SİİRT’E BİN 500 ÇETE KADROSU SÖZÜ!
Haberler / 05 Mart 2016 Cumartesi Saat 12:25
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP hükümeti, Botan’da uyguladığı vahşet politikalarına JÖH ve PÖH’leri yetiştiremeyince Siirt’te bin 500 korucu kadrosu açma kararı aldı. Korucu kadrolarının mülakatını ise kent Müftüsü Faruk Avaz’ın da bulunduğu bir grup yapacak

AKP hükümeti, Botan’da uyguladığı vahşet politikalarına JÖH ve PÖH’leri yetiştiremeyince Siirt’te bin 500 korucu kadrosu açma kararı aldı. Korucu kadrolarının mülakatını ise kent Müftüsü Faruk Avaz’ın da bulunduğu bir grup yapacak.

Koruculuk İle Kürdistan’da Mozaik Kentler Hedef Yapılıyor!

Bakurê Kürdistan’da “mozaik” insanı yapısıyla anılan kentlerin başında gelen Sêrt’te, AKP hükümeti kendisine gelen desteğin azalması üzerine kentte korucu alma kararı aldı. Alınan karar ile birlikte kentin Arap, Türk ve Kürt yapısı içerisinde uçurum açmayı planlayan AKP devleti, korucu mülakatları ve alımlarında ise kentte yeni bir strateji izleyecek.

Bin 500 Korucunun Alınması 8 Mart ve 21 Mart’a Yetiştirilmeye Çalışılıyor

Açılan bin 500 kişilik korucu kadrosunun alımının, 8 Mart ve 21 Mart öncesinde tamamlanmaya çalışıldığı belirtilerken çeşitli etkinliklerin önünün alınması için korucuların da bu tarih öncesinde silahlandırılacağı aktarıldı.

Korucuların alınması Mart ayında kentte ve ilçelerinde yapılması olası tüm sosyal-kültürel-politik etkinlik ve eylemlerin yanı sıra “kırsalda” yapılacak operasyonlarda kullanılmak üzere yetiştirilmesi planlanıyor. Bu nedenle yeni alınacak korucular için kentte ön hazırlık niteliği taşıyan ve gizli-gayri resmi gerçekleştirilen bir toplantı yapıldı. Siirt Polis Evi’nde yapılan toplantıya ise İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Haldun Eren, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ahmet Şimşek, Siirt Müftüsü Faruk Arvas, Emniyet Müdürü Metin Özkan, Hüda-Par Siirt İl Başkanı Zülfikar Fırat, Vali Yardımcısı Ceyhun Dilşad Taşkın, Ak Parti İl Başkanı Özgür Çalapkulu ve AKP ilçe başkanları katıldı.

Korucu Listeleri AKP’den- Halkı İkna İl Müftüsünden

AKP ilçe başkanları, ilçelerden alınmasını istedikleri korucu kadrolarının listelerini İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Haldun Eren’e teslim ederken, alım mülakatlarına Siirt İl Müftüsü Faruk Arvas’ın da katılması kararlaştırıldı. Ayrıca, Cuma hutbelerinde Arvas’ın, “koruculuğu destekler nitelikte vaaz vermesi, Siirt başta olmak üzere çevre illerde yapılan eylemleri kınaması, Cizre-Sur’da AKP’nin katliam yapmadığı, aksine örgüt üyelerinin devleti silah kullanmaya zorladığı” gibi çok sayıda başlıkta halka konuşma yapması kararlaştırıldı.

Araplar Koruculaştırılmaya Çalışılıyor!

Ayrıca, halkların mozaiği olarak anılan kentlerin başında gelen Sêrt’te, bu mozaiği bozmak isteyen AKP çeteleri, alınacak yeni korucuların ise Arap kesiminden tercih edilmesini ve kentte HDP’nin tabanının daralmasını kararlaştırdıkları da kaydedildi.

Korucular Katliam Yapıyor-Devlet Yargılamıyor!

Bakurê Kürdistan’da koruculuk denildiğinde halkın derin ve kapanması zor yaraları akla geliyor. PKK’nin ilk silahlı eylemi gerçekleştirdiği kentte özellikle yaygınlaştırılmaya çalışılan ve dayatılan koruculuk sistemi ve bu sistemin getirdiği çok sayıda acıya ilişkin bilançolar biliniyor. Devletin yerel çetelerinin Sêrt’in Misirc (Kurtalan) ilçesindeki son katliamı AKP’li Kurtalan Belediye Başkanı Nevzat Karatay’ın korumaları ve korucuların 3 yurttaşı katletmesi olmuştu. 6 Ekim’de Kobanê destek yürüyüşlerine saldıran korucu çeteler,  MEYA-DER Temsilcisi Mehdi Erdoğan, Yusuf Çelik ve Baba Necmettin Çelik’i katletti. Korucular, hem AKP belediye başkanını akrabası hem de korucu oldukları için ise hala haklarında herhangi bir cezaî işlem yapılmadı.

 

Selma Avcı

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): SIIRT  E  BIN  500  CETE  KADROSU  SOZU    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.