KDP’NİN YENİ STRATEJİSİ: VER TAVUĞU SUSTUR HALKI!
Haberler / 05 Mart 2016 Cumartesi Saat 12:16
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KDP ve Barzani yönetimi tepkilerin önünü almak için yaptıkları rüşvet girişimi ise ilgi çekici. Öğrenci yurtlarında tavuk dağıtımı yapan güneyli yönetim, “yürüyüşe katılmama rüşveti tavukları” dağıtırken, “5 Mart yürüyüşlerine katılmayın” uyarısında bulundu

Ulusal bir başkaldırı günü olan 5 Mart KDP ve Mesut Barzani yönetimi, tarafından boşa çıkartılmak istenip bazı küçük maddi şeyler ile halkı kandırmak istiyor.

5 Mart, Başurê Kürdistan için BAAS-Saddam Rejimine karşı geliştirilen “Raperîn” nedeniyle manevi bir öneme sahip bir tarihi işaret ediyor. Başurê Kürdistan’da 5 Mart 1991, rejime karşı geliştirilen özgürlük atılımının yıldönümüdür.  Başur halkının her yıl düzenli olarak bu güne yönelik yaptığı kutlamalara dönük endişe içinde olan KDP yönetimi, hiç kimsenin bu kutlamalara katılmaması için rüşvet dağıttı.

Dağıtılan Rüşvetler İle Halkın Yürüyüşe Katılmaması Uyarısı Yapıldı

Başur’da yaşanan ekonomik kriz nedeniyle halkın yoğun tepkisini üzerine çeken KDP yönetimi ve Mesut Barzani 5 Mart’ın bu sefer kendisine dönük bir hamleye dönüşmesinden endişe duyarak, 5 Mart’ın kutlamalarının yapılmaması ve halka da katılmama baskısı yaptı.

Uyarının Yanında Tavuklu Rüşvet!

KDP ve Barzani yönetiminin tepkilerin önünü almak için yaptıkları rüşvet girişimi ise ilgi çekici.  Öğrenci yurtlarında tavuk dağıtımı yapan güneyli yönetim, “yürüyüşe katılmama rüşveti tavukları” dağıtırken, “5 Mart yürüyüşlerine katılmayın” uyarısında da bulundu.

Tüm Yurtlarda Dağıtıldı

Hewlêr’de bulunan Leyla Qasım Kız Öğrenci Yurdu’nda kalan bir öğrenci, 02-03 Mart tarihlerinde halk ayaklanmasına gençlerin katılmaması için KDP’ye bağlı güçlerin kendilerine tavuk dağıtıp yürüyüş ve kutlama benzeri faaliyetlerden uzak durmalarını istediklerini belirtti. Öğrenci, arkadaşlarından ise tüm yurtlarda aynı uygulamanın yapıldığının da altını çizdi.

 

Salîha Herkî-Hewlêr                                                                                                                                  

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

 

TAGS(ETIKETLER): KDP  NIN  YENI  STRATEJISI  VER  TAVUGU  SUSTUR  HALKI    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.