney Kürdistan’dan çıkarmak, Kuzeyde AKP endeksli bir siyasi oluşum sağlamak, Rojava’da Kürt Halk Önderliği Abdullah Öcalan’ın düşünceleri etrafında bir oluşumun oluşmaması için ortak konsepte gitmek. Bu ve benzeri kirli ilişkiler için başta DAIŞ canileri olmak üzere ortak destek sunmak, ambargo,kanal ve duvarlar örmek ve baskılarla Rojava halkını demorkarit özerk yönetime karşı kışkırtmak ve kaçırtmak. Oldukça büyük bir imha planı çerçevesinde hareket eden bu iki güç her türlü özel savaş aygıtlarını en kirli ve ahlaktan yoksun bir şekilde kullanmaktadır. 

KDP Kürtlerin Katiline Sevdalı!

Kürt halkı için kader tayin edici olan bu süreçte “gemi su almaya başladığında ilk kaçan fare olur” misali KDP bu kaos ve çatışma ortamında yasadışı yöntemlerle iktidarını sürdürmeye ve ekonomik olarak ta ceplerini doldurmamın telaşı içinde. Bu komplo, işbirlikçiliğin KDP’yi kurtaracağını düşünmek için aklını yitirmek gerekir. “Irak’ın kuzeyinin oluşmasında hata yaptık, Suriye’nin kuzeyinde böyle bir oluşuma izin vermeyeceğiz” sözleriyle algı yönetme çabasında olan Türk devlet yetkililerinin algılara hitap yöntemleri de gayetle basit kaçmaktadır. Bir de farklı bir açıdan bakalım, Türk devleti-AKP çetesi, Bakurê ve Rojava Kürdistan’a saldırırken, Barzani’nin kaşına gözüne hayran olduğu için de ilişkilenmiyor. Onu en kirli şekilde kullanarak, “yerel maşası” kılmaya ve her türlü maddi imkânlarını kullanmak için faydalanıyor. Yani ortada bir dostluk falan yok, bir kirli ilişki ve ortak gasp edilen değerler vardır.

Delil Dicle

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): KDP  KURTLERIN  KATILINE  SEVDALI    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA