ANTEP-İSLAHİYE AFAD KAMPI EL NUSRA’YA ELEMAN YETİŞTİRİYOR
Haberler / 04 Mart 2016 Cuma Saat 08:47
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk Devleti ve Suriye sınırı üzerindeki hareketlilik bir türlü durgunlaşmıyor. Suriye-Türkiye çetelerin geçiş güzergahlarına göz yumarak hiçbir desteğini esirmeyen AKP-MİT tezgahları ile anılırken bu desteğe yerelden doğru destek veren kuruluşlar peki hangileri

Türk Devleti ve Suriye sınırı üzerindeki hareketlilik bir türlü durgunlaşmıyor. Suriye-Türkiye çetelerin geçiş güzergahlarına göz yumarak hiçbir desteğini esirmeyen AKP-MİT tezgahları ile anılırken bu desteğe yerelden doğru destek veren kuruluşlar hangileri?

Antep’te bulunan bir ÖSO komutanından edinilen bilgiye göre, Türk devleti son günlerde Bayırbucak Türkmenlerine ağır silah başta olmak üzere silah ve cephane gönderimine hız verdi.  Ayrıca Alperenler ve Osmanlı Ocaklarının da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi, özel harekatçılarla birlikte Bayırbucak Türkmenlerinin bulunduğu alanlara gönderildi.

‘AFAD Kampları Eğitim Yeri Olarak Kullanılıyor’

Adını vermek istemeyen ÖSO Komutanı, Antep’in İslahiye ilçesinde AFAD’a ait iki kampa dair çok çarpıcı bilgiler paylaştı. Her iki kampta Sünni Türkmenlerin ağırlıklı bulunduğunu belirten Komutan, “Bir kısmında ise yalnızca Sünni Araplar vardır. Her iki kamptan ortalama olarak Suriye’deki El Nusra’ya eleman yetiştirilmektedir. Kamp eğitim yeri olarak kullanıldığı gibi yaralananların çoğu burada da tedavi edilmektedir” diye konuştu.

Antep’ten El Nusra’ya Şefkat Der ve Semerkant Desteği!

Antep’in İslahiye ilçesinde bir süredir açılarak faaliyet yürütmeye başlayan Şefkat Der ve Semertkant Dergisi tarafından Hükümet Caddesi Atatürk Meydanında çadır kuruluyor ve kurulan çadırlarda toplanan yardımlar başta olmak üzere tüm elde edilen gelir El Nusra’ya taşınıyor. Gazetecilerin girmesinin yasak olduğu kamplarda El Nusra elemanlarının rahatlıkta bayrakları ve flamaları ile birlikte propaganda faaliyet yürüttükleri de belirtilen hususlardan birini teşkil ediyor.

Gümüş Galeri Binası’nda DAİŞ Çete Elemanı Yetiştiriyorlar

Komutan, Antep’te kaldırılan her taşın altından EL Nusra ya da DAİŞ’e yardım, yataklık eden bir kurumun çıkabileceğinin altını çizerek, “Her şey toplumun ve bunu önlemesi gereken devlet güçlerinin gözleri önünde oluyor. Merkezde bulunan Atatürk Bulvarında Selçuklu Gümüş Galerinin üst katında bulunan üç dairede DAIŞ örgütlemesi yapılıyor. Esnaflarda bu durumdan şikayetçi çünkü gündüzlerden ziyade geceleri kullanılan mekanların müşterilerini de tereddüt ettiğini söylüyorlar. Galerinin ilk üstündeki galeri sarı boya ile kapatılmış, diğer bir üstü alüminyum folyoya benzeyen bir madde ile kapatılmış, onun da bir üst katı tamamen perdelerle kapatılmış. Bu dairelerde çok sayıda insan yaşıyor ve bunlar DAİŞ üyesi fakat Türkiye onlara dokunmuyor çünkü onları maşaları olarak kullanıyorlar” diye konuştu.

Geçtiğimiz süreçte Antep Uzayçatı İş Bölgesi’nde DAİŞ çetelerine ait mühimmat ve cephane deposunun bulunduğunu hatırlatan ÖSO Komutanı, “Türk polisi tarafından bulunan cephanelik ve Gazikent Mahallesindeki çok sayıda iş yeri DAİŞ tarafından aktif biçimde kullanılmaya devam ediyor” diye konuştu.


ÖSO Komutanı, yalnızca geçtiğimiz Ocak ayında Türkiye’ye Suriye’den giriş yapanların sayısının yaklaşık olarak 1800 civarında olduğunu, bunlardan sadece 200 civarında sivil olduğunu geri kalanın DAİŞ çeteleri olduğunu belirtti.  

Selma Avcı

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

 

TAGS(ETIKETLER): ANTEP-ISLAHIYE  AFAD  KAMPI  EL  NUSRA  YA  ELEMAN  YETISTIRIYOR  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA